Ya Tutarsa ( Önerilerinizi Rica Ediyorum)

itachi

Yeni üye
Merhabalar, herkese keyifli, bereketli (nicelik ve nitelik olarak) günler diliyorum.

Forumdaki yetiştirme konularına bakmak için üye olmuştum, hasat alımına kadar sabırla,özenle yetiştirip deneyimlerini paylaşan tüm üyelere teşekkürler.

Piyasanın kaşarlığı artık bana pes dedirtti. Muhattap olmak zorunda olduğum tipler, astronomik fiyatlar ve hiç bir şekilde yakalayamadığım istikrar nedeniyle neden ben de denemiyorum diye düşündüm. İçerik olarak çok kapsamlı bilgiler var ama şu an pozisyon olarak kapsamlı bir ekipman alamıyorum.

Bir arkadaş aracılığıyla 3-5 tohum alıp pamukta bekletmeden saksıya bir kaç haze attım. Balkonumun zemini çok sıcak olduğu için pencere kenarında tutuyorum. Çiçekçiden toprak alıp 3-4 günde bir parmağımla nemini yoklayıp suluyorum.

Şu an bu şekildeler.

Bir şekilde hasata kadar götürmem için neleri sağlamam lazım, yorumları takip edeceğim. Yoksa "bu çocuk okumaz kanka" mı diyorsunuz :)

Şimdiden teşekkürler iyi forumlar.

GÜNCELLEME :

Üyelerin önerilerini takip etmeye çalışıyorum. 20 litrelik saksıya tam ortalayacak şekilde yerini değiştirdim. 1 tanesi güzel gidiyor, diğeri cılız kaldı hala bir ayağı toprakta gibi.

Su için şimdilik bekletilmiş su kullanıyorum sadece. Genta marka sıvı gübre aldım, 2 haftada bir su ile değiştirip toprağa vereceğim.

Yerleri güzel, direk güneş alıyorlar. Arkada klima motoru fanı işime yarar herhalde :)

Martılar için de ekmek/su rüşvetini kullanacağım. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Efexx

Yeni üye
dostum anladıgım kadarı ile baya araştırma yapmışsın keşke biraz uygulasaydın tohumları tam ortaya dikseydin ve topragı 20lt civarı olsaydı ve her saksıya 1 tohum hesabı olarak yapsaydın mevzuyu daha pro hareket ederdin soruna gelecek olursak istediklerini verdikten sonra her türlü büyür büyümüyorsa bilki istedigi bir seyi vermiyorsundur

itachi

Yeni üye
dostum anladıgım kadarı ile baya araştırma yapmışsın keşke biraz uygulasaydın tohumları tam ortaya dikseydin ve topragı 20lt civarı olsaydı ve her saksıya 1 tohum hesabı olarak yapsaydın mevzuyu daha pro hareket ederdin soruna gelecek olursak istediklerini verdikten sonra her türlü büyür büyümüyorsa bilki istedigi bir seyi vermiyorsundur

Dostum mesajın için teşekkürler. Evet uygulama işi çok bam güm oldu, 1 tane tohumu pamukta bekletiyorum onun için ayrı saksı aldım. Bunlar elime geçtiğinde zaman harcayamadığımdan küçük bir saksıya gelişi güzel sallamıştım.

Bu kadar cılızken 20 lt toprağa gerek oluyor mu ? Ben sonradan daha büyük saksıya alırım diye düşünmüştüm.

Şu an gündüz güneş ışığı ile idare edecekler, sanırım ışık eksikliği hissedecekler. Çeşme suyu/toprak desteği ile götürmeye çalışacağım. Gelişme olursa konuyu güncelleyeceğim.

canniko

Üye
Toprağı değiştirirsin kanka. Büyük bir hata yapmazsan en fazla büyümesini az bir şey geciktirirsin yarattığın stresle. Bence öncelikle mutlaka verdigin suyun ph'ını kontrol altında tut. Bir de sudaki kloru yok etmek onemli. Mutlaka ağzı açık bekletilmiş su kullan. Ben onlardan çok sorun yaşadım. Kontrol olmadan çok büyük şans lazım.

Yoksa suyun ph değerine dikkat etmeden, bahçe toprağında, aydınlatma kullanmadan hayvan gibi hasat alan gördü bu gözler zamanında.

itachi

Yeni üye
Konuyu yanlış bölüme açtığımı farkettim, affola. Outdoor deneme giriş seviye 1 olarak düşünebilirsiniz.

Toprağı değiştirirsin kanka. Büyük bir hata yapmazsan en fazla büyümesini az bir şey geciktirirsin yarattığın stresle. Bence öncelikle mutlaka verdigin suyun ph'ını kontrol altında tut. Bir de sudaki kloru yok etmek onemli. Mutlaka ağzı açık bekletilmiş su kullan. Ben onlardan çok sorun yaşadım. Kontrol olmadan çok büyük şans lazım.

Yoksa suyun ph değerine dikkat etmeden, bahçe toprağında, aydınlatma kullanmadan hayvan gibi hasat alan gördü bu gözler zamanında.

Yorumun için sağolasın canniko :)

Kanka ilk fırsatta gidip kaliteli bir gübre alacağım. Toprağını değiştirip büyük saksıya alacağım bunlar ölmezse.

Su konusundaki tavsiyeni aldım, ağzı açık bekletilmiş su kullanacağım sularken. Bulabilirsem direk klorsuz su kullanırım.

Balkonun zemininde sürekli tabanı ısınıp bitkiyi yakar diye düşündüğümden yerini balkon penceresi kenarına aldım. Altına bir yükselti koyup tekrar daha çok güneş alan yere koyacağım.

