şimdi ben bunu neye göre hasat edicem

mgags

Üye
arkadaşlar herkese selam bitkim mango autoflower 10-12 mayısta tohumdan çıktı bugün itibariyle totalde 73.gününde...Çiçeğe ilk girdiği tarihi not almadığım için net bir şey söyleyemiyorum. İlk growum acemiyim. Sorun şu ki yapraklar kurumaya başladı üst sömekler kahverengileşti alt sömekler hala beyazımsı ben hasatı neye göre yapacağım mikroskobum yok..hala biraz daha sömeklerin şişme ihtimali var mı yoksa hasat gelmiş mi? Ben makası vurmak için totalde 90.günü doldurmasını bekliyordum ancak dallar ve yapraklar kurumaya başladı zamanı geçerde kafası kaçar diye korkuyorum...lütfen yardım.

Mordecai

Moderator
muzcuk göremedim ama stressden bitki sömek yapamamış.toprak ph sıkıntı gibi.
tiger'ın dediği gibi flush at 40 lt su ile sonra sade sulama ile devam et en azından biraz içimlik bişeyler çıkar,sende bu growdan ders çıkartmış olursun.

mgags

Üye
muzcuk göremedim ama stressden bitki sömek yapamamış.toprak ph sıkıntı gibi.
tiger'ın dediği gibi flush at 40 lt su ile sonra sade sulama ile devam et en azından biraz içimlik bişeyler çıkar,sende bu growdan ders çıkartmış olursun.
hocam ph'da sıkıntılı...herşey sıkıntılı oldu bu growda benim için :D azıcık bile olsa sömek verdiğine şükrediyorum şu an. Umarım kafası vardır en azından.. şu an tek düşündüğüm bazen kafa yapmıyomuş böyle yanlış yetiştirince.
o zaman ben fush atıp sonrasında boş sulama yapayım..galiba daha şişmez sömekler. Haftaya da makası vurayım. Doğru mudur hocam.

Mordecai

Moderator
tırtık alıp deneme yapabilirsin,hızlı kurutmak için makas grinderi yapıp 80 * c de kuruyana kadar fırında ısıt.

son 3 haftada sömeklenme basında overdrıve veya buna benzer sömek şişirici ilaçlar vermezsen düzenli bir şekilde sömeklerin içi boş kalır . genetik ne bilmiyorum ama guzel kurutma cure yaparsan merak etme sokaktan aldıgın bızım corbacı sıgaralarından kat kat ıyı kafası olur . hatta 2 kezkurutma yapıp tekrar nemlendırırsen bız buna kürleme diyoruz iyi olur hararetini her türlü aldırır bro afiyet olsun

muadip

Müptezel
son 3 haftada sömeklenme basında overdrıve veya buna benzer sömek şişirici ilaçlar vermezsen düzenli bir şekilde sömeklerin içi boş kalır . genetik ne bilmiyorum ama guzel kurutma cure yaparsan merak etme sokaktan aldıgın bızım corbacı sıgaralarından kat kat ıyı kafası olur . hatta 2 kezkurutma yapıp tekrar nemlendırırsen bız buna kürleme diyoruz iyi olur hararetini her türlü aldırır bro afiyet olsun
Kanka şu kürleme olayını biraz anlatır mısın. Ben 2 kez kurutmayı hiç denemedim ilk defa duyuyorum. Ben genelde kavanozda kürleme yapıyorum.

mgags

Üye
ben şu andan bir buçuk hafta önce overdrive tarzı ilaçlar vermeye başladım...galiba geç kalmışım demi ? zaten toprak ph sıkıntılı bir kere fush attım düzelsin diye gene de şu ph olayını growun başından beri bir türlü halledemedim..ph metreler bozuk ! hepsi bozuk hepsi alıyosun 2 güne bozluyor zaten cocoda yapıyorum growu ph iyice sıkıntı oldu benim belimi büken o oldu.
Bide kürleme konusu hakkında detaylı anlatım bulabileceğim bir yer varsa kanka ya da sen anlatırsan :) çok memnun kalırım.

