Toprak değişimi

Pablo Emilio Escobar

Kıdemli Üye
Değerli yorumlarınızı dikkate alarak dün yaptığımız sohbette toğrağı değiştirme kararı aldım gerçekten çok şaşırdım toprak bildiğiniz yapışmış birbirine kök tarafları çamur gibiydi ve bitkiyi sökerken zar zor söktüm kökleri biraz koptu hemen toprağa ektim ve kalsiyum için yumurta kabuğu magnezyum için de soğan kabuğu suyu verdim 2 gün dinlendirilmiş çeşme suyu ile

Torf toprak ph 5.5 6.5

https://ibb.co/L8zjYBY

@Kanka @Xcd

Xcd

Astral
keşke birşey vermeseydin bak en alt yapraklarda yanık var ve yeni toprak değiştirdin o toprakta az miktar besin vardır zaten sadece can suyu verseydin. Kökleride biraz kopartmışsın kendine gelseydi rahat bıraksaydın hemen gübre yüklemeseydin. şimdi bekle sadece b,iraz renkleri düzelsin yeni çıkacak yapraklara bak

Silas

Müptezel
Bitkiyi böyle sulamaya devam edersen toprak yine eskisi gibi olur bitki de ölür. Bitkiyi küçükken yaprakların izdüşümündeki toprak biraz ıslanacak kadar sula. Bütün saksıyı çamur edip bırakma. Bitki bu kadar küçükken resimdeki gibi bir sulama şekli yok. Toprak tam kuruyamadığı için bitkilerin kökleri oksijen almaz, fungal zararlı bakteriler köklere zarar verir, toprağın phını bozarsın, toprağın kuruyup köklerin oksijen alması çok çok önemli bir olay. Zaten önceki toprakta bu şekilde sulama yaptığın için bitkinin yaprakları sararıp kurumaya başlamış. O büyüklükteki bir bitkiye en fazla 200ml su verilir. Parmağınla toprağı 2-3 cm kaz eyer toprak çok çok az nemli veya kuruysa o zaman su ver. Fazla su bitkiyi hızlı büyütmez öldürür ama bitkiye 1 hafta su vermezsen bu havalarda hiç bir şey olmaz bitki kurumaz.

Pablo Emilio Escobar

Kıdemli Üye
Bitkiyi böyle sulamaya devam edersen toprak yine eskisi gibi olur bitki de ölür. Bitkiyi küçükken yaprakların izdüşümündeki toprak biraz ıslanacak kadar sula. Bütün saksıyı çamur edip bırakma. Bitki bu kadar küçükken resimdeki gibi bir sulama şekli yok. Toprak tam kuruyamadığı için bitkilerin kökleri oksijen almaz, fungal zararlı bakteriler köklere zarar verir, toprağın phını bozarsın, toprağın kuruyup köklerin oksijen alması çok çok önemli bir olay. Zaten önceki toprakta bu şekilde sulama yaptığın için bitkinin yaprakları sararıp kurumaya başlamış. O büyüklükteki bir bitkiye en fazla 200ml su verilir. Parmağınla toprağı 2-3 cm kaz eyer toprak çok çok az nemli veya kuruysa o zaman su ver. Fazla su bitkiyi hızlı büyütmez öldürür ama bitkiye 1 hafta su vermezsen bu havalarda hiç bir şey olmaz bitki kurumaz.
Tamamdır reis teşekkür ederim yorumun için dediğin gibi yapıcam

Pablo Emilio Escobar

Kıdemli Üye
Aynen dostum bende aynısını yazacaktım. Toprak çok sulu, balçık gibi görünüyor. O suyun toprakta tam kuruması 10 günü bulur nereden baksan.
Üstten kurumaya başladığında bi kaşıkla nazikçe üstten toprağı köklere inmeden alt üst yap derim.
Kanka toprağı poşetinden çıkardığımda zaten nemliydi şuan sadece suladığım yerler ıslak gözüküyor foto atabilirim istersen

Pablo Emilio Escobar

Kıdemli Üye
Aklında olsun kanka toprağa biraz gevşeklik vermek için hem de su tutsun diye yüzde 20-30 gibi karıştırabilirsin.
Ama bitkin üst yapraklar ve filizler gayet güzel yeşil duruyor. Bu ıslaklığı atlatırsan kazasız bi kendine gelir gibi.
Kolay gelsin şimdiden iyi hasatlar olsun dostum.
Değerli önerin ve yorumun için teşekkür ederim kankam

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ***** *** *** * **** **** *** ***** ***** *** ******** ** ********* ***** ******** ******** ****** ********* ***** **********
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ** **** ****** ***** *** *** ***** ********* **
    +2
    hahahaha*** ****
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +3
    hahahaha ** hahahaha *** ***** ********* hahahaha***
    +2
    hahahaha *********
    +2
  • T Tropikal.MR:
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +1
  • 420x 420x:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ****** * * ********** ***** ***** ***** ******
  • D Dalibor:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
  • T Tropikal.MR:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
    +1
  • T Tropikal.MR:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** *** **** ***** ****** ******** ******** ** ****** ** ******* ********* hahahaha** ***** ********** ***** ***
  • T Tropikal.MR:
    ********** ******* ***** ****** ****** hahahaha* ****** ***** *** ********* ******** ******* ******
  • D Dalibor:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** ********* ******* hahahaha ********* ********* ******* ** hahahaha ********
  • T Tropikal.MR:
    ***** ****** hahahaha hahahaha** ********* ****** *** *****
    T Tropikal.MR: ***** ****** hahahaha hahahaha** ********* ****** *** *****