Cool Tube Sorunsalı

Marijna

Yeni üye
Selam kankalar. Bir sorum olacak öncesinde kabin ve bitki bilgilerini vereyim.

Kabin: 100*100*200

Kullandığım havalandırma sistemi: 
Kabin dışarısında: S&P TD Silent Fan (TD500/150mm) 580m3/s 50w
Kabin içerisinde: HM Karbon Filtre 665m3/s 150mm

Kullandığım ışık: 400w hps ve standart ayna reflektör

Bitkiler: 2 adet 10 günlük white widow fem [attachment=1965]

Evet konumuza gelirsek kankalar bu sistemde sıcaklık sorunu yaşadım 30 dereceyi gördüm. O yüzden cool tube sipariş ettim bugun geldi en kısa zamanda kurulumunu yapmak istiyorum. Fakat cool tube havalandırmasıyla alakalı biçok farklı kaynaktan biçok farklı fikirler aldım. Bütçem çok fazla yok. Fikir veren arkadaşlar o yüzden 580 lik fandan hava kanalı ile cool tubeye gir ve çıkış olarak da cool tube den hava kanalına gir, kabinin penceresini de açık bırak dediler. Güzel fikir fakat aklıma takılan soru eğer ben cool tubenin hava çıkışını karbon filtreye bağlarsam, sömeklenme döneminde koku sorunu yaşamaz mıyım? Anladığım kadarıyla bu şekilde yaparsam dışardaki 580 lik fan sadece cool tube giriş çıkışı için kullanılmış olacak. Bu durumda içerdeki hava sirkülasyonu nasıl sağlanacak? 
Ya da en temizi cool tube hava çıkışını karbon filtre yerine ucuz bir fan takıp dışarıya vermek midir? Kafam çok karıştı lütfen aydınlatın beni :)

Karsiyaka

Yeni üye
Sana uzulucek bisey soylim kardes bendede cooltube var sicakligkta ise yaramiyor halen 30 goruyor malum havalar  zor bu yaz indoor hele hps ile cok zor bende care ariyip duruyorum

Marijna

Yeni üye
Valla sipariş ettik geldi artık kuracağız bir şekilde. Bu da olmazsa kabin içerisine klima alacağım mecburen. Sen nasıl yaptın cool tube hava giriş çıkış işini?

Karsiyaka

Yeni üye
Ucuna 150mm aircool bagladim dizari goturdum boruyla obur ucunada bi 150mm aircool taktim oda ampule ufluyor ordan cikip gidio hep kabinin icindeki isiyi alip cooltubeden gecirip atiyor  ama sicaklik 28 29 kapiyi kapadinca 30 31 

jaytey

Yeni üye
kanka karbon filtreyi fan'a bağlıycan ve fanı da cool tube'e,cool tube'den çıkan havayı da dışarı salacan.. olay bu
yani içerdeki kokulu havayı karbon filtreden süzerek alıp cool tube'un içindeki havayla beraber dışarı vericen.
geç cevap oldu biraz ama umarım işini halletmişsindir

Ü

Üye silindi 14998

Guest
600w hps kullanıyorum cooltube ile dostum 360m3 fan bağlı cooltube a. Sıcaklık 26yı geçmiyor. Yazın fermuarı kapasanda kapamasanda 30dereceleri görürsün gündüz. Ya portatif bir klima ya da led ile çözebileceğiz ısı sorununu başka yolu yok. Fanı kanal ile cooltubea bağlanacak ilk, başka bir kanal ile de cooltubeun diğer ucuna filtreyi bağlayacaksın. Filtre çadırın içinde duracak. Vakum filtreden gelecek yani tüm havayı çekecek filtre colltube içinden geçip fan ile ev oda dışına atılacak sıcak hava olay bu.

Yaşadığın bölgede sıcaklık 30 dereceyi görürse cooltube ile 35 derece civarı olur kabin içi. Cooltube olmazsa 40 dereceyi görürsün. Yani temmuz ağustos gibi ya klima kullanacan ya da grow yapmayacan hps ile.

Pysx

Yeni üye
Kanka benim yaptığım sistemi anlatayım sana hemen inan bana işine yarayacak ben de aynı sorunları yaşadım seninle birebir. 

