Spordan Mantara

shroomer

Yeni üye
Kardeşlerim merhaba size mantar yetiştirmenin bir yolu olan brf tekniğinden bahsedeceğim,eski konuları sildim çünkü insanları teşvik ediyormuşum gibi hissettim.Bu maddenin çok özel birşey olduğunu düşünüyorum ama neyin ne olduğunu kendiniz çok iyi araştırmalısınız.Bunu sadece bilgiye daha kolay ulaşabilmeniz açısından yazıyorum.
BRF(brown rice flour) esmer pirinç unu demek.Miselimizin yemeği bu olucak o yüzden ismi bu.İlk defa mantar yetiştirecekler için çokiyi bir yoldur.Çünkü parametrelerrle çok uğraşmazsınız kek tarifine benzer,ucuzdur.)

-Ne kadar sürer peki bu?
Spor enjeksiyonu: 7-14 gün
Misel oluşumundan tam kolonizasyona: 3-4 hafta
Konsollidasyon ;1 hafta
Fruiting: 10 gün
GEREKLİ MALZEMELER:
-spor şırıngası (redditteki kullanıcılardan,shroomery sponsorlarından alabilirsiniz,tavsiyem önce print alın şırıngayı kendiniz yaparsınız(bkz.spore print to syringe)
10 dolar bir şey,forumda bazı kişiler bir telegram kullanıcısının ölümüne reklamını yapıyor şaibeli geldi bana açıkçası idk ,ben hep redditten sorunsuz bir şekilde aldım(az riskli ülkelerden alın))
-esmer pirinç unu
-vermikülit
-su
-küçük kavanoz yada bardak
-aluminyum folyo
-düdüklü yada normal kapaklı tencere(düdüklü olsa daha iyi)
-karıştırmak için kap filan

SUBSTRAT YAPIMI
Bu sübstrat deiğimiz şey kavanozlaara koyacağımız karışım,misel bunu yiycek ve su ihtiyacını bundan karşılayacak.Bunun için şu oranlarda bir harc hazırlıyoruz

2 oran vermiculit
1 oran esmer pirinç unu
1 oran su

önce verm ile suyu karıştırıyoruz,su verme eşit olarak dağılınca unu ekliyoruz iyice karıştırıyoruz ve kavanozlara yada bardaklara dağıtıyoruz amerikada ağzı düz kavanozlardan var onlardan bulabilirseniz çokiyi olur ama türkiyedeki kavanozlarla yapacaksanız yine olur,yada düz su bardağı kullanın işte.Harcı bastırmıyoruz sadece dolduruyoruz,yüzde 80i kadar kalanını sade vermikülit ile dolduruyoruz,bu vermikülüt aynı bir filtre gibi iş görecek açık havadan gelebilecek olan bakterileri yabancı sporları engelleyecek.
Kavanozları bardakları doldurduk,kavanoza doldurdusanız bir kavanoz kapağına delik açıp onla kapatın,bardakla yapmışsanız alumünyum folyoyla kapatın ağzını üzerine bir iğne ile 10-20delik açın.
Bu arada kavanozun ağzının kenarını ıslak mendille silin bu önemli.
Ağızlarını kapattıktan sonra bir folyoileağızlarını sarıyoruzki sterilizayonda içerlerine su girmesin
Youtubeda çok kanal var brf tek pf tek filan diye aratın ki görsel olarak daha iyi anlaşılsın.Burda yazdıklarımı görün çünkü yazarak bir yere kadar.
STERİLİZAYON
Düdüklünüz varsa düdüklüde düdük sesini duyduktan sonra 1 saat,tencerede 1,5-2 saat sterilize ediyoruz,bunun amacı bu harcın içindeki yaşayan herşeyi öldürmemizdir,yoksa misel kolonize olmadan diğer canlılar yer harcımızı.Tencerenizin içinde kavanozların yarısına gelecek kadar su bulunmalı
ama ağzını geçmemeli ki su içine geçmesin.Sterilizasyondan sonra soğumaya bırakın soğuduktan sonra enjeksiyon aşamasına geçebilirsiniz
.
ENJEKSİYON
Spor şırıngamızı alıyoruz hava akımının çok az olduğu bir yer buluyoruz,temiz bir banyo idare eder,ilerde kendinize still airbox yapabilirsiniz.ellerimizi yıkıyoruz eldivenimiz giyiyoruz maskemizi takıyoruz ellerimizi şırıngamızın ve kavanozumun yüzeylerini alkollü bir mendille siliyoruz.Şırıngamızın kapağını çıkartıyoruz
ucunu çakmakla yakarak kızartıp harcımıza saplıyoruz soğumasını bekleyip kavanozun iki tarafından ikişer damla spor solüsyonumuzdan damlatıyoruz.(bkz. spore syringe inoculation)

