Toprak ve Hava Nem Oranı Bilgilendirme

TOPRAK NEM
Kenevir bitkisi yetiştiriciliği için ideal toprak nem seviyesi, toprak tipine ve diğer büyüme koşullarına bağlı olarak değişebilir. Ancak, genellikle kenevir bitkisi için uygun nem seviyesi, toprağın %60 ila %80 arasında nem içermesi olarak kabul edilir.

Toprak neminin bu aralıkta tutulması, bitkinin optimum büyüme ve gelişme şartlarını sağlar. Toprak çok kuru olduğunda bitki su stresine maruz kalabilir ve büyümesi olumsuz etkilenebilir. Aynı şekilde, çok fazla su içeren topraklar da kök çürümesi gibi sorunlara neden olabilir ve bitkinin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Toprak nemini ölçmek için en doğru yöntemlerden biri, toprağın nemölçer cihazları kullanmaktır. Ayrıca, toprak nemini el ile de kontrol edebilirsiniz. Toprağı elinizle sıkıp bıraktığınızda toprak topu oluşturabilen ve elinize yapışmayacak nemli bir toprak, uygun nem seviyesinde olduğunun bir işaretidir

HAVA NEM

Kenevir bitkisi yetiştiriciliği için uygun hava nem oranı, bitkinin yaşam döngüsü boyunca değişebilir. Bununla birlikte, genellikle, kenevir bitkisi için ideal hava nem oranı, bitkinin farklı büyüme aşamalarına bağlı olarak şu şekildedir:

• Tohum çimlenme: %70 ila %90 arası nem oranı
  • Bitki büyüme: %40 ila %60 arası nem oranı
  • Çiçeklenme: %40 ila %50 arası nem oranı
Kenevir bitkisi için uygun hava nem oranı, bitkinin hastalıklara ve zararlılara karşı direncini artırabilir ve bitkinin büyümesini teşvik edebilir. Fakat çok yüksek nem oranları, mantar ve küf gibi bitki hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca, çok düşük nem oranları bitkinin susuz kalmasına neden olabilir ve büyümesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Hava nem oranını ölçmek için nem ölçer cihazları kullanabilirsiniz. Ayrıca, havanın nem oranını artırmak veya azaltmak için nemlendiriciler veya havalandırma sistemleri kullanabilirsiniz.

Extremist

Kıdemli Üye
Çok düşük nem bitkiyi öldürmez ya da susuz bırakmaz. Türkiyede de nem de %40 altına hiçbirzaman düşmemiştir. Klima kullanıyorsanız nem max %35 olur. Nem gereksinimi çok fazla ışık ve sıcaklık içeren kabinlerde ortalama nemi sağlamak için kullanılır. Bir oda da 2-3 bitki bakıyorsanız neme gerek yoktur, varsa da etkisi çok büyük olurmu olmaz. Çimlenme de nem önemli ama zaten torba mantığı çimlendirildiği için ortalama nem değerini bu şekilde kabul ediyorlar yoksa %70 oranda da çimlendirmek mümkündür. toprakda bile sulama ile ilgili bilginiz var ise çimlendirebilirsiniz. Gentik ve tohumun kaliteside durumu direkt etkiler. Mesela Kush bakıyorsanız düşük nemde de bakabilirsiniz.

Seninle aynı görüşü savunuyorum bende. Zaten 60 üzeri nem bitki fide boyutunu geçtikten sonra kullanılmamalı, bir çok forumda ve videoda küflenme yaptığına dair bilgiler gördüm vede bakteriler için daha güzel bir ortama sebep oluyor.
40 veya 50 seviyelerinde nem oranı idealdir. Benim tercihim 50 de sabitlemek. Tohumlarımın fide döneminde ise 70 ve 80 arasında nem kullandım ve çok sağlıklı durumdalar. büyümeleride gayet hızlıydı.

JhackhaL

Üye
Peki Jiffy de olan tohum kabin ortamında 16 derece sıcaklık , 80 nem oranında sıcaklığın düşük olması büyük bir sorun teşkil eder mi ?
Kabinde hps var lakin karanlıkta kalsınlar diye açmadım. Isı katıkısı olsun diye açılabilir ama okuduklarım hep karanlık olsun yazdıkları için kapalı konumda mh lamba.

Kankam jiffy nedir bilmiyorum? Ama tohum veya klon aldıysan 16 derecenin ben şahsi olarak sorun olacağını düşünüyorum. Çünkü bitkilerim 18 derecede iken çok ama çok düşük bir gelişim hızları vardı fan ve akıllı sistem yaptıktan sonra ısıyı 23- 24 derecelere sabitledim gelişimleri aşırı hızlandı

Extremist

Kıdemli Üye
Peki Jiffy de olan tohum kabin ortamında 16 derece sıcaklık , 80 nem oranında sıcaklığın düşük olması büyük bir sorun teşkil eder mi ?
Kabinde hps var lakin karanlıkta kalsınlar diye açmadım. Isı katıkısı olsun diye açılabilir ama okuduklarım hep karanlık olsun yazdıkları için kapalı konumda mh lamba.
Çinlenmede Jiffy kullanacak isen mini bir sera öneririm, ya da uğraşamam dersen direkt peçete ya da makyaj pamuğu ile çimlendirebilirsin.
Ortalama 24 derece ideal çimlenme sıcaklığı ve 75 nem ideal.
Ben 5v çalışan ısıtıcı bir termal ped aldım. üzerinede kuluçka makınalarında kullanılan 12v termostat aldım. Birtanede 12v yi 5v a çeviren devre.
Sıcaklık sürekli 24 derecede tutuyor ve termostatın kalibrasyon özelliğide var. Bu sadece ısıtma ıçin, üstü kapalıyken zaten ideal nem e bir süre sonra ulaşıyor. Ben jiffy kullanmıyorum, jiffy yi kendinde yapabilirsin. Compost ve ph ayarlanmış torf karışımıdır. Suyu yiyincede şişer. Bana peçete veya pamuk daha kolay ve kontrollü geliyor. Hemen istediğim ebattaki minik saksıya alıyorum bi 15 gün sonra ana saksıya alıyorum, saksı değişim stresine girmiyor bitki. "Photo ise sorun yok,auto lar hassas biraz pot değişiminde"

Bak sistemin resmini ve ürünleri koyuyorum, kabı ve ısıtıcı sayısını kendin belirleyip istediğin kabineti yapabilirsin. Büyükler acaip pahalı artık hazırların.

Photo-26-03-2023-18-28-40.jpg

Bunlarda linkler

JhackhaL

Üye
Çinlenmede Jiffy kullanacak isen mini bir sera öneririm, ya da uğraşamam dersen direkt peçete ya da makyaj pamuğu ile çimlendirebilirsin.
Ortalama 24 derece ideal çimlenme sıcaklığı ve 75 nem ideal.
Ben 5v çalışan ısıtıcı bir termal ped aldım. üzerinede kuluçka makınalarında kullanılan 12v termostat aldım. Birtanede 12v yi 5v a çeviren devre.
Sıcaklık sürekli 24 derecede tutuyor ve termostatın kalibrasyon özelliğide var. Bu sadece ısıtma ıçin, üstü kapalıyken zaten ideal nem e bir süre sonra ulaşıyor. Ben jiffy kullanmıyorum, jiffy yi kendinde yapabilirsin. Compost ve ph ayarlanmış torf karışımıdır. Suyu yiyincede şişer. Bana peçete veya pamuk daha kolay ve kontrollü geliyor. Hemen istediğim ebattaki minik saksıya alıyorum bi 15 gün sonra ana saksıya alıyorum, saksı değişim stresine girmiyor bitki. "Photo ise sorun yok,auto lar hassas biraz pot değişiminde"

Bak sistemin resmini ve ürünleri koyuyorum, kabı ve ısıtıcı sayısını kendin belirleyip istediğin kabineti yapabilirsin. Büyükler acaip pahalı artık hazırların.

Photo-26-03-2023-18-28-40.jpg

Bunlarda linkler

Valla hocam fizik öğretmeni gibi harika bir iş çıkarmışsın
Jiffy ye attım artık bakalım ne olacak

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********