wolferic

Müptezel
benim gördüğüm kadariyla veg i saksiya göre uzun tutmuşsun .alttan budama yapmamişsin.phdada sorunlar var gbi yada toprak hizli kurudugu icin gubre fazla kacmis olabilir suladikca .toprak cok hizli kuruyorsa gubreyi azaltacaksin ki toprak kurumadan besin bitkiye gecsin birikme kitlenme yapmasın ama bitki saglam bitki kendini kurtarmis trikomlari basmış hasatı az olsada kafası güzel olacak bence.bu genetik büyük calyx küçük sömekli bi genetik olsada yinede sömekler şişmemiş saydığım sebeplerden dolayı.

Kanka şu kürleme olayını biraz anlatır mısın. Ben 2 kez kurutmayı hiç denemedim ilk defa duyuyorum. Ben genelde kavanozda kürleme yapıyorum.
kürleme şudur kanka risklidir biraz hani yap diyemem illa sana . dalları önce tersine ipe astıktan 1 hafta kuruttuktan sonra kavanoza alıyorsun. kavanozda 3 gun duruyor gunluk 5 10 dakıka kapagı havalandırıp kapatıyorsun. ve sonra kavanozun ıcıne 1 yaprak cevız yapragı yada dut yapragı herhangı bir yaprak atıp kapatıyorsun kapagı . burası rısklı olan kısmı sureklı kontrol etmen lazım ıcını . normal meyve yapragı somegı nemlendırıyor bıraz fazla tutarsan küflendırmeye kadar gider o bulundugun hava kosullarına gore 1 yada 2 gunde olur 3 gunde bılemem . sureklı kontrol edıp bı kez daha bu sekılde yapragıyla hafıf nemlendırme yapıyorsun someklerı. sonra tekrar ters bır sekılde ıpe asılı sonra 10 gun kurutma ve ıcıme hazır ben genelde bunu kafası dusuk olan urunlere yapıyorum hanı . kafası boyle olmaması gerekktıgı dedıgım urunlere ve hıc gubre vermedıgım urunlere. sen dedıgım gıbı tum urununu hepsıne yapma 1 kavanoz denemelık yap buna baktın kafası yukselıyor yada ıcım ıyılesıyor hepsıne yaparsın ama denemelık 1 kavanoza yapsan yeter bunu . kuf olunca cop olur urunun.. bu kurleme kavanozdur gercekte olan sistemi Yalnıs anlasılma olmasın BU BENIM TARZIM KÜRLEME OLAYI DEĞİŞİKLİK OLSUN DİYE . ÖYLE İÇİMİN DAHA COK GÜZEL OLDUGUNU DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN. KİMSEDE YAPMAK ZORUNDA DEĞİL SONRA YAPARSINIZ KANKA YAPTIM ÜRÜN KÜF OLDU :) YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR YANİ DOSTUM

mgags

Üye
benim gördüğüm kadariyla veg i saksiya göre uzun tutmuşsun .alttan budama yapmamişsin.phdada sorunlar var gbi yada toprak hizli kurudugu icin gubre fazla kacmis olabilir suladikca .toprak cok hizli kuruyorsa gubreyi azaltacaksin ki toprak kurumadan besin bitkiye gecsin birikme kitlenme yapmasın ama bitki saglam bitki kendini kurtarmis trikomlari basmış hasatı az olsada kafası güzel olacak bence.bu genetik büyük calyx küçük sömekli bi genetik olsada yinede sömekler şişmemiş saydığım sebeplerden dolayı.
hocam siz anlatırken kafamda daha çok birleşti evet toprak cocopeat olduğu için çabuk kuruyor ve büyük ihtimal verdiğim gübreyi tam sindiremeden toprak kuruyor gübre fazlası toprakta birikiyor. auto olduğu için budama yapmaya fln çekindim sadece topping yaptım fakat anlamadığım şekilde bitki çok dallanıp budaklanıp fazla büyüdü auto'ya göre..80*80 kabine zor sığıyor. Yalnız genetik sağlammış ki bunca badireye rağmen bir şekilde sömek verdi dayanıklılığı yüksekmiş sponsordan aldım mango autoflower. Şu saatten sonra benim için önerebileceğiniz bir şey var mı...fush atıp artık gübre vermeyerek haftaya keseyim diyorum.

convik

Doktor
hocam ph'da sıkıntılı...herşey sıkıntılı oldu bu growda benim için :D azıcık bile olsa sömek verdiğine şükrediyorum şu an. Umarım kafası vardır en azından.. şu an tek düşündüğüm bazen kafa yapmıyomuş böyle yanlış yetiştirince.
o zaman ben fush atıp sonrasında boş sulama yapayım..galiba daha şişmez sömekler. Haftaya da makası vurayım. Doğru mudur hocam.
üstatlar doğru demiş. flush at hocam. bir kilitlenme varsa zaten flushtan hemen sonra hissedersin etkisini. sömeklerin byüyeceği varsa flushtan sonra mutlaka yeni tohum keseleri ve pistiller patlar. olmadı bi hafta daha bekleyip hasata gidersin.

mgags

Üye
üstatlar doğru demiş. flush at hocam. bir kilitlenme varsa zaten flushtan hemen sonra hissedersin etkisini. sömeklerin byüyeceği varsa flushtan sonra mutlaka yeni tohum keseleri ve pistiller patlar. olmadı bi hafta daha bekleyip hasata gidersin.
tamamdır hocam saol..valla gözlerim seni arıyor bişey paylaştığım zaman o yüzden hep etiketliyorum seni kusura bakma :D

ben şu andan bir buçuk hafta önce overdrive tarzı ilaçlar vermeye başladım...galiba geç kalmışım demi ? zaten toprak ph sıkıntılı bir kere fush attım düzelsin diye gene de şu ph olayını growun başından beri bir türlü halledemedim..ph metreler bozuk ! hepsi bozuk hepsi alıyosun 2 güne bozluyor zaten cocoda yapıyorum growu ph iyice sıkıntı oldu benim belimi büken o oldu.
Bide kürleme konusu hakkında detaylı anlatım bulabileceğim bir yer varsa kanka ya da sen anlatırsan :) çok memnun kalırım.
Dostum kolay gelsin bu ph işinde en garantisi tabi bana göre ph test kiti var tüpün içine yarıya kadar gübreli su Bir damla kitten damlatıp kontrol ediyosun. Ne kalibre nede başka birşey alisirsan büyük kolaylık bi dene.

wolferic

Müptezel
Dostum kolay gelsin bu ph işinde en garantisi tabi bana göre ph test kiti var tüpün içine yarıya kadar gübreli su Bir damla kitten damlatıp kontrol ediyosun. Ne kalibre nede başka birşey alisirsan büyük kolaylık bi dene.
bende ayni şeyi kullanıyorum hatta dinlendirmeye aldigimda tüptede kenara koyuyorum ph degismismi kontrol ediyorum .cihazla kafa karisikligi olsada sivi testkitte olmuyor fakat tek dezavantaji gözlemlediğim ortamin isik sicakligina göre sivinin rengi degisiyor orda dikkatli olmak lazim.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • C clackster:
    ***** *** ** *** *** ******* ** ****** ******* ****** ******* ***** ** ********** ** ***
  • Siyahincininlaneti Siyahincininlaneti:
    **** **** ****** **** ***** ** **** ********** ***** hahahaha* ******* **
  • C clackster:
  • 2 2008Grower:
    * **** ***** hahahaha***** ***** ********* hahahaha*
  • C clackster:
  • E ErdemRS6:
    ***** ****** *** *
  • E ErdemRS6:
    hahahahahahahaha ***** ******* ******* ** ***** *** **** **