KOLONİZASYON
Bu aşamada sporlar birbirini bularak çiftleşecekler ve misel oluşturacaklar.Miselde herşey yolunda gittiği taktirde tüm harca yayılacak.Yayıldıktan sonra 1 hafta daha kavanozda bekleticez ki misel daha da bi olgunlaşsın,buna konsolidasyon deniyor.Bu aşamaya kadar olan kısım zor kısımdı.

FRUİTİNG
Kardeşlerim yoruldum devamını sonra yazıcam eksik yerlerini düzeltecem.Bu şimdilik taslak olarak kalacak. Resim filan da eklerim belki.

carma6745

Kıdemli Üye
eyvallah yazmışsın elşne sağlıkta. sen bunu yaptın mı kanka resim falan varmı elşnde daha iyi anlamamız açısında soruyorum. emeğine sağlık

scofield14

Yeni üye
Kardeşlerim merhaba size mantar yetiştirmenin bir yolu olan brf tekniğinden bahsedeceğim,eski konuları sildim çünkü insanları teşvik ediyormuşum gibi hissettim.Bu maddenin çok özel birşey olduğunu düşünüyorum ama neyin ne olduğunu kendiniz çok iyi araştırmalısınız.Bunu sadece bilgiye daha kolay ulaşabilmeniz açısından yazıyorum.
BRF(brown rice flour) esmer pirinç unu demek.Miselimizin yemeği bu olucak o yüzden ismi bu.İlk defa mantar yetiştirecekler için çokiyi bir yoldur.Çünkü parametrelerrle çok uğraşmazsınız kek tarifine benzer,ucuzdur.)

-Ne kadar sürer peki bu?
Spor enjeksiyonu: 7-14 gün
Misel oluşumundan tam kolonizasyona: 3-4 hafta
Konsollidasyon ;1 hafta
Fruiting: 10 gün
GEREKLİ MALZEMELER:
-spor şırıngası (redditteki kullanıcılardan,shroomery sponsorlarından alabilirsiniz,tavsiyem önce print alın şırıngayı kendiniz yaparsınız(bkz.spore print to syringe)
10 dolar bir şey,forumda bazı kişiler bir telegram kullanıcısının ölümüne reklamını yapıyor şaibeli geldi bana açıkçası idk ,ben hep redditten sorunsuz bir şekilde aldım(az riskli ülkelerden alın))
-esmer pirinç unu
-vermikülit
-su
-küçük kavanoz yada bardak
-aluminyum folyo
-düdüklü yada normal kapaklı tencere(düdüklü olsa daha iyi)
-karıştırmak için kap filan

SUBSTRAT YAPIMI
Bu sübstrat deiğimiz şey kavanozlaara koyacağımız karışım,misel bunu yiycek ve su ihtiyacını bundan karşılayacak.Bunun için şu oranlarda bir harc hazırlıyoruz

2 oran vermiculit
1 oran esmer pirinç unu
1 oran su

önce verm ile suyu karıştırıyoruz,su verme eşit olarak dağılınca unu ekliyoruz iyice karıştırıyoruz ve kavanozlara yada bardaklara dağıtıyoruz amerikada ağzı düz kavanozlardan var onlardan bulabilirseniz çokiyi olur ama türkiyedeki kavanozlarla yapacaksanız yine olur,yada düz su bardağı kullanın işte.Harcı bastırmıyoruz sadece dolduruyoruz,yüzde 80i kadar kalanını sade vermikülit ile dolduruyoruz,bu vermikülüt aynı bir filtre gibi iş görecek açık havadan gelebilecek olan bakterileri yabancı sporları engelleyecek.
Kavanozları bardakları doldurduk,kavanoza doldurdusanız bir kavanoz kapağına delik açıp onla kapatın,bardakla yapmışsanız alumünyum folyoyla kapatın ağzını üzerine bir iğne ile 10-20delik açın.
Bu arada kavanozun ağzının kenarını ıslak mendille silin bu önemli.
Ağızlarını kapattıktan sonra bir folyoileağızlarını sarıyoruzki sterilizayonda içerlerine su girmesin
Youtubeda çok kanal var brf tek pf tek filan diye aratın ki görsel olarak daha iyi anlaşılsın.Burda yazdıklarımı görün çünkü yazarak bir yere kadar.
STERİLİZAYON
Düdüklünüz varsa düdüklüde düdük sesini duyduktan sonra 1 saat,tencerede 1,5-2 saat sterilize ediyoruz,bunun amacı bu harcın içindeki yaşayan herşeyi öldürmemizdir,yoksa misel kolonize olmadan diğer canlılar yer harcımızı.Tencerenizin içinde kavanozların yarısına gelecek kadar su bulunmalı
ama ağzını geçmemeli ki su içine geçmesin.Sterilizasyondan sonra soğumaya bırakın soğuduktan sonra enjeksiyon aşamasına geçebilirsiniz
.
ENJEKSİYON
Spor şırıngamızı alıyoruz hava akımının çok az olduğu bir yer buluyoruz,temiz bir banyo idare eder,ilerde kendinize still airbox yapabilirsiniz.ellerimizi yıkıyoruz eldivenimiz giyiyoruz maskemizi takıyoruz ellerimizi şırıngamızın ve kavanozumun yüzeylerini alkollü bir mendille siliyoruz.Şırıngamızın kapağını çıkartıyoruz
ucunu çakmakla yakarak kızartıp harcımıza saplıyoruz soğumasını bekleyip kavanozun iki tarafından ikişer damla spor solüsyonumuzdan damlatıyoruz.(bkz. spore syringe inoculation)

KOLONİZASYON
Bu aşamada sporlar birbirini bularak çiftleşecekler ve misel oluşturacaklar.Miselde herşey yolunda gittiği taktirde tüm harca yayılacak.Yayıldıktan sonra 1 hafta daha kavanozda bekleticez ki misel daha da bi olgunlaşsın,buna konsolidasyon deniyor.Bu aşamaya kadar olan kısım zor kısımdı.

FRUİTİNG
Kardeşlerim yoruldum devamını sonra yazıcam eksik yerlerini düzeltecem.Bu şimdilik taslak olarak kalacak. Resim filan da eklerim belki.
süpersin knka aydınlattın . peki spor nereden bulabilirim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ** *** **** ** ********* ****** **** ****** *** ****** ******** *** ****** ******** *** *** ******** ****** ******
  • bandaleros bandaleros:
  • kralartur01 kralartur01:
    *** **** ******* ******** ***** ***** hahahaha*
  • B burap1:
    ****** hahahaha*** ***** *** ***** ******* ** *** ******* ** ********* ******* ***** ******** ******** ***** ** hahahaha **** **** ******** ***** ** hahahaha*
  • muadip muadip:
    ***** ********** ******** ********* ********* *** ********* *** ********** ** ***** ******** ********** hahahaha* ******** ***** hahahaha*** ** *** **** ** ********* ****** **** ****** *** ****** ******** *** ****** ******** *** *** ******** ****** ******
    +1
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ****** *** **** ****** ****** ***** ******* ***** **** ******* ******** ***** ***** hahahaha*
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • kralartur01 kralartur01:
    ********* hahahaha ****** ********** ***** hahahaha ***** ****** *** **** ****** ****** ***** ******* **
    +1
  • B burap1:
    ******* ****** ****** ******** *** hahahaha **** ****** ****** ******* hahahaha* ******* ********* ***** ********* ******** ****
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ******** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***** hahahaha ****** ********** ***** hahahaha *****
  • bandaleros bandaleros:
    ** ********* ******* **
  • bandaleros bandaleros:
    ******** ******* *** **** ***** hahahaha** hahahaha* ****** ********* **** hahahaha***
  • Kanka Kanka:
    *** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
    +1
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** hahahaha** ***** ***** hahahahahahahaha *** ******** hahahaha******* ******** ***** hahahaha **
  • NewGardener NewGardener:
  • S sefilzenci:
    hahahaha ********* **** ***** ***** ********* **** ******* ****** ***** **** hahahaha**** ***
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ****** ******* *** **** ***** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** ***** hahahaha********
  • D deatheulalia:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • bandaleros bandaleros:
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
    Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii: *** ***