Growa başladım bi kaç konu hakkında yardım pls

yunuslera

Yeni üye
Öncelikle forumda bilgi paylaşımı yapan dostlara çok teşekkürler ne öğrendiysem buradan okuyarak sayenizde öğrendim.
Growa başladım şu an 2. haftadayım. Alaturka tuvaletten portmantoya çevrilmiş 1x2lik bir alanda yapıyorum işleri. Odanın direkt dışarıyla bağlantılı bir penceresi var. yani bitkiler için dışarıdan sürekli bir temiz hava geliyor. Henüz bir karbon filtre sistemim yok. İlk growum ve sistemi 2000 liradan bi tık aşağıya kurdum. Bir adet cheese bir adet bubblelicious ektim (kushseed). Elimde en basic gübrelerden biobizz grow ve bloom var. growa ilk hafta bitince 1ml olarak başladım. bi kaç gün içinde activera almayı planlıyorum. onun dışında gübre önerileri gelirse çok mutlu olurum. Nem makinesi de çözücem inş şu an nem oranı 45-50 civarında kettle yardımıyla arada yükseltiyorum. Islak havlu falan da koydum ama bi işe yarıyomuş gibi gelmiyo. Bir adet de ısıtıcılı fan aldım malum kış camı da sürekli açık tutunca ortam 20derecenin altına düşüyor. fanla onu 23-24lere çıkarıyorum.

Gelelim en önemli ve en can alıcı kısma. ışık. sahibindenden bulduğum bi ışığı aldım. fotosunu da eklerim aşağıya. 600w olarak sattı çocuk bana ama asla inanasım gelmiyo çünkü çok küçük. Sizlerden ricam ışığı değerlendirmeniz ve 2 bitki için yeterli olup olmadığını söylemeniz. Kötü bi alışveriş yapmışım gibi geliyo ama en azından ısınma falan derdi yok. faturaya napıcağını görücem. Sizden bir diğer isteğim ise eğer bu ışık yeterli değil diyorsanız yanına ekleyebileceğim ışık önerisi yapabilir misiniz? aşağıda linkini bıraktığım ışıkları düşünüyorum ek olarak. 1inciden 2 tane yada 3üncüden 3 tane falan alıp eklemeyi planlıyorum eğer yetmez derseniz.

1- https://urun.n11.com/bahce-lambalar...irme-led-projektor-full-spektrumlu-P445858350
2 - https://urun.n11.com/sera-malzemele...80-led-evde-bitki-yetistirme-isigi-P460298212

bitkinin 9 günlük halinden memnunum sanırım iyi gidiyorum (inş gidiyorumdur). Işık değerlendirmesi şu an benim için çok önemli bilgili growerlardan yardım bekliyorum

ışık video : oda: 9 günlük : ışık foto:

Pıtır

Üye
kanka geçmiş olsun öncelikle. Işığın yaklaşık 50w almak istediğin diğer lambalar da çok işine yaramaz çünkü hem alanın geniş hemde iki bitki yetiştiriyosun. Bunun yanına en az 300w daha eklemen gerekecek. Eklesen bile o alanı küçültsen daha iyi olur derim. Bitkiler ışık yetersizliğinden boya vermiş böyle giderse çok sağlam birşey çıkmayacak. Diğer eksikleri sal şuan ama karbon filtre almasan bile havalandırmayı çöz. Yani giriş çıkış fanların sağlam olsun. Nem makinesi şuan çok önemli ve tabiki ışık. Bol hasatlar

Pıtır

Üye
Sulamayı nasıl yapıyosun blmiyorum ama toprak sürekli ıslak sanki. Toprak kurumadan su verme

Pıtır

Üye
ben de bunlar niye bu kadar uzadı diyodum. 600w olmadığı belli zaten de 50 W da çok azmış. şimdilik biraz daha yaklaştırdım ışığı bakalım nolucak.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...b-led-full-spektrum-370-780nm-881210461/detay
bu ışık işimi görür gibi ne diyosun?
kanka ışığı indir ama çok indirmemeye özen göster yapraklar kurumasın daha ufaklar. ışık güzel fiyat olarak da ledler de sağlam ama dikkat et paranı felan kaptırma.

yunuslera

Yeni üye
bi kere kazıklandık bi daha olursa da napalım artık. gübre işine ne diyosun senin kullanıp faydasını gördüğün gübreler var mı ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Y Yagzm:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** * **** **** hahahaha***** ***** **** ** ***** ******* ****** ******
  • Y Yagzm:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Y Yagzm:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** *** ****** *** hahahaha* ****** *** **** ***** ******* *********
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha* ******* *** **
  • Y Yagzm:
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha *** *********
  • Y Yagzm:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Y Yagzm:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ******* ********** hahahaha*******
  • MusT+ MusT+:
    **
    +1
  • Y Yagzm:
    *** ***** ******* ****** ****** ******* ***** ******* hahahaha ** ******
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ** ****** **
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ******* hahahaha **** **** hahahaha ****** ****** ********
  • Bandaleros Bandaleros:
    ** ***** ****** ******** **** ****** ** ****** ****** hahahaha** ********** hahahaha***** ********* ******** hahahaha
    Bandaleros Bandaleros: ** ***** ****** ******** **** ****** ** ****** ****** hahahaha** ********** hahahaha*****...