Sadace Güvercin gübresi , Koyun gübresi vb. Şeylerle Hasat Alan oldu mu ?

dangerranger

Kıdemli Üye
Kanka eline sağlık çok başarılılar. ama sanıyorum ki burada en büyük artın outdoor bitkilere sahip olman ve güneşten faydalanmış olmam. İndoorda da aynı verimi yakalayabilir miyiz? Denemeden de zor biliriz.
yukarıda sorduğum karışım toprak hakkında ne düşünüyorsun kanka oranlarımız ne olmalı
Dostum dediğin gibi en önemli konu ışık.Ama evde hps ile cok guzel sonuc alabilirsin gunes ve dogayi(esinti ve bitkinin psikolojisini bile etkileyen çok faktör var dogada) tamamen taklit edemesen de.Bana sorarsan perlit ve vermikulit gibi boş şeylere yonelme,kullanirsan da cok az kullan çünkü boş şeyler.Tek avantaji uzun sure sulayamazsan nemi muhafaza etmesi,onun disinda gereksiz yer isgali.Gubre olarak dogal seyler yeterli iste saydik hep ve daha da guzeli kendi kompostunu yapmak,curuyen her organik sey gubre olur zaten.Ev ortaminin farkli arti eksileri var disarisinin farkli.Disarida ve ozellikle ormanda en buyuk sorun bocekler ve diger hayvanlar...misal 6 ay buyuttugum 4 metrelik bitkimi geyik yedi,afiyet seker olsun :)

Ü

Üye silindi 22139

Guest
Kanka ben balıktan ve muz kabığundan ayrı ayrı enzim yaptım ikisine de yumurta kabuğu, soğan kabuğu ekledim. Şubat ayı sonu 90 günlük bekleme süresi sona eriyor. Balıklı olan fosforlu muz kabuklu olan potasyum, elimde biriktirdiğim kuş gübresi de var azot için 3-4 günde şerbet oluyor zaten. Ayrıca 10 litrelik bir şişede tüm sebze meyve yumurta kabuğu vs mutfak atıklarını kaynatıp suyunu biriktirdim pekmezle besleyip fermente ettim çok güzel ph düşürüyor 1 lt suya bir yemek kaşığı kadar yetiyor. Kanka bende senin gibi düşünüyorum ama toprak tamamen doğadan %30-40 perlitli drenajı sağlam air saksı yafa bez saksı da yapicam bi dahaki growu. Enzimleri martta süzüp şişeleyeceğim. Fosfordan zengin olsun diye hazırlamıştım bir tane ama @dangerranger kanka balık doğrudan toprağa eklenirse kokusu bitkiye geçer dalga balık kokar diye uyarmış, kanka enzim kullansakta yine balık kokar mı acaba?? Bende deneyimleri buradan paylaşabilitim kanka herkese tertemiz growlar tatlı bol dumanlar..

dangerranger

Kıdemli Üye
Kanka ben balıktan ve muz kabığundan ayrı ayrı enzim yaptım ikisine de yumurta kabuğu, soğan kabuğu ekledim. Şubat ayı sonu 90 günlük bekleme süresi sona eriyor. Balıklı olan fosforlu muz kabuklu olan potasyum, elimde biriktirdiğim kuş gübresi de var azot için 3-4 günde şerbet oluyor zaten. Ayrıca 10 litrelik bir şişede tüm sebze meyve yumurta kabuğu vs mutfak atıklarını kaynatıp suyunu biriktirdim pekmezle besleyip fermente ettim çok güzel ph düşürüyor 1 lt suya bir yemek kaşığı kadar yetiyor. Kanka bende senin gibi düşünüyorum ama toprak tamamen doğadan %30-40 perlitli drenajı sağlam air saksı yafa bez saksı da yapicam bi dahaki growu. Enzimleri martta süzüp şişeleyeceğim. Fosfordan zengin olsun diye hazırlamıştım bir tane ama @dangerranger kanka balık doğrudan toprağa eklenirse kokusu bitkiye geçer dalga balık kokar diye uyarmış, kanka enzim kullansakta yine balık kokar mı acaba?? Bende deneyimleri buradan paylaşabilitim kanka herkese tertemiz growlar tatlı bol dumanlar..
muhtemelen daha az kokar ama baliklarin da az kokani,cok kokani var.Mesela uskumru cok fena kokar ama mezgit daha az kokar,sazan neredeyse hic kokmaz ama en cok fosfor da uskumruda.Aslinda beni pek rahatsiz etmiyor balik kokusu öyle cok da fazla kokmuyor zaten.Kalsiyum da super balikta ve baska mineraller de.

