Organik Kankanızdan Genel Bilgiler(Organik Katı Gübre Ve Schwazzing Budama)

Organik

Müptezel
--------Organik'ten Genel Bilgiler----------

Arkadaşlar merhabalar hem eksikliğini gördüğüm hemde genel geçmek istediğim bilgileri altta sizlere ulaştırmak istedim umarım her birinize faydalı olur bu tarz konularımız forumda mevcut olduğundan en sona da sevdiğim bir dostumun tüm bilgiler hakkında kafanızda gereksiz yer edinmiycek ve ihtiyaclarınızı tamamlıycak olan bilgi konusunun linkini bırakıcam umarım hepinize faydalı olur :)

0.--Tohumu Filizlendirmeye Başlatmak İçin Nemli Sıcak Bir Yere İhtiyaç var bardakta suyun içinde 12-36 saat arası(karanlık yerde) daha sonrasında peçete arasında 24 saat ve karanlık bir yerde bekletilir 1-2 gün içinde patlıycaktır.

1.---Bitkilerimiz ilk küçük saksılara ekilicek(0.33L) 1-2 hafta sonunda 5-7-8-15-20-25litrelik(isteğe bağlı birtanesi) saksılara taşınıcak.

2.---Isı 15-28 Derece Arasında Olmalıdır (20-25 ideal)

3.---Nem İçin İdeal Oran %50 dir(İlk Hafta %60-80,2 haftadan İtibaren %40-60,3-4 hafta ve devamı %40-50 İyidir)

4.--Suyun Ph Değeri 6.5 civarında olmadır.(7den yüksek 6dan az olursa sağlıksız büyüye bilir!!)

5.--İlk 2 hafta Sadece Su Verilir Bitkiye 3.haftanın başlangıcında gübreyle başlanır

6.--Klasik Olarak Su ve Gübre Verim Günü Şu Şekildedir(Saksının Altından Su Sızıntısı Görene Kadar)(8liTRE Saksiya 1-1,5 litre su Yeterli)(Sular Bitkilerin Yanında Muafaza Edilecek)

---Birinci Gün Su ve Gübre

---İkinci Gün Sadece Su

---Üçüncü Gün Hiç Bir Şey Verme Ve Bu Düzeni Tekrarla.

NOT =""Çiçekten sonra ortama bağlı olarak bitkiniz daha sık su isteye bilir bunu haftada üç sulama olucak şekilde şekillendirebilirsiniz""

Dikkat=SU KESİNLİKLE SOĞUK VERİLMİYCEK GENETİĞİN MORARMA OLASILIĞI ARTAR FAKAT ÇOK TAVSİYE EDİLMEZ GEREKSİZ STRESLE UĞRAŞABİLİRSİNİZ!!!!!!!!!!


Bitki Evreleri(Photo Periyot İçin)-(Ortalama Zaman Dilimleri Kişi İsterde Veg Dönemini Uzun Tutabilir)

1-2 hafta tohum ve filizlendirme (18 açık/6 kapalı saat)(Bu Dönemde Gübreye İhtiyaç Yok)(Bu haftadan sonra büyük saksıya alıyoruz)

3-6 hafta Çimlenme Evresi (18/6 saat)(Çimlenme Dönemi Grow ve Bloom)

6-14 hafta Çiçeklenme Dönemi(12/12 saat)(Bloom ve Top-Max) Her Markanın Çizelgesi Mevcut Forumda Kullanmamız Gereken Dönemler Ve Miktari İle Birlikte


Bitki Evreleri(Auto Periyot)

1-4 hafta Veg(büyüme)(20/4)(Grow ve Bloom)

4-12 hafta Çiçeklenme(20/4)(Blom ve Top-max(Micro Elementlerde Diyebiliriz)


Not=Autolara 18 saatten az ışık verilemez isterse kişi 18/6,20/4,22/2,24/0 şeklinde ışık sisteminin çalışma süresini şekillendirebilir.

Gübre Tabloları = https://www.tohumsuz.com/threads/gübre-takvimi.6637/

-----------------------------------------------------------------------------------

En x Boy x Derinlik / 1000 = litreyi verir kankalar.

-----------------------------------------------------------------------------------

Yağmur Suyu Ve Kar Suyu

Yağmur Suyu
=Yağmur denizlerden, okyanuslardan ve göllerden buharlaşan suyun geri yer yüzüne dönüşüyle oluşur.

Dönüş esnasında havadaki toz zerreciklerini yer yüzüne indirir. Bu toz zerecikleri içerisinde bir çok mineral ve bitki besini vardır. Normalde yağmur suyunda azot olmamasına karşın şimşek çaktığında azot ve oksijen birleşerek bitkiler için doğrudan alınabilir azotu oluşturur. Azot bitkilerin yeşil aksam gelişimi için önemli bir elementtir.

Tüm bu içinde bulundurduklarına rağmen yağmur suyunun tuz oranı çok düşüktür.Saksı bitkileri yağmur suyuyla sulandığında yıl boyu saksı toprağında biriken tuzları yıkayarak sağlıklı kök gelişimi için uygun ortam oluşmasına yardımcı olur.


Kar Suyu = Kar suyu, topraktaki potasyum, kalsiyum, demir gibi mineralleri çözerek bitkilerin beslenmesini sağlar. *Kar, yeryüzü ve yeraltı su rezervlerinin en önemli kaynağıdır. ...
Bu amonyak, azot bakterileri tarafından kalsiyum nitrat gibi azot tuzlarına çevrilerek bitkilerin azot ihtiyacını karşılar.