150mm girişi olan CoolTube ye 150mm girişi olan bir fan aldım (growkentteki ucuz olan fanın 150mm olanı) bu fan dışardan temiz havayı alıp cooltube içinden geçirip dışarıya attı.

Aynı fanın 120mm olanını hava cıkışı için kullandım. Kabin içindeki sıcak ve pis havayı çekmesi için karbon filtreden geçirip dışarı attım.

Aynı fanın 100mm olanını ise temiz hava girişi için kullandım. Dışardan temiz havayı kabine taşıdım. 

Yani demem o ki cooltube olan sistemde 3 fan kullanırsan etkisini görürsün. İçerideki sıcak ve pis havayı önce karbon filtreden geçirip sonra CoolTube'den geçirip dışarıya atarsan eğer o CoolTube bir işe yaramıyor gibi gelir sana senin de dediğin gibi niye aldım ben bu aleti madem sıcaklık düşmeyecekti falan dersin kendi kendine. Karbon filtre için bir fan, CoolTube için bir  fan ve ayrıca temiz hava girişi için bir fan kullanırsan benim yaptıgım gibi sıcaklığın 24-25 lere düştüğünü, gece de 20-21 oldugunu göreceksin. 

Bu arada kabininde kullandığın hava girişi fanının gücünün bir tık üstünü hava çıkışı olarak kullanmalısın. Örnek veriyorum hava girişi için 200m3/s bir fan kullanıyorsan, hava çıkışı için 300m3/s bir fan kullanman gerekiyor içerde biriken sıcak havanın tamamen boşaltılması için çok önemli bir nokta. Eğer senin hava girişin ve çıkışın aynı güçte olursa içerde kabinin köşelerinde, tavanda, saksıların altında herhangi bir yerde sıcak ve pis hava birikmesi olacaktır. Bunu anlamanın en kolay yolu kabinin fermuarını açtığında buram buram koku gelmemeli veya kabine kafanı soktuğunda oha nası sıcak burdaki hava dememelisin. İçerde daima hava sirkülasyonu yaratmak için hava çıkışın, hava girişinden bir tık güçlü olmalı. Saygılar

S&P 240 desilik fandan cooltube ve karbonfiltreye çıkardığım tek hatla aynı dediklerini yaşadım yaptıklarının aksine portatif bir klima aldım. Kabine havayı klimadan veriyorum kabin kapısı yarı açık(Klima çok soğutuyor + 380 desi) cooltube ısı verdiği halde 22-23 derecelerde şu an tertemiz gidiyorum. Yazın ortasında oda sıcaklığı 40 oluyor buralarda o dönemde fanlar pek etkili olmazlar herhalde diye uzun uzuna kafa patlatmıştım. Senin dediklerin cooltube için gerekli şeyler ama havalar ısındıkça pek bir alternatifi olmayacak ha benim yaptığım şekilde de faturaya 7/24 klima parası yansıyor tabi coğrafi koşullarda kararlar için etken olmalı :)

Pysx' Alıntı:
Kanka benim yaptığım sistemi anlatayım sana hemen inan bana işine yarayacak ben de aynı sorunları yaşadım seninle birebir. 

150mm girişi olan CoolTube ye 150mm girişi olan bir fan aldım (growkentteki ucuz olan fanın 150mm olanı) bu fan dışardan temiz havayı alıp cooltube içinden geçirip dışarıya attı.

Aynı fanın 120mm olanını hava cıkışı için kullandım. Kabin içindeki sıcak ve pis havayı çekmesi için karbon filtreden geçirip dışarı attım.

Aynı fanın 100mm olanını ise temiz hava girişi için kullandım. Dışardan temiz havayı kabine taşıdım. 

Yani demem o ki cooltube olan sistemde 3 fan kullanırsan etkisini görürsün. İçerideki sıcak ve pis havayı önce karbon filtreden geçirip sonra CoolTube'den geçirip dışarıya atarsan eğer o CoolTube bir işe yaramıyor gibi gelir sana senin de dediğin gibi niye aldım ben bu aleti madem sıcaklık düşmeyecekti falan dersin kendi kendine. Karbon filtre için bir fan, CoolTube için bir  fan ve ayrıca temiz hava girişi için bir fan kullanırsan benim yaptıgım gibi sıcaklığın 24-25 lere düştüğünü, gece de 20-21 oldugunu göreceksin. 

Bu arada kabininde kullandığın hava girişi fanının gücünün bir tık üstünü hava çıkışı olarak kullanmalısın. Örnek veriyorum hava girişi için 200m3/s bir fan kullanıyorsan, hava çıkışı için 300m3/s bir fan kullanman gerekiyor içerde biriken sıcak havanın tamamen boşaltılması için çok önemli bir nokta. Eğer senin hava girişin ve çıkışın aynı güçte olursa içerde kabinin köşelerinde, tavanda, saksıların altında herhangi bir yerde sıcak ve pis hava birikmesi olacaktır. Bunu anlamanın en kolay yolu kabinin fermuarını açtığında buram buram koku gelmemeli veya kabine kafanı soktuğunda oha nası sıcak burdaki hava dememelisin. İçerde daima hava sirkülasyonu yaratmak için hava çıkışın, hava girişinden bir tık güçlü olmalı. Saygılar

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]S&P[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] 240 desilik fandan cooltube ve karbonfiltreye çıkardığım tek hatla aynı dediklerini yaşadım yaptıklarının aksine portatif bir klima aldım. Kabine havayı klimadan veriyorum kabin kapısı yarı açık(Klima çok soğutuyor + 380 desi) cooltube ısı verdiği halde 22-23 derecelerde şu an tertemiz gidiyorum. Yazın ortasında oda sıcaklığı 40 oluyor buralarda o dönemde fanlar pek etkili olmazlar herhalde diye uzun uzuna kafa patlatmıştım. Senin dediklerin cooltube için gerekli şeyler ama havalar ısındıkça pek bir alternatifi olmayacak ha benim yaptığım şekilde de faturaya 7/24 klima parası yansıyor tabi coğrafi koşullarda kararlar için etken olmalı [/font]:)

Pysx

Yeni üye
Kanka ben izmirde oturuyorum hava sıcaklığını burda ne kadar iyi bilirsin bilmem ama izmirin hava sıcaklığında benim kabinim bu anlattıgım yöntemle en sıcak günlerde 25 derece oluyor geceleri ışık kapalı oluyor 20-21 arasında değişiyor

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** **** ******* **** *** *** ******* *** ***** **** *** hahahaha* **** ******** ******** *** ***** **
    +1
  • needrich10 needrich10:
    *** ******* ****** ******** **** ******* **** *** *** ******* *** ***** **** *** hahahaha* **** ******** ******** *** ***** **
  • needrich10 needrich10:
    ********* hahahaha
  • Bandaleros Bandaleros:
  • O obeb:
    ***** **** ******* **** *** *** ******* *** ***** **** *** hahahaha* **** ******** ******** *** ***** **
  • O obeb:
    *** ****** ** ******* *** ****** hahahaha*
  • O obeb:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • needrich10 needrich10:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** hahahaha *********
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • needrich10 needrich10:
    hahahaha **** *** hahahaha ***** **** ******** **********
  • Bandaleros Bandaleros:
  • O obeb:
    ****** ********* ******* hahahaha* ******* ******
    hahahaha **** *** hahahaha ***** **** ******** **********
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha* ****** **** ***** *********
    +1
  • needrich10 needrich10:
    ******** ********** *** ****** hahahaha***** *** *** **** *******
  • needrich10 needrich10:
    *** hahahaha***** ****** **** ***** *********
  • needrich10 needrich10:
    ******** hahahaha**** ****** **** ***** *********
  • Bandaleros Bandaleros:
    ********** hahahaha****** ***** ** ********** ***** hahahaha ********** *** ****** hahahaha***** *** *** **** *******
  • needrich10 needrich10:
    *** *** **** **** hahahaha******** hahahaha****** ***** ** ********** ***** ***
  • needrich10 needrich10:
  • needrich10 needrich10:
  • needrich10 needrich10:
  • Y Yer1n7kat6:
  • Narkotik Narkotik:
    Narkotik Narkotik: ***** *****