Bitkim yeni fidelendi ve bir sıkıntı var.

iambatman

Yeni üye
arkadaşlar selam . bitkim yeni fidelendi fidelendikten sonraki o minik iki yaprağını açtı fakat fidesinde bir incelme var fideyi 3 e bölecek olursak 3. kısmı kalın 2. kısmı ip ince 1. kısmı kalın şeklinde tarif edeyim . büyümeside durdu . çok su verip acaba kök çürümesinemi yol açtım diye düşündüm fideyi sarsmadan çıkarttım kökü kahverengimsiydi. güzelce yıkayıp tekrar yeni bir toprağa gömdüm bu sefer az su verdim . kurtuluş yolu nedir. ve bir sorum ise yeni fidelenmiş bitkiye hemen ışık vermeye başlayacakmıyız. ?şimdiden teşekkürler . ha bu arada 330w holojen ampul kullanıyorum.

sistemin resmi ve olay.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 25603

Guest
5 lt bos petsisine delikler ac ve pet sisenin icine biraz su püskürt üstüne gecir, en fazla dipine kök gelistirci ile 20 ml su ver.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum daha cok kücük, kökleri gelismedi. Yasamak icin gerekli suyu havadaki nemden alacak. O bitkide daha dogru dürüst kök yok, yani cok az kök var. Kök güclendirici vemelisin bitkine. Benim yazdigim gibi pet sise yap yanlarindan delikler ac ve bitkinin havadaki nemden su almasini sagla. Isik cok güclü kaldir o isigi yukari, yakar o isik kücük filizi.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dikkatlice büyük saksiya al, bardaklarin alti delikmi, vedigin fazla su asagidan akip gittimi.

iambatman

Yeni üye
Dostum daha cok kücük, kökleri gelismedi. Yasamak icin gerekli suyu havadaki nemden alacak. O bitkide daha dogru dürüst kök yok, yani cok az kök var. Kök güclendirici vemelisin bitkine. Benim yazdigim gibi pet sise yap yanlarindan delikler ac ve bitkinin havadaki nemden su almasini sagla. Isik cok güclü kaldir o isigi yukari, yakar o isik kücük filizi.
Amatörüm işte şuan dostum . Kök güçlendirici diye birşeyi yeni duydum sizden. Bugun baktım sizlere ömür kendisi . Daha dikkatli olacağım. Evdeki ne varsa onlarla yapmaya calısıyorum büyütme işini . Şimdi yeni fidelenicek bir tohum daha ektim bu sefer daha dikkatli olucam . İlk bir hafta kapalı kalsa senin dedğin gibi delik açsam pet şişeye koysam veya naylon poşet ustunr lastik atıp agzını kapasamda olur sanırım . .Işığıda kaldıracağım bu arada tamamdır 330w holojen boru tipi ampul o ve cidden dediğin gibi saglam ısı verıyor . Potasyum ampul alsamda aynı ısıyı verecek sanırım . Bu 400w 30 40 cm ustte olayları sanırım ledler için geçerli güneş gibi bu : iki sorum daha olacak dostum . Birincisi ilk bir hafta ışık vermesem olurmu ikincisi evdeki eşyalarla suyun ph ını dusurebilirmiyim örn limon suyu vs katarak
Dikkatlice büyük saksiya al, bardaklarin alti delikmi, vedigin fazla su asagidan akip gittimi.
Bardakların altını deldim ama su aşağıdan aksa dahi yaklasık 3 4 gun boyunca vıcuk vıcık su duruyo içinde bi şekilde .hindistan cevizi parçacıklı bol peptitli bi toprak kullanıyorum ama , Çözücem daha fazla delik vs ile. Yeni patlamış tohumu attım bakalım devamlı danışırım uygun oldugun surece. Çok çok teşekkür ederm .

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum eger hazir gübre kullanmiyorsan ev yapimi gübreleri @OttoMan47 ustaya sor. Bu mesaj onunda posta kutusuna gidecek, o sana döner. Tohumu topraga verdigin zaman koy pencerenin önüne yeter kafayi disari cikartana kadar. Eczaneden 20ml plastik siringa al 1-2 tl filandir. Suyu onunla ver cok yavas ve o bardaga en fazla 15-20 ml.Bitkin topraktan kafayi cikarttiktan sonra 1 hafta daha kalsin pencerenin önünde sonra büyük saksiya al ve isigin altina koy. Isigi dikkat et isigin cok kuvvetli.

iambatman

Yeni üye
Dostum eger hazir gübre kullanmiyorsan ev yapimi gübreleri @OttoMan47 ustaya sor. Bu mesaj onunda posta kutusuna gidecek, o sana döner. Tohumu topraga verdigin zaman koy pencerenin önüne yeter kafayi disari cikartana kadar. Eczaneden 20ml plastik siringa al 1-2 tl filandir. Suyu onunla ver cok yavas ve o bardaga en fazla 15-20 ml.Bitkin topraktan kafayi cikarttiktan sonra 1 hafta daha kalsin pencerenin önünde sonra büyük saksiya al ve isigin altina koy. Isigi dikkat et isigin cok kuvvetli.
Tamamdır dostum cok cok sağol su vermeye korkar oldum yine boğulacak ve kökleri çürüycek diye . @OttoMan47 a da selamlar.

iambatman

Yeni üye
Aleyküm selam kanka nasıl yardımcı olabilirim
İlk tecrubem @OttoMan47 patlamış tohumu karton bardaga koydum . Ustunü poşetle kapattıgımda cok mutluydu ama . Bir muddet sonra fidesi inceldi eridi resmen ve yamuldu . Kökleri çürümüş . Acemilik fazla su basmışım şimdi yeni bi tohum patladı topraga ektim şırıngayla birer 2 şer ml su veriyorum damlatarak . Tekrar su vermeye korkar oldum çürür yine diye @Nargile nin dediği gibi ilk suyu verip 1 hafta su vermeyerek ustu kapalı karton içinde kendi nemi ile beslensin diyorum @OttoMan47

OttoMan347

√SEFİR√
Toprağını havadar bi duruma getirmen gerek %30 perlit kullanmanı tavsiye ederim. Saksıya doldururken fazla basma sertleşmesin. Önce karton bardak içinde bi 15 gün kadar filizlendir sonra bardağı kesip saksıya alırsın. Bardağın üzerine pet içine su sıkarak kapat sürekli nemli kalsın ve toprağı da iyice kurumadan sulama. Suyu da toprağı nemlendirecek kadar sula yani her kuruduğunda ortalama yarım çay bardağı kadar su dök, istersen spreyle de verebilirsin. Büyük saksıya aldığında köklerin dibine değil de Bikaç cm etrafına çember halinde dök suyu kökler toprakta suyu aramak için gelişsin. Sürekli toprak tamamen kuruduğunda su ver yine dediğim gibi kökler hem kuruyan toprakta nefes alır hem su bulmak için uzar. Kök demek herşey demek. Toprağa solucan gübresi eklersin saksıyı doldururken. Kaç lt saksı kullanacaksın?

iambatman

Yeni üye
Toprağını havadar bi duruma getirmen gerek %30 perlit kullanmanı tavsiye ederim. Saksıya doldururken fazla basma sertleşmesin. Önce karton bardak içinde bi 15 gün kadar filizlendir sonra bardağı kesip saksıya alırsın. Bardağın üzerine pet içine su sıkarak kapat sürekli nemli kalsın ve toprağı da iyice kurumadan sulama. Suyu da toprağı nemlendirecek kadar sula yani her kuruduğunda ortalama yarım çay bardağı kadar su dök, istersen spreyle de verebilirsin. Büyük saksıya aldığında köklerin dibine değil de Bikaç cm etrafına çember halinde dök suyu kökler toprakta suyu aramak için gelişsin. Sürekli toprak tamamen kuruduğunda su ver yine dediğim gibi kökler hem kuruyan toprakta nefes alır hem su bulmak için uzar. Kök demek herşey demek. Toprağa solucan gübresi eklersin saksıyı doldururken. Kaç lt saksı kullanacaksın?
15 11lt saksı düşünüyorum . Cok ama cok tatmin edici br cevap oldu teşekkür ederim . Etrafa su döküp köklerin ilerlemesini saglamak ta çok mantıklı geldi. Bugun biraz suladım cok ıslak duruyor toprak ama aşşağıdan akma olmadı karton bardaga biraz delik açıp toprağı kurutasım geliyor . Stres yaptı bende su işi dediğim gibi . Bir gün açık bıraksam ustunu topragı kurutup etrafa serpiştirip olaya geçiş yapayım diyorum . Bilgi çok motive verdi sağol varol

OttoMan347

√SEFİR√
15 11lt saksı düşünüyorum . Cok ama cok tatmin edici br cevap oldu teşekkür ederim . Etrafa su döküp köklerin ilerlemesini saglamak ta çok mantıklı geldi. Bugun biraz suladım cok ıslak duruyor toprak ama aşşağıdan akma olmadı karton bardaga biraz delik açıp toprağı kurutasım geliyor . Stres yaptı bende su işi dediğim gibi . Bir gün açık bıraksam ustunu topragı kurutup etrafa serpiştirip olaya geçiş yapayım diyorum . Bilgi çok motive verdi sağol varol
Üzerine delikli ve spreyle su sıkılmış pet geçirmen yeterli. Bitki ilk filizlendiğinde kök fazlaolmadığı için yapraklardan da besleniyor nem ile. Suyu ph ayarlı vermen gerek 6.5 düzeyinde vermen en iyisi. Sen bitkimi biraz geliştir bana ulaş tekrar yardımcı olurum. Besin olarak organik ev yapımı gübre mi vereceksin hazır mı alacaksın

iambatman

Yeni üye
Üzerine delikli ve spreyle su sıkılmış pet geçirmen yeterli. Bitki ilk filizlendiğinde kök fazlaolmadığı için yapraklardan da besleniyor nem ile. Suyu ph ayarlı vermen gerek 6.5 düzeyinde vermen en iyisi. Sen bitkimi biraz geliştir bana ulaş tekrar yardımcı olurum. Besin olarak organik ev yapımı gübre mi vereceksin hazır mı alacaksın
Tekrar çok çok teşekkür ederim. Suyu 100ml e 2ml elma sirkesi ile ph düşürüyorum . Gübre için ise dışarıdan bir gübre edinicem bir büyüme göreyim biraz daha motive gelsin ne gerekiyorsa deniycem. İlerleme oldukça ulaşıcam size . Dün forumda 93 sayfa okumuşum bilgi edinmeye başladım . Tekrar görüşmek üzere. Tıkandığım yerde el kaldırırm.

OttoMan347

√SEFİR√
Tekrar çok çok teşekkür ederim. Suyu 100ml e 2ml elma sirkesi ile ph düşürüyorum . Gübre için ise dışarıdan bir gübre edinicem bir büyüme göreyim biraz daha motive gelsin ne gerekiyorsa deniycem. İlerleme oldukça ulaşıcam size . Dün forumda 93 sayfa okumuşum bilgi edinmeye başladım . Tekrar görüşmek üzere. Tıkandığım yerde el kaldırırm.
Rica ederim kanka işin rast gelsin selametle

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TabldotLife TabldotLife:
    *** ***** ***** hahahaha
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    hahahahahahahaha *** ********* ********
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    +1
  • içiciadam içiciadam:
  • içiciadam içiciadam:
    hahahaha***
  • deyorke deyorke:
    **** ******** **** ****** hahahaha ******** ***** ********* ** ****** ***** ***** ****** ***** *** **** ** ******** ******* *******
    +1
  • deyorke deyorke:
  • deyorke deyorke:
    ********* ***** hahahahahahahaha****** *** ********* ********
    ** ****** ********* ***** ** ** ** ******* ******** hahahaha** ******** **** ****** hahahaha ******** ***** ********* ** ****** ***** *****
    **** **** **** *** ********* **** * ****** ****** ** **** ******* ********* ******* hahahaha* **
  • deyorke deyorke:
    ******* *** ******* **** **** *** ********* **** * ****** ****** ** **** ******* ********* ******* hahahaha* **
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    hahahahahahahaha
    * ** ***** **** hahahaha* ***** * ** **********
    **** ******* ******* **** **** *** ********* **** * ****** ****** ** **** ******* ********* ******* hahahaha* **
    ** **** *** ** **** hahahaha* ** **** *********
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    hahahaha*
  • deyorke deyorke:
    ******** ********* ********** **** *** ** **** hahahaha* ** **** *********
    ** ***** ******** *** *** hahahaha* **** ********* ** **** *** * ** *****
    TabldotLife TabldotLife: ** ***** ******** *** *** hahahaha* **** ********* ** **** *** * ** *****