-----------------------------------------------------------------------------------


Schwazzing-Cannabis = Çiçeğe Sokmadan Önce(12/12 almadan hemen önce) Yaprak Dökmek ve Çiçeklenmeden 3 hafta sonra tekrar yaprak dökmek ve bu budamada üst 3 node harici diğer fan yaprakları toplanır.

Neden 1. ve 3. Hafta? Bunlar sihirli sayılar değil; kenevir bitkisi yetiştirmek için iyi çalıştığı bilinen genel zaman çizelgeleridir. Kenevir, çiçeklenmenin
ilk birkaç haftasında kendini “yeniden yapraklayabilir”, ancak daha sonra olamaz. Daha sonra çiçeklenme aşamasında yaprak dökerseniz veya daha önce çok fazla
yaprak alırsanız, bitki aldığınız yaprakların yerini alacak yeni yapraklar yapamayacaktır. Sadece 1. ve 3.Haftalarda yaprak alarak, yaprak dökmenin faydalarını
elde ederken, bitkiye çiçeklenme aşamasının sonuna kadar yetecek kadar yaprak yetiştirmesi için zaman tanıyorsunuz.


schwazzing Eğitim-sucker budamasi-yaprak dökümü olarakda geçer yukarda açıklamaya çalıştım diğer budama eğitimlerini ayrıntılı bir şekilde araştırıp detaylı bilgi edinebilirsiniz.

-----------------------------------------------------------------------------------


*Katı Organik Gübre İle Harman Yapıcak Olan Arkadaşlara Genel Bilgiler*

Solucan Gübresinin Faydaları =
toprak bitki besin maddeleri yönünden zenginleşir ve verimliliği artar. Solucan gübresi ayrıca bitkinin büyüme hızını arttırır.Solucan gübresinin en sevdiğim artısı bitkiyi kesinlikle yakmaz gübre yanığıyla kesinlikle uğraşmassınız hatta bazı fideler direk solucan gübresinde çimlendiriliyor çok çok faydalı.

Koyun ve Keçi Gübresinin Faydaları = Bitkilerin gelişimi için gerekli besin maddelerini sağlar. Toprağın yapısını tarıma uygun hale getirir. Toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini düzenler. Toprağın su tutma kapasitesi artar, geçirgenliği olumlu yönde etkiler.

Yarasa Gübresinin Faydaları = Azot Fosfor ve Potasyum içerir organik fosforun hammaddesidir.Tuzluluğa neden olmaz.pH'ı düzenler. Bitkinin direncini arttırır hastalanmasını önler.Toprağın su tutma kapasitesini yükseltir.

Tavuk Gübresinin Faydaları = Tavuk gübresi topraktan alınan verimini arttırır,Azot bakımından çok zengindir, özellikle insan ve çevre dostu özelliğiyle doğal dengenin yeniden kurulmasını sağlar.Son dönemlerde çok önerilmiyor yapılan araştırmalar doğrultusunda pek önermiyorum o yüzden dostlarım yinede cuzi miktarlarda ilave edilebilir tabiki azot çok oynak tavuk gübremizde yakabilir bitkimizi.

Perlit = Toprağın fiziksel özelliklerini artırıcı "substrat" Maddesi olarak, gerekli uygun toprak koşullarını sağlamak topraktaki sıkılığın artmasına yardım ederek su drenajını arttırmak ve nemi muhafaza etmek, fideler için üreme ortamı oluşturmak, toprağı havalandırmak gibi nedenlerle ilave edilir.

Vermikülit = Vermikülit, toprağın hava alma kapasitesini ve su drenajını arttırdığı ve bu sayede bitki büyümesini zenginleştirdiği için sıklıkla saksı toprağına eklenen bir doğal mineraldir.Micro Elementlerin(demir, kobalt, krom, bakır, iyot, manganez, selenyum, çinko ve molibden) eksikliği için çok faydalıdır.

Leonardit:
(Doğal organik Köklendirici gübredir) Kök yapısını fazlalaştırır Toprağı zenginleştirir ve düzenler Bitkide vitamin ve mineral içeriğini artırır.

Torf:
Göl yataklarındaki su seviyesinin düşmesiyle, bitki faaliyetlerinin ön plana çıkması, kışın su seviyesindeki artış ile bitkinin ölümü ve bu doğa olayının sürekli tekrarlanması ile bitki kök ve gövdelerinin binlerce yıl süren dönüşümlü birikimleri sonucunda oluşan organik toprak türüdür.

Humus: Bitkilerin ihtiyacı olan her türlü elementler, mineraller, faydalı Mikroorganizmalar Humusta mükemmel dengeli bir şekilde bulunur. İçerdiği mikroorganizmalar sayesinde toprakta yaşayan bitkilerin topraktan ihtiyacı olan her şeyi sağlıklı bir şekilde almalarını sağlarlar. Çok iyi besleyicidir.


Karışım Hazırlamaya gelirsek

---Bahçe İçin Genel ---

Toprak 3 birim =30 litre ( her gübrede 3 birim toprak) (3/1)

yanmış çiftlik gübresi 2 birim (3/2)

keçi gübresi 2 birim

(3 birimde toprak koymak gerekiyor tekrar)

saf keçi gübresi 2 birim (3/2)

(3 birim toprak tekrardan)

tavuk gübresi 1 birim


---Saksı Toprağı Genel---

Balkon Saksısı İçin (10 litre saksıya yarım kilo solucan gübresi)

Torf + toprak 1 birim

Yarım kilo solucan gübresi

vermikülit 1 birim

perlit 0,5 birimNot:20-25 litre solucan gübresi 10kg eşittir.