Böyle saldım kayıra Mevlam kayıra şansı ile ben de zehir bir hasat beklemiyorum ama elime tohum geçtikçe deneyeceğim. Maliyeti bu kadar düşük olan bir bitkiye ödediğim astronomik fiyatları bir biriktirseydim tesisatın kralını kurardım :)

canniko

Üye
Hadi bakalım bol şanslar kanka. En azından bundan sonrasi için yatırımını yapmaya başlıyorsun. Her şey gönlünce olsun

Wireman

Üye
Outdoor iyidir yaşadığın bölgeyi bilmiyorum ama biraz geç kalınmış olabilir ama yinede eline birşeyler geçecektir toprak önemli tabiki ama bu toprakta büyümez diye birşey yok ilgini verirsen seversen ilgilenirsen çoğu iyi dediğimiz topraktan iyide büyür pekala ama gübre için aynı şeyi söyleyemem gübre işi çok farklı birsürü seçenek var alternatif var bak bunuda kullansan böyle olur diye pazarlama teknikleri var ben başladığımdan beri biobizz grow bloom topmax kullanıyorum mutluyuz kızlarda bende ben başta ph neymiş ya dedim ama öyle olmuyormuş ph önemli ben ölçmüyorum ama ph sını bildiğim bir su kullanıyorum en azından ucuz markaların 6 6.8 arası ph li bir suyunu alabilirsin yada çeşme suyunu stoklu tüketebilirsin umarım herşey gönlünce olsun

szrlkrsii

Müptezel
kanka balkonda yapıyosan 1 tane saksı ve bi gübre al 20 gün sonra vermeye başla cigara gördüğünden emın olana kadar bunu yap bu kadar

itachi

Yeni üye
Outdoor iyidir yaşadığın bölgeyi bilmiyorum ama biraz geç kalınmış olabilir ama yinede eline birşeyler geçecektir toprak önemli tabiki ama bu toprakta büyümez diye birşey yok ilgini verirsen seversen ilgilenirsen çoğu iyi dediğimiz topraktan iyide büyür pekala ama gübre için aynı şeyi söyleyemem gübre işi çok farklı birsürü seçenek var alternatif var bak bunuda kullansan böyle olur diye pazarlama teknikleri var ben başladığımdan beri biobizz grow bloom topmax kullanıyorum mutluyuz kızlarda bende ben başta ph neymiş ya dedim ama öyle olmuyormuş ph önemli ben ölçmüyorum ama ph sını bildiğim bir su kullanıyorum en azından ucuz markaların 6 6.8 arası ph li bir suyunu alabilirsin yada çeşme suyunu stoklu tüketebilirsin umarım herşey gönlünce olsun

Görüşünü belirttiğin için teşekkürler hocam.
Aynı ürün olmasa da müadili bir gübre aldım. Su ve PH konusuna öncelik vermemi çok kişi söyledi. Piyasada PH değeri düşük olan Özkaynak,Ovacık gibi suları çevremdeki marketlerde bulamadım. Şimdilik çeşme suyu bekleterek sulama işlemini götürüyorum. Bir miktar limon tuzunun PH seviyesini düşürdüğünü okumuştum ama denemek istemedim.

kanka balkonda yapıyosan 1 tane saksı ve bi gübre al 20 gün sonra vermeye başla cigara gördüğünden emın olana kadar bunu yap bu kadar

kanka balkondayım, 1 büyük saksı hazır, gübre de bugün teslim edilecek. Bir martı ucundan kesik atmış yaprağa. Dün çıkıp sövdüm bir kaç tanesine :)
Bakalım nereye kadar gidecez.

szrlkrsii

Müptezel
Görüşünü belirttiğin için teşekkürler hocam.
Aynı ürün olmasa da müadili bir gübre aldım. Su ve PH konusuna öncelik vermemi çok kişi söyledi. Piyasada PH değeri düşük olan Özkaynak,Ovacık gibi suları çevremdeki marketlerde bulamadım. Şimdilik çeşme suyu bekleterek sulama işlemini götürüyorum. Bir miktar limon tuzunun PH seviyesini düşürdüğünü okumuştum ama denemek istemedim.

kanka balkondayım, 1 büyük saksı hazır, gübre de bugün teslim edilecek. Bir martı ucundan kesik atmış yaprağa. Dün çıkıp sövdüm bir kaç tanesine :)
Bakalım nereye kadar gidecez.
kanki martılarla ters düşme göz hakkı 2 ekmek ufala yeter zabıta gibi düşün :D

itachi

Yeni üye
Bayram öncesi güncellemesi ;

Turşucan ile yola devam ediyoruz. Yavrusu aramızdan ayrıldı.

2 haftada bir Genta sıvı gübre ile karıştırdığım su ile, 3 günde 1 ise bekletilmiş musluk suyu ile beslemeye devam ediyorum.

Biobizz marka ürüne geçmemi önerir misiniz ? Yeri biraz serin ama en azından güneş ve ışık alıyor bütün gün.

Daha ne kadar büyüyecek merakla bekliyoruz :)

Öneri,görüş ve yorumlarınız için teşekkürler.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • muadip muadip:
    ******* ** **** **** **** *** ****** **
  • muadip muadip:
  • İstanbul İstanbul:
  • muadip muadip:
    ******* *** ********* **** ***** **** ***** **
  • muadip muadip:
  • İstanbul İstanbul:
    *** ********* ** ****** ******* **** hahahaha ******* **
  • muadip muadip: