Elektrik faturası

Merhaba arkadaşlar şu an ki sistemimde 750 watt cob LED kullanıyorum geçen sene ortalama evin kullanımıyla birlikte 400 500 TL arası fatura geliyordu yanlız yaşıyorum doğru düzgün doğalgaz elektrik su kullanmıyorum bu ay faturam 937 TL geldi su ve doğalgaz çok daha düşük fiyatlarda geldi size sorum şu 937 TL gelen elektrik faturam ne kadar dikkat çeker yaptığınız growlar arasına süre koyuyor musunuz bunun tribine düştüm izlenme veya göze çarpma olur mu her ay elektrik faturasının yûksek gelmesi nasıl önlemler alıyor sunuz

Elektrik şirketleri özelde olduğu için sorun yok dostum 2k 3k fatura gelenler var. Kimse takmaz senin faturanı apartmanındakilere dikkat et yeter yeni zamlardan sonra herkese fatura kol gibi geliyor zaten
Hep takipteyim kanka gelir gelmez alıp ödüyorum böyle kol gibi geçireceklerini beklemiyordum düşünürken bunun tribine girdim

Bu elektrik faturasından yakalanma mevzusu gerçek olabilir mi yoksa uydurma bisey mi hala çözebilmiş değilim. Bilip aydınlatan olursa makbule geçecek :)

Dostum ben açıkçası yaz olsun kış olsun farketmez diye düşünüyorum. 80 milyonluk ülkeyiz, 300-500 fazla fatura geliyor diye yakalanacak olsak ülkede girilmedik ev kalmaz . Bana inandırıcı gelmiyor nedense bu elektrik faturası olayı.

Ü

Üye silindi 26274

Guest
Merhaba arkadaşlar şu an ki sistemimde 750 watt cob LED kullanıyorum geçen sene ortalama evin kullanımıyla birlikte 400 500 TL arası fatura geliyordu yanlız yaşıyorum doğru düzgün doğalgaz elektrik su kullanmıyorum bu ay faturam 937 TL geldi su ve doğalgaz çok daha düşük fiyatlarda geldi size sorum şu 937 TL gelen elektrik faturam ne kadar dikkat çeker yaptığınız growlar arasına süre koyuyor musunuz bunun tribine düştüm izlenme veya göze çarpma olur mu her ay elektrik faturasının yûksek gelmesi nasıl önlemler alıyor sunuz
hiç bir sorun yaşamazsın şu elektrik faturası mevzusunu çok takmayın, bu ülkede o paralar çok normal artık..

C

Canna

Guest
Cob led cikis gücü kadar prizden elektirik ceker, dostum led ciplerden yapilmis isik sistemine gec, cikis gücünün %20 si kadar prizden elektirik ceker. Yani 100 watt cikis yapan cob led prizden 100 watt ceker, led cipten yapilmis isik 100 watt cikisa prizden 20 watt ceker. En fazla 25 watt led cipin kalitesine göre.

Cob led cikis gücü kadar prizden elektirik ceker, dostum led ciplerden yapilmis isik sistemine gec, cikis gücünün %20 si kadar prizden elektirik ceker. Yani 100 watt cikis yapan cob led prizden 100 watt ceker, led cipten yapilmis isik 100 watt cikisa prizden 20 watt ceker. En fazla 25 watt led cipin kalitesine göre.
LED çipleri hemen araştırıp bilgi edinicem kankam öyleyse çok çok daha mantıklı ve verimli bide kankam geçen bir konu açmıştım yapraklarda ki benek ve azot eksikliği için sadece azot takviyesi yap demiştin bana seni dinlemediğime o kadar pişman oldum ki yapraklarda ki benekler biraz daha çoğaldı hemen flush attım çal mag vermiyorum artık yarın gübre oranını bir tık daha düşürücem müsaitsen başka konu açmakta istemiyorum bu konu başlığı altında bir kaç fotoğraf yüklesem yorumlayabilir misin

