Ekime başlarken...

Purplesever

Yeni üye
Merhaba dostlar,

Sponsordan aldığım Swiss Chees Auto'lar elime ulaştı. 2-3 hafta başlangıçta terasta olacak sonra içeri alıp sistem yapmaya çalışacağım. Başlangıçla ilgili kararsız kaldım, tohumları direk All Mix toprağa atsam, herhangi bir problem yaşar mıyım ? Toprak değiştirme zahmetine girmek istemiyorum, bitkiyi strese de sokmak istemiyorum. All Mix ile başlamanın bir sakıncası var mı ? All Mix'e gömüp 3. haftadan sonra gübre vermek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Hepinize bol yeşil günler.

Ü

Üye silindi 20042

Guest
Dostum direkt all mixe atma yakarsın tohumları lightmix almazsan mecburen bardakta köklendirip allmixe geçiş yapacaksın .

2MoreWeeks

Doktor
Kanka auto'lar çabuk büyüyor. Bi haftası diğerini tutmuyor. Hele başlarda orantısız büyüyor.

Şartlar ne olursa olsun, tohumdan çıktıktan 10 gün sonra ufaktan besleme yapmaya başlamalı.

2-3 hafta diye bahsettiğin dönem auto'larda çok önemli.

All mix verirsen büyük ihtimal yanar, light mix verirsen beslemen gerekir.

Bana sorarsan 1-2 hafta daha ertele. terasta olacak iş değil, auto'lar nazlıdır. Hele başlarda stabil bir ısı vermen gerekir.

Purplesever

Yeni üye
Kanka auto'lar çabuk büyüyor. Bi haftası diğerini tutmuyor. Hele başlarda orantısız büyüyor.

Şartlar ne olursa olsun, tohumdan çıktıktan 10 gün sonra ufaktan besleme yapmaya başlamalı.

2-3 hafta diye bahsettiğin dönem auto'larda çok önemli.

All mix verirsen büyük ihtimal yanar, light mix verirsen beslemen gerekir.

Bana sorarsan 1-2 hafta daha ertele. terasta olacak iş değil, auto'lar nazlıdır. Hele başlarda stabil bir ısı vermen gerekir.
Kanka light mix'e tohumu gömdükten sonra kullanmam gereken bir şey var mı ? sulama dışında ?

2MoreWeeks

Doktor
Her türlü toprak değiştirmem gerekecekse, All Mix'e neden geçiş yapılıyor genelde ?

Mecburiyetimiz yok. Değiştirmişken All Mix olsun isteriz. Çünkü saksı değiştirecek yaşa gelmiş bir bitki bunda rahatça yaşar. fakat bu toprağa direkt temas eden bir tohum hayatına sağlıklı başlayamaz. Risklerden konuşuyoruz tamamen.

Light mix de boş toprak değil, cocoyla kıyas edemeyiz.

Kanka light mix'e tohumu gömdükten sonra kullanmam gereken bir şey var mı ? sulama dışında ?

Başka birşey yok. Temiz, klorsuz bir su senin işini 2 hafta görür. Baş verdikten sonra ufak ufak ama sık sık sula. Hatta sula derken fısfıslayarak hallet sulamayı.

Heyecanlı bi kankamızsın, üstüne çok titreme, sulamadan sulamaya ilgilen, kendi basına bırak :)

Purplesever

Yeni üye
Mecburiyetimiz yok. Değiştirmişken All Mix olsun isteriz. Çünkü saksı değiştirecek yaşa gelmiş bir bitki bunda rahatça yaşar. fakat bu toprağa direkt temas eden bir tohum hayatına sağlıklı başlayamaz. Risklerden konuşuyoruz tamamen.

Light mix de boş toprak değil, cocoyla kıyas edemeyiz.

Başka birşey yok. Temiz, klorsuz bir su senin işini 2 hafta görür. Baş verdikten sonra ufak ufak ama sık sık sula. Hatta sula derken fısfıslayarak hallet sulamayı.

Heyecanlı bi kankamızsın, üstüne çok titreme, sulamadan sulamaya ilgilen, kendi basına bırak :)
İlgin ve bilgin için çok teşekkürler üstad, dediğin gibi heyecanlıyım. Özellikle 2 hafta out teras sonrasında indoor sisteme geçireceğim için. Başlangıç aşamasını sağlıklı atlatırsam çok keyifli iş olucak benim için. ☺

2MoreWeeks

Doktor
Güzel olur, yazın son güneşinden de nasiplenir. Sonra arada güneşe çıkartıp şımartırsın belki :p

Beklediğinden daha keyifli olur umarım. Bu işi hobi diye yapabilirsen bıkmıyorsun. Her günü farklı hikaye.

Purplesever

Yeni üye
Güzel olur, yazın son güneşinden de nasiplenir. Sonra arada güneşe çıkartıp şımartırsın belki :p

Beklediğinden daha keyifli olur umarım. Bu işi hobi diye yapabilirsen bıkmıyorsun. Her günü farklı hikaye.
Son bir sorum daha olacak hocam, All-mixi geldiği gibi direk kullanacak mıyım biraz dinlendirmek falan yada su ile karıştırmam gerekecek mi? Bilgin varsa aydınlatırsanız sevinirim.

2MoreWeeks

Doktor
Son bir sorum daha olacak hocam, All-mixi geldiği gibi direk kullanacak mıyım biraz dinlendirmek falan yada su ile karıştırmam gerekecek mi? Bilgin varsa aydınlatırsanız sevinirim.

Kanka toprağı alabiliyorsan geniş bi yere alıp fısfısla güzelce sulaman lazım ve en az 36 saat bekletmen lazım.

Suyu boca etmeden, fıs fıs yaparak sulamak en iyisi. Sulama bitince, hava almayacak şekilde kapatıver, karanlık serin bi yere at dursun. Maksat nem kazandırmak, bakterileri uyandırmak..

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • E ErdemRS6:
    **** ***** ****** ** ***** **** * ** hahahaha *** **** *****
  • nicozaniolo nicozaniolo:
    ***** ****** ******* ****** *** ****** ***** ** ********* ********** ** ** ******* *** * ** ******** ****** ******* **** hahahaha*
  • E ErdemRS6:
  • İstanbul İstanbul:
    hahahahahahahaha ** ****** ** ** ****** hahahaha
    +2
    hahahaha* *** ** ********** ******* **
    *** ***** ****** ***** ** **** ****** **
    ** hahahaha *******
  • E ErdemRS6:
    hahahahahahahaha ** ****** ** ** ****** hahahaha ***** ****** *****
    +1