Outdoor + çorbacı = ?

B-Haze

Yeni üye
tohumları ilk 15-20 gün içeride yetiştirmek başarı ihtimalini arttırır. bunun için 50w bir beyaz ampul yeterli, amaç suni ışıkla müthiş bir gelişim görmekten ziyade bitkinin dışarı alındığında kırılganlığını bir nebze atmış olmasını sağlamak. özellikle ilk iki hafta bitkinin ihtiyaçları kök henüz yeterince gelişmediğinden yapraktan sağlanır, bu sürede yüksek nem bitki için bu nedenle oldukça önemli. bunun için bitkilerin üzerine bir pet şişe kapatarak içini gün içinde birkaç kez suyla fısfıslayabilirsin. buna şu sıralar başlayabilirsen dışarı tatlı bir zamanda atmış olursun diye düşünüyorum. tohum başlatma, patlatmayla ilgili forumda oldukça güzel konular var, bir göz atman faydalı olacaktır.
kanka selam. gece 50w torch ile gündüz güneş ışığı ile ilk 15-20 günü atlatsak nasıl olur. karanlığa ihitiyacı var mı bu dönemde hiç bilmiyorum fazla olurmu sürekli ışık bilgilendirirsen sevinirim. Bir de karton bardakta başladım ne zaman saksıya alayım ?

IcBlue

Doktor
kanka selam. gece 50w torch ile gündüz güneş ışığı ile ilk 15-20 günü atlatsak nasıl olur. karanlığa ihitiyacı var mı bu dönemde hiç bilmiyorum fazla olurmu sürekli ışık bilgilendirirsen sevinirim. Bir de karton bardakta başladım ne zaman saksıya alayım ?
kankacım bitkilerde sürekli yer değişikliği çoğunlukla sağlıklı sonuç vermez. doğal şartlarda bitkinin yer değiştirmek gibi bir lüksü olmadığından ışığa da ona göre adapte oluyor. örneğin bir ağacı yerinden söküp başka bir yere diktiğinde çok büyük ihtimalle ölüyor olması bitkinin ışık açısındaki ani değişimlerdendir. kenevir bunu pek çok bitkiye göre oldukça iyi tolare ediyor olsa da bu tarz müdahalelerin sık yapılması bitkiyi strese sokar. İlk 15-20 gün bitki zaten hassas bir konumda olduğundan içeride olması daha faydalı olacaktır, genç bitkiyi bu sürede direkt güneş ışığı genelde yakar. istersen içerde 24 saat ışığın altında da tutabilirsin, bu tartışmalı bir mevzu ben bitkinin de dinlenmesi gerektiğine inanırım, 18/6 yapıyorum bu nedenle. saksıya bitkinin gelişimine göre 15-25 günler arasında alarak ilk bir süre öğlen güneşinden korumanı öneririm.

B-Haze

Yeni üye
ben bitkinin de dinlenmesi gerektiğine inanırım, 18/6 yapıyorum bu nedenle. saksıya bitkinin gelişimine göre 15-25 günler arasında alarak ilk bir süre öğlen güneşinden korumanı öneririm.
Teşekkürler kanka. önerdiğin sistemde devam edicem 18 saat ışıkla içeride. sürekli içeri/dışarı almamın sebebi havanın dengesizliği aslında gündüzleri yaz sıcaklığı var akşamları kış soğukluğu 20 güne de hava sıcaklığı dengelenir saksıya alıp alıştıra alıştıra güneşe bırakırım.

B-Haze

Yeni üye
4 part gevşek toprak (seraların arasında gezersen çok kaliteli toprak satan yerler oluyor ve saçma sapan fiyatlara veriyorlar, ben 40 litreyi 25 liraya alıyorum)
1 part perlit (her yapı markette var)
1 part coco coir (ana medya olmadığı için marketlerde bile satılan dandik olanlar bebek gibi iş görüyor)
1 part solucan gübresi (yine marketten de olur ama kaliteli olması daha tatlı olur)
%5 yanmış hayvan gübresi (yine seraların oralardan)
Kanka tekrar selam. sera bulamadım yakınlarda trendyolda baya populer bi toprak var ama iş görür mü çok mu dandik bilemedim bakabilir misin?

B-Haze

Yeni üye
kanka paketli ürünleri kullanmadan kestirmek biraz zor, ne desem sağlıklı olmayacak. umarım güzel çıkar.
tohumları buna ektim karton bardakta sorunsuz ilerliyo şu an. 2 bebekten birinin bi yaprağında nokta kadar sarı leke var sadece. ama bardağın altındaki deliklerin olduğu yer beyaz küf gibi birşey olmuş hafiften ona takıldım ileride sıkıntı olur mu küflenir mi toprak diye. 19lt kumaş saksı kullanıcam.

Legend86

Müptezel
tohumları buna ektim karton bardakta sorunsuz ilerliyo şu an. 2 bebekten birinin bi yaprağında nokta kadar sarı leke var sadece. ama bardağın altındaki deliklerin olduğu yer beyaz küf gibi birşey olmuş hafiften ona takıldım ileride sıkıntı olur mu küflenir mi toprak diye. 19lt kumaş saksı kullanıcam.
Koçtaşta verve marka var, enson 80 litre 260 tl idi iç mekan büyüten bir abimiz kullanıyor iyimiş, simsiyah sanki çay telvesi gibi değişik bir şey

B-Haze

Yeni üye
Koçtaşta verve marka var, enson 80 litre 260 tl idi iç mekan büyüten bir abimiz kullanıyor iyimiş, simsiyah sanki çay telvesi gibi değişik bir şey
kanka teşekkür ederim ama o fiyatlarda bişey almak durumunda olsam bildiğimiz ürünü almak daha mantıklı olur du biobizz light mix plagron vs.

Legend86

Müptezel
Yarın koctasa gitcem fan almaya toprak ihtiyacım da vardı bi alayım onu hem denemis oluruz :)
İyi iyi sıkmaz hiç kök rahat ilerliyor, görünce anlarsın zaten, büyük ihtimal yırtık poşet vardır, meraklı insanlar yırtan vardır, veya bakılsın diye açmış olabilirler küçüğünden tut 80 litreye kadar var

XxanfaresS

Kıdemli Üye
İyi iyi sıkmaz hiç kök rahat ilerliyor, görünce anlarsın zaten, büyük ihtimal yırtık poşet vardır, meraklı insanlar yırtan vardır, veya bakılsın diye açmış olabilirler küçüğünden tut 80 litreye kadar var
Kanka yoktu bizim burda ya. Fan da kalmamis awk eli boş döndüm.

B-Haze

Yeni üye
4 part gevşek toprak (seraların arasında gezersen çok kaliteli toprak satan yerler oluyor ve saçma sapan fiyatlara veriyorlar, ben 40 litreyi 25 liraya alıyorum)
1 part perlit (her yapı markette var)
1 part coco coir (ana medya olmadığı için marketlerde bile satılan dandik olanlar bebek gibi iş görüyor)
1 part solucan gübresi (yine marketten de olur ama kaliteli olması daha tatlı olur)
%5 yanmış hayvan gübresi (yine seraların oralardan)
Kanka dediğin tarifle toprak hazırladım ve 19 litre bez saksıya aldım bitkileri bi tanesinin yapraklarında yanık olmaya başladı. konu açtım bakabilir misin ? https://www.tohumsuz.com/threads/ustalar-sizce-bu-kızların-sorunu-ne.25461/

IcBlue

Doktor
Kanka dediğin tarifle toprak hazırladım ve 19 litre bez saksıya aldım bitkileri bi tanesinin yapraklarında yanık olmaya başladı. konu açtım bakabilir misin ? https://www.tohumsuz.com/threads/ustalar-sizce-bu-kızların-sorunu-ne.25461/
kankacım baktım konuya, bana da calmag gibi göründü. kullandığın toprakta gübre katkısı olmadığından eminsen benim önerdiğim gübreler azot içeriği, azot içeriği de fazla geldiğinde yanmalardan önce yapraklarda ciddi renk koyulaşmasına yol açar. fotoğrafta böyle bir sıkıntı varmış gibi görünmüyor. kızlara acil şifalar, bol şans.

B-Haze

Yeni üye
kankacım baktım konuya, bana da calmag gibi göründü. kullandığın toprakta gübre katkısı olmadığından eminsen benim önerdiğim gübreler azot içeriği, azot içeriği de fazla geldiğinde yanmalardan önce yapraklarda ciddi renk koyulaşmasına yol açar. fotoğrafta böyle bir sıkıntı varmış gibi görünmüyor. kızlara acil şifalar, bol şans.
kankam öncelikle teşekkür ederim her seferinde yardıma koştuğun için. toprağı "hayvan gübreli" aldım peyzajcıdan. calmag olarak konuda da yazdığım gibi senin tarifinden (yumurta kabuğu, muz kabuğu, çay, kahve vs. kompost) hazırlamıştım yarım ölçüde verdim. azot fazlalığı ise flush atmam gerekiyor sanırım yok besin eksikliği ise gübreden tam doz hazırlayıp vericem. Senin önerin nedir ?

IcBlue

Doktor
kankam öncelikle teşekkür ederim her seferinde yardıma koştuğun için. toprağı "hayvan gübreli" aldım peyzajcıdan. calmag olarak konuda da yazdığım gibi senin tarifinden (yumurta kabuğu, muz kabuğu, çay, kahve vs. kompost) hazırlamıştım yarım ölçüde verdim. azot fazlalığı ise flush atmam gerekiyor sanırım yok besin eksikliği ise gübreden tam doz hazırlayıp vericem. Senin önerin nedir ?
kankam calmag için yumurta kabuğu tek başına yeterli olur. muz kabuğu potasyum içeriği olduğundan erken vejetatif dönemde bitkiye biraz ağır gelebilir, kullandıysan gözlemlemeni öneririm. vejetatif dönem boyunca microbe tea, arpa sst, melas-aloe-yosun tozundan compost tea, sadece bu üç tarif bile bitkini mutlu edecektir. ilgini çekerse şurada microbe tea tarifi (link) şurada da sst tarifi (link) var. buradaki mısır sst ancak bütün sstler aynı şekilde hazırlanıyor. umarım istediğin gibi olsun, bol şans.

edit: abi esas soruya cevap vermeden basıp gitmişim asfvbbn kankacım flush yerine bir süre boş sulama gerekebilir. flush toprakta besin takviyelerinden birikmeler olduğunda bunu yıkamak için atılır, haliyle topraktaki kuru gübreye bir yararı olmayacaktır. eğer sorun topraktaysa, ki sorun azot içeriği gibi görünmüyor, yeni gelişim sağlıklı gelene kadar boş sulamak bitkinin geliştikçe ortamını tolare edebilmesine yardımcı olabilir. hayvan gübreleri yeterince yanmadığında da bitkilere zarar verebilir, yani sorununu yakın zamanda çözemezsen peyzajcı tokatlaman gerekecek

Son düzenleme:

B-Haze

Yeni üye
kankam calmag için yumurta kabuğu tek başına yeterli olur. muz kabuğu potasyum içeriği olduğundan erken vejetatif dönemde bitkiye biraz ağır gelebilir, kullandıysan gözlemlemeni öneririm. vejetatif dönem boyunca microbe tea, arpa sst, melas-aloe-yosun tozundan compost tea, sadece bu üç tarif bile bitkini mutlu edecektir. ilgini çekerse şurada microbe tea tarifi (link) şurada da sst tarifi (link) var. buradaki mısır sst ancak bütün sstler aynı şekilde hazırlanıyor. umarım istediğin gibi olsun, bol şans.

edit: abi esas soruya cevap vermeden basıp gitmişim asfvbbn kankacım flush yerine bir süre boş sulama gerekebilir. flush toprakta besin takviyelerinden birikmeler olduğunda bunu yıkamak için atılır, haliyle topraktaki kuru gübreye bir yararı olmayacaktır. eğer sorun topraktaysa, ki sorun azot içeriği gibi görünmüyor, yeni gelişim sağlıklı gelene kadar boş sulamak bitkinin geliştikçe ortamını tolare edebilmesine yardımcı olabilir. hayvan gübreleri yeterince yanmadığında da bitkilere zarar verebilir, yani sorununu yakın zamanda çözemezsen peyzajcı tokatlaman gerekecek
kankam sağolasın emeğine sağlık. Dediğin gibi azot fazlalığı gibi görünmüyor sorun toprakta ya da gübrede olsa diğer bitkide de problem olması gerekirdi diye düşünüyorum. Şimdilik ilerlemesi durmuş gibi gözlemlemeye devam edicem sadece boş pH'lı sulama yaparak. problem devam ederse toprak değiştirmeyi denemekten başka şansım kalmicak sanırım riskli de olsa. he baktım topraktan sonra düzeldi o zaman günah keçisi belli peyzajcı is over. .. kgfjyhg

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • Night owl Night owl:
  • A angeshar:
  • A angeshar:
    hahahaha ** ***** ******* ***** ******* **** hahahaha** **
  • A angeshar:
    ** ** ****** **
  • A angeshar:
    ********** hahahaha* ***** **** ****** **** hahahaha* ** ******* *** ****** ** ****** ***** ******* ****** hahahaha*
  • A angeshar:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • Night owl Night owl:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • Night owl Night owl:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • A angeshar:
    ********** ******* ***** ******* **
  • A angeshar:
    ******** ****** hahahaha ******** ******* ****** ******* ***** ***** ** ****** ****** ********
  • Night owl Night owl:
    **** ***** ** ***** ****** ******* ***** ******** ***** ******** ********* ******** ****** hahahaha ******** ******* ****** ******* ***** ***** ** ****** ****** ********
  • A angeshar:
    hahahaha** **** ***** **** **** ***** ****** ***** ******* ****** **** ******* hahahaha*** *** *********
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    ***** hahahaha* *** *** ****** hahahaha ******** ***** ** *** ***** * **** ***** **** hahahaha* hahahaha*
    5.yaprak 5.yaprak: ***** hahahaha* *** *** ****** hahahaha ******** ***** ** *** ***** * **** ***** ****...