Şöyle bir temize çekelim şu bilgileri isterseniz daha aydınlatıcı olsun


---Benim Önerim Olan Karışım---

100 litre topraga 10kg solucan gübresi,5-7.5kg koyun-keçi gübresi(iyi yanmış),3kg yarasa gübresi , 0,5 kg tavuk gübresi ve artı olarak

İstege bağlı Vermikülit eklenebilir 1 litre ve perlit 1 litre karışım yaparak güzel verimli bir toprak elde edersiniz.


Not = Eksiklik durumunda toprak üstü serpme usulü ile ilave edebiliriz hafif karıştırarak toprağımızı.İsterseniz su ile karıştırıpta ilave edebilirsiniz katı gübreleri.

***Önemli Not=Bitkimizi sakın ilk ekimde bu karışımın içine ekmeyin ilk iki hafta mümkümse saf light topraklar tercih ediyoruz ondan sonra ekim sağlayabilirsiniz.


**Eski Üstadımızdan bilgiler =solucan gübresini 1 avuç 50 gr kadar, yarasa gübresini 80-90 grama yakın serpme usulü(toprak üstünden)kullanabilirsin. Hem ziyan olmaz hemde max fayda sağlarsın.

Komple karıştıracaksan da,solucanı toplam torf miktarının %10-15i kadar 10-15 kg yani, yarasayı da 1 litre torta 30gr yani 100 lt torfa 3 kilo kadar mixleyebilirsin.

Bu tarz karışımlar yapıyorsan yanmış iyi işlenmiş %10 kadar saf koyun gübresi kullanmanıda tavsiye ederim.**
---------------------------------------------------------------------------------------

Diğer Tüm Merak Ettikleriniz = https://www.tohumsuz.com/threads/az-Çok-bilgi.6638/

Hastalıklar Ve Çözümleri = https://yesiloda.co/d/28-esrar-yetistirirken-karsilasilan-hastaliklar-sorunlar-ve-cozumleri

Doğru Hasat Zamanı = https://yesiloda.co/d/19-kenevir-ve-hasat-dogru-hasat-zamani

Tohum Alım Satım Genel Bilgilendirme = https://www.tohumsuz.com/threads/tohum-alım-satım-net-bilgilendirme.14590/
 
Son düzenleme:

CahilKush

Müptezel
Eline sağlık kanka bilgileri en üst sırada eklerken genel olarak photo bitki üzerinden ilerlemişsin ama sunu eklemeden geçmek istemedim kendi karışımı hazırlanmış toprağa auto yu direkt orada filizlenecek şekilde hazırlamakta fayda var buda yaklaşık olarak toprağın en üst kısmından 10 cm si çok az gubrelenmis şekilde hazırlanıp başka bir alanda hazırlayıp eklenebilir böylelikle bitkinin ilk 15 günlük sürecini orada gecirebilegii light bir alan olurken o aşamadan sonrada bitkinin aradığı besini bulabileceği bir alan olur.
Eline sağlık...
 

Organik

Müptezel
Eline sağlık kanka bilgileri en üst sırada eklerken genel olarak photo bitki üzerinden ilerlemişsin ama sunu eklemeden geçmek istemedim kendi karışımı hazırlanmış toprağa auto yu direkt orada filizlenecek şekilde hazırlamakta fayda var buda yaklaşık olarak toprağın en üst kısmından 10 cm si çok az gubrelenmis şekilde hazırlanıp başka bir alanda hazırlayıp eklenebilir böylelikle bitkinin ilk 15 günlük sürecini orada gecirebilegii light bir alan olurken o aşamadan sonrada bitkinin aradığı besini bulabileceği bir alan olur.
Eline sağlık...
Evet evet cok mantikli kankam fakat bu biraz karmasik gelebilir diye belirtmedim yapamaz sonra bitki besin yanigina ugrar noldu simdi diye isyan eder sonucta kok hareketlerini goremiyoruz o yuzden yinede tavsiyem kucuk bir saksida baslayip tasimaktir bu islem icin ama bu degerli bilgi icin tesekkur ederim :)
 
Ü

Üye silindi 24264

Guest
Bende organic no-till teknikleri ognmeye basladim arastirmaya gercekten beyin ucurucu. Yalnizca turkce arastirma yapan arkadaslar icin cok degerli bir konu acmissin kanka ellerine saglik cok. o elleri opyuorum:D
 

Organik

Müptezel
Bende organic no-till teknikleri ognmeye basladim arastirmaya gercekten beyin ucurucu. Yalnizca turkce arastirma yapan arkadaslar icin cok degerli bir konu acmissin kanka ellerine saglik cok. o elleri opyuorum:D
ellerine sağlık kanka. harika bir paylaşım olmuş. :)
Dostlarım çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için işinize yaradıysa azda olsa bilgilendirebildiysem ne mutlu bana :)
 