Cashh

Doktor
yarasa gubresini de sulandirip verebiliyorsun solucan gubresi gibi veya topragin uzerine örtü olarak dokuyorsun,suladikca topraga isliyor,agaclara falan boyle veriliyor ama yarasa gubresini de solucan gubresini de bastan karistirmak iyidir.Bu arada bunlarin hic biri mecburiyet değil,olsa daha iyi ama atiyorum en ucuzlarindan sarıkaya marka toprak al,verebildigin en iyi ışığı ver ve kendi guvercin sivilarindan ver gene cok guzel sonuc alirsin,en azindan tertemiz ürün alirsin ki bu en onemlisi.Bu konudaki en onemli yanlis bilinenlerden biri gubreler,bitki besini degildir,bitkinin besini ışıktır,gubreler mineral eksikligini gidermek icindir ve fazlasi tamamen zarardir.En önemli konu ışık ve genetiktir.Işığın en iyisi gunestir,diger hic bir ışık yanina bile yaklasamaz gunesin ama yapaylarin icinde en iyisi hpsdir.Dostum benim ne yapıp yapmadığım onemli degil,ama sadece şunu soyleyeyim araştır araştır araştır ve tecrübe et.Ama arastirirken sadece bu tür forumlar veya buranin yabanci versiyonlari degil,normal hobi cicekcilik forumlari,tarim forumlari, düzgün ziraat muhendislerinin gorusleri,tecrubeli ciftcilerin gorusleri falan hepsini arastir, çoğu kisinin yaptigi gibi dar bir alanda takilma ki zaten bu konuyu, bu dediğimi çözdüğün için acmişsin.
Gübrenin besin olmadığına değinmen çok önemli tespit kanka. Şişe de bitki besin yazması ilizyon

Tunç

Kıdemli Üye
Kanka balık toprakta kokmuyor ben yaptım saksının alt katmanına yakın doğranmış muz koy kabuklu olsun. Orta katmanına içi temizlenmiş hamsi yada istavrit koy. En üst katmana toprağın 6 cm altına yumurta koy , istersen bıldırcın yumurtası koy 8-10 tane sonra bitkinin verimine inanamazsın.bu arada bu dediklerimi Ekim yapmadan 2 ay önce koysan süper olur

jarxle

Üye
Kanka balık toprakta kokmuyor ben yaptım saksının alt katmanına yakın doğranmış muz koy kabuklu olsun. Orta katmanına içi temizlenmiş hamsi yada istavrit koy. En üst katmana toprağın 6 cm altına yumurta koy , istersen bıldırcın yumurtası koy 8-10 tane sonra bitkinin verimine inanamazsın.bu arada bu dediklerimi Ekim yapmadan 2 ay önce koysan süper olur
dostum merakımdan soruyorum, bunları indoor'da ve saydıklarını toprağa en baştan karıştırarak mı yaptın?

Ü

Üye silindi 22139

Guest
muhtemelen daha az kokar ama baliklarin da az kokani,cok kokani var.Mesela uskumru cok fena kokar ama mezgit daha az kokar,sazan neredeyse hic kokmaz ama en cok fosfor da uskumruda.Aslinda beni pek rahatsiz etmiyor balik kokusu öyle cok da fazla kokmuyor zaten.Kalsiyum da super balikta ve baska mineraller de.
Ben hamsiden yaptım kanka, balıktaki kokunun sebebi fosfor yoğunluğundanmış kanka, bir yerlerde okumuştum. Bilgiler için teşekkür kanka gelişmeler olduğunda sıcağı sıcağına yazarım

Fosfor yetersizliğinden endişelenenler hayvan kemiklerini yakarak küllerini toprağa yedirirlerse o sorunu çözmüş olurlar. Un haline getirip de yakmadan kullanabilirsiniz ama bitki tarafından emilmesi için daha çok zaman gerekiyor.

Aemili31

Müptezel
@CahilKush @dangerranger kankalar merhaba. ikinizin de yorumlarını okudum elinize sağlık. ben de konuyu takipteyim.
kankalar an gübreler kullanarak sweeth tooth ve nothern lights sigara yaptık bi arkadasımla. sigarayı kestık kuruttuk içtik ya sigara çok güzel harbi zehir gibi kafası var ama keyif alamıyorum. sanki dumanı çekince zehirleniyorum. ben de bu deneyımden sonra organic işini araştırmaya koyuldum.
silas kankamız bu konuda oldukça bilgili biraz ona danıstım. ama tam anlamıyla aydınlanamadım henüz. şimdi kendime yeni sistem topluyorum sırf organik gitmek istiyorum. ama gübreleme konusu karmasık bitkileri yakma ihtimalimiz var. marka gübrelerdeki gibi elimizde gübreleme kartı olmadıgı ıcın kafamı cok karıstırıyor. bitkilerden de cok anladıgım soylenemez böyle olunca korkmuyor değilim :)
özetle takipteyim kankalar. siz yazdıkça okuyorum. dumanınız bol olsun.
Konumu inceleyebilirsin kanka %100 organik yapıyorum.

Aemili31

Müptezel

Hairdressing.1

Yeni üye
Balık yağı kullansak kanka?

yokmubiseyinnn

HATAY HAZE
Kanka ben outdoor büyütüyorum daha bugune kadar hemen hemen hayvan gubresı hariç başka gübre vermıslıgım yok , zaten grow konularıma bakarsan orada detaylıca belırtmısım . Guzel bır toprak az perlıt vur katı solucan gubresı karıştır az kendıne gelınce yap bır şerbet cıceklenme de ver yarasa gubresını bu kadar basit , kendın yetiştirip bırebır tecrube etmen gözlem yapman daha ıyı kanka ınsanın daha çok hoşuna gıdıyor .
Selametle kanka ayağına taş degmesın.

CahilKush

Doktor
Kanka ben outdoor büyütüyorum daha bugune kadar hemen hemen hayvan gubresı hariç başka gübre vermıslıgım yok , zaten grow konularıma bakarsan orada detaylıca belırtmısım . Guzel bır toprak az perlıt vur katı solucan gubresı karıştır az kendıne gelınce yap bır şerbet cıceklenme de ver yarasa gubresını bu kadar basit , kendın yetiştirip bırebır tecrube etmen gözlem yapman daha ıyı kanka ınsanın daha çok hoşuna gıdıyor .
Selametle kanka ayağına taş degmesın.
Kanka ben zaten senin konu başlığını görünce merak saldım bu işe şuan güvercin şerbetini deniyorum denek bitkilerde sonuçları muazam

Mrj

Üye
Çok değerli bir konu ama nedense uzman arkadaşların çoğu ilgilenmemiş hayret :/ an serisine 2bine yakın bayıldım. Bu konunun yeşillenmesi gerekiyor bilgili kankalar tarafından.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • zero00 zero00:
    **
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ****** hahahaha** ***** ****** ******* ******** ******** ****** hahahaha** ******* ********** *
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kawinnnz kawinnnz:
    ****** hahahaha** ***** ****** ******* ******** ******** ****** hahahaha** ******* ********** * *** ******** ****** ******** hahahaha*** *****
  • C clackster:
  • zero00 zero00:
    **** ****** hahahaha** ***** ****** ******* ******** ******** ****** hahahaha** ******* ********** *
  • Melez Melez:
    **** hahahaha
  • Melez Melez:
    ******** ***** ********** ******** ****** ********* ****** ***** ********* **** ***** ********* **** ****** **** **** ** ** ********* *****
  • buddha buddha:
  • kkush kkush:
    ****** hahahaha**** ********* ** ******** *** ** ******* ***** ******** **** hahahaha********* ***** ********** ******** ****** ********* ****** ***** ********* **** ***** ********* **** ****** **** **** ** ** ********* *****
  • F Fısfısss01:
    hahahahahahahaha* hahahahahahahaha
  • F Fısfısss01:
    ******* ********* ******* ********* ********* ** ******** hahahaha**
  • buddha buddha:
  • buddha buddha:
    hahahahahahahahahahahahahahahaha*******
  • buddha buddha:
  • buddha buddha:
  • F Fısfısss01:
  • F Fısfısss01:
    ***** hahahaha** **
  • zero00 zero00:
    ** hahahaha** ** *** **** ****** ********** ****** *** ** **** ***** ****** ********* ** ****** ****** *** ** *** ***** **** ******** ******** ***** ********** ******** ****** ********* ****** ***** ********* **** ***** ********* **** ****** **** **** ** ** ********* *****
  • zero00 zero00:
    ******* ***** ** hahahaha**
  • zero00 zero00:
    hahahaha* ** *** **** ********** *** *****
  • F Fısfısss01:
  • Tarzan450 Tarzan450:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha****
  • Tarzan450 Tarzan450:
    ** hahahaha ******** ******** ***** **
    Tarzan450 Tarzan450: ** hahahaha ******** ******** ***** **