Tabi ki yorumlarım dostum, takma kafana hata yapmadan öğrenemezsin:)
Çok teşekkür ederim tüm samimiyetimle söylüyorum şu forumda sen ve senin gibi değerli bilgi ve birikimlerini paylaşan arkadaşların hakkı gerçekten ödenmez kankam ortam şartlarını elimden geldiğince güzel tutmaya çalışıyorum aslında kafamdaki soru işaretleri şu soldaki bitkim sativa ağirliklı ve diğer iki bitkime göre çok sağlıklı hiç bir sorun yaşamadım hasatı uzun olucak ama çok ümitliyim ondan diğer iki bitkimde de benek şeklinde yanıklar ve azot eksikliği oldu onları flushtan sonra ilerlemedi gübrelemeyide düzgün yapınca gidericegimi düşünüyorum 53. Günde auto blue dream kızlarım sağdaki ikisinin somekleri artık tribe mi girdim :) küçük geliyor hasata kadar iyice şişer mi tahminen ne kadar kuru alabilirim 2 bitkiden 120 140 arası alırsam içim rahatlar yorumun için şimdiden çok teşekkür ederim

Son düzenleme:
C

Canna

Guest
Dostum bitkilerinde kök kitlemesi var yani toprakta cok tuz var ve bitkin verdigin hic bir gübreyi alamiyor, bundan dolayi bir cok elemet eksikligi belirtileri var, flush at, saksi büyüklügünün 3 kati PH ayarli su ile topragi iyce temizle, cok yavas ve saksinin her tarfina, diger sorularina sonra bakariz, ve lütfen kac gr alirim diye sorma.
Sakislarini tek tek evde küvet veya dus kabinine koy yazdigim gibi flush at bekle yarim saat toprak iyice süzülsün sonra git kabine koy gene

Dostum bitkilerinde kök kitlemesi var yani toprakta cok tuz var ve bitkin verdigin hic bir gübreyi alamiyor, bundan dolayi bir cok elemet eksikligi belirtileri var, flush at, saksi büyüklügünün 3 kati PH ayarli su ile topragi iyce temizle, cok yavas ve saksinin her tarfina, diger sorularina sonra bakariz, ve lütfen kac gr alirim diye sorma.
Sakislarini tek tek evde küvet veya dus kabinine koy yazdigim gibi flush at bekle yarim saat toprak iyice süzülsün sonra git kabine koy gene
Hemen uyguluyorum kankam peki bir sonraki gübrelemeyi ne oranda yapayım

C

Canna

Guest
Sonraki gübrelemeyi aynen gübre semanda oldugu gibi devam, ama topragi tam temizledigin icin semanin yarin miktarinda grow gübersi de ver, yani tam miktar bloom, yarim miktar grow semana göre

Adanalı1940

Yeni üye
Dostum 720w lh301h çipli led ne kadar elektrik tüketir saatte ?

acemiceday

Müptezel
Dostum benim ilk Grow um. Ben 200 watt LED yeni teknoloji lamba aldım.
İlk tam ay faturam geldi. Normal ev kullanımı ile birlikte ki klimada kullandim ve çok makul normal geldi fatura.
Senin tasarrufta avantaj sağladığını düşündüğüm led lambayı tercih etmende ilerisi için fayda var.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Mordecai:
    +1
  • Mordecai Mordecai:
    ********* **** **** ** *** hahahaha**** ******* ******* *** ******* ***** *** **
    +1
  • G ghostt7:
  • Mordecai Mordecai:
    **** ******** ******* ****** hahahaha*
  • Bandaleros Bandaleros:
    **** *** *** ***** ***** ********* ******** ***** ********** ********* ****** ******** ***** ********** hahahaha ** ** ******** ******* ******** ****** ***** ******
  • Ü Üfürükçü gargamel:
  • Night owl Night owl:
    **** ******* **** **** ** ***** *** **
  • M merto1835:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Night owl Night owl:
    *** ***** ******** **** ******* ***** ******* ********* **** **** ** *** hahahaha**** ******* ******* *** *****
  • M merto1835:
    hahahaha ****** ******** ** ****** ******
  • Mordecai Mordecai:
  • kkush kkush:
    ***** ****** *** ******* **
    +1
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
  • Night owl Night owl:
    * ****** ********** ***** * ***** **** ****** **** ******* hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • kkush kkush:
  • Night owl Night owl:
    ******** ****** ***** ***** ****** *** ******* **
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    ***** ****** ****** *** ****** **
    +1
  • kkush kkush:
    ***** ******** ***** ** ** ******** ****** hahahaha
  • M merto1835:
    hahahaha** *** * ****** ********** ***** * ***** **** ****** **** *******
  • Night owl Night owl:
    ****** ******* ****** ****** *** ****** **
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ****** ****** hahahaha *** ******** **** ******* hahahaha ********** ***** ***** ********
    +1
  • Night owl Night owl:
    ******** *** ****** ** **** hahahaha** ***
    A active661: ***