Yine yeni yeniden

• Konbuyu başlatan Üye silindi 27466
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 27466

Guest
Zaman ve paradan kazanmak İçin toprağa geçiş yapıyorum ayrıca dwc için malzemelerim de var.
kendi toprağımı yapıp kullanmak istiyorum.
aklımdaki şöyle ama yönlendiren bilgili arkadaşlar tavsiye verirse severek uyarım. Tam bitirmedim ama coco alaşımlı güzel bi toprak yapayım diyorum. Gübre olarak biobiz düşünüyorum ama pek etkili değil son olarak 10 saksı 20 şer litre olacak. 3.5x1 yükseklik 2.6 metre kabinim fan filtrem var. Gübre olarak Tavsiyeniz nedir Değerli yorumlarınızı bekliyorum

SariTursu

Kıdemli Üye
O kabine 10 adet saksı nasıl sığacak kanka. Sığdı diyelim hadi ilerde başına büyük dertler açacak. Ayrıca coco karışım yapmanı tavsiye etmem. Coco tek basına kullanıldığında kurumaması gereken bir tür. Bütün sulama ve gübre işlerini allak bullak eder. Al bi tane kalsmann toprak %25 perlit karıştır bak keyfine.

IcBlue

Doktor
kankacım dwc için malzemen, ilgilenmek için hevesin ve ayırabilecek zamanın varsa, dwc çoğunlukla topraktan daha iyi sonuç verir. ancak topraktan gitmek istersen ve yine ayıracak zamanın varsa dwc malzemelerini kendi gübreni yapmak için kullanmanı tavsiye ederim. bubble tea (havalı kompost çayı) yöntemiyle hiç olmazsa biobizzden daha kaliteli gübreler yapman mümkün, tabi ben ev yapımı organikçi olduğum için su an biraz taraflı da davranıyor olabilirim :D ilgini çekerse kendim de sıkça kullandığım birkaç organik tarifimi buraya ekliyorum. (root juice link) (sst link) (microbe tea link)
bu tariflerin hepsi hidroponikler de dahil bütün yetiştirme sistemlerinde uygun, özellikle microbe tea dwcde müthiş işler çıkartıyor ama su kültürlerinde organikler biraz daha dikkat gerektiriyor

bunun haricinde fikir vermesi için kendi toprak karışımım şu şekilde
4 part gevşek toprak
1 part solucan gübresi
1 part Coco coir
1 part perlit
opsiyonel olarak
%2.5 bat guano
%2.5 kemik unu
veya aynı oranda yanmış hayvan gübresi, ancak iç mekana çok yakışmıyor açıkçası :D

ben outdoorcuyum kabin konusunda yorum yapmam çok doğru olmayacak, daha deneyimli arkadaşlar illaki daha sağlıklı bilgi vereceklerdir ancak benim bildiğim alan/bitki hesabı şu şekilde

1 M2 alan için maksimum sayı
25 litrelik saksıda tek bitki
19 litrelik saksıda 2 bitki
15 litrelik saksıda 4 bitki
11 litrelik saksıda 9 bitki
5 litrelik saksıda 18 bitki
3 litrelik saksıda 25 bitki
ancak bu sadece alan hesabı üzerine, ışık kapasitesine göre hesaplamak bundan daha sağlıklı sonuç verir.

tabiki hepimizin yetiştirme koşulları farklı, ben bunları sadece fikir vermesi için paylaşıyorum. umarım gönlünce güzel kızların olsun, bol şans.

Ü

Üye silindi 27466

Guest
kankacım dwc için malzemen, ilgilenmek için hevesin ve ayırabilecek zamanın varsa, dwc çoğunlukla topraktan daha iyi sonuç verir. ancak topraktan gitmek istersen ve yine ayıracak zamanın varsa dwc malzemelerini kendi gübreni yapmak için kullanmanı tavsiye ederim. bubble tea (havalı kompost çayı) yöntemiyle hiç olmazsa biobizzden daha kaliteli gübreler yapman mümkün, tabi ben ev yapımı organikçi olduğum için su an biraz taraflı da davranıyor olabilirim :D ilgini çekerse kendim de sıkça kullandığım birkaç organik tarifimi buraya ekliyorum. (root juice link) (sst link) (microbe tea link)
bu tariflerin hepsi hidroponikler de dahil bütün yetiştirme sistemlerinde uygun, özellikle microbe tea dwcde müthiş işler çıkartıyor ama su kültürlerinde organikler biraz daha dikkat gerektiriyor

bunun haricinde fikir vermesi için kendi toprak karışımım şu şekilde
4 part gevşek toprak
1 part solucan gübresi
1 part Coco coir
1 part perlit
opsiyonel olarak
%2.5 bat guano
%2.5 kemik unu
veya aynı oranda yanmış hayvan gübresi, ancak iç mekana çok yakışmıyor açıkçası :D

ben outdoorcuyum kabin konusunda yorum yapmam çok doğru olmayacak, daha deneyimli arkadaşlar illaki daha sağlıklı bilgi vereceklerdir ancak benim bildiğim alan/bitki hesabı şu şekilde

1 M2 alan için maksimum sayı
25 litrelik saksıda tek bitki
19 litrelik saksıda 2 bitki
15 litrelik saksıda 4 bitki
11 litrelik saksıda 9 bitki
5 litrelik saksıda 18 bitki
3 litrelik saksıda 25 bitki
ancak bu sadece alan hesabı üzerine, ışık kapasitesine göre hesaplamak bundan daha sağlıklı sonuç verir.

tabiki hepimizin yetiştirme koşulları farklı, ben bunları sadece fikir vermesi için paylaşıyorum. umarım gönlünce güzel kızların olsun, bol şans.
Ustam toprağım 140 litre klasman 40 litre perlit 10kg solucan ile mixledim hazırladım. 5kg leonardit aldım ama terra nın humic sıvısından aldığım İçin kullanmicam. Ful organik gitmek istiyorum. terra grow blom humic bloomboost seaweed aldım. Bunlar kompost içerisinde kullanılır mı bilmiyorum fakat aklımdaki şu şekilde.
20 litre kovam var kapağa gerek olur mu bilmiyorum.
15 litre içilebilir Çeşme suyu.
40/dk kompresör var hava taşı vs.
0.5 kg solucan gübresi(tülbent içerisine)
5gr great white mikoriza
50ml seaweed
1 büyük dal robottan geçirilmiş aloevera
1 Yemek K. organik bal 1 tatlı k. pekmez
24 saat oda sıcaklığında fermente edeyim diyorum. Hem besleyicibir karışım hemde 50gr dan fazla mikorizam olur diye düşünüyorum. 10. Günden 15 Güne kadar 2 kez kullanayım diyorum
Amacım kök gelişimini hızlandırmak. Tavsiye ve öneriniz nedir

IcBlue

Doktor
Ustam toprağım 140 litre klasman 40 litre perlit 10kg solucan ile mixledim hazırladım. 5kg leonardit aldım ama terra nın humic sıvısından aldığım İçin kullanmicam. Ful organik gitmek istiyorum. terra grow blom humic bloomboost seaweed aldım. Bunlar kompost içerisinde kullanılır mı bilmiyorum fakat aklımdaki şu şekilde.
20 litre kovam var kapağa gerek olur mu bilmiyorum.
15 litre içilebilir Çeşme suyu.
40/dk kompresör var hava taşı vs.
0.5 kg solucan gübresi(tülbent içerisine)
5gr great white mikoriza
50ml seaweed
1 büyük dal robottan geçirilmiş aloevera
1 Yemek K. organik bal 1 tatlı k. pekmez
24 saat oda sıcaklığında fermente edeyim diyorum. Hem besleyicibir karışım hemde 50gr dan fazla mikorizam olur diye düşünüyorum. 10. Günden 15 Güne kadar 2 kez kullanayım diyorum
Amacım kök gelişimini hızlandırmak. Tavsiye ve öneriniz nedir
ben hiç hazır gübre kullanmadım Terra kısmına yorum yapmam doğru olmayacak ancak şu uyarıyı da ekleyeyim, ben ev yapımı tariflerle hazır ürünlerin bir arada kullanımını biraz riskli buluyorum, mevzuya tamamen hakim olmak gerekiyor. içeriklerin çakışması halinde beslenmede birikmeler ve kitlenmeler olacaktır bu nedenle bir arada kullanacağın ürünlerin içeriklerini iyi ayarlaman ve sonrasında bitkini sıkı gözlemlemen gerekir. bunun dışında ben tea tarifini birkaç ufak oran değişikliği haricinde harika oturtmuş olduğunu düşünüyorum, birkaç denemeden sonra ayarlamaları yapmak çok zor olmayacaktır yani senin için. şu an tea tarifinde kendi başına dengeli ve yüksek oranda azot içeriği var (solucan-yosun) kullandığın yosun türüne göre potasyum da içeriyor olabilir, paket aldıysan muhtemelen üzerinde yazıyordur değerleri. bu tea tarifini tek başına, dönemine göre sst yöntemi hormon takviyeleriyle desteklemek bile sağlıklı gelişim için yeterlidir (köklenmede mercimek, gelişimde buğday veya yonca ve çiçeklenmede mısır sst gibi) burdan sonra hazır gübre eklentilerini içeriğine göre teaye dahil edebilirsin. yanlış hatırlamıyorsam @Xcd nin hazır gübre içeriklerini de kullandığı tea tarifi olacaktı, o da bu konuda daha iyi yol gösterecektir. tea tarfilerini bitkinin ihtiyacına göre genelde 15 günde bir kullanmak yeterli olur, ve bu tarifini gelişim dönemi boyunca sorunsuz kullanabilirsin. çiçeklenme döneminde solucan içeriği yarasa veya kompostla değiştirerek potasyum takviyesi olarak kullanmaya devam edebilirsin. tarifleri her kullanımdan önce taze hazırlamak daha sağlıklıdır bu nedenle oranları biraz düşürerek anlık kullanıma uygun hale getirmeni öneririm. solucan ve kompost için birer avuç, yarasa için bir kaşık kadar yeterli oluyor aşağı yukarı, yine bitkinin ihtiyacına göre. kovanın üzerine kapak koymak veya kapak yoksa bile üzerini bir şekilde kapatmak mantıklı bir hareket olur, içeride biyolojik hareketlilik oluşturmaya çalıştığımızdan dış etkenlerden mümkün olduğunca korumak istenmeyen oluşum ihtimalini büyük oranda azaltacaktır. organik tavrı benimsemene kadeh kaldırıyorum, umarım gönlünce olsun, bol şans.

Ü

Üye silindi 27466

Guest
ben hiç hazır gübre kullanmadım Terra kısmına yorum yapmam doğru olmayacak ancak şu uyarıyı da ekleyeyim, ben ev yapımı tariflerle hazır ürünlerin bir arada kullanımını biraz riskli buluyorum, mevzuya tamamen hakim olmak gerekiyor. içeriklerin çakışması halinde beslenmede birikmeler ve kitlenmeler olacaktır bu nedenle bir arada kullanacağın ürünlerin içeriklerini iyi ayarlaman ve sonrasında bitkini sıkı gözlemlemen gerekir. bunun dışında ben tea tarifini birkaç ufak oran değişikliği haricinde harika oturtmuş olduğunu düşünüyorum, birkaç denemeden sonra ayarlamaları yapmak çok zor olmayacaktır yani senin için. şu an tea tarifinde kendi başına dengeli ve yüksek oranda azot içeriği var (solucan-yosun) kullandığın yosun türüne göre potasyum da içeriyor olabilir, paket aldıysan muhtemelen üzerinde yazıyordur değerleri. bu tea tarifini tek başına, dönemine göre sst yöntemi hormon takviyeleriyle desteklemek bile sağlıklı gelişim için yeterlidir (köklenmede mercimek, gelişimde buğday veya yonca ve çiçeklenmede mısır sst gibi) burdan sonra hazır gübre eklentilerini içeriğine göre teaye dahil edebilirsin. yanlış hatırlamıyorsam @Xcd nin hazır gübre içeriklerini de kullandığı tea tarifi olacaktı, o da bu konuda daha iyi yol gösterecektir. tea tarfilerini bitkinin ihtiyacına göre genelde 15 günde bir kullanmak yeterli olur, ve bu tarifini gelişim dönemi boyunca sorunsuz kullanabilirsin. çiçeklenme döneminde solucan içeriği yarasa veya kompostla değiştirerek potasyum takviyesi olarak kullanmaya devam edebilirsin. tarifleri her kullanımdan önce taze hazırlamak daha sağlıklıdır bu nedenle oranları biraz düşürerek anlık kullanıma uygun hale getirmeni öneririm. solucan ve kompost için birer avuç, yarasa için bir kaşık kadar yeterli oluyor aşağı yukarı, yine bitkinin ihtiyacına göre. kovanın üzerine kapak koymak veya kapak yoksa bile üzerini bir şekilde kapatmak mantıklı bir hareket olur, içeride biyolojik hareketlilik oluşturmaya çalıştığımızdan dış etkenlerden mümkün olduğunca korumak istenmeyen oluşum ihtimalini büyük oranda azaltacaktır. organik tavrı benimsemene kadeh kaldırıyorum, umarım gönlünce olsun, bol şans.
Öncelikle detaylı açıkladığın İçin ayrıca teşekkür ederim. Kovanın üstünü kapatmam gerektiğini de öğrenmiş oldum.
İlk gübreli sulamadan önce komposttan uygulama yapacam dediğin gibi 2 haftada bir ek gıda olarak verecem. Her kompostta mikoriza da ekleyeyim diyorum 2. Bloom a kadar. Haftaya yapmış olurum yine dediğin gibi az ölçekle başlayıp zamanla oranları değiştireceğim. Teşekkür ederim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • ndr ndr:
    hahahahahahahaha
    +1
  • Zorro Zorro:
  • ndr ndr:
  • Zorro Zorro:
    hahahahahahahaha ****** ****** ***** ***** *******
  • Zorro Zorro:
  • ndr ndr:
  • Zorro Zorro:
    ***** hahahaha ****** ******* ******** hahahaha ***** hahahaha**** **** ******** ** ** ***** *******
  • ndr ndr:
    hahahahahahahaha
    +1
  • Zorro Zorro:
    **** * ** *** ****** * **** ***** ******* * ** ** ** ***** **** *** ***** ** ***** ******* **
  • Zorro Zorro:
    ********** ***** ********** ****** **** **** ******* ****** ** hahahahahahahaha
  • ndr ndr:
  • Zorro Zorro:
    ***** ******** ********** ***** ******** ***** **
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
  • Zorro Zorro:
    ********** *** ******* *** hahahaha ********* ********* **
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** hahahaha**** ********* *** ***
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ** ****** ******** *** ****** * ******* *** ****** ******* ****** ******* ******** hahahaha *** ***** * ******
  • muadip muadip:
    hahahahahahahaha***
    +1
  • Q Qpang:
  • Q Qpang:
  • siyah1117 siyah1117:
  • siyah1117 siyah1117:
  • siyah1117 siyah1117:
    ******* ** ********* *** hahahaha**
  • siyah1117 siyah1117:
  • siyah1117 siyah1117:
    siyah1117 siyah1117: **** ***