Super cropping training

• Konbuyu başlatan Alcoholic
  • Başlangıç tarihi
A

Alcoholic

Guest
Super cropping ;  dalları kırarak hasat arttırma tekniği şeklidir. Bu eğitim bitkiye High Stress Traning (hst) yüksek stres yaşatacak bir metottur.

Bitki daha gür büyüyüp, daha dolgun ve büyük budlar üretmesi için uygulanır.Buna mukabil thc seviyesi de yükselecektir. Super crop tekniği de diğer lst,fimming,topping,scrog  vs eğitimler gibi hasat arttırmak için uygulanabilecek eğitim şekillerinden biridir.

Peki Super cropping işlemi neden iyi ? (Diğer eğitimleride şimdi açıklayacağımız kısma ekleyebiliriz.Yani sadece supercropping eğitimine özel değil.)  

Esrar doğal yollarla thc ürettiği bilinen tek bitkidir. Ve hepimizin bildiği gibi dişi esrar bitkileri daha çok thc üretir. 

Peki esrar bitkisi niçin thc üretir ? büyük psikotropik etkilere sebep olması nedendir ?

Thc’nin esrar bitkisi tarafından korunması için üretildiğini biliyor muydunuz?
   Açıkcası insanlardan bitkileri koruyarak iyi bir iş çıkarmıyor..! J   

Vahşi doğada esrar bitkilerini geyik veya diğer canlılar yiyebilir ve esrar bitkisinin üremesine engel olabilir. Ancak bildiğimiz kadarıyla çoğu hayvan onu yemez. Ya kanabidiodların berbat olduğunu düşünüyorlar ya da belki etkilerinden nefret ediyorlar. Dolayısıyla esrar bitkilerinin thc’yi yırtıcıları caydırmak için kullanıldığı düşünülüyor.
  (Belki hayvanlar ne yaptıklarını unutur ve boş boş dolaşırlar.))

Çünkü bu bitkiler kendilerini korumak için thc yi kullandığından, stresli oldukları vakit var gücüyle thc üretmek için çaba sarfedecektir.

Neden önemli ?
   Eğer bir grower iseniz , esrar bitkilerine neden en büyük sömekleri vermesi gerektiğini ve nasıl vereceğini bilmeniz gerekmektedir J Bu yüzden en büyük sömekleri alabilmek için yapılan eğitimlerden biri olan supercrop’u anlatalım.
  Esrar yetiştiricileri bu bitkileri hasat zamanına kadar sağlıklı tutmak isterken, her hangi bir teknik olmadan onlara 4/4 lük bir ortam bile sağlasınız bitkinin maksimumunu almak neredeyse imkansızdır. En iyi verimi almak için de  bu türk teknikleri  doğru öğrenmek şarttır.

[font=Calibri, sans-serif] Hal böyle olunca; pratik, bol ve verimli hasatları almak için en etkili tekniklerden biri olan supercropping  bir adım öne çıkıyor diyebiliriz. Bu son derece basit olan teknik, verimini önemli [size=small][font=Calibri, sans-serif]ölçüde arttırcaktır.

[/font]Kırarak yapacağımız her hamlede bitki stress haliyle daha da çıldırıp kendini daha fazla savunmaya almak için çabalayacak bu da hasat zamanın da yüzümüze güldürecektir.
[/font][/size]
  Supercrop yapmak için ihtiyacımız olan şeyler neler ?
*Ellerin J

*Birazcık deneyim

*Dalları yatırabilecek bir şeyler (entagron kablo vs ya da hayal gücünüzü kullanıp başka şeyler kullanabilirsiniz.Dikkat edilmesi gereken şey ise eğip bükeceğiniz malzemenin bitkinin dokusuna zarar vermeyecek bir şey olması.)

*Bant

İsterseniz nasıl yapıldığına başlayalım.

Aşağıda ki video da supercrop konusunda bilgi sahibi bir growerin neler yaptığına bakalım.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=71&v=pYnMUoI94oA

1.Adım : Supercropping yapmak istediğiniz dalları seçin.

Bu eğitim şeklide diğer eğitimlerde olduğu gibi vegetative (çimlenme) evrede yapılmalıdır.Bitki çok sağlıklı dallar ürettikten sonra büyür.

*Hala sağlıklı ve yeşil olan dallar üzerinde yapılmalıdır

*Bitkiniz birden fazla ana dala sahipse yani daha önce topping , fimming gibi eğitimlerden geçtiyse tüm dallara eşit yapmaya özen gösterin

*Temel olarak üst kısımda düz bir platform  yaratmaya çalışıyoruz.

2.Adım: Dalı elinizin arasında sıkıştırın ve bükün..!

Burada yapılmak istenilen bitkinin iç dokusuna, dışa zarar vermeden hasar oluşturmaktır.Bu işlem dalı süper esnek yapar .Böylece büyümesini istediğiniz alana doğru istediğiniz şekli verebilirsiniz.

*Kolunuzu sabitleyin dalı tutun ve başparmağınızla işaret parmağınızı sıkın.Sanki sapı bükmek istediğiniz yöne eğer gibi ufak ufak alıştırın.Bu yapmak istediğiniz eklemin gevşetilmesine yardımcı olacaktır.

*Parmaklarınızın arasında basıncı korurken 10-15 saniye kadar dalı ileri geri hareket ettirin.

*Sapın iç kısmında yumuşaklık hissedene kadar bu hamleyi yapmaya devam edin. İşlem yapmış olduğunuz yer artık esnek ve gevşek olmuş olmalıdır.

*Eğmek istediğiniz yere doğru hafifçe viraj yapın ve yerine oturtun.

Aşağıda ki video da genç ve esnek bir gövdeye yapılıyor. Daha sert ve olgun dallarda bu işlem süresi daha da uzayabilir.
[font=Calibri, sans-serif][size=small]https://www.youtube.com/watch?time_continue=19&v=VdpTwfU9_Dg[/font][/size]
[font=Calibri, sans-serif][size=small]Asla sert ve aceleci olmayın unutmayın kırmadan yavaşça esneterek bu işlem uygulanmalıdır.(kırılırsa eğer bantla tutturabiliyoruz)
[/font][/size]
  Esrar bitkileri aşırı derecede dirençli canlılardır. Supercrop yaptığınız alanı yeterince sert bükmezseniz bitki birkaç saat içinde eski haline geri dönecektir. Bütün bu işlemler bittiğinde eğitim verilen yer 90° açı ile duruyor olmalıdır.

https://imgur.com/a/4lDxE

Yukarıda ki fotoğraf tam olarak doğru yapılan bir supercrop örneğidir.

Daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere en iyi senaryo 90° ile sabitlenmiş olanıdır. Dıştaki doku bozulmadan kalmış olur. Bu noktada gövdeyi sabitlemiş hale getirmelisiniz.( Bitki kendini toparlayana kadar sağlam kalması için) Bu süreç bitkinin diğer dalları ve yapraklarının büyümesine sebep olabilir. Tüm enerjisini bir noktaya vermek istemez. Muhtemelen hayvanlar tarafından saldırıya uğramıştır J

3.Adım: Kırılan dalların onarımı

*Eğer bu işlemleri yaparken yanlışlıkla dal kırdıysanız bant yardımı ile bu bölgeleri onarın.

*Bant daldan biraz daha geniş  bir çapta silindir şeklinde, dal bantın içinde bol olacak şekilde yapıp kırılan bölgeye sabitleyin.Burada dikkat edilmesi gereken ise bandın çok dar yada çok geniş olmamasıdır.sadece kırılan bölgeden yukarı su taşıyacak bollukta olması yeterlidir

*Kırılan dalınız olmasaydı sadece ana gövdeyi emniyet altına almanız yeterdi.

*Başlangıçta eğip büktüğünüz yer sonra büyük bir düğüm gibi olacaktır.Bu da beraberinde o bölgeden daha fazla su ve besinin geçmesini sağlayacaktır.

4.Adım: Bantların çıkarılması

*Bantları çıkarmadan önce en az 1 hafta kadar bekleyin.Dokuların iyileşme bölgelerinde ki renk bozulması  normaldir.

*Bantı çıkardığınız da bölge hala iyileşmemişse bantı tekrar takın ve iyileşene kadar bekleyin.

O zamana kadar bitki besin maddelerini taşıyabilir ve takviye olarak bant olduğu sürece tüm işlemlerini sıkıntısız yapabilir. Eğer bitki bükülen bir yeri düzeltmeye çalışırsa onu bağlayın (lst:low stress training)

[font=Calibri, sans-serif][size=small]  Sonuç olarak; Daha fazla dal,kısa bitkiler ve en önemlisi daha dolgun sömekler elde etmenizi sağlayacaktır.Yetiştirme alanının darlığından şikayet edenler için çok güzel bir tekniktir.[/font][/size]
[font=Calibri, sans-serif][size=small]http://www.growweedeasy.com/sites/growweedeasy.com/files/massive-lst.jpg
[/font][/size]
http://www.growweedeasy.com/sites/growweedeasy.com/files/newsletter-pics/northern-lights-marijuana.jpg

http://www.growweedeasy.com/sites/growweedeasy.com/files/newsletter-pics/cole-train-marijuana.jpg

Ve son olarak bu videoyu da ekleyelim ki iyice anlaşılır olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=ITGUNvr-ajA

[font=Calibri, sans-serif][size=small]Topping ya da diğer eğitimlerden farklı olarak Supercropping diğerleri kadar gelişimi yavaşlatmaz . Kendini toparlaması için biraz zaman tanıyın yeter.[/font][/size]

Umarım yararı dokunur , esrarınız bol olsun kankalar

Brahminn

Yeni üye
Cok iyi moruk
anlattıgın gibi hem oldukca basit hemde inanılmaz gücleniyor bitki
kırdıgınız yer 3 5 gün icinde fındık buyuklugunde kabuk oluyor resmen
esenkalasın

A

Alcoholic

Guest
Cvp: SUPER CROPPİNG TRAİNİNG

Brahminn' Alıntı:
Cok iyi moruk
anlattıgın gibi hem oldukca basit hemde inanılmaz gücleniyor bitki
kırdıgınız yer 3 5 gün icinde fındık buyuklugunde kabuk oluyor resmen
esenkalasın

sende esen kal kanka

Ü

Üye silindi 26464

Guest
Bu işlem auto bitkilerde de yapılır mı

Super cropping ; dalları kırarak hasat arttırma tekniği şeklidir. Bu eğitim bitkiye High Stress Traning (hst) yüksek stres yaşatacak bir metottur.

Bitki daha gür büyüyüp, daha dolgun ve büyük budlar üretmesi için uygulanır.Buna mukabil thc seviyesi de yükselecektir. Super crop tekniği de diğer lst,fimming,topping,scrog vs eğitimler gibi hasat arttırmak için uygulanabilecek eğitim şekillerinden biridir.

Peki Super cropping işlemi neden iyi ? (Diğer eğitimleride şimdi açıklayacağımız kısma ekleyebiliriz.Yani sadece supercropping eğitimine özel değil.)

Esrar doğal yollarla thc ürettiği bilinen tek bitkidir. Ve hepimizin bildiği gibi dişi esrar bitkileri daha çok thc üretir.

Peki esrar bitkisi niçin thc üretir ? büyük psikotropik etkilere sebep olması nedendir ?

Thc’nin esrar bitkisi tarafından korunması için üretildiğini biliyor muydunuz?
Açıkcası insanlardan bitkileri koruyarak iyi bir iş çıkarmıyor..! J

Vahşi doğada esrar bitkilerini geyik veya diğer canlılar yiyebilir ve esrar bitkisinin üremesine engel olabilir. Ancak bildiğimiz kadarıyla çoğu hayvan onu yemez. Ya kanabidiodların berbat olduğunu düşünüyorlar ya da belki etkilerinden nefret ediyorlar. Dolayısıyla esrar bitkilerinin thc’yi yırtıcıları caydırmak için kullanıldığı düşünülüyor.
(Belki hayvanlar ne yaptıklarını unutur ve boş boş dolaşırlar.))

Çünkü bu bitkiler kendilerini korumak için thc yi kullandığından, stresli oldukları vakit var gücüyle thc üretmek için çaba sarfedecektir.

Neden önemli ?
Eğer bir grower iseniz , esrar bitkilerine neden en büyük sömekleri vermesi gerektiğini ve nasıl vereceğini bilmeniz gerekmektedir J Bu yüzden en büyük sömekleri alabilmek için yapılan eğitimlerden biri olan supercrop’u anlatalım.
Esrar yetiştiricileri bu bitkileri hasat zamanına kadar sağlıklı tutmak isterken, her hangi bir teknik olmadan onlara 4/4 lük bir ortam bile sağlasınız bitkinin maksimumunu almak neredeyse imkansızdır. En iyi verimi almak için de bu türk teknikleri doğru öğrenmek şarttır.

[font=Calibri, sans-serif] Hal böyle olunca; pratik, bol ve verimli hasatları almak için en etkili tekniklerden biri olan supercropping bir adım öne çıkıyor diyebiliriz. Bu son derece basit olan teknik, verimini önemli [size=small][font=Calibri, sans-serif]ölçüde arttırcaktır.

[/font]Kırarak yapacağımız her hamlede bitki stress haliyle daha da çıldırıp kendini daha fazla savunmaya almak için çabalayacak bu da hasat zamanın da yüzümüze güldürecektir.
[/font]
Supercrop yapmak için ihtiyacımız olan şeyler neler ?
*Ellerin J

*Birazcık deneyim

*Dalları yatırabilecek bir şeyler (entagron kablo vs ya da hayal gücünüzü kullanıp başka şeyler kullanabilirsiniz.Dikkat edilmesi gereken şey ise eğip bükeceğiniz malzemenin bitkinin dokusuna zarar vermeyecek bir şey olması.)

*Bant

İsterseniz nasıl yapıldığına başlayalım.

Aşağıda ki video da supercrop konusunda bilgi sahibi bir growerin neler yaptığına bakalım.

1.Adım : Supercropping yapmak istediğiniz dalları seçin.

Bu eğitim şeklide diğer eğitimlerde olduğu gibi vegetative (çimlenme) evrede yapılmalıdır.Bitki çok sağlıklı dallar ürettikten sonra büyür.

*Hala sağlıklı ve yeşil olan dallar üzerinde yapılmalıdır

*Bitkiniz birden fazla ana dala sahipse yani daha önce topping , fimming gibi eğitimlerden geçtiyse tüm dallara eşit yapmaya özen gösterin

*Temel olarak üst kısımda düz bir platform yaratmaya çalışıyoruz.

2.Adım: Dalı elinizin arasında sıkıştırın ve bükün..!

Burada yapılmak istenilen bitkinin iç dokusuna, dışa zarar vermeden hasar oluşturmaktır.Bu işlem dalı süper esnek yapar .Böylece büyümesini istediğiniz alana doğru istediğiniz şekli verebilirsiniz.

*Kolunuzu sabitleyin dalı tutun ve başparmağınızla işaret parmağınızı sıkın.Sanki sapı bükmek istediğiniz yöne eğer gibi ufak ufak alıştırın.Bu yapmak istediğiniz eklemin gevşetilmesine yardımcı olacaktır.

*Parmaklarınızın arasında basıncı korurken 10-15 saniye kadar dalı ileri geri hareket ettirin.

*Sapın iç kısmında yumuşaklık hissedene kadar bu hamleyi yapmaya devam edin. İşlem yapmış olduğunuz yer artık esnek ve gevşek olmuş olmalıdır.

*Eğmek istediğiniz yere doğru hafifçe viraj yapın ve yerine oturtun.

Aşağıda ki video da genç ve esnek bir gövdeye yapılıyor. Daha sert ve olgun dallarda bu işlem süresi daha da uzayabilir.
[font=Calibri, sans-serif][size=small]
[/SIZE][/font][/size]
[font=Calibri, sans-serif][size=small]Asla sert ve aceleci olmayın unutmayın kırmadan yavaşça esneterek bu işlem uygulanmalıdır.(kırılırsa eğer bantla tutturabiliyoruz)
[/font][/size]
Esrar bitkileri aşırı derecede dirençli canlılardır. Supercrop yaptığınız alanı yeterince sert bükmezseniz bitki birkaç saat içinde eski haline geri dönecektir. Bütün bu işlemler bittiğinde eğitim verilen yer 90° açı ile duruyor olmalıdır.

Yukarıda ki fotoğraf tam olarak doğru yapılan bir supercrop örneğidir.

Daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere en iyi senaryo 90° ile sabitlenmiş olanıdır. Dıştaki doku bozulmadan kalmış olur. Bu noktada gövdeyi sabitlemiş hale getirmelisiniz.( Bitki kendini toparlayana kadar sağlam kalması için) Bu süreç bitkinin diğer dalları ve yapraklarının büyümesine sebep olabilir. Tüm enerjisini bir noktaya vermek istemez. Muhtemelen hayvanlar tarafından saldırıya uğramıştır J

3.Adım: Kırılan dalların onarımı

*
Eğer bu işlemleri yaparken yanlışlıkla dal kırdıysanız bant yardımı ile bu bölgeleri onarın.

*Bant daldan biraz daha geniş bir çapta silindir şeklinde, dal bantın içinde bol olacak şekilde yapıp kırılan bölgeye sabitleyin.Burada dikkat edilmesi gereken ise bandın çok dar yada çok geniş olmamasıdır.sadece kırılan bölgeden yukarı su taşıyacak bollukta olması yeterlidir

*Kırılan dalınız olmasaydı sadece ana gövdeyi emniyet altına almanız yeterdi.

*Başlangıçta eğip büktüğünüz yer sonra büyük bir düğüm gibi olacaktır.Bu da beraberinde o bölgeden daha fazla su ve besinin geçmesini sağlayacaktır.

4.Adım: Bantların çıkarılması

*Bantları çıkarmadan önce en az 1 hafta kadar bekleyin.Dokuların iyileşme bölgelerinde ki renk bozulması normaldir.

*Bantı çıkardığınız da bölge hala iyileşmemişse bantı tekrar takın ve iyileşene kadar bekleyin.

O zamana kadar bitki besin maddelerini taşıyabilir ve takviye olarak bant olduğu sürece tüm işlemlerini sıkıntısız yapabilir. Eğer bitki bükülen bir yeri düzeltmeye çalışırsa onu bağlayın (lst:low stress training)

[font=Calibri, sans-serif][size=small] Sonuç olarak; Daha fazla dal,kısa bitkiler ve en önemlisi daha dolgun sömekler elde etmenizi sağlayacaktır.Yetiştirme alanının darlığından şikayet edenler için çok güzel bir tekniktir.
[/font][/size]
[font=Calibri, sans-serif][size=small]http://www.growweedeasy.com/sites/growweedeasy.com/files/massive-lst.jpg
[/font][/size]
http://www.growweedeasy.com/sites/g...newsletter-pics/northern-lights-marijuana.jpg

http://www.growweedeasy.com/sites/growweedeasy.com/files/newsletter-pics/cole-train-marijuana.jpg

Ve son olarak bu videoyu da ekleyelim ki iyice anlaşılır olsun.

[font=Calibri, sans-serif][size=small]Topping ya da diğer eğitimlerden farklı olarak Supercropping diğerleri kadar gelişimi yavaşlatmaz . Kendini toparlaması için biraz zaman tanıyın yeter.
[/font][/size]

Umarım yararı dokunur , esrarınız bol olsun kankalar
img_20210711_111813977.jpg

higthead

Jolly Green
Ben autolara deneme super crop yaptım yaptığım crop sömeği aman allatım efsane doldu.Crop ladıgınız dal kırılınca bitki orayı onarıcam diye bütün gücü o dala verip daha fazla sağlamlaştırıyor daha fazla besin alışverisi oluyor. Kısacası güzel tekniktir İyi bilen birisinin yapması gereklidir.Tüm dallara aynıu anda yapmayınki bitkiniz dalları onarıcam diye bölünmesin.

Eimal

Müptezel
Ben autolara deneme super crop yaptım yaptığım crop sömeği aman allatım efsane doldu.Crop ladıgınız dal kırılınca bitki orayı onarıcam diye bütün gücü o dala verip daha fazla sağlamlaştırıyor daha fazla besin alışverisi oluyor. Kısacası güzel tekniktir İyi bilen birisinin yapması gereklidir.Tüm dallara aynıu anda yapmayınki bitkiniz dalları onarıcam diye bölünmesin.
Kanka dış gövde zarar görürse onarırmı?

20 gündür çiçekte olan bitkiye yapılabilir mi?
vegte olan bitkinin dalına yapıldı misal,bir sonra dala ne zaman yapabilirim?eş zamanlı iki üç dala yapıp başka günler mi geri kalanına yapabilirim? iyi growlar kankeyto

kanka bir kaç gündür çiçekte olan bitkiye yapılabilir mi? daha henüz pistil gözükiyor

Son düzenleme:

higthead

Jolly Green
20 gündür çiçekte olan bitkiye yapılabilir mi?
vegte olan bitkinin dalına yapıldı misal,bir sonra dala ne zaman yapabilirim?eş zamanlı iki üç dala yapıp başka günler mi geri kalanına yapabilirim? iyi growlar kankeyto

kanka bir kaç gündür çiçekte olan bitkiye yapılabilir mi? daha henüz pistil gözükiyor

Yeni çiçekteki bitkinin dalına uygulama bekle biraz sömeğe otursun.Yapabilirsin ama dikkat et komple dalı kırma sadece büküceksin youtube den videoları izleye önce.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • İstanbul İstanbul:
  • TroubleStyla TroubleStyla:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ***** hahahaha ******* *****
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    **** hahahaha
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***
  • İstanbul İstanbul:
    *** ***** hahahaha***** ****** ***** ******** ****
    *** ********* ***** ***** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ***** *** **
    +1
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** *** * **** **** ******* ** ******* * ***** ******* ******** ******* *****
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha* ***** ********* ***** ** ***** ** ***** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
    +1
    ***** **** *** **** hahahaha ********** **** hahahaha** ******** **********
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ***** ***** ******** ***** hahahaha** * *****