Organik

Müptezel
Eline sağlık kanka. Peki tavsiye ettiğin şekilde bir toprak hazırladık koyun,keçi,tavuk,yarasa vs gübrelerini de karıstırdık sıvı gübre olayı nasıl olur kaçıncı hafta sıvı gübre vermeye başlamalıyız.
Kanka bu karışım hasata kadar götürür sizleri sadece sulamayla bu işin sonuna kadar gidersiniz ama şöyle bir durum var ben sadece çiçeğe sokmadan önce birde üsten uygulama yapmanızı öneririm yarasa ve solucan gübresiyle herhangi bir hastalığa eksikliğe karşı önden önlem almış ve daha sağlıklı bir şekilde devam edersiniz.Sıvı gübreler aslında anlık eksiklikler için birebir çünkü katı gübrelerin salınımı biraz yavaş oluyor bitki anca kendine geliyor hemen eksiklikleri anlık olarak gideremiyoruz 1-2haftayı buluyor gözle görülür iyileşme ama dediğim gibi uygularsan baştan sona sıvı gübresiz sıkıntısız ve bol bol hasatlar alıcagını temenli ediyorum su ile umarım açıklayıcı olmuştur :) yine aklına takılan bir kısım olursa çekinmeden bırak yorumunu ben yardımcı olmaya çalışırım ^^
 

Abuç

Yeni Üye
Dostum emeğine sağlık cok faydalı bilgiler paylaşmışsın. İki sorum olacak sana Photo bitkim var saksı değişimini bazı nedenlerden dolayı geciktirdim üstüne birde ph sorunu yaşadım besin kitlenmesi felan derken bitkimin başına gelmeyen kalmadı dolayısyla kök gelişimi istedgim gibi olmadı kökler için doğal bir yöntemin varmı bir de sıvı gübre takviyesi yaptım bu zamana kadar katı gübre eklesem sıkıntı çıkarmı veg in son haftalarında bitkim
 

Organik

Müptezel
Dostum emeğine sağlık cok faydalı bilgiler paylaşmışsın. İki sorum olacak sana Photo bitkim var saksı değişimini bazı nedenlerden dolayı geciktirdim üstüne birde ph sorunu yaşadım besin kitlenmesi felan derken bitkimin başına gelmeyen kalmadı dolayısyla kök gelişimi istedgim gibi olmadı kökler için doğal bir yöntemin varmı bir de sıvı gübre takviyesi yaptım bu zamana kadar katı gübre eklesem sıkıntı çıkarmı veg in son haftalarında bitkim
Şimdi sana önerim tam çiçeğe girmeden verilen kök gelişimini attıran ve topraktaki faydalı mikroorganizmaları harekete geçiren bir kaç sıvı gübre var bu gübreler hem organik hem kimyasal olarak ikiye ayrılıyor sana önerim durum fahimse kimyasal tercih etmen çünkü ne kadar organik önersemde bu gibi sorunlarda türk tarımındada olsun kimyasalla bostluyoruz malasefki fakat tekrardan toprakta güzel bir sistem kurmasını sağlıyıcaktır diye düşünüyorum

Organik olarak önerebiliceğim ürün = https://www.growkent.com/Biobizz-Root-Juice-250-ml,PR-750.html

Kimyasal Önericeğim Ürün =https://www.growkent.com/Advanced-Nutrients-Voodoo-Juice-250-ml,PR-84.html veya https://www.growkent.com/Advanced-Nutrients-Piranha-250-ml,PR-78.html

Bu Ürünleri 12/12 aldığın zaman ilk 2 hafta gübreli sulamanda yada boş sulamanda 2-2,50ml olarak ilave etmen daha sonrasında pek önermem

Şimdi şunada değinmek isterim aslında kök gelişimine iyi gelen ürünler genellikle deniz yosunu,aminoasit ve cuzi miktarda mikro elementler içeren gübrelerdir diyebiliriz .Durumun el verişli değilse belirtiğim içeriğe sahip olan ürünlenlede kök gelişlimine destek atabilirsin(alg mic,acti vera gibi bilindik ürünler diyelim türk markalarıda mevcut bu konuyla ilgili biraz araştırabilirsin argotime öneririm)

12/12 alıcagın zaman üstten katı gübre uygulaması yapabilirsin notta belirtiğim gibi sıkıntı olmaz zaten solucan gübresi olsun yarasa gübresi olsun bu gübrelerde emin ol kök sistemini destekleyen gübreler neden diye sorarsan içlerinde milyontane faydalı olucak bakteriler mevcut topragını zenginleştirirler kısacası bu da kök gelişimini tetikler umarım faydalı olur güzel dostum canını hi sıkma toprağın kurumadan sulama yapmaktan kaç bitki istediğinde yap kökleri boğma.
 

Abuç

Yeni Üye
Şimdi sana önerim tam çiçeğe girmeden verilen kök gelişimini attıran ve topraktaki faydalı mikroorganizmaları harekete geçiren bir kaç sıvı gübre var bu gübreler hem organik hem kimyasal olarak ikiye ayrılıyor sana önerim durum fahimse kimyasal tercih etmen çünkü ne kadar organik önersemde bu gibi sorunlarda türk tarımındada olsun kimyasalla bostluyoruz malasefki fakat tekrardan toprakta güzel bir sistem kurmasını sağlıyıcaktır diye düşünüyorum

Organik olarak önerebiliceğim ürün = https://www.growkent.com/Biobizz-Root-Juice-250-ml,PR-750.html

Kimyasal Önericeğim Ürün =https://www.growkent.com/Advanced-Nutrients-Voodoo-Juice-250-ml,PR-84.html veya https://www.growkent.com/Advanced-Nutrients-Piranha-250-ml,PR-78.html

