İlk Aşkım İlk Heyecan - 5 Saksı - 2 Lemon 1 Mango 2 Big Bud

TroyGamdam

Yeni üye
Gençlik Başımda Duman, İlk Aşkım İlk Heyecan

İlk Grow,

Tohumlar:

• 2 Lemon Haze
  • 1 Mango
  • 2 Big Bud
Hepsi Auto

Gübre/Besin:

• Biobizz Grow
  • Biobizz TopMax
  • Biobizz Bloom
Toprak:
  • Biobizz All Mix
  • Perlit
  • Jiffy Coco Tablet (çimlendirme için mükemmel bence)
Ekipman:
  • Secret Jardin Dark Street 90x90x180
  • 400w 3 adet MH (1 i çalışmıyor galiba bozuk) ve 1 HPS
  • MH için ayrı, HPS için ayrı balast ve ignitor (bendeki balast ve ignitor MH yi çalıştırdı ama HPS yi çalıştırmadı, diğer ignitor ikisini de çalıştırıyor)
  • 2 adet kurutma askısı
  • 1 Adet dijital ısı ve nem ölçer
  • 2 Adet mekanik kalibreleri tam olmayan ısı ve nem ölçer
  • 1 adet ısı ve nem ayarına göre prizleri kapatıp açan kullanmayı beceremediğim baya kıyak ısı ve nem ölçer
  • 1 Adet kağıt ph test kiti
  • 2 Adet dijital kalibreleri tam olmayan test kiti
  • 2 si cool tube lü toplam 3 adet duy reflektör ışık seti
  • 1 i karma 1 i tek akışlı kanal fan
  • 1 i boru tipi 1 i düz karbon filtre
  • Büyüklü küçüklü bir sürü giriş ve havalandırma fanları
  • Bitkilerin üstüne vurucak ayaklı veya askılı muhtelif sayıda fan
  • 1 tane nem makinası
  • Değişen boyutta saksılar
  • +++++

Bunlar harici bir sürü daha ekipman var, neden bu kadar var derseniz çevremde küçük ve orta çaplı indoor grow yapan biri(leri) vardı. Sağ olsunlar hepsi ellerinde kalan büyüklü küçüklü bir sürü ekipman hediye ettiler. Evlendikten sonra eli eteği çekenler, bırakanlar, outdoora geçenler vs. Ekipmanların gerçekten yarısı benim değil.
Kalan yarısını da sarı site, bit pazarı ve muhtelif dükkanlardan ikinci el veya sıfır olarak hallettim.

Tohumları neden tercih ettim:
Lemon Haze, bildiğim sevdiğim bir genetik
Mango, tamamen denemek için
Big bud, her ne kadar sevmesem de bazen gelen ağır indica olsa da yatırsa perilerim ve oto da olsa hatayı kaldırabilen yüksek verimli bir genetik olması. Camdan aşağı toprağa at yetişiyor **** satayım.

Tohumlar:
Soldan Sağa 2 Lemon Haze, 1 Mango, 2 Big Bud
Sponsordan değiller ama bir dahakine full sponsordan alıcam.

20 Nisan Perşeme Coco Tabletlere tohumları koydum sularını verdim kapalı ve nemli bir alana koydum

23 Ufak kıpırdamalar ve gelmeler

24-25-26 Nisan ünde kafalarını kaldırıp selam verdiler

bu süreçten sonra şehir dışına çıkmak zorunda kaldım ve işi bilen arkadaşlarım ilgilendiler. Günden güne foto attılar ama tek seferlik attıkları için ss alamadım ve onlar yok. Ama jiffy de ciddi büyüdüler ve hatta 2 tanesinin kökü yanlardan gözüküyordu ve biri delmişti.

29 Nisan da hepsi kuvvetlendikten sonra saksıya geçtiler ve 40 watt 6000 kelvin 4000 lümenlik bir led altına alındı (saksılar 8 litre 11 e geçicem biraz daha kuvvetlenince)

3 Mart da şehir dışından geri geldiğimde lamba taktım. ### 20-4 cycle ###

4 Mart sabahı çadırı açtım sulama için tuvalete gittim geldim big budların ikisi de kökten kendilerini yatırdılar bir korktum (fotoda ne kadar anlaşılıyor bilmiyorum ama kökten yana yatıklar)

4 Mart akşamı nem yetersiz kaldı, sıkıntı yaşattı nem makinası aktif ettim ve bid budlar toparlar gibi oldu destek amaçlı nem ölçerleri yanlarına koydum onlara yasladım.

5 Mart (bugün konuyu açtığım gün) Nem makinası bokunu çıkarmış %95 ti zaman ayarlı prize geçtim. Işıklar kapalıyken çok nemlenmiş yaprakların ucunda tanecik vardı yaprakları sildim ışık açılmadan. Boyutlarda değişme yok, big budlar toparladı o yüzden nem ölçerleri çıkardım yanlarından.

Şuana kadar toprağım all mix olduğu için sulamalarımı gübresiz yaptım. Yarı yarıya arıtma ve çeşme suyu veriyorum ph larını dengeleyip.

9 Mart Güncel
İlk defa biobizz grow verdim takvimdeki ölçüye uyarak, fazla gelirse azaltıcam.
Nem makinam cortladı, yarısı su dolu kovadan dışarı sarkan ıslak havlular koydum 55 lere çıkarmayı başardım nemi.
Ayrıca çadırın dibine su döktüm bir kaç litre. saksılarımın dibinde 2 parmak perlit var suyu çekerler mi emin değilim ama nem de faydalı olacağını düşünüyorum.
Haftasonu vaktim olursa nem makinasını tamir edicem, ısıtma yerinden tabana altına kaçırıyor O-Ring contasında problem var)

Yorum, öneri ve sorularınızı bekliyorum, iyi forumlar.

Son düzenleme:

Tommy vercetti

Müptezel
Sistem için kıymışsın paraya gübre eklemesi yap ama o gübrelerle kalma bitkiyi çok terletme ışık açıkken başına gelse yanıklar oluşursu hele o ampüllerle kaçınılmaz. Eğitim vericekmisin kızlara yoksa hedef erken hasat mı ? Elektriğe dikkat et konunun yarım kalmasını istemem tskipteyim :D

TroyGamdam

Yeni üye
Sistem için kıymışsın paraya gübre eklemesi yap ama o gübrelerle kalma bitkiyi çok terletme ışık açıkken başına gelse yanıklar oluşursu hele o ampüllerle kaçınılmaz. Eğitim vericekmisin kızlara yoksa hedef erken hasat mı ? Elektriğe dikkat et konunun yarım kalmasını istemem tskipteyim :D
Ekipmanların yarısı hediye, sistemin bana toplam maliyeti 5K küsür.
Dediğin gibi ışık iyi ki ışık açıkken olmadı, iyi toparladım.
Oto olduğu için dokumayacağım hatta verimden kısılsa bile erken hasat daha iyi. Elektrik normalde 3 kişi kalırken fazla geliyordu, bilgisayarlar ekranlar, mikrodalga kahve makinesi derken.
Şimdi 2 kişi kalıyoruz, mikrodalga ve kahve makinasını kullanmayacağız. Bilgisayarlar ve monitörler 7/24 açık değil kapatmaya başladık.
en geç 2 ayda bu işi bitirip farklı bir konum ve adreste ledlerle halledicem.
Bu arada gübre ve full spektrum oto için 5 saksılık lamba önerilerine açığım.
Çok teşekkürler yorumun için :).

TroyGamdam

Yeni üye
ilk aşk ilk heyecana göre fazla profosyonel ve hatasız gidiyorsun galiba :)) nazar değmesin.
Hocam 4 aydır forum ve reddit üzerinden okumalar yapıyorum, youtube da araştırma yapıyorum. Konuda da bahsettim çevremde eski indoor outdoor yetiştirenler var. Onlara da yardımcı oldular ekipman anlamında.

mgags

Üye
hocam şunu şimdi farkettim tekrar okuyunca 90x90x180 kabinde mi yetişiştireceksin 5 bitkiyi yanlış mı anlamışım ?

mgags

Üye
evet hocam 11 litrelik saksıya alıcam şuan 8 litredeler. 11 liklere baktım onlar da sığıyordu kabine. 5 bitki fazla mı gelir 90 lık kabine ?
hocam bende acemiyim bilmiş bilmiş yorum yapmak istemem ama burada kimsenin müdahale etmemesine şaşırdım çünkü bana önerilen misal benim kabinim 80*80*180 ve en fazla 3 koy dediler ben 3 değil 2 tane 19L saksı koydum benim hesabıma göre büyüdükce birbirlerine geçecek dallar. Birbirlerine çarpıp birbirlerinin ışığını engellemesi işleri karışık hale getirebilir. Gene de bilen birisi yorum yapana kadar bekleyelim. Bence sıkış tıkış değil de biraz özgür büyümeliler hem sıkış tıkış 5 taneden alacağın hasatı daha rahat daha ışıklı şekilde 3 taneden de alabilirsin bence.

TroyGamdam

Yeni üye
Arıtma su kullanma, arıtma cihazları suyun minerallerini sömürüyor geriye boş bir su kalıyor bunun olmasını istemeyiz. Ya normal çeşme suyu yada şişe su kullan.
bulunduğum yerde çeşme suyunun tds değeri maalesef çok yüksek çıkıyor ayrıca ph ı da yüksek, arıtmamda ise son filtre tatlandırıcılı coconat karbon filtre değil mineral taşlı karbon filtre bu sayede arıtmadan 25 civarları tds değerlerinde ph ise 7 civarı çıkıyor. ikisini karıştırarak nispeten düşük ph ve hazır sular gibi 50-70 arası tds e düşürüyorum ve ph ı dengelemeye çalışıyorum. Eğer gene de full çeşme suyu vermek iyiyse o şekilde veririm. ph'ı 6 küsürlere çekmek için bir kaç damla limon damlatıyorum. yorumlarınızı bekliyorum

oturanboga35

Müptezel
bulunduğum yerde çeşme suyunun tds değeri maalesef çok yüksek çıkıyor ayrıca ph ı da yüksek, arıtmamda ise son filtre tatlandırıcılı coconat karbon filtre değil mineral taşlı karbon filtre bu sayede arıtmadan 25 civarları tds değerlerinde ph ise 7 civarı çıkıyor. ikisini karıştırarak nispeten düşük ph ve hazır sular gibi 50-70 arası tds e düşürüyorum ve ph ı dengelemeye çalışıyorum. Eğer gene de full çeşme suyu vermek iyiyse o şekilde veririm. ph'ı 6 küsürlere çekmek için bir kaç damla limon damlatıyorum. yorumlarınızı bekliyorum
Aynen devam

TroyGamdam

Yeni üye
9 Mart Güncel
İlk defa biobizz grow verdim takvimdeki ölçüye uyarak, fazla gelirse azaltıcam.
Nem makinam cortladı, yarısı su dolu kovadan dışarı sarkan ıslak havlular koydum 55 lere çıkarmayı başardım nemi.
Ayrıca çadırın dibine su döktüm bir kaç litre. saksılarımın dibinde 2 parmak perlit var suyu çekerler mi emin değilim ama nem de faydalı olacağını düşünüyorum.
Haftasonu vaktim olursa nem makinasını tamir edicem, ısıtma yerinden tabana altına kaçırıyor O-Ring contasında problem var)

Chatten bir kaç yorum bitkimin küçük kaldığı yönünde, gübre olur başka bir yol bütçe sorunum yok önerilerinizi bekliyorum. Ölçülerle alakalı da önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • C Cetegrian:
    C Cetegrian: ********** ******