Karanlıkta sulama

Adem90

Yeni üye
Yasaklar nedeniyle karanlıkta sulama yapmak zorundayım. Bitkiye hangi ışık yaksam görmez Bi arkadaş 1 2 dk ışık açsam bişey olmaz dedi ama ben bi 15 20 dk bitkiyi izlerim o yüzden bana karanlıkta hangi ışık yakılır?

Ü

Üye silindi 25562

Guest
kanka git nasıl sulama yapacaksan yap ya. bu kadar da bitkinin üzerine düşmeyin. bırakın büyüsün. ver suyunu dön git

Adem90

Yeni üye
Dostum ben ışıklar yanmadan 30dk önce suluyorum. Ona göre ayarladım açılıp kapanma saatlerini prizden. Telefon ışığı ile suluyorum. Sen istersen 3-5w bi oda lambası tak yada pilli şarjlı el feneri kullan ne ışık olsada bitki hisseder. Ama fullspectrum altında sulama yapma.
Biraz önce bi üstat yeşil ışık yak dedi bende onu geçe lambası olarak alırım onları 3-5 w heralde yakar suları çok teşekkür üstadım evet ışık altında sulama yapılmazmış onuda öğredim

pineappleexpress

Kıdemli Üye
ben öyle durumlarda telefonun flash'ını kabine değil de odada yerden tavana doğru veriyorum. yeterince görüş sağlıyor. 5-10dk o ışığı görmekten yana sorun yaşayacağını sanmıyorum. ben yaşamadım yani. ama her sulamada o şekilde yapılırsa ters teper mi bilmiyorum. yeşil ışık en makul.

Adem90

Yeni üye
1v yeşil yaksan bile hisseder. Beyazda olur. Ama herşey mükemmel bitki mutluysa 5-10dk lik ışık yanmasını dert etmez. Başka sorunları varsa bide böyle düzensiz ışık olursa, mesela fullspectrum onun icin ogle gunesidir ve tepeden gunes varken yagmur yagmaz, nebiçim hayat lan bu deyip depresyona girebilir.
Tepede güneş var nebiçim hayat gerçekten çok güzel bi düşünce artık karanlıkta sulamaya çok dikkat etcem üstadım bi bilgi daha kaptım sağolasın

Indicaguy

Yeni üye
Tepede güneş var nebiçim hayat gerçekten çok güzel bi düşünce artık karanlıkta sulamaya çok dikkat etcem üstadım bi bilgi daha kaptım sağolasın
Bitki uyku periyodunda ışığa maruz kalınca((ışığın yoğunluğuna, açık kalma süresine ve genetiğe göre değişiyo) strese girip reveg yaşayabilir, yani sökmek yapmayı kesip kesip tekrar yaprak üretmeye başlar o yüzden mecbur kalmadıkça karanlıkta sulama yapmamak lazım. Ayrıca full spectrum lambaların altında en az 500 sulama yapmışımdır(açık halde) ve hiçbiri de yukarıdaki arkadaşın bahsettiği gibi depresyona falan girmedi.

Indicaguy

Yeni üye
Sen yasamamışsın umarım da yaşamazsın. Ben de yasamamistim ama yaşayınca hatamı anladım. Araştırdım. Bana göre doğrusunu yapıyorum. Işıklar yanmadan 10-15dk önce sulamaya ozen gosteriyorum veya kaçırırsam ışıkları 5-10dk kapatıp düşük beyaz ışıkta suluyurum. Hayati bişey degil ama strese girerse ışıklar yandığında yağmur yağacak sanıp yaprakları salıyor gelişim çok yavaşlıyor toprak zor kuruyor.
Araştırdığın yerler neresi biz de öğrenelim.

Indicaguy

Yeni üye
Ya ben seni niye ikna etmeye calısayım, istediğin gibi sula. İster bu tür forumlar olsun, İster çiftçilerin eğitim veya gübre talimatlarında olsun. Hiç bir yerde ışıklar açıkken veya guneste sulama önerilmez. Günün enserin zamanı, sabah gün doğmadan sulama öneriliyor.
Bu kadar cümle kuracağına söylediğini doğrulayan bi kaynak göstermen daha az zamanını alırdı. Rica etsem sadece bir tane kaynak gösterir misin gerçekten merak ediyorum çünkü ben de yıllarımı bu işe verdim ve sulamanın ışıklar kapalıyken yapılması gerektiğini senden başka kimseden duymadım. Hatta diğer arkadaşlara da soralım ben mi yanlış biliyorum arkadaşlar?

zbambam

Kıdemli Üye
açık veya kapalı farkeden pek bir şey yok. kapalıyken ışığa maruz bırakmayacaksanız ve nem sorununuz yoksa kapalıyken yapın. açıkken de sulama yapabilirsiniz. sadece yaprakları bi peçeteyle silin damla kalıp mercek etkisi yapıp bitkiyi yakmasın. iki yöntemin de ölümcül bir sonucu yok. turşu sirkeyle mi limonla mı daha iyi muhabbetine dönmesine gerek yok yani.

pineappleexpress

Kıdemli Üye
makaleye gerek yok. konu nereden nereye kaymış. adam karanlıkta sulamak zorunda oldğu için bi ışık açıp kapatıp sulayacaktı altı üstü. bi growda 2-3 kere 5-10 dk zayıf ışıkta sulamaktan bir şey olmaz sonra yine kapatacak zaten.

ayrıca sizin tartıştığınız ışıkta(gündüz) sulamama konusuna gelince, doğaya biraz ters. bitki milyonlarca yıldır genetik olarak böyle bir şey yaşamamış. doğal bir hareket değil. bu noktada yanma biraz da bitkiyle suyun temas etmesine bağlı. bahçede yada tarlada hortumla vs sulanan bitkiler yanar. ışık altında su damlası bırak bi yaprağa o da yakar. çim sula gündüz, sök at o çimi.(türüne de bağlı bu duruma dayanıklılığı)

bizim yetiştirdiğimiz bitki değil karanlığı 2-3dk bölüp sulamak, gündüz de sulasan yaprak vs su gelmezse zarar görmez kolay kolay 3-5 sulamada. stres altındaysa küfretsen ona da solabilir zaten orasını tartışmayın, öngörü yapacak bilgi kimsede yok. stresin boyutunu bitkinin tepkisin vs ölçecek bilmediğimiz bir teknoloji yoksa bilen yok yani.

kaynak g*tüm. :D

Indicaguy

Yeni üye
@Indicaguy kankamız konuda diretmiş ondan cevap yazayım dedim bende. Bende sulamalrın çoğunu ışık altında yaptım pek bir sorun yaşamadım ama usta bitki yetiştiriciler güneş altında sulama yapılmaz diyor. Bu çoğu bitki için geçerlidir.
Kaynaklar için tesekkürler bi de şunu oku kanka.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Kanka Chat bot:
    Kanka Chat bot: ***** *** ******* *** *** *********