Alternatifli Grow Tent Kurulumu ve Değişmesi Gereken Mataryeller Konusunda Yardım

matheus

Yeni üye
-Herkese merhabalar arkadaşlar,

Baya zamandır araştırmalarım sonucu ve yapılan işlerden aldığım örneklerle artık bende bir kabin hazırlama kararı aldım ve bunu uğraşmayarak sadece içindeki bir kaç parçayı ekleyip ve çıkartarak yapacağım. Bu konuda daha bilgili ve başarılı olan arkadaşların cevaplarına ihtiyacım var. 

Öncelikle bu kabinden beklentilerimi size anlatayım ve sizde ona göre bana yardımcı olun.

İsteklerim;

1. Min 2 - Max 4 (artı bir durumda hızımı alamayıp 6 ) da olabilir ama 4 olarak başlayalım o zamana kadar ettiğimiz tecrüberlere 6 için yeni eşyalarda alabiliriz.

2. Bitkilerin hepsine Topping, Mst , ScrOG tekniklerini uygulamak istiyorum.

3. Ve alacağım hasatın maks seviyelerde olmasını istemem asla yanlış anlaşılmasın bitki ne istiyorsa karşılığını verelim ve bizde gülelim.

4. Photo ve Auto tohum yetiştirebilirim. Bazen 4 Auto yetiştirip Bazende 2 Photoyu uzun sömeklenme dönemlerine bırakmak istiyorum. Anlayacağınız aparetafli bir sistem olacak.

GROW KABİNİ ;

1-)Kabin;
Kabin: Boyut olarak büyüğünü seçtim ki eğitim ve diğer işlerde daha çok verim alabileyim. 
1X Hydro Shoot Kabin 150x150x200-cm

Karbon Filtre : 
Cidden bu kabinime yeterl olacak ve 2-4 bitkinin kokusunu temizleyebilecek şekilde mi bilgisi veya hesaplanmasını yapabilecek arkadaşlarında yardımını istiyorum.

65m3 HM Karbon Filtre Set

Havalandırma :
Havalandırma konusundada bitkinin en önemli şeylerinden biri olduğunu biliyorum. Bu yüzden bu havalandırma bana yetecek mi tekraradan size ve üstat kankalarıma soruyorum.

S&P TD Silent Serisi - Ultra Sessiz Fan TD500/150mm - 580 m3/s - 50w

Saksı:

Saksı olarak 4 adet Air Pod almayı düşünüyorum 27Lt.

Işıklandırma ve en önemli arkadaşın yanına geldik;

a.) Burda yapmak istediğim bitkiye max. ışığı verebilmek ve benim 4 bitkimide - 2 bitkimede max ışığı saplayabilmek.

Bunun için CoolTube'li HPS lamba düşünüyorum. Çok kararsızım. 

Eğer siteden hazır bir şekilde alırsam vericekleri bu;

1-Secret Jardin 600w HPS Çiçeklenme Dönemi ([font=Arial, sans-serif]85.000 lümen )[/font]

2-Pure Light 600w MH Gelişim Dönemi (55K lümen)

3- 1X 600w Bakır Sargılı Balast

Bir diğer Balastlı Cool Tubeli HPS sistemim ;

1- 1X 600w Philips Green Power SHP Lamba (Çift Spektrum) 
( Çitf spektrum HPS lambalarda nasıl oluyor açıklarsanızda sevinirim.)

2 - CoolTube Reflektör - 150*630 mm

3- Growsan Balast 600w

Listede yok ama ben bunu alırsam eğer cooltube düşünüyorum. Onuda büyük ihtimalle karbon filtre ve havalındırmaya bağlayıp sıcaklık gibi durumu ortadan kaldırabilirim.

b.) LED

Evet LED olabilir fakat LED hakkında HPS kadar bitkim olmadığı için ne yeter hangi markadır araştırıyorum ama seçenekler biraz fazla olduğu için arada kalıyorum. Elektrik faturası da pek sorun değil ama fahiş fiyatlar geliceksede dikkat çekmek istemem. Bu sisteme yönlenebilirim eğer çok bir fark olmayacaksa.

- Nem Makinesi
- Gerekirse Mobil Klima
- İçeriye 2 adet rüzgarı taklit etmesi için Fan
- Isı ve Nem Ölçer
- PH Ölçer 
- PH Up - Down
- Mekanik Zaman Saati

Gübre konusunu ayrı bir başlık olarak açıp takvimleriyle beraber sorularımı ileteceğim.

Bu konunda sürekli takipçisi olacağım. Fiyatlandırma olarak 5K civarı birşey tutuyor bu dediklerim.

Bu konuda yardımcı olabileceğiniz şunu değiştir bu böyle daha iyi dediğiniz her fikre açığım. Son evrelerdeyim alışverişe gideceğim ve artık kendi mücadelemi başlatacağım. Sevgiler saygılar.

monkey

Üye
Cvp: Alternatifli Grow Tent Kurulumu ve Değişmesi Gereken Mataryeller Konusunda Yardım

Kolay gelsin dostum gayet güzel liste yapmışsın sadece hps yerine led kullanmanı tavsiye ederim 1 veya 2 tane 2000W al kafan rahat olsun 2 sene ampul ,CoolTube ,CoolTube fanı ,balast  uğraşma yazık hengameye bak led tak çalıştır. :) https://tr.aliexpress.com/item/32905781548.html?spm=a2g0o.cart.0.0.30ca3c00FVHpZi  Led kullanırken 380 lik karbon filtere seti alsan yeter girişiyle beraber 240*240*200 çadırımda 380lik kullanıyorum yetiyor bana. :)

matheus

Yeni üye
Cvp: Alternatifli Grow Tent Kurulumu ve Değişmesi Gereken Mataryeller Konusunda Yardım

monkey' Alıntı:
Kolay gelsin dostum gayet güzel liste yapmışsın sadece hps yerine led kullanmanı tavsiye ederim 1 veya 2 tane 2000W al kafan rahat olsun 2 sene ampul ,CoolTube ,CoolTube fanı ,balast  uğraşma yazık hengameye bak led tak çalıştır. :) https://tr.aliexpress.com/item/32905781548.html?spm=a2g0o.cart.0.0.30ca3c00FVHpZi  Led kullanırken 380 lik karbon filtere seti alsan yeter girişiyle beraber 240*240*200 çadırımda 380lik kullanıyorum yetiyor bana. :)

Kanka selam, dün gece yazamadım. Isı problemi hakkında hiç bir bilgim yok o yüzden Led istemiyorum diyebilirim.

Sıcaklıkla baş edebileceğimi düşündüğüm için HPS ile daha iyi sömekler düşünüyorum. Boşuna CoolTubeye para verme bi işe yaramaz diyorsanda bu cevaplara her türlü açığım.

halil1q

Yeni üye
arkadaşa katılıyorum bence de durumun varsa led daha iyi spektrum açısından hps ve mhlerden daha geniş bir yelpazeye sahip ledler eş değerde led kullanırsan ledle daha iyi sömekler alırsın

matheus

Yeni üye

halil1q' Alıntı:
arkadaşa katılıyorum bence de durumun varsa led daha iyi spektrum açısından hps ve mhlerden daha geniş bir yelpazeye sahip ledler eş değerde led kullanırsan ledle daha iyi sömekler alırsın

biraz daha bilgi verebilir misin 3 tane mi led takayım o zaman nasıl yapayım full verim almak istiyorum hani eksik bişey kalmasın

halil1q

Yeni üye
arkadaşın verdiği linkteki led gayet iyi 1200 wlık alırsan 4 bitkiye rahat yeter bende onu kullanıyorum

matheus

Yeni üye

halil1q' Alıntı:
arkadaşın verdiği linkteki led gayet iyi 1200 wlık alırsan 4 bitkiye rahat yeter bende onu kullanıyorum

teşekkürler kardesim,gramajlarda bi azalma ya da tam yeterlilik durumu var mı? almak istediğim gramajlar bitki başı 150-250 arası. eğitime de önem veriyorum yani. yeterli olucaksa tabikide led almak mantıklı

bedortka

Üye
Isı sorununu halledebilirsen HİD lamba git. 600w HİD ışıktan alacağın hasatı çin ledleriyle yakalayamazsın, anca  ulaşılabilinenler arasından Samsung lm yada cree cxb içeren ledlerle zorlarsın. Çin Epistar ledler çok eski tabi maddiyat meseledide var, tercih senin. Ayrıca balast tercihinde  manyetik balast tercih etme, boşa yakacağı kwlere yazık.​

matheus

Yeni üye

bedortka' Alıntı:
Isı sorununu halledebilirsen HİD lamba git. 600w HİD ışıktan alacağın hasatı çin ledleriyle yakalayamazsın, anca  ulaşılabilinenler arasından Samsung lm yada cree cxb içeren ledlerle zorlarsın. Çin Epistar ledler çok eski tabi maddiyat meseledide var, tercih senin. Ayrıca balast tercihinde  manyetik balast tercih etme, boşa yakacağı kwlere yazık.​

ilk olucak, led ile mi başlayayım yoksa hps mi?
ve havalandırmam yeterli mi?
bu konudada yardımcı olabilir misin. tak çalıştır büyüt modeline girmek istiyorum

Abc123

Yeni üye
Kardeşim kolay gelsin noldu işler nasıl gidiyor ben ledimi aldım viparspectra 600w 2 bitki için şimdi silent fan alıcam en yakın zamanda 300-400mkup bir şeyler kabin işi kolay zaten en büyük sıkıntı ışık ve havalandırma uzun süredir girmiyordum foruma yazmışsın benim konuya yeni gördüm kusuruma bakma sende haberler nasıl

matheus

Yeni üye

Abc123' Alıntı:
Kardeşim kolay gelsin noldu işler nasıl gidiyor ben ledimi aldım viparspectra 600w 2 bitki için şimdi silent fan alıcam en yakın zamanda 300-400mkup bir şeyler kabin işi kolay zaten en büyük sıkıntı ışık ve havalandırma uzun süredir girmiyordum foruma yazmışsın benim konuya yeni gördüm kusuruma bakma sende haberler nasıl

Kanka kasımda eve çıkıyorum işte Amsterdam'a gidip gelicem tohum getiricem başlıcam sonra işe :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
  • içiciadam içiciadam:
    ****** ***** ****** hahahaha**
  • içiciadam içiciadam:
    ********** ** ** **** hahahaha**
  • içiciadam içiciadam:
  • Bandaleros Bandaleros:
    **** ******* hahahaha ********** ***** ********
  • içiciadam içiciadam:
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    ***** **** hahahaha
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    ****** hahahaha**
  • içiciadam içiciadam:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** * ** ***** hahahaha*** **** hahahaha
  • Bandaleros Bandaleros:
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ******** hahahaha* ****** hahahaha**** **** ****** *********
  • Bandaleros Bandaleros:
  • içiciadam içiciadam:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • içiciadam içiciadam:
    ******** ******* ******** ******** ** ******** ******* ** *** ***** ******** ****
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ***** ******* ******* ** ** ****** hahahaha**
  • içiciadam içiciadam:
  • içiciadam içiciadam:
  • içiciadam içiciadam:
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
  • içiciadam içiciadam:
  • içiciadam içiciadam: