Led ışık tavsiyesi

Jan-JoostSwiers

Yeni üye
Merhaba arkadaşlar, 

Işık kategorisinde ki tüm konuları aradım taradım lakin bütçeme uygun olan öneriler bulamadım. Bu yüzden yeni bir başlık açıp bütçeme göre seçtiğim ürünler arasından sizlerden tavsiyelerinizi rica edeceğim. 

Öncelikle, şuanda 1 adet Afghani #1 photo yetiştiriyorum. Kullandığım ışık Cata'nın 150W'lık CFL lambası. Yetiştirme döneminde işimi gördü diyebilirim. Lakin çiceklenme dönemine geçeceğim için LED ışığa geçme kararı aldım. 

Bütçeme uygun olarak bulduğum ürünler aşağıdadır. Ama kaliteleri nedir ne değildir bilemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. 

Waterproof Full Spectrum COB LED Grow Light - 200W versiyonu

1200W LED Grow Light Panel Full Spectrum Indoor Hydroponics Plants Veg Flower NG - 1000W Single Chip versiyonu

1000W 500W Watt LED Grow Lamp Lamp Plant Flower Oganic Growing Full Spectrum Mt. - 500w (EU plug) versiyonu

300W UFO LED Grow Light Lamp For Plants Hydroponic Organic Flower Full Spectrum

Bunlar bir işe yaramaz, paranı boşa harcarsın derseniz eğer bu fiyat bandında önerilerinize açığım. Ya da 2700K sarı ışık CFL sistemi kurmayı planlıyorum. 8 ya da 10 adet 23W'lık CFL'ler ile bu ürünlerden daha fazla verim alabilir miyim?

Yardımlarınızı bekliyorum, 
Teşekkürler.

reaL

Üye
CFL ile grow yapılıyor tabi ancak sömekleri şişirmek istiyorsan hid yada led ışık kullanmalısın,aliexpress'de satılan cob ledlerden kendi sistemini yapabilirsin en düşük maliyetle.

Jan-JoostSwiers

Yeni üye
Cvp: Led ışık tavsiyesi

reaL' Alıntı:
CFL ile grow yapılıyor tabi ancak sömekleri şişirmek istiyorsan hid yada led ışık kullanmalısın,aliexpress'de satılan cob ledlerden kendi sistemini yapabilirsin en düşük maliyetle.

Kendim elektronikten fazla anlamadığım için hazır bir sistem bakıyorum aslında. Bu gönderdiklerimden hiç biri uygun değil midir?

reaL

Üye
çok fazla elektronikten anlamana gerek yok dostum bunlar 220v +,- yok direk bağlarsın son versiyonda soketli ledler geldi.
https://www.aliexpress.com/item/Hydroponice-AC-220V-20w-30w-50w-led-grow-chip-full-spectrum-380nm-840nm-for-indoor-plant/32720760568.html
sadece bunu bir CPU fanının üzerine monte etmen lazım 12v'luk orda +,- var ona dikkat etmen yeterli,kendi sistemini tasarlayabilirsin,bu gösterdiklerin tırtıngen.

Jan-JoostSwiers

Yeni üye

reaL' Alıntı:
çok fazla elektronikten anlamana gerek yok dostum bunlar 220v +,- yok direk bağlarsın son versiyonda soketli ledler geldi.
https://www.aliexpress.com/item/Hydroponice-AC-220V-20w-30w-50w-led-grow-chip-full-spectrum-380nm-840nm-for-indoor-plant/32720760568.html
sadece bunu bir CPU fanının üzerine monte etmen lazım 12v'luk orda +,- var ona dikkat etmen yeterli,kendi sistemini tasarlayabilirsin,bu gösterdiklerin tırtıngen.

O zaman dostum hazır seni yakalamışken sorayım. Hem veg hem de bloom dönemi götürecek şekilde nasıl bir kombinasyon yapmam gerek. Şimdi gönderdiğin adrese baktım. Atıyorum 6 x 50w 220v 300wluk bir sistem yapsam, hepsini 3500k alsam olur mu yoksa başka bir kombinasyon mu önerirsin?

Saltoa

YÖNETİCİ
Kanka tek bitki yapacaksan al 8 tane 23 watt ostram beyaz  ciceklenmeye girdigindede 8 tane sari olursun tamam .

Kankam ben de benzer bir şekilde led arayışı içindeyim. Ebay'e bakmamıştım hiç ancak fiyatlar uygun görünüyor. Bulunduğun ülkeye/şehire gönderimi olup olmadıklarına dikkat et. Bir de bir yerde okudum, ne kadar sağlıklı bilgi bilmiyorum ama chiplerin watt değerleri ledi bitkiye ne kadar yaklaştıracağını etkiliyormuş. yani 60 adet 10W'lık chiplerle elde edilen 600W bir led 200 adet 3W'lık chiple elde edilen ledden daha uzak bir mesafede bulunmalıymış bitkide ışık yanması olmaması için. Buna da dikkat etmek gerekebilir. Ama tekrar hatırlatayım sağlıklı bir bilgi değil bu.

Jan-JoostSwiers

Yeni üye

Saltoa' Alıntı:
Kanka tek bitki yapacaksan al 8 tane 23 watt ostram beyaz  ciceklenmeye girdigindede 8 tane sari olursun tamam .

Kanka selamlar. Yorumun için teşekkürler. Aslında dediğin gibi de düşündüm hem ekonomik hem de tek bir bitki için yeterli olur diye. Fakat bu kadar zaman da boşa gitsin istemiyorum. Kıyaslamalara baktığımda LED ile sömeklerin daha etli butlu olduğunu gördüm.

Ama dersen ki 8 ya da 10 adet 23W CFL ile tek bir bitkide hemen hemen aynı verimi alabilirsin. O zaman bu şekilde de yapabilirim.

Şu sıralar Cree CXB3590'ı araştırıyorum. Lakin fiyat olarak bütçemi aşıyor. DIY Kitlerine de baktım fakat onlarla da hem uğraşmak istemiyorum hem de satıcılara da güvenemiyorum fazla.

Belki de bu bitkiyi hasat edene kadar CFL'e devam etmem daha mantıklı da olabilir. Amacım yaklaşık 40-50 gram kuru hasat almak. Tabi CFL ile alınabilir mi bilmiyorum. 

CFL konusunda senin fikrin nedir kanka?

Teşekkürler.

Chronixx' Alıntı:
Kankam ben de benzer bir şekilde led arayışı içindeyim. Ebay'e bakmamıştım hiç ancak fiyatlar uygun görünüyor. Bulunduğun ülkeye/şehire gönderimi olup olmadıklarına dikkat et. Bir de bir yerde okudum, ne kadar sağlıklı bilgi bilmiyorum ama chiplerin watt değerleri ledi bitkiye ne kadar yaklaştıracağını etkiliyormuş. yani 60 adet 10W'lık chiplerle elde edilen 600W bir led 200 adet 3W'lık chiple elde edilen ledden daha uzak bir mesafede bulunmalıymış bitkide ışık yanması olmaması için. Buna da dikkat etmek gerekebilir. Ama tekrar hatırlatayım sağlıklı bir bilgi değil bu.

Kanka selamlar.

Şu zamana kadar hep Amazon'da, AliExpress'te falan ürün aramıştım. Ebay sonradan aklıma geldi. Biraz bakındıktan sonra ürünlerin daha uygun olduğunu gördüm. Fakat şöyle bir durum da var. Okuduğum bazı yorumlarda Ebay'de yazan fiyatlara gümrük vergisinin dahil edilmediğini söylemişlerdi. Henüz sipariş vermedim hiç. Aradığım ürünü bulduğumda burayı da bilgilendiririm.

Ayrıca verdiğin bilgi için de teşekkür ederim. Alacağım LED'e göre dediğini uygulayarak deneyeceğim.

İyi hasatlar.

reaL' Alıntı:
300w cob led için ;
2 x 6000 kelvin
4 x 3500 kelvin olarak alabilirsin.

Çok teşekkür ederim kanka.

mrtbsmc

Yeni üye
Dostum seoul marka cop ledler özdisan sitesinde satiliyor biraz arastirdim fena ledler degiller.

Tek bitki icin 3000k 50 watt civari 5 led cok guzel olur

5 led 5 adet surucu bir adet cikma araba radyatoru birde fan ve kablo desek ledler 100 tl civari tutar suruculer 40_50 tl tanesi oda 200 tl yapar radyatore tanidigin oto ustasi varsa para vermezsin kablolar fan adaptor 50 tl tutsa malzemelerin 400_450 tl toplam maliyeti var kendin birlestiremezsen elektirikciye gitsen 50 tl versen maksimum 500 tl olur 
500 tlye  250 watt aldik 250 watt bitkiyi ucurur diger sartlara bagli 200 ve ustu gram hasat verir 500 tl ile bu potansiyel baya iyi diye dusunuyorum..

Hocam ben cxb 3590 kullanmaktayım. Tek bitki için 2 adet yeterli oluyor. Teki 45 dolar ve + driver bağlatısının yapılması gerekiyor. Eğer ki ömürlük yapıcam diyosun bunları kullan. Soğutucu demire bağlantı soketini almayı unutma yoksa bağlamak 10 katı dahada zor olur.

Jan-JoostSwiers

Yeni üye

hakanus34' Alıntı:
Hocam ben cxb 3590 kullanmaktayım. Tek bitki için 2 adet yeterli oluyor. Teki 45 dolar ve + driver bağlatısının yapılması gerekiyor. Eğer ki ömürlük yapıcam diyosun bunları kullan. Soğutucu demire bağlantı soketini almayı unutma yoksa bağlamak 10 katı dahada zor olur.

Kanka sürekliliği sağlayacak bir döngü düşünüyorum zaten. Amacım sadece kendime yetecek kadar hasat almak. Çok fazla tüketen birisi de değilim zaten. Bu dediğin malzemelerin hepsini topluca alabileceğim bir yer var mı? Herşeyi aldıktan sonra eksik de kalsın istemiyorum.

Yorum için teşekkürler.

Jan-JoostSwiers' Alıntı:
hakanus34' Alıntı:

Kanka sürekliliği sağlayacak bir döngü düşünüyorum zaten. Amacım sadece kendime yetecek kadar hasat almak. Çok fazla tüketen birisi de değilim zaten. Bu dediğin malzemelerin hepsini topluca alabileceğim bir yer var mı? Herşeyi aldıktan sonra eksik de kalsın istemiyorum.

Yorum için teşekkürler.

Üstadım ben ışıkları ve soketlerini aliexpressten sipariş ettim. Driver ve fan gibi şeyleride türkiyeden aldım. Benim bitki şuanda canavar gibi. Dünyada medical mari için kullanılıyor. Par değeri çok yüksek. Driverla ve tek bitki için 2 adet kullanılınca ısı problemide çok düşük oluyor. Şuanda benim çadır 25 civarında.

Jan-JoostSwiers

Yeni üye

mrtbsmc' Alıntı:
Dostum seoul marka cop ledler özdisan sitesinde satiliyor biraz arastirdim fena ledler degiller.

5 led 5 adet surucu bir adet cikma araba radyatoru birde fan ve kablo desek ledler 100 tl civari tutar suruculer 40_50 tl tanesi oda 200 tl yapar radyatore tanidigin oto ustasi varsa para vermezsin kablolar fan adaptor 50 tl tutsa malzemelerin 400_450 tl toplam maliyeti var kendin birlestiremezsen elektirikciye gitsen 50 tl versen maksimum 500 tl olur 
500 tlye  250 watt aldik 250 watt bitkiyi ucurur diger sartlara bagli 200 ve ustu gram hasat verir 500 tl ile bu potansiyel baya iyi diye dusunuyorum..

Özdisan'ı biraz önce araştırırken gördüm. Oraya bakıyordum ben de. Sitede bir yığın COB LED mevcut. İçerisinde kayboldum cidden. 

Tavsiye için teşekkürler.

hakanus34' Alıntı:
Jan-JoostSwiers' Alıntı:

Yorum için teşekkürler.

Üstadım ben ışıkları ve soketlerini aliexpressten sipariş ettim. Driver ve fan gibi şeyleride türkiyeden aldım. Benim bitki şuanda canavar gibi. Dünyada medical mari için kullanılıyor. Par değeri çok yüksek. Driverla ve tek bitki için 2 adet kullanılınca ısı problemide çok düşük oluyor. Şuanda benim çadır 25 civarında.

Peki CXB3590'ı 3500K mi almam gerekiyor? Yoksa sen ikisinden kombinasyon mu yaptın?

Jan-JoostSwiers' Alıntı:
mrtbsmc' Alıntı:

Özdisan'ı biraz önce araştırırken gördüm. Oraya bakıyordum ben de. Sitede bir yığın COB LED mevcut. İçerisinde kayboldum cidden. 

Tavsiye için teşekkürler.

hakanus34' Alıntı:

Peki CXB3590'ı 3500K mi almam gerekiyor? Yoksa sen ikisinden kombinasyon mu yaptın?

Evet üstadım 3500k al her ikisinide

AkatriaL

Yeni üye
dostum creeler pahalıdır sen para kazan daha iyisini yaparsın, 6 adet cob led full specturum al, 2 adette 3500k al 50wlık.
her birisine  130-180w sogutucu tak cpu fanı ile birlikte, ledlerde wattndeğil  lm/w   önemli       30, 000 lümen yapar hadi verimini düş. 1 bitki için 20 000 lümen iyidir, hatta 20 wlık alıp alimium plakaya sabitle

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • needrich10 needrich10:
    **** ******** ***** ***** **** ****** ****** **** hahahaha****
  • NewGardener NewGardener:
  • Night owl Night owl:
    ******* hahahaha* ** ****** *** ******
  • needrich10 needrich10:
  • needrich10 needrich10:
    ******** *** ******** ******* **** hahahaha****
    ***** ******* * **** ******* ****** ***** ***** **** ****** hahahaha*** ******** ******* * ******* ***** ******** ********
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ***** ******** ********* ***** ********* ***** ******* ****** ********** ********* hahahaha ** ***** **** hahahaha**** ******** ***** ***** **** ****** ****** **** hahahaha****
    +1
    +2
    ****** ********** ******* ***** ****** ** ******* ****** ****** *** ***** hahahaha**** ******** ******** ***
  • Night owl Night owl:
    ******* ***** **** *** ******* **** **** ******* *** **** *** ***** ******** ***** **** ******* ***** ****** ** *** *** hahahaha *** *** **** ***** ***** ****** **** ***** ** *** ********** ***** ******** ******* *** **** *** **** *** ********* hahahaha ***** ******* ****** *******
    +1
  • needrich10 needrich10:
    ********** **** ***** ***** ******** ********* ***** ********* ***** ******* ****** ********** ********* hahahaha ** ***** **** hahahaha
    **** ***** **** ****** ******* hahahahahahahahahahahahahahahaha*** ********** ****
    +1
    ********* ***** ******* ****** ******* ***** ***** ** ***** ******** ***** **** *** ******* **** **** ******* *** **** *** ***** ******** ***** **** ******* ***** ****** ** *** *** hahahaha *** *** **** ***** ***** ****** **** ***** ** *** ********** ***** ******** ******* *** **** *** **** *** ********* hahahaha ***** ******* ****** *******
  • Night owl Night owl:
    **** **** *** ** ********* ***** ******* ****** ******* ***** ***** ** ***** *
    **** ***** ******* **** **** *** **
  • Night owl Night owl:
  • needrich10 needrich10:
    ****** ** ** hahahaha** ** ****** ****** ******* ******* ** ** ********* hahahaha* *** ****** ***** **** ****** ******* hahahahahahahahahahahahahahahaha***
  • Night owl Night owl:
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ***** ********** ******* **** *** ** **** ***** ***** * *** * hahahaha**** ********* *** ** *** ******** hahahaha ********* ** ********* * ***** * * ****** hahahaha* hahahaha* ***** **** *** ******* **** **** ******* *** **** *** ***** ******** ***** **** ******* ***** ****** ** *** *** hahahaha *** *** **** ***** ***** ****** **** ***** ** *** ********** ***** ******** ******* *** **** *** **** *** ********* hahahaha ***** ******* ****** hahahaha****
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ** **
    NewGardener NewGardener: *** ***** ** ** ** **** ** ****** ***