Scrog Tekniği

Rollix

Administrator
Scrog yöntemi

ESRAR / CANNABIS YETİŞTİRME

SCROG YÖNTEMİ

Evet, blog kullanıcıları yetiştiriciliğe girdiklerinde veya gireceklerinde, Cannabis yetiştirmenin elli türlü entrikasını görünce veya duyunca, hem merakı artıyor hemde aslında kendi şartlarına en uygun büyütme tekniğini öğrenmek istiyor.

İmkanı ve ortamı olanların işi kolay. Alır lambasını, koyar saksılarını, verir gübresini veya hydrosunu bekler hasadını. Peki imkanları kısıtlı olan, yeri dar olan, tavanı alçak olanın hali ne olacak? Kendin büyüt kendin üfle politikamıza ters. Şimdi ingilizcesi olmayanların resimlere bakarak çözmeye çalıştıkları SCROG yöntemini dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım. Unutmayın, ben hiç SCROG denemedim. Ama bitkinin gövde eğme eğitiminde tecrübem var az çok.

OTOBANDAN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞ UYARISI:

Kimler ilerisini okumaya gerek duymamalı? SCROG yöntemi ileri yetiştiricilik sayılır. Her gün SCROG eleğinin altında, dalların eğitimi, eğilmesi, bağlanması, deliklere eşit yayılması gibi emek isteyen çalışmalar gerektirir.

SCROG da bitkinizin DİŞİ olması gerekmektedir. Yani 6-7 hafta büyüteyim, cinsiyetini öğreneyim sonra SCROG’a geçerim gibi bir şey yok. Ya feminized tohumdan gideceksiniz veyahutta güçlü bir anneden alacağınız KLONLAR ile girişeceksiniz bu işte.

AVANTAJLARI:

Madem bir haltı anlatacaz avantajlarından da bahsedelim biraz. SCROG bitkinin düz bir satıh üzerinde eşit dağılan budları dolayısı ile ışığınızı en etkili kullanabileceğiniz yöntemdir. Bu sayede Budlarınızı daha etkin büyütme şansınız olur. Normal büyümede, özellikle çiçeklenme evresinde büyük yaprakların alt dalların budlarını örterek yeterince ışık almasını engeller. Buna budama ile care bulmaya çalışırız genelde.

Artık kuralım şunu:

1- Burda göreceğiniz resimler size fikir vermek amaçlıdır. İnşaat malzemeleri satan yerlere gidip bu resimdekileri istiyorum demeyeceksiniz tabiki. El becerileriniz yoksa (bu basit şeyleri yapacak kadar da) yine otobana girmeden, masrat etmeden çıkın.

En güzeli, kendi kafanızda bir tasarım yapmanız, eldeki yada temin edebileceğiniz malzemelerle de acemiliğinizi atlatmanız.

https://imgur.com/a/6aciA

Yukarıda ki gibi bir elek tezgahı nasıl hazırlayabilirsiniz? Yada aşağıdaki gibi, ya da size en uygun hangisi ise

https://imgur.com/a/CTDjf

https://imgur.com/a/tV538

amaç yukardaki gibi bir şey elde etmek. Eleğin altında kalan kısımda isterseniz hydro yapabilir isterseniz topraklı üretim yapabilirsiniz. Isterseniz her saksınıza bir elek kurabilir, isterseniz geniş bir elek yapıp bir kaç bitkiyi bir arada yetiştirebilirsiniz. Mantık basit, tüm alanı kullanmak. Size tutup şöyle kes, böyle biç şukadar santim gibi bir plan vermeyeyim. Sizin büyütme ortamınıza nasıl uygunsa siz ona gore planınızı projenizi yapın.

Elek için tipsler: Galvaniz tel kullanabilirsiniz, Yada en güzeli biraz kalınca kopmayacak naylon ipten de örebilirsiniz. Bu sayede hasat zamanız sadece kesin ipleri alın, sonra yeniden örersiniz. Tel durumunda tek tek uğraşacaksınız. (Resim 2) deki gibi bir system kurarsanız, güzel güzel içinden geçirirsiniz ipinizi kolaylık olur her seferinde.

Peki bu elek sehpanızın bacakları ne olacak? İsterseniz sehpa şeklinde yaparsınız, isterseniz L ile duvarınıza sabitlersiniz, üstüne hafifçe yüklendiğinizde faciaya yol açmasın çiçeğiniz için yeter. Eleğin iplerinin veya tellerin GERGİN olması çok önemli. Zira budların büyümesi eleği yukarıya doğru bükmeye çalışır. Buda eşit olmayan büyümelere hatta budlarda zedelenmelere yol açabilir.

(Resim 2)Deki örnekte halkalı vidalar kullanılmış, 5x5 cm lik ölçüde örülmesi uygundur. Ben çok beğendim. Sağlam naylon bir iple güzelce döşenir her seferinde

https://imgur.com/a/24hCn

yukarıda ki şekilde de bir çerçeve yapabilir içinden kablonuzu (elastic türünden) veya ipinizi içinden geçirebilirsiniz. Çok tutmadım bunu açıkçası. Ama yinede alternatiflerinizin bolluğunu göstermek için örneklemeleri artırıyorum.

https://imgur.com/a/jf4SP

Bakın yukarı da malzemenin zayıf olduğu durumlarda başınıza gelecekler. Ortadan yukarıya doğru eğilmiş, SCROG avantajlarından layıkı ile faydalanılamamış. Resim 2 deki gibi bir sağlamlık size artı olarak dönecektir.
ELEĞİN ÖLÇÜLERİ:

Burda da ışığınızın ne olduğu ile alakalı bir değerlendirme söz konusu. En aşağısını 400watt olarak alıyorum.

400W için : 90 cm x 90 cm yi aşmamalı

600W için: 105cm x 105 cm

1000Watt için : 135cm x135 cm

Şimdi önemli SORU, yerimizi belirledik, eleğimizi yaptık, lambaya ne kadar yakın olacak eleğimiz (aslında büyüyen budlarımız) eğer lambamız kendinden soğutmalı tüplü değilse, ışık ile bud arasına fan koyarak açığı kapatabilirsiniz. Unutmayın ne kadar yakın o kadar iyi ama yakmadan budlarımızı. HPS için ortamdaki havalandırmaya bağlı olarak ben 20-25cm e kadar yaklaştırıyorum 400W HPS lambayı. Normalinde bu 40 cm den yukarıdır. Lambanızı zincirle felan indirip kaldırılabilir bir düzenekle yaparsanız çok şey kazanırsınız.

PEKİ KAÇ BİTKİ KOYABİLİRSİNİZ ALTINA?

Kitap derki her 30 cm x 30 cm ye bir bitkiyi geçmeyek. Ben size en ideal ölçüyü şu şekilde vereyim. Elek aralıkları 5cmx5 cm olacak, eleğin tamamını her tür ışığımız için 90 cm x 90 cm (iç uzunlukları) yapsak, altına da 9 dişi koysak. Her bir dişimiz için 5 cm lik 6 x6= 36 budluk bir alan yaratılır. Çok uçuk bir rakam J tabi sayı ne kadar az risk o kadar az, bunu unutmamak lazım. İşte şu hasadı 450 gram alıyorlar abi, sen niye 60 gr alıyorsun bitki başına sorunun esas cevabını da vermiş olduk. M2 ye 9 bitki ve SCROG. E alırsın o kadar hasadı J

PEKİ SAKSI İLE ELEK ARASINDAKİ MESAFE NE OLMALI?

Aslında bunun için yetiştireceğiniz türün önemi ortaya çıkıyor. Ama ortalaması 20 cm bırakmaktır. Biraz daha yüksek biraz daha alçak bırakanıda var. Ama elinizin rahat çalışabilmesi içinde bir mesafeniz olması lazım. BURDA ÖNEMLİ OLAN sizin rahat çalışmanız ama, bir taraftan da çok yüksek mesafe bırakmayın. vegetation yani büyüme dönemini uzatırsınız.

PEKİ HANGİ TOHUM İDEALDİR?

Hangisi keyfine yatarsa paşam. SCROG da yetişmeyecek hiç bir tür yoktur aşağı yukarı. En fazla biraz daha fazla eğme, eğitme işlemi uygulanır ama yinede on Numara yetişir. Yüksek hasatlı Indica tohumları tercih edilir ama Sativa da olur. Siz ne içeceğinize kendiniz karar verin. Kısıtlamayın kendinizi.

HYDRO MU TOPRAK MI?

Ikiside olur, ben toprağı tercih ederim. Organikte yetişmesi gibi varmıdır yani. Her iki durumda da dezavantaj şu, herhangi bir aşırı gübreleme durumunda, saksılarınızı alıp banyoda yada balkonda yıkayamazsınız toprağını. Yani dikkatli bokunu çıkarmadan gübreleme esas.

HAYDİ SCROGLAYALIM ARTIK

Bitkimiz laylaylom büyüyor, sanıyorki yol benim alan benim büyürüm uzarım. Boyuda artık eleğe kadar geldi. Bu noktadan sonra çiçeğe vereceğimiz stresi şu şekilde aklında canlandır. Doğada 2 metreden 5-6 metreye kadar uzayan bu bitkileri 20 cm lik yükseklikte ve 30x30 cm lik bir alanda büyümeye zorluyorsun.

https://imgur.com/a/ijmZG

Teknik çok basit. Eleğin altına gelen bitkimizi yatay büyümeye zorluyoruz hergün. Resimde ne görüyoruz? Önceki halinde tepe budu ve yan bud eleğimizden yukarıya doğru baş vermiş bile. Ertesi gün geldik baktık durum bu. Hiç paniklemiyoruz, nazikçe o tepeyi alıyoruz, telin altından geçiriyoruz ve bir sonraki hücreye yönlendiriyoruz. İsterseniz yön değişikliklerinde fikrinizi değiştirebilirsiniz. Temel prensip her seferinde bir gözenek ilerletiyorsunuz.

Evet bu süreç biraz uzun sürecek. Yani bütün gözeneklerin dolması sabır ve çalışmayı gerektirir. Ama sonrasında alacağınız hasat ve keyfin pahası yok.

PEKİ NEYLE SABİTLEYECEZ?

Bunun için benim aklıma en güzel pc kablolarını felan bir arada tutturmaya yarayan plastic kelepçeler var. onların en incesi en ufağından alınabilir mesela. Çok da ucuz bir şey olması lazım onlar. Olmadı plastik ambalajların ağızını kapatan o ince teller. Yumuşak ve işe yarar. Hemde Pratik.

https://imgur.com/a/ijTRK

Bakın yukarı da kırmızı çizgilerle işaretlediğim dalları ve ana gövdeyi takip edin. Fosforlu yeşil ilede bağladığı yerleri gösterdim. Bu kadar basit yani. Tek mesele her gün bunları control etmekte. Gerisini bitki kendisi halledecektir.

Burdaki bazı önemli notları hatırlatmak gerekirse. Bitki eleğin üstünden değil, ALTINDAN BÜYÜYECEK.

SCROG’da YAPRAK BUDAMASI:

Yönlendirmek istediğiniz dal, üstten ilerlemetmeyeceksiniz, kibarca geri itip eleğin altından. Bundan sonra eleğin altından da istenmeyen dallar, aykırılıklar büyümeye çalışacaktır. Hiç çekinmeden onları temizleyin. Onların size hiç bir faydası olmaz aksine HASADINIZI DÜŞÜRÜR!

https://imgur.com/a/GPZ4z

İşte SCROG umuzun alttan görünümü.(yukarıda) Tertemiz şekilde bakımı yapılmış. Ama bakımı yaparken kendi yargınıza güvenin. Fazla budama bitkiyi aşırı strese sokabilir, bazan öldürebilir bile. Gereksiz yaprakları zaten gözlemleyeceksiniz..,

ÇİÇEKLENME:

İŞTE ZURNANIN ZORT DEDİĞİ noktalardan biride budur. Ne zaman çiçeklenmeye geçilmeli. Bu hangi tür tohumla ya da klonla uğraştığınızla ilgilidir daha çok. Eğer erken çiçeklenmeye girerseniz, bir çok alan boş kalacak ve hasadınız düşecek. Eğer geç kalırsanız yine ortalık karışacak baş edemeyeceksiniz uzayıp giden yan dallardan. Bunun için spesifik bir çözüm yok. Bu daha çok sizin yetiştiricilik tecrübenizle aşılacak bir konu.

Vegetative yani büyüme evresinde çok tutarsanız, baş edebileceğinizden daha fazla yan dal üretimine yol açarsınız. Esnetme işlemini bitirdiğiniz dalın budu yukarıya doğru uzayacaktır, 15-25 cm uzayacaktır budlarınız. Yani eleğin gözeneklerinin tamamının dolup öyle çiçeklenmeye geçeyim demeyin. Çiçeklenmeye geçtikten sonrada dallar uzamaya devam edecektir. Ona gore hesabınızı yapın yani.

HAVALANDIRMA: budların arasının yeterince hava sirkülasyonundan faydalandığına emin olun. Ventilator bu işi görür. Zira sıkışıklıktan ve havasızlıktan küflenme oluşabilir. 7/24 hava sirkülasyonu şart.

Eh ucundan azcık SCROG bu şekilde anlatılır. Daha pro anlatımlarda görüşmek üzere J Nasılsa her konumuzun altında soru cevap şeklinde eksik gediklerimizi gideriyoruz…

Veeeeeeeeeeeeeeeee sonra hepinizin şöyle görünen SCROG kızları olsun (aşağıda )

https://imgur.com/a/H87SR

Konu alıntıdır.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • B Bomberx:
  • M Merciless:
  • B Bomberx:
  • M Merciless:
  • M Merciless:
  • B Bomberx:
  • B Bomberx:
  • M Merciless:
  • M Merciless:
  • M Merciless:
  • B Bomberx:
  • M Merciless:
    ******** dready ********* ********* ******** ****** *** ****
  • B Bomberx:
  • B Bomberx:
  • M Mûrâyî:
  • M Merciless:
    *** ***** ********* ***** *** ***** ******* *********** ***** ***** ********* **** ****** ****** ** ***** ******* ****** ***
  • M Merciless:
    ***** ****** ***** ****** *** ***** *********** ***** ******* ****** ******* ***** * *** **
  • B Bomberx:
  • M Merciless:
  • B Bomberx:
    ********** *** ***** *** ***** *********** ********** ******* ****** ** ***** ***** ******** **********
  • G GaribanMüptezel:
  • B Bomberx:
  • M Merciless:
  • M Merciless:
    dready* *******
  • B Bomberx:
    B Bomberx: ******** *** *** ********