Yeni growerlar için A dan Z ye FULL REHBER (Kendi anlatımım ile baştan sonra bütün ayrıntılarıyla)

Grenn

Yeni üye
. Kaliteli led ler kullanıyorum mesela 6 metre karelik bir çadıra 9 metre karelik led kullandığımda dereceyi nemi dengede tutmak şartıyla buna rağmen aşırı ışık sorun yaratır mı ışığın fazlası iyidir biliyorum ama bir yerden sonrası kötü müdür yani amacım imkan varken fazla şık verebilmek hakka kadar mı vereyim daha fazlasını vereyim

Grenn

Yeni üye
. Kaliteli led ler kullanıyorum mesela 6 metre karelik bir çadıra 9 metre karelik led kullandığımda dereceyi nemi dengede tutmak şartıyla buna rağmen aşırı ışık sorun yaratır mı ışığın fazlası iyidir biliyorum ama bir yerden sonrası kötü müdür yani amacım imkan varken fazla şık verebilmek hakka kadar mı vereyim daha fazlasını vereyim

BosCo

Kıdemli Üye
Her postun altina ayni seyi yaziyosun. Fazla tuketme bence

mandarine

Ordinaryüs

iyi birşey evet fazla ışık. yalnızca ilk birkaç haftasında çok olursa bitkini bodur bırakabilir

mandarine

Ordinaryüs
Kanka bu havalandırma için bir fikir verirmisin altta temiz hava girişi 10 cm Lik çapa sahipti çıkış 11.5 cm Lik çapa sahip ti alttaki kirli fan bozulunca başka aldım ama 20 cm çapa sahip daha büyük temiz hava basıyor fazla temiz hava girişi sorun yaşatır mı sence

kanka sadece sıcaklığı filan daha yavaş dışarı atar. sıcaklık ve nem değerlerinde sıkıntı yoksa okey bence

Cashh

Doktor
kanka sadece sıcaklığı filan daha yavaş dışarı atar. sıcaklık ve nem değerlerinde sıkıntı yoksa okey bence
Yok kanka ısı nemi tutturmak zor fazla soğuk hava içeri basıyordu kaldırdım temiz hava fanını hava alıcak yeri var zaten dışarı atan fan sürekli çakılıyor camdan hava geliyor şimdi bakıcam sıcaklık nem ayarı tutacak mı bakalım

mandarine

Ordinaryüs
Yok kanka ısı nemi tutturmak zor fazla soğuk hava içeri basıyordu kaldırdım temiz hava fanını hava alıcak yeri var zaten dışarı atan fan sürekli çakılıyor camdan hava geliyor şimdi bakıcam sıcaklık nem ayarı tutacak mı bakalım

mantıklı. gözlemleyip halledersin kanka. eğer bu şekilde olmazsa internetten pmw dimmer al fanını onunla yavaşlatabilirsin. ben kendim yaptım bir tane basit devre zaten de kullanmadım daha. ama sanki senin durumunda çok yararlı olabilir. giriş çıkış fanı olarak normal ev vantilatörü taktım :D çıkıştaki vantilatörü hayavı çekebilecek şekilde göre izole ettim. lazım olabilir diye dimmer yapmıstım. 10-20 liraya satılan bir devre. pwm olmayanlardan alma yoksa fanın motoru ses çıkarıp ısınmaya başlar. devre olarak satın aldığına bakma dört tane girişi var ikisi elektrik şebekesinden gelecek ikisi de çıkış olacak. prize takılacak fiş ve priz alırsan elektrikçiden direk dimmera takarsın onları. daha sonra da dimmeri fişe, fanın fişini de dimmera takabilirsin.

Cashh

Doktor
mantıklı. gözlemleyip halledersin kanka. eğer bu şekilde olmazsa internetten pmw dimmer al fanını onunla yavaşlatabilirsin. ben kendim yaptım bir tane basit devre zaten de kullanmadım daha. ama sanki senin durumunda çok yararlı olabilir. giriş çıkış fanı olarak normal ev vantilatörü taktım :D çıkıştaki vantilatörü hayavı çekebilecek şekilde göre izole ettim. lazım olabilir diye dimmer yapmıstım. 10-20 liraya satılan bir devre. pwm olmayanlardan alma yoksa fanın motoru ses çıkarıp ısınmaya başlar. devre olarak satın aldığına bakma dört tane girişi var ikisi elektrik şebekesinden gelecek ikisi de çıkış olacak. prize takılacak fiş ve priz alırsan elektrikçiden direk dimmera takarsın onları. daha sonra da dimmeri fişe, fanın fişini de dimmera takabilirsin.
Kanka cım teşekkür ederim hemen araştırayım

sarandal

Üye
Helal reis emeğine sağlık baya bir insanı büyük bir dertten de kurtarmış oldun. Derli toplu güzel bir çalışma olmuş. Yeni arkadaşların sorduğu soruların çok büyük bir kısmına cevap niteliğinde.

erenreis8338

Yeni üye
HASAT VE SONRASI

Overdrive ve Flush (Son birkaç hafta)

Geldik sonlara. Artık sabrın kalmadı ve kim bilir sigarayı tırtıklayıp fırında kurutup içmeye çalıştın :D Bitkinin bir sürü yaprağı kurudu sarardı döküldü filan.

Son bir hafta flush haftası ve ondan önceki on gün de Overdrive haftası olacak. Bunu iyi ayarlamaya çalış. Overdrive haftasına gelince Bud Candy ve Rhino Skin(veya potasyum silikat) dışındaki gübreleri kesiyorsun. Bu üç gübreyi beraber vermeye başlıyorsun her biri litre başı 2ml olacak şekilde. Bir hafta bu şekilde gidiyor ve Overdrive sömekleri deli gibi şişiriyor.

Son bir hafta kalınca saksının üç katı miktarda suyu hazırlıyorsun. ilk 2/3 ü normal su olsun direk dök banyoya aldığın saksıya. Ama son 1/3 ünün PH'ını dengelemen gerekiyor. Ayarladığın suyu da döktükten sonra birkaç litre suya 80% dolu bir tatlı kaşığı organik keçiboynuzu pekmezi ekle. Pekmez soğuk suda karışmadığı için önce bir bardak ılık suda karıştır ve soğuyunca ekle suyuna ve onu da karıştır.

Bütün bitkilerine bunu yaptıktan sonra yine biraz kurumasını bekleyip 3-4 gün sonra yine aynı miktarda pekmezli su ile besle hepsini.

Hasat zamanını öğrenmenin en kesin yolu 60-100tl'lik ufak bir mikroskop alıp trikomlarını incelemek. Trikomların şeffaf değil bembeyaz olmuş olması ve bir kısmının da amber rengine kaçmaya başlamış olması gerekiyor. İşte tam o anda koparıp hasat etmen gerekiyor.

Trikomlar sömeklerde ve şeker yapraklarının üzerindeki yapış yapış olan mikroskobik boyuttaki mantar gibi olan şeyler. Şeker yaprakları da sömeklerin içinden ve yakınından fırlayan tek parmaklı üzeri trikom kaplı yapış yapış yapraklar.

Hasat vaktine bir buçuk gün kaldığından emin olunca ışıkları kapat. Havalandırma çalışmaya devam etsin ama bitkin son 36 saatini karanlıkta geçirsin. Çünkü THC'ler aydınlıkta, karanlıkta olduğundan çok daha fazla bozuluyor. 36 saat karanlıkta tutacak sonra hiç ışığı açmadan bitkinin en kalın gövdesini toprağa en yakın yerden çat diye koparıp daha rahat kurutabilmek için birkaç dala böleceksin.

---------------------------------------------------

Hasat, Drying ve Curing işlemleri
Dalları çok da ufak olmayacak ve çok büyük sömeklerini kururken küflenmesin diye birkaç parçaya böldükten sonra karanlık ve tam da ölümüne kuru olmayan hafiften soğuk bir odaya asıyorsun. 18 derece ve 30% nem mi desem? Ara sıra git kontrol et. Eğer dördüncü günden baya kuru görünüyorsa o zaman nemi arttırman gerekiyor. On günden kısa sürede kurumasını istemiyoruz. Yoksa çok şey kaybedersin. Buraya kadar gelmişken hiç gerek yok.

İnce dallar kuruluktan çat diye kırılacak, orta dallar da bükülüp çat diye kırılacak ve en kalın dallar henüz birazcık yaş olduğu için kırılmadığı kıvama geldiğinde kurutma işlemin bitmiş oluyor.

Kendine birazcık içimlik ayır ama çok az :D Çünkü daha Curing işlemi var ve sigaranın tadıyla kafasını en çok o ortaya çıkartacak.

Sömekleri eldiven takıp temiz ve pürüsüz bir yüzeyde budamaya başlaman gerekiyor. Bu iş için özel screenler var. Veya direk cam gibi yüzeyi olan birşeyler kullanabilirsin. Çünkü sen işini yapmayı bitirince onun üzerinde birikmiş olan şey Kief. Onu keyifli keyifli içeceksin. Ufak ufak ayır sömekleri, en fazla 6-7 gram tek parça kalsın. Ki bana sorsan o da fazla olabilir. Küflensin istemezsin. Sigaran bir küflendimi hiç içemezsin.

Budamayı halledince sömekleri yarısını dolduracak şekilde kavanozlara at. Curing denilen işlem şimdi başlıyor. Kavanozları karanlık ve soğuk bir yere koy ağızları kapalı halde. İlk hafta 3-4 saatte bir gelip kapaklarını birer birer aç hafif salla ve 15-20 saniye açık tutup kapat. Sonraki hafta ise günde bir defaya düşür. Sonraki hafta ise haftada birkaç defaya. Bunu bir ay kadar devam ettirsen efsane bir sigaran olur. Sen yapmaya devam ettikçe kokunun nasıl ortaya çıktığını kendin hissedeceksin. Kesinlikle beklemene değecek birşey. Kavanoza sığacak boyutta bir nem ölçerin varsa at içine nemi 50% lerde olduğundan emin ol. Çünkü artarsa küflenir azalırsa da kokusu ve tadı gider. Bir şekilde kontrol etmek lazım. Ufak nem ölçerin yoksa da kuruma hızına ve kokunun ortaya çıkıp çıkmamasına bakarak anlayacaksın. Bu iş için özel yapılmış sabitleyiciler var. "55% Nem Regülatörü" diye aratırsanız çıkar. Nemin düşmesini veya artmasını engelliyor. Ondan edinebilirseniz çok iyi olur ama edinemezseniz de olduğu kadar...

Bir ay sonra artık sigaran bütün potansiyeliyle tüttürülmeye hazır. Saklamaya devam edeceksen aynı şekil ayda bir aç kapakları salla geri kapat. Senelerce bu şekilde nemini kurutmadan saklarsan tadından neredeyse hiçbirşey kaybetmez.

Afiyet olsun :D

---------------------------------------------------

3333333.png
kanka öncelikle mükemmel bir yazı olmuş ellerine sağlık da hasattan sonra kavanoza koyduk ondan sonra nemi nasıl 55 e ayarlıyoruz nem ölçerimiz yoksa veya kavanozdaki nemi nasıl artırabiliriz aynı şekilde kuruturkende nemi nasıl ayarlıyıcaz?

Grow Muhabbetleri
Help Users
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!