Gübre yanığı mı potasyum eksikliği mi?

• Konbuyu başlatan Üye silindi 19929
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 19929

Guest
Yada başka birşey mi arkadaşlar
1.Bitki 3günlük çiçeklenmede yaprak uçlarında yanık var lt ye 3 grow 1-1blom ve topmax veriyorum. Yanlız 20gün önce kadar kimyasal azot vermiştim bir tatlı kaşığı kadar zaten bu sorunda yeni başladı çiçeklenmeye geçince
2.bitki bunun sorunu daha farklı gördüğünüz gibi yapraklar komple renk değişiyor aynı uygulama bunada yapıldı çiçeğe girmek üzeri böcek sorunu var neem sipariş ettim

İki bitkiyide ayrı ayrı yorumlarsanız çok sevinirim arkadaşlar

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Nasil gübreleme yapiyorsun biraz bilgi. Birden fazala gübreleme sikintisi var.

Ü

Üye silindi 19929

Guest
Kankam bunlar saksıda zaten saksıyı gömdüm toprağa kademeli artırarak lt başına 3 biogrow 1 bloom ve 1 topmax veriyorum. 3-4 günde bir su veriyorum 1. Çiçek 17lt saksıda 2. Çiçek 10lt saksıda ikisine 4 lt gübreli su yapıyorum 2,5kadarını büyük olana kalanıda diğerine veriyorum. 20gün kadar önce ikisine de kimyasal azot verdim ama çok çok az bir tatlı kaşığı kadar katı gübreydi. Sıkıntıda zaten şimdi çıktı o zaman güzel büyüdü. Ben her sulamayı gübreli yaptım çünkü haftada bir falan da yağmur olduğu için aklıma gelenler bunlar kardeşim toplamda 40günlük ikiside

OttoMan347

√SEFİR√
Dostum bilmediğiniz kimyasal gübreleri vermeyin azot fazla geldiği için yapraklarda koyulaşma olmuş, azot fazlalığı potasyumu keser. Sorun azot fazlalığından kaynaklı potasyum eksikliği. Mantar başlangıcı da var fazla nem ve sıcaklık varsa o mantarı başlatmış olabilir

OttoMan347

√SEFİR√
Alabiliyorsan bunu al kanka gelene kadar yarım lt sıcak suya 1 tepeleme çorba kaşığı toz tarçın ekleyip 1 gün bekle spreyle yaprak altı üstü ve toprağa fısfısla 2 günde 1

Vedoo

Kıdemli Üye
Senin bitki de topragina bir seyler karisik mi gubre gibi sivi olmayan kati gubre hayvan gubresi gibi? tamam o yakmis biraz verdigin gubre ama baska bir seylerde var hemde fazla geliyor azot harici baska bir sey var o toprak da. fazla yanik yok su ver iki defa duzelir yanan yerler duzelmez ama. Suan en alttaki resimine baktim o bitkiye cok fazla su verilmis yagmur mu cok yagiyor yaprak dallari cit diye de kirilir cok nemli yagisli bir yerse orasi

Ü

Üye silindi 19929

Guest
Senin bitki de topragina bir seyler karisik mi gubre gibi sivi olmayan kati gubre hayvan gubresi gibi? tamam o yakmis biraz verdigin gubre ama baska bir seylerde var hemde fazla geliyor azot harici baska bir sey var o toprak da. fazla yanik yok su ver iki defa duzelir yanan yerler duzelmez ama. Suan en alttaki resimine baktim o bitkiye cok fazla su verilmis yagmur mu cok yagiyor yaprak dallari cit diye de kirilir cok nemli yagisli bir yerse orasi
Kanka evet çok nemli biryer artı haftada en az 1 yağmur var. Toprağa dışarıdan katı gübre hiç eklemdim sadece kimyasal azot bide grow gübresi. Saksıyı kamufle etmek için zeminin doğal çamurumsu toprağıyla saksıyı kamufle yaptım belki onu hayvan gübresine benzetmemiş olabilirsin iki gübresiz vereyim dediğin gibi sonrada 3ml verdiğim bio growu 2 yapayım öyleyse

Ü

Üye silindi 19929

Guest
Alabiliyorsan bunu al kanka gelene kadar yarım lt sıcak suya 1 tepeleme çorba kaşığı toz tarçın ekleyip 1 gün bekle spreyle yaprak altı üstü ve toprağa fısfısla 2 günde 1
Neem yağı iş görmez mi kanka senin tarifin artı yağ

OttoMan347

√SEFİR√
Neem yağı iş görmez mi kanka senin tarifin artı yağ
Olur kanka. Nemin yüksek olduğu yerde sıcaklar artınca mantara bağlıyor herkesin bitkisi. Benimkilerde de var yeni başladı. Kimyasal azot yaramamış bitkine kanka. Yapraklarında azot toksidesi başlamış çok koyu yeşil, istersen araştır azot fazlalığı potasyumu keser. Ben bildiğimi söyleyim de sen iyi bi araştır istersen yinede de.

Ü

Üye silindi 19929

Guest
Çok teşekkür ederim kanka ilgilendiğiniz için önerilerinizi uygulayacam kesinlikle

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Sikintilar yazilmis, benim eklemem gereken bir sey yok, neem yagini aktardanda alabilirsin, 1 lt suya 1 corba kasigi arap sabunu veya sivi sabun, 2 cay kasigi neem yagi karistir. Bitkinin her tarafina püskürt.

Ü

Üye silindi 19929

Guest
Kardeşler dün akşam neem yağını uyguladım yanlız neem azal ile neem yağı farklı imiş ben yeni öğrendim benim ki yağ olan tesbih ağacı yağı diye geçiyor. Yorumları çok iyiydi. Neyse bunu sabunla karıştırdım yukardaki tarife göre uyguladım bunu kaç günde bir fıslatmam laxım? Diğer sorum ise gübreyi kestim bol su ile suladım diğer sulamada grow vermesem bloom ve topmax versem olur mu yoksa boş su ile mi gideyim? Hani biogrowda azot vardır hesabı yaptım kafamda

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka saf yagi arada bir katalizör görevi yapacak bir madde kullanmaz isen suyla karismaz. Burada sabun o isi yapiyor. Neem azal neem yaginda yapilmis hazir organik ilactir.

Ü

Üye silindi 19929

Guest
1lt suya 1 çorba kaşığı sıvı sabun 2 çay kaşığı yağ döküm çalkaladım fısladım kanka

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Tamam kanak yalniz mantar cok inatci bir hastaliktir, 3 gün sonra ayni islemi tekrarla, bitkini takip et. Belkide 3. kez ilaclamanda gerekebilir. Ilk ilaclamadan 1-2 gün sonra büyük darbe yemis yapraklari kes, onlari kurtaramazsin artik.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!