Bu Ürünleri 12/12 aldığın zaman ilk 2 hafta gübreli sulamanda yada boş sulamanda 2-2,50ml olarak ilave etmen daha sonrasında pek önermem

Şimdi şunada değinmek isterim aslında kök gelişimine iyi gelen ürünler genellikle deniz yosunu,aminoasit ve cuzi miktarda mikro elementler içeren gübrelerdir diyebiliriz .Durumun el verişli değilse belirtiğim içeriğe sahip olan ürünlenlede kök gelişlimine destek atabilirsin(alg mic,acti vera gibi bilindik ürünler diyelim türk markalarıda mevcut bu konuyla ilgili biraz araştırabilirsin argotime öneririm)

12/12 alıcagın zaman üstten katı gübre uygulaması yapabilirsin notta belirtiğim gibi sıkıntı olmaz zaten solucan gübresi olsun yarasa gübresi olsun bu gübrelerde emin ol kök sistemini destekleyen gübreler neden diye sorarsan içlerinde milyontane faydalı olucak bakteriler mevcut topragını zenginleştirirler kısacası bu da kök gelişimini tetikler umarım faydalı olur güzel dostum canını hi sıkma toprağın kurumadan sulama yapmaktan kaç bitki istediğinde yap kökleri boğma.
Çok sağol bro verdiğin bilgiler çok kıymetli tavsiyelerine uyacağım saygılar.
 

DarkkillerBud

Kıdemli Üye
--------Organik'ten Genel Bilgiler----------

Arkadaşlar merhabalar hem eksikliğini gördüğüm hemde genel geçmek istediğim bilgileri altta sizlere ulaştırmak istedim umarım her birinize faydalı olur bu tarz konularımız forumda mevcut olduğundan en sona da sevdiğim bir dostumun tüm bilgiler hakkında kafanızda gereksiz yer edinmiycek ve ihtiyaclarınızı tamamlıycak olan bilgi konusunun linkini bırakıcam umarım hepinize faydalı olur :)

0.--Tohumu Filizlendirmeye Başlatmak İçin Nemli Sıcak Bir Yere İhtiyaç var bardakta suyun içinde 12-36 saat arası(karanlık yerde) daha sonrasında peçete arasında 24 saat ve karanlık bir yerde bekletilir 1-2 gün içinde patlıycaktır.

1.---Bitkilerimiz ilk küçük saksılara ekilicek(0.33L) 1-2 hafta sonunda 5-7-8-15-20-25litrelik(isteğe bağlı birtanesi) saksılara taşınıcak.

2.---Isı 15-28 Derece Arasında Olmalıdır (20-25 ideal)

3.---Nem İçin İdeal Oran %50 dir(İlk Hafta %60-80,2 haftadan İtibaren %40-60,3-4 hafta ve devamı %40-50 İyidir)

4.--Suyun Ph Değeri 6.5 civarında olmadır.(7den yüksek 6dan az olursa sağlıksız büyüye bilir!!)

5.--İlk 2 hafta Sadece Su Verilir Bitkiye 3.haftanın başlangıcında gübreyle başlanır

6.--Klasik Olarak Su ve Gübre Verim Günü Şu Şekildedir(Saksının Altından Su Sızıntısı Görene Kadar)(8liTRE Saksiya 1-1,5 litre su Yeterli)(Sular Bitkilerin Yanında Muafaza Edilecek)

---Birinci Gün Su ve Gübre

---İkinci Gün Sadece Su

---Üçüncü Gün Hiç Bir Şey Verme Ve Bu Düzeni Tekrarla.

NOT =""Çiçekten sonra ortama bağlı olarak bitkiniz daha sık su isteye bilir bunu haftada üç sulama olucak şekilde şekillendirebilirsiniz""

Dikkat=SU KESİNLİKLE SOĞUK VERİLMİYCEK GENETİĞİN MORARMA OLASILIĞI ARTAR FAKAT ÇOK TAVSİYE EDİLMEZ GEREKSİZ STRESLE UĞRAŞABİLİRSİNİZ!!!!!!!!!!


Bitki Evreleri(Photo Periyot İçin)-(Ortalama Zaman Dilimleri Kişi İsterde Veg Dönemini Uzun Tutabilir)

1-2 hafta tohum ve filizlendirme (18 açık/6 kapalı saat)(Bu Dönemde Gübreye İhtiyaç Yok)(Bu haftadan sonra büyük saksıya alıyoruz)

3-6 hafta Çimlenme Evresi (18/6 saat)(Çimlenme Dönemi Grow ve Bloom)

6-14 hafta Çiçeklenme Dönemi(12/12 saat)(Bloom ve Top-Max) Her Markanın Çizelgesi Mevcut Forumda Kullanmamız Gereken Dönemler Ve Miktari İle Birlikte


Bitki Evreleri(Auto Periyot)

1-4 hafta Veg(büyüme)(20/4)(Grow ve Bloom)

4-12 hafta Çiçeklenme(20/4)(Blom ve Top-max(Micro Elementlerde Diyebiliriz)


Not=Autolara 18 saatten az ışık verilemez isterse kişi 18/6,20/4,22/2,24/0 şeklinde ışık sisteminin çalışma süresini şekillendirebilir.

