Havalandırma ( Fan Tavsiye )

hulolop

Yeni üye
Öncelikle alayiniza merhaba ; 

2 auto bitki için yaklaşık  boy 1.8 m. / genislik 1.2 m / derinlik 0.8 lik bir kabin kurulumu yapmaktayım. Lamba vipaspectra orjinal 600w led olacak 

Havalandırma konusu çok muamma kaldı benim için.  

1) Giriş için 160 - 180 m3 
      çıkış için 240 m3 fan + 160m3 karbon filtre planlıyorum yeterli olur mu ? 

2) Fan olarak  Genellikle insanlar Soler Palau silent tavsiye ediyor . ama fiyat çok pahalı geldi bana. 

Kullanipta memnun kaldığınız gerek çekiş gerekse silent özelliği olarak buna da bi bak istersen dediginiz marka var mı?

Merhaba karbon filtre denk veya daha yüksek olmalı çünkü 160m3 te etkili olan karbon filtreden 200m3 lük bir hava akımı geçirirseniz havanın bir kısmı karbon filtrede işlem göremeden dışarıya çıkacaktır.

Fan konusunda ise dikkat etmen gereken şeylerden birisi çapıdır karbon filtre çapı genellikle 15cm dir eğer bundan daha büyük çaplı veya küçük çaplı bir fan kullanacaksan boru gibi aparatlarla dönüşüm yapmak zorunda kalırsın, dolar pahalı malum fanlar pahalı ülkemizde bu alanda pek rağbet olmadığından çokta alternatif yok yurt dışında daha fazla ama kimisi yüksek watt değerine sahip ama bahsettiği hava akımını da sunmuyor giriş fanı çıkış fanından daha az olması gerektiği için daha düşük kalitede fan tercih edilebilir o fanların ispatlı ölçümleri olduğu için hassas durumlar için en iyi alternatif her şey hesaplandığı gibi oluyor çünkü birde sessizlik gibi çözümleri var ama tecrübem yok şunu alın bunu alın diyemem kendimce yorumladım umarım faydalı olur iyi günler dilerim..

hulolop

Yeni üye
Cvp: Havalandırma ( Fan Tavsiye )

dostum valla sayende yanlış malzeme almaktan kurtuluyorum çok saol. koku ve ses konusunu çok pimpirik ediyorum. Ek olarak  çok para gidecek gibi ufak ufak kesebildigim yerlerden kesmeye çalışıyorum. 

160 m3 carbon filtre seti ayarladim çıkış için 

giriş içinde bilgisayarcı arkım var tuvalet için olan aspiratorlerden al , kondansatörle devir sayısını da azaltiriz ben kesin sessizliği garanti ediyorum falan filan birseyler dedi , 24 saat çalışmada sıkıntı yaratmayacak  düzgün marka bir yada 2 adet alcam . Yapısacam totoşa
150 lik yeterli olur mu ?
mutlusan marka fan işimi görür ?
 tavsiye edebileceğin var mı? ( ses olayı da dahil ;))

Giriş çıkış fanı arasında biraz fark oluşturabilirsin 160lık için 150lik neredeyse denk gibi ama debileri farklı olabilir biri aspiratör olarak geçiyor nede olsa umarım deneyimleyen veya bilgi sahibi olan birisi konuna yorum atar benim deneyimim yok çünkü takipteyim umarım güzel bir sistem yapacaksın iyi forumlar..

mcmurphy

Yeni üye
Konu takip, tek problemim havalandırma :/
1,20*1,20*2,40 boyutlarında kabinim var, 400w hps kullanıyorum. 2 bitkim var.
Havalandırma önerileriniz nelerdir? Hiç anlamadığım mevzu, araştırdım ama çıkamadım işin içinden.
Teşekkürler.

Edit: Kabinin  boyunu kısaltabilirim. gereksiz fazla derseniz şayet.

Havalandırma derken içeride hava akımı mı yok yoksa sıcaklık mı yüksek kafanı karıştıran kısım neresi tam olarak?

mcmurphy

Yeni üye

EvdekiMizah' Alıntı:
Havalandırma derken içeride hava akımı mı yok yoksa sıcaklık mı yüksek kafanı karıştıran kısım neresi tam olarak?

1- Hava akımını sağlamak. Giriş ve çıkış fanlarını seçimi nasıl olmalıdır? Muhtemelen m2 hesabı var ama bilmiyorum.
2- Sıcaklık durumunda sıcaklığı düşürmek için havalandırma sistemine hangi müdahaleleri yapmak gerekir?

Ü

Üye silindi 7637

Guest

EvdekiMizah' Alıntı:

Dostum yeni konu acmamak adina bisey soylemek istiyorum 

Simdi benim 100x70sadece klipsli fanla havalandirmayi dusunuyorum dolabin arkasi delik actim fani oraya monte ettim iceri disardan rahatca hava alir mi bi de alt tarafa da delik actim dolabin arkasindan hava giriyor onunden alt taraftan cikiyor yeterli mi iki bitki icin

Ayni bina klima sistemi gibi oldu disardaki havayi iceri gonderiyor icerdeki hava da ceyran gibi tahliye oluyor iste ama klipsli fani surekli calistirsam sıkıntı yasar miyim bitki zarar gorur mu

Merhaba arkadaşlar. Buraya tıklayınız << magicplant sitesinin genel olarak bitkileri alakadar eden havalandırma konusuna değinmiş benzerlerine bu forumda gerek tarafım gerek başka kullanıcılar tarafından paylaştık ama forumda ciddi anlamda bir kirlilik olduğu için gözden kaçıyor maalesef o yüzden forum kurallarına daha hassasiyet göstermenizi ve genel olarak konuları sadece okuyup geçmemenizi rica ediyorum güzel bilgi okunup geçildiği zaman arka planda kalıyor ve sonra aynı sorular tekrar soruluyor konuları puanlamayı -1 0 -1  veya 1 den 5 yıldıza kadar gerekirse şikayet etmeyi varsa anketlere katılmayı ihmal etmeyin arkadaşlar bakın burası büyük nimet burada paylaşım durur veya burası yok olursa bir çok kişinin sistemi ve gelecek olan bütün sistemler duracak sizlerin şahsınıza söylemiyorum bunu okuyan herkese diyorum.

3ünüzede cevap olabilecek genel bir bilgi yukarıda ki link eklemek istediğim şeyler şu şekilde.

@maruK
Amerikadan arkadaşından alacak ledi yanlış hatırlamıyorsam lütfen forumda merak ettiğinizi aratıp önce var olan içerikleri okuyunuz.

@mrmurphy
1- Hava akımını sağlamak için yukarıda ki linkteki yazıyı okuyup ayrıca içeride salınım olması için küçük vantilatör (evlerde kullanılanlar değil) tercih edebilirsin.
2- HPS tarzı ışıklar için soğutuculu cooltube tarzı reflektörler kullanarak veya fanların devirlerini arttırarak çözümler üretmek mümkün.

@desert101 ısınan hava yukarı çıkacağı için çıkış fanlarının yukarıda olmasına dikkat edebilirsin. Ve genel soruna cevap veremem bir sürü etmene bağlı daha çok profesyonel sistem çözümleri üretip öneriyorum şimdi orada bitki boyu önemli konumu önemli ışık ve malzeme seçimi önemli bir konu açıp diğer arkadaşlardan bilgi alabilrsin.

Okuduğunuz için teşekkür ederim iyi forumlar.

mcmurphy

Yeni üye
Linkteki bilgiler doğrultusunda konuşacak olursak dışarı hava tahliyesi yapacak olan fanın kullanılan ışık ile alaksı var. 400w sistemim için hesap sonucu 240m3 fan kullanmam gerekiyor. 
Bana biraz gario geldi, kabin içi hacminin bu hesaplamalarda neden yeri yok?
Hesabım doğruyda 240m3 hava tahliye fanı beni kurtarıyor. 
Temiz hava fanı da 2/3 diyor yani 160m3 fan. 
Hesaplar doğruysa siparişi veriyorum.

mcmurphy' Alıntı:
Linkteki bilgiler doğrultusunda konuşacak olursak dışarı hava tahliyesi yapacak olan fanın kullanılan ışık ile alaksı var. 400w sistemim için hesap sonucu 240m3 fan kullanmam gerekiyor. 

Havalandırma aynı zamanda sıcaklığıda etkilediği için ortalama değerler belirtiliyor ve dikkatli bakarsanız orada yetiştirme alanı kolonunda alanda belirtilmiş yani kabin içi hacimde var bitki yetiştirmede temellerden birisi ışıktır çünkü 200w hps ile 600w hps aynı ışığı yaymıyor biri tek başına 1 m2 ye diğer atıyorum 2m2 ye yetiyor bitki demiyorum bakın alan diyorum tabi bunlar farazi değerler. Bütün değerleri doğru hesapladıysanız hayırlı olsun diyelim iyi forumlar.

hulolop

Yeni üye
Valla ripley varken pata küte çözüm getiriyordu.  adamın pratiği de çok fazla anladigim kadarıyla o varken daha düşünme aşamasındaydı şimdi malzeme toplamaya başladım.
ripley gitti sıçtık dedim . Allah'tan diğer arkadaşlar çok yardımcı oluyorlar . basta evdeki mizah ( bana göre) iyice cesaretlendiriyorlar saolsunlar. bende kabin kurayım yetiştirme olayına başlayım , destekleyeceğim kendi tecrübe ettigim şeylerle . Forumda da çok başlık açıp kirlilik olusturmamaya özen gosteriyorum elimden geldigimce . şimdiye kadar anladığım en önemli şey aha bebeler yapıyor bende yaparım diyip sazan gibi atlamamak mevzuya . 

umarım benim de yardımım dokunur birilerine ...

mcmurphy' Alıntı:

Başkan ben şimdi yazacağım bir seyler ama bilmiyorum uygulama yok hiç. 

2/3 olayı doğrudur. arada çok fark  olunca vakum oluşturuyor. bu da bitkiyi alakasız bir basınç altına koyuyormuş

Ben hps den hep kaçmaya çalıştım sıcaklık,  maliyet , yangın riski acısından.  yangın gerçek bir paranoya..
hpsde kirli havaya ek olarak sıcaklığı dışarı yollamak daha ciddi bir unsur bu yüzden daha da arttırıyorlar

mcmurphy

Yeni üye
Dediğin doğru, eğer tahliye fanını temiz hava fanıdan 2/3 oranından fazla güçlü yaparsan içerdeki hava basıncını düşürürsün.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • T Turco:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • T Turco:
    *** * *** *** ******** hahahaha ***** ********
  • T Turco:
    ***** * *** ***** ***** ***** *** **
  • T Turco:
  • H Heisenberg01:
    ***** * *** ***** ***** ***** *** ** ***** ** *** **
  • Bandaleros Bandaleros:
    ** ****** ** *** ** hahahaha* ****** ***
  • T Turco:
    ******* ********* * *** *** ****** ******** hahahaha** ******** hahahaha**********
  • Bandaleros Bandaleros:
    *** ** ** ** ******** ********** ***** ***** ******** **** *** hahahaha*** hahahaha ******* ***** ***** ******** hahahaha*** ******* hahahaha ***** ******* hahahaha*****
  • T Turco:
    ***** ** *** ******* ****** ****** hahahaha***
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ***** ********** ******* ********* * *** *** ****** ******** hahahaha** ******** hahahaha**********
  • H Heisenberg01:
    *** ** ** ** ******** ********** ***** ***** ******** **** *** hahahaha*** hahahaha ******* ***** ***** ******** hahahaha*** ******* hahahaha ***** ******* hahahaha***** ******** **** ** ******* ***** ********** hahahaha ********** ** ****
  • Bandaleros Bandaleros:
  • H Heisenberg01:
  • H Heisenberg01:
  • H Heisenberg01:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ********* ********* ********** ****** **** ***** ******* *** ******** *****
  • T Turco:
    hahahahahahahaha
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahaha**********
  • H Heisenberg01:
    ***** ********* ********* ********** ********* **** ******* ******* ** ********* ********** ******* ********** ******* ****** *** ********** ******* ***** * **** *** **** ** hahahaha **********
  • H Heisenberg01:
    hahahahahahahaha ******* ******* ******** ******
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    +2
  • T Turco:
    hahahaha** ***** * **** ******** **** **** *****
  • T Turco:
    ***** ***** ***** ****** ***** ********* ******* **
    T Turco: ***** ***** ***** ****** ***** ********* ******* **