Işık seçimi ve m2 göre günlük ışık ihtiyacımız

Nimo

Yeni üye
Merhaba
Sizlere ışık hakkında bir kaç bilgi paylaşmak istiyorum.
Bizler kapalı alanda güneş ışığını taklit ediyoruz bir nevi. Güneş ışığı, gündüz uzun bir yaz günün de ve hava tamamen bulutsuz olacak şekilde m2’ye düşen 60 DLI(günlük ışık integrali) olarak hesaplanır. Bu kısaca güneş ışığından alabileceğimiz maksimum verimdir.
Bu değerleri nasıl hesaplarız ve ışıktan nasıl daha çok verim alırız. alanımıza göre hangi ışığı alabiliriz kısa yoldan anlatacağım.
Örnek olarak spider farmer in SF2000 ürününü değerlendiriyoruz.
Ürün saniyede m2 ye 527umol/S foton gönderiyor. Veg döneminde ışığımızı 18/6 olarak çalıştırdığımızı düşünürsek
527umol/S x 3600saniye/saat = 1.89 mol/m2 bu değer 1 saatte metrekareye düşen foton akışıdır.
Bu değeri, odamıza 18 saat ışık verdiğimizi düşünürsek,
1.89 mol/m2 x 18 saat = 34 mol/m2 günlük odamıza verdiğimiz foton akışını ulaşmış oluruz.
Kenevir için minimum günlük foton akısı 30 mol/m2 olmalıdır.
30 ‘ün altında düşmediğinizde iyi bir ürün alabilirsiniz.
Çiçeklenmeye girdiğinizde 12 saatte ise bu ışık size yetmez dli 22-23 mol/m2 düşecektir. 30 altında kaliteli bir hasat almanız zorlaşacaktır.
Saygılar.

UncleSativa

Yeni üye
Öncelikle eline sağlık. Güzel bilgiler. Şimdi şöyle bir sorum var. Bitki çiçeklenme dönemine girdiğinde aldığı ışığı 12/12ye çekmemizin sebebi normal şartlarda da outdoor olan bitkilerin alacağı güneş ışığının azalması değil midir?
Daha da açıklamak gerekirse; Günlük 30mol/m2 iyi bir oran demişsin evet ama bana kalırsa bu oran bitkinin büyüme sürecinin tamamının ortalamasından ortaya çıkan bir sonuç olmalı, ki yoksa doğal olarak da bitkilerin yaşadığı yaza girerken yoğun güneş ışığı yani bir peak ve sonrasında bir ciddi ölçüde azalma. Burdan sanki şöyle bir sonuç çıkıyor: bitki çiçeklenme döneminde ilk dönemlere kıyasla daha az ışığa ihtiyaç duyuyor en azından aldığı süre olarak burdan bunu çıkarabilir miyiz?

Nimo

Yeni üye
Unclesativa
30 min. değeri karanlık evreye göre onu tam izah edemedim affola :)
Utah devlet üniversitesinden dr bruce bugbee bitki bilimci. Kenevir üzerine akademik araştırmaları var youtube da. Topraktan tut suyun tuz oranına kadar tüm detayları anlatıyor tavsiye ederim

S

silas

Guest
Unclesativa
Utah devlet üniversitesinden dr bruce bugbee bitki bilimci. Kenevir üzerine akademik araştırmaları var youtube da. Topraktan tut suyun tuz oranına kadar tüm detayları anlatıyor tavsiye ederim
aynen dede kürsü başkanı heralde prof inceliğinde saatlerce anlatıyor baya seyretmişliğim var. Bilgiler için saol forum için çok yararlı bilgiler. Eline sağlık

thcbombasi

Yeni üye
Benim ürün PPF: 1178 umol/s 4.2 mol/m2
4.2 mol/m2 x 18 saat 75.6 mol/m2 günlük

Çiçeklenmeye girdiğinizde 12 saatte ise 4.2 x 12 =50.4 mol benim samsung quantum board bu testten geçiyor demekki :D
spider farmer in SF2000 ürünü çöptür o halde

thcbombasi

Yeni üye
Unclesativa
30 min optimum düzey kaç acaba 50 optimum düzey midir ?

UncleSativa

Yeni üye
Benim ürün PPF: 1178 umol/s 4.2 mol/m2
4.2 mol/m2 x 18 saat 75.6 mol/m2 günlük

Çiçeklenmeye girdiğinizde 12 saatte ise 4.2 x 12 =50.4 mol benim samsung quantum board bu testten geçiyor demekki :D
spider farmer in SF2000 ürünü çöptür o halde
Genelde ledlerin infolarında gerçek değerlerin üstünde umol değerleri yazılır. Bu güvenilir markalar da bile görülür, ufak farklar olsalarda, ki kaldı ki Çin’den gelen boardlar da neden olmasın. Bu konuyu bugün okuduktan sonra araştırdım ve umol değerlerinin ne kadar yüksek o kadar iyi mantığında bir şey olmadığını öğrendim. Samsung diodlı 1178umol/s olduğunu söyledigin ledin bu yükseklik limitini aşıyor ve bitkiye olumsuz yansımaları oluyor. Şimdi bir alıntı yapıcam ve link paylaşacağım okumanı tavsiye ederim.

The Optimal PPFD for Cannabis:
The data from Chandra et al. confirm that the optimal photon density for peak cannabis photosynthesis is between 500 and 700 µmol/m2(PPFD). It also shows that we should avoid going over 1000 µmol/m2 (PPFD) which could lead to damage. With artificial lighting, the distribution of light is never perfect. Therefore, we want to ensure that all areas of the canopy get at least 500 µmol/m2 (PPFD) and that no spot receives more than 1000 µmol/m2 (PPFD). We recommend an average of 700 µmol/m2 (PPFD). With most grow lights, an average of 700 will ensure that you stay within the optimal range for peak photosynthesis in all regions of the canopy

thcbombasi

Yeni üye
Genelde ledlerin infolarında gerçek değerlerin üstünde umol değerleri yazılır. Bu güvenilir markalar da bile görülür, ufak farklar olsalarda, ki kaldı ki Çin’den gelen boardlar da neden olmasın. Bu konuyu bugün okuduktan sonra araştırdım ve umol değerlerinin ne kadar yüksek o kadar iyi mantığında bir şey olmadığını öğrendim. Samsung diodlı 1178umol/s olduğunu söyledigin ledin bu yükseklik limitini aşıyor ve bitkiye olumsuz yansımaları oluyor. Şimdi bir alıntı yapıcam ve link paylaşacağım okumanı tavsiye ederim.

The Optimal PPFD for Cannabis:
The data from Chandra et al. confirm that the optimal photon density for peak cannabis photosynthesis is between 500 and 700 µmol/m2(PPFD). It also shows that we should avoid going over 1000 µmol/m2 (PPFD) which could lead to damage. With artificial lighting, the distribution of light is never perfect. Therefore, we want to ensure that all areas of the canopy get at least 500 µmol/m2 (PPFD) and that no spot receives more than 1000 µmol/m2 (PPFD). We recommend an average of 700 µmol/m2 (PPFD). With most grow lights, an average of 700 will ensure that you stay within the optimal range for peak photosynthesis in all regions of the canopy

şimdi bu profesör 2000 umol bile verebiliriz bir adımlık mesafede tutun bitkilerinizi ışıktan diyor kimi dinleyelim benim ışık 1178 umol veriyor ve az önce 1 adımlık mesafeye çektim 60 cm mesafeden

UncleSativa

Yeni üye
şimdi bu profesör 2000 umol bile verebiliriz bir adımlık mesafede tutun bitkilerinizi ışıktan diyor kimi dinleyelim benim ışık 1178 umol veriyor ve az önce 1 adımlık mesafeye çektim 60 cm mesafeden
Benim bilgilerim hep teknikte daha pratiğe geçmek nasip olmadı o yüzden tecrübeli arkadaşlar kendi tecrübelerinden paylaşırsa güzel olur. Ama bana sorarsan ledin çok yakında olmasının bitkiye zararı var diye biliyorum. En olmadı bitkinin vereceği tepkiye göre tekrar bir ayar çekersin.

thcbombasi

Yeni üye
attığın link için teşekkürler low 475 gram max 650 gram potansiyeli varmış ışığımın ışığı aldığım yer bu işin ticaretini iyi yapıyordu ve baya bi sertifikaları vardı birçok müşterisi vardı sadece 130 tane yorum mevcuttu eğer değerler doğru ise ne ala 400 gram alsakta olur veg evresi için 6.bloom için 4.5 or 5 yazmışlar ben 4 tane koydum bakalım ne olacak hep beraber izliyeceğiz 2 bitki gorilla blue--bedavageldi-- 1x ak49 yine bilinmeyen bir genetik bedava geldi-1x dr bruce banner cbd koydum ışığın altına coco toprak calmag sorunu yaşadık calmag aldık vs gelişim yavaş gidiyordu 60 cm olunca ışık mesafesi şimdi 30 cm vardır led uv-ır bilseydim ır seçeneğini seçmezdim çok gereksiz ve zararlıymış neyse yapcak bişey yok uv ise sadece son 2-3 hafta veriliyormuş bir düğmeside yok kapatalım neyse ışığım bunlar hariç iyi bi ışık olarak biliyorum grow yapan hasat alan arkadaşlarında mahsüllerini ve bitkilerini gördüm allah işimizi rast getirsin

thcbombasi

Yeni üye
tohumlar yurtdışı orjin bankalardan geldi adamlara türkiyeye nasıl gönderim yapacaklarını açıkladım ve gönderileri gelirse kendilerine fotoğraf atıcağımı söyleyince 5 tane bedava tohum verdiler

UncleSativa

Yeni üye
attığın link için teşekkürler low 475 gram max 650 gram potansiyeli varmış ışığımın ışığı aldığım yer bu işin ticaretini iyi yapıyordu ve baya bi sertifikaları vardı birçok müşterisi vardı sadece 130 tane yorum mevcuttu eğer değerler doğru ise ne ala 400 gram alsakta olur veg evresi için 6.bloom için 4.5 or 5 yazmışlar ben 4 tane koydum bakalım ne olacak hep beraber izliyeceğiz 2 bitki gorilla blue--bedavageldi-- 1x ak49 yine bilinmeyen bir genetik bedava geldi-1x dr bruce banner cbd koydum ışığın altına coco toprak calmag sorunu yaşadık calmag aldık vs gelişim yavaş gidiyordu 60 cm olunca ışık mesafesi şimdi 30 cm vardır led uv-ır bilseydim ır seçeneğini seçmezdim çok gereksiz ve zararlıymış neyse yapcak bişey yok uv ise sadece son 2-3 hafta veriliyormuş bir düğmeside yok kapatalım neyse ışığım bunlar hariç iyi bi ışık olarak biliyorum grow yapan hasat alan arkadaşlarında mahsüllerini ve bitkilerini gördüm allah işimizi rast getirsin
Hadi bakalım inşallah her şey yolunda gider genetiklerin güzelmiş işin de rast giderse harika bi hasat alırsın. Şimdiden bol dumanlar

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • D despotdes:
  • Night owl Night owl:
  • T tayfurishere:
  • I isoT:
  • Night owl Night owl:
    ********* ********** ***** ******* ********* ** ****** ***** ******* ****** ******* ***** *****
  • I isoT:
    ** *** hahahaha** **** ***
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
  • I isoT:
  • D despotdes:
    *** ***** ********** ******** ******* ******** ***** ****** hahahaha* ********** ***** ******* ********* ** ****** *****
  • I isoT:
  • D despotdes:
    *** ** *** hahahaha* ***** ***** ********** ******** ******* ******** ***** ****** ***
  • Bandaleros Bandaleros:
  • D despotdes:
    * ******* ***** ** hahahaha **** ********
  • G ghostt7:
    *** **** ***** hahahaha* ****** **** *** ****
  • G ghostt7:
    ***** hahahaha*
  • Bandaleros Bandaleros:
    ** **** ***** *** **** ********** *** ***** **
  • G ghostt7:
    ***** ******* **** ******** ** ******** *
  • D despotdes:
    ********* ******** ****** *** *** ******* *** * hahahaha** ********* ******
  • istr istr:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    +1
  • istr istr:
    **
  • istr istr:
    istr istr: ******* * ***** ****** *** * * ****