Gübre Tabloları = https://www.tohumsuz.com/threads/gübre-takvimi.6637/

-----------------------------------------------------------------------------------

En x Boy x Derinlik / 1000 = litreyi verir kankalar.

-----------------------------------------------------------------------------------

Yağmur Suyu Ve Kar Suyu

Yağmur Suyu
=Yağmur denizlerden, okyanuslardan ve göllerden buharlaşan suyun geri yer yüzüne dönüşüyle oluşur.

Dönüş esnasında havadaki toz zerreciklerini yer yüzüne indirir. Bu toz zerecikleri içerisinde bir çok mineral ve bitki besini vardır. Normalde yağmur suyunda azot olmamasına karşın şimşek çaktığında azot ve oksijen birleşerek bitkiler için doğrudan alınabilir azotu oluşturur. Azot bitkilerin yeşil aksam gelişimi için önemli bir elementtir.

Tüm bu içinde bulundurduklarına rağmen yağmur suyunun tuz oranı çok düşüktür.Saksı bitkileri yağmur suyuyla sulandığında yıl boyu saksı toprağında biriken tuzları yıkayarak sağlıklı kök gelişimi için uygun ortam oluşmasına yardımcı olur.


Kar Suyu = Kar suyu, topraktaki potasyum, kalsiyum, demir gibi mineralleri çözerek bitkilerin beslenmesini sağlar. *Kar, yeryüzü ve yeraltı su rezervlerinin en önemli kaynağıdır. ...
Bu amonyak, azot bakterileri tarafından kalsiyum nitrat gibi azot tuzlarına çevrilerek bitkilerin azot ihtiyacını karşılar.

-----------------------------------------------------------------------------------


Schwazzing-Cannabis = Çiçeğe Sokmadan Önce(12/12 almadan hemen önce) Yaprak Dökmek ve Çiçeklenmeden 3 hafta sonra tekrar yaprak dökmek ve bu budamada üst 3 node harici diğer fan yaprakları toplanır.

Neden 1. ve 3. Hafta? Bunlar sihirli sayılar değil; kenevir bitkisi yetiştirmek için iyi çalıştığı bilinen genel zaman çizelgeleridir. Kenevir, çiçeklenmenin
ilk birkaç haftasında kendini “yeniden yapraklayabilir”, ancak daha sonra olamaz. Daha sonra çiçeklenme aşamasında yaprak dökerseniz veya daha önce çok fazla
yaprak alırsanız, bitki aldığınız yaprakların yerini alacak yeni yapraklar yapamayacaktır. Sadece 1. ve 3.Haftalarda yaprak alarak, yaprak dökmenin faydalarını
elde ederken, bitkiye çiçeklenme aşamasının sonuna kadar yetecek kadar yaprak yetiştirmesi için zaman tanıyorsunuz.


schwazzing Eğitim-sucker budamasi-yaprak dökümü olarakda geçer yukarda açıklamaya çalıştım diğer budama eğitimlerini ayrıntılı bir şekilde araştırıp detaylı bilgi edinebilirsiniz.

-----------------------------------------------------------------------------------


*Katı Organik Gübre İle Harman Yapıcak Olan Arkadaşlara Genel Bilgiler*

Solucan Gübresinin Faydaları =
toprak bitki besin maddeleri yönünden zenginleşir ve verimliliği artar. Solucan gübresi ayrıca bitkinin büyüme hızını arttırır.Solucan gübresinin en sevdiğim artısı bitkiyi kesinlikle yakmaz gübre yanığıyla kesinlikle uğraşmassınız hatta bazı fideler direk solucan gübresinde çimlendiriliyor çok çok faydalı.

Koyun ve Keçi Gübresinin Faydaları = Bitkilerin gelişimi için gerekli besin maddelerini sağlar. Toprağın yapısını tarıma uygun hale getirir. Toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini düzenler. Toprağın su tutma kapasitesi artar, geçirgenliği olumlu yönde etkiler.

Yarasa Gübresinin Faydaları = Azot Fosfor ve Potasyum içerir organik fosforun hammaddesidir.Tuzluluğa neden olmaz.pH'ı düzenler. Bitkinin direncini arttırır hastalanmasını önler.Toprağın su tutma kapasitesini yükseltir.

Tavuk Gübresinin Faydaları = Tavuk gübresi topraktan alınan verimini arttırır,Azot bakımından çok zengindir, özellikle insan ve çevre dostu özelliğiyle doğal dengenin yeniden kurulmasını sağlar.

Perlit = Toprağın fiziksel özelliklerini artırıcı "substrat" Maddesi olarak, gerekli uygun toprak koşullarını sağlamak topraktaki sıkılığın artmasına yardım ederek su drenajını azaltmak ve nemi muhafaza etmek, fideler için üreme ortamı oluşturmak, toprağı havalandırmak gibi nedenlerle ilave edilir.

Vermikülit = Vermikülit, toprağın hava alma kapasitesini ve su drenajını arttırdığı ve bu sayede bitki büyümesini zenginleştirdiği için sıklıkla saksı toprağına eklenen bir doğal mineraldir.Micro Elementlerin(demir, kobalt, krom, bakır, iyot, manganez, selenyum, çinko ve molibden) eksikliği için çok faydalıdır.


Karışım Hazırlamaya gelirsek

---Bahçe İçin Genel ---

Toprak 3 birim =30 litre ( her gübrede 3 birim toprak) (3/1)

yanmış çiftlik gübresi 2 birim (3/2)

keçi gübresi 2 birim

(3 birimde toprak koymak gerekiyor tekrar)

saf keçi gübresi 2 birim (3/2)

(3 birim toprak tekrardan)

tavuk gübresi 1 birim


---Saksı Toprağı Genel---

Balkon Saksısı İçin (10 litre saksıya yarım kilo solucan gübresi)

Torf + toprak 1 birim

Yarım kilo solucan gübresi

vermikülit 1 birim

perlit 0,5 birimNot:20-25 litre solucan gübresi 10kg eşittir.

Şöyle bir temize çekelim şu bilgileri isterseniz daha aydınlatıcı olsun


---Benim Önerim Olan Karışım---

100 litre topraga 10kg solucan gübresi,5-7.5kg koyun-keçi gübresi,3kg yarasa gübresi , 2kg tavuk gübresi ve artı olarak

İstege bağlı Vermikülit eklenebilir 1-2,5litre ve perlit 1litre karışım yaparak güzel verimli bir toprak elde edersiniz.


Not = Eksiklik durumunda toprak üstü serpme usulü ile ilave edebiliriz hafif karıştırarak toprağımızı.İsterseniz su ile karıştırıpta ilave edebilirsiniz katı gübreleri.

***Önemli Not=Bitkimizi sakın ilk ekimde bu karışımın içine ekmeyin ilk iki hafta mümkümse saf light topraklar tercih ediyoruz ondan sonra ekim sağlayabilirsiniz.


**Eski Üstadımızdan bilgiler =solucan gübresini 1 avuç 50 gr kadar, yarasa gübresini 80-90 grama yakın serpme usulü(toprak üstünden)kullanabilirsin. Hem ziyan olmaz hemde max fayda sağlarsın.

Komple karıştıracaksan da,solucanı toplam torf miktarının %10-15i kadar 10-15 kg yani, yarasayı da 1 litre torta 30gr yani 100 lt torfa 3 kilo kadar mixleyebilirsin.

Bu tarz karışımlar yapıyorsan yanmış iyi işlenmiş %10 kadar saf koyun gübresi kullanmanıda tavsiye ederim.**
---------------------------------------------------------------------------------------

Diğer Tüm Merak Ettikleriniz = https://www.tohumsuz.com/threads/az-Çok-bilgi.6638/

Hastalıklar Ve Çözümleri = https://yesiloda.co/d/28-esrar-yetistirirken-karsilasilan-hastaliklar-sorunlar-ve-cozumleri

Doğru Hasat Zamanı = https://yesiloda.co/d/19-kenevir-ve-hasat-dogru-hasat-zamani

Tohum Alım Satım Genel Bilgilendirme = https://www.tohumsuz.com/threads/tohum-alım-satım-net-bilgilendirme.14590/
Dostum eline ve bilgilerine sağlık mükemmel bir konu olmuş.

Evet, gelelim şimdi sorulara :)
Kankacım yazında perlitin drenajı azalttığını yazmışsın ya ben drenajım kelime anlamını yanlış biliyorum yada perlitin işlevini her iki şekilde de ben yanlış biliyorum galiba , bildiğim kadarıyla perlit ve vermikülit her ikiside drenajı arttırır (yani saksıya su döktüğünüzde saksının altından suyun çıkmasını kolaylaştırır.) ancak sen perlitin azalttığını vermikülitin arttırdığını söylemişsin beni bilgilendirir sen sevinirim.

Gelelim bir başka soruya , ben bir sonra ki growumda her sulamada gübre vermek istiyorum full set biobizzim var kısmi olarakta AN serisi (revier, big Bud , overdrive , riho skin) 48 litre AirPort saksı kullanıcam ,
Ve bu saksıların içini nasıl dolduracağım hakkında sende yardım bekliyorum istediğim kriterler ; tuzlanma yapmaması , runoffun kolay gerçekleşmesi , fazla sulamalara karşı dayanıklı (havadar) olması ve 2-4 günde kuruması.
aklına gelebilecek her türlü kombinasyonu yapmaya hazırım (perlit, vermikülit ,torf , coco vb.)
Üşenmeyip bana bir formül hazırlarsa sevinirim :)

Not:7-8 aylık bir grow olmasını planlıyorum en büyük saksıya 2-3. Ay gibi geçmeyi planlıyorum.
Birde dostum şayet hazırlarsan oranları litre bazından ayarlayabilir misin ?
 

Organik

Müptezel
Dostum eline ve bilgilerine sağlık mükemmel bir konu olmuş.

Evet, gelelim şimdi sorulara :)
Kankacım yazında perlitin drenajı azalttığını yazmışsın ya ben drenajım kelime anlamını yanlış biliyorum yada perlitin işlevini her iki şekilde de ben yanlış biliyorum galiba , bildiğim kadarıyla perlit ve vermikülit her ikiside drenajı arttırır (yani saksıya su döktüğünüzde saksının altından suyun çıkmasını kolaylaştırır.) ancak sen perlitin azalttığını vermikülitin arttırdığını söylemişsin beni bilgilendirir sen sevinirim.

Gelelim bir başka soruya , ben bir sonra ki growumda her sulamada gübre vermek istiyorum full set biobizzim var kısmi olarakta AN serisi (revier, big Bud , overdrive , riho skin) 48 litre AirPort saksı kullanıcam ,
Ve bu saksıların içini nasıl dolduracağım hakkında sende yardım bekliyorum istediğim kriterler ; tuzlanma yapmaması , runoffun kolay gerçekleşmesi , fazla sulamalara karşı dayanıklı (havadar) olması ve 2-4 günde kuruması.
aklına gelebilecek her türlü kombinasyonu yapmaya hazırım (perlit, vermikülit ,torf , coco vb.)
Üşenmeyip bana bir formül hazırlarsa sevinirim :)

Not:7-8 aylık bir grow olmasını planlıyorum en büyük saksıya 2-3. Ay gibi geçmeyi planlıyorum.
Birde dostum şayet hazırlarsan oranları litre bazından ayarlayabilir misin ?
yazım hatası için özür dilerim dostum düzelttim bilgileri aktarırken yanlış yazmışım kusuruma bakma ne olursun :) ikiside arttırır doğru olan.

---Toprak Karışımı Önerim ---
1.Solucan gübresi: İçerisinde bulundurduğu çok zengin mikro organizmalar sayesinde Bitkilerin her türlü gelişimini sağlar ve hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Solucan gübresi, sayılamayacak kadar yararlı bakteriler ve bir çok ana elementi barındırmaktadır.

2. Leonardit: (Doğal organik Köklendirici gübredir) Kök yapısını fazlalaştırır Toprağı zenginleştirir ve düzenler Bitkide vitamin ve mineral içeriğini artırır.

3. Torf: Organik bir toprak düzenleyicidir Saksılı süs bitkileri ve fidan yetiştiriciliğinde çok değerli bir materyaldir.

4. Perlit: Yüksek sıvı tutma kapasitesi ile sulamada, vitamin ve mineral kullanımında tasarruf sağlar.Kökler için havalanma ve drenajı iyileştirir.

5. Humus: Bitkilerin ihtiyacı olan her türlü elementler, mineraller, faydalı Mikroorganizmalar Humusta mükemmel dengeli bir şekilde bulunur. İçerdiği mikroorganizmalar sayesinde toprakta yaşayan bitkilerin topraktan ihtiyacı olan her şeyi sağlıklı bir şekilde almalarını sağlarlar. Çok iyi besleyicidir.

Bu 5'li karışımı yaz kenara. değerleri sen göz kararınca ayarla torf miktarının 4/1 yada 3/1 gibi her birinde uzun lafın kısası eksiklik belirtileri gösterene kadar devam edebilirsin yada direk başlayıp boost etkisi yaratabilirsin yakıcı pek bir durum yok toprak düzenleyici tamamlıyor görevini ^^
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Gelelim diğer soruların cevaplarına kankam tuzlama yapmasını istemiyorsan sana önerim bir ara sulama yapman boş 2 gübre 1 boşta olur ama 1-1 yapman daha makuldür bence biobizz(1ml ile başlayıp 2 3 4 te sabitleyene dek devam çiçeğin ilk 3 4 sonra grow azaltılarak devam ) tablosuna uymanı öneririm ek olarak anleri ilave sağlayabilirsin çiçeklenme döneminde daha verimli olucaktır şayet grow gübresini azalttığında bigbud ve rhino skin(2ml Litrede) ön plana çıkıyor bence 10 numarada olur :) airpot saksı iyidir fakat ben kumaş daha çok seviyorum kök yayılımı daha verimli oldugunu hissediyorum nedense fakat ikiside makuldür onlarında ^^

Değerli yorumun için ayriyetten teşekkür ederim yazım hatasınıda düzelttik sayende saolasın :)
 

DarkkillerBud

Kıdemli Üye
yazım hatası için özür dilerim dostum düzelttim bilgileri aktarırken yanlış yazmışım kusuruma bakma ne olursun :) ikiside arttırır doğru olan.

---Toprak Karışımı Önerim ---
1.Solucan gübresi: İçerisinde bulundurduğu çok zengin mikro organizmalar sayesinde Bitkilerin her türlü gelişimini sağlar ve hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Solucan gübresi, sayılamayacak kadar yararlı bakteriler ve bir çok ana elementi barındırmaktadır.

2. Leonardit: (Doğal organik Köklendirici gübredir) Kök yapısını fazlalaştırır Toprağı zenginleştirir ve düzenler Bitkide vitamin ve mineral içeriğini artırır.

3. Torf: Organik bir toprak düzenleyicidir Saksılı süs bitkileri ve fidan yetiştiriciliğinde çok değerli bir materyaldir.

4. Perlit: Yüksek sıvı tutma kapasitesi ile sulamada, vitamin ve mineral kullanımında tasarruf sağlar.Kökler için havalanma ve drenajı iyileştirir.

5. Humus: Bitkilerin ihtiyacı olan her türlü elementler, mineraller, faydalı Mikroorganizmalar Humusta mükemmel dengeli bir şekilde bulunur. İçerdiği mikroorganizmalar sayesinde toprakta yaşayan bitkilerin topraktan ihtiyacı olan her şeyi sağlıklı bir şekilde almalarını sağlarlar. Çok iyi besleyicidir.

Bu 5'li karışımı yaz kenara. değerleri sen göz kararınca ayarla torf miktarının 4/1 yada 3/1 gibi her birinde uzun lafın kısası eksiklik belirtileri gösterene kadar devam edebilirsin yada direk başlayıp boost etkisi yaratabilirsin yakıcı pek bir durum yok toprak düzenleyici tamamlıyor görevini ^^
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Gelelim diğer soruların cevaplarına kