çözemediğim problem

critical+

Yeni üye
Merhaba tohumsuzlar. uzun zamandır bir "hastalık?" ile uğraşıyorum işin içinden çıkamadım.
şöyleki;
kızların yaprakları kuruyor gelişim yavaşlıyor. çiçeklenmeye geçtiklerinde (2-3 hafta) daha sömekler oluşur oluşmaz pistiller kırmızı oluyor ve sömekler sertleşiyor. sömeklerin gelişimi adeta duruyor. verim 10da1 e kadar düşüyor. bu sorun 3-4 hasattır devam ediyor. yeni tohumlar başlattım tüm ekipmanları defalarca temizledim çözüm olmadı. yardımınızı bekliyorum.

sistemim doldur-boşalt (toprakta da aynı sorun oluyor)
hesi gübre seti kullanıyorum
ısı-nem-havalandırma ve ışıkta bir sorun yok

Son düzenleme:
Yaprak uclarinin assagiya dogru kartal pencesi gibi olmasi ph dengesizligini gosterir, kokler besin alimini durdurur..sirasiylada sorunlar baslar bir ton.. Problemin bence ph. Ya kalibre et yeniden ph kalemi, yada yenisini al derim ben.

Birde hesi yi toprak mi hydro mu kullaniyorsun, eger hydro yu toprakda kullandiysan zaten ph lock out olmasi kacinilmaz, o yuzdende toprakda da olmamis olabilir.

critical+

Yeni üye
Birde hesi yi toprak mi hydro mu kullaniyorsun, eger hydro yu toprakda kullandiysan zaten ph lock out olmasi kacinilmaz, o yuzdende toprakda da olmamis olabilir.
Yaprak uclarinin assagiya dogru kartal pencesi gibi olmasi ph dengesizligini gosterir, kokler besin alimini durdurur..sirasiylada sorunlar baslar bir ton.. Problemin bence ph. Ya kalibre et yeniden ph kalemi, yada yenisini al derim ben.
3 farklı ph metre var calibre ediyorum ama emin olmak için kağıt da kullandım. hydroda 5,5 yapıyorum. hesi grow ve bloom hydro (toprakta yaptığımda tnt kullanmıştım.)

higthead

Jolly Green
Dostum neden bu soruları sordum bitkinde kök çürüklüğü var nedeni ise günde 4 defa suluyor olman. Saksın 10 lt senın 3 gune 1 sulama yapman lazım toprak kurumadan su vermeye devam edersen birşey bekleme.

critical+

Yeni üye
Dostum neden bu soruları sordum bitkinde kök çürüklüğü var nedeni ise günde 4 defa suluyor olman. Saksın 10 lt senın 3 gune 1 sulama yapman lazım toprak kurumadan su vermeye devam edersen birşey bekleme.
doldur boşalt sistemde toprak kullanmıyorum lav taşı ve perlit var. (yıllardır bu sistemde günde 4 defa sulama yapıyorum. sorun yaşamdım) toprakta normal saksılarda 3-4 günde bir (toprak çatlamaya başlayınca) sulama yapmıştım. aynı sorun toprakta da olmuştu.

Bence de problem kokler, once ph diye dusunmustum ama perlit, hydroton ve lav tasi karisiminida hic deneyimlemedim, ne kadar su tutma kapasitesi var bilemiyorum..

critical+

Yeni üye
videodaki gibi sistem. tek farkı saksının üst kısmında perlit var. videodaki arkadaşta günde 4 defa doldur boşalt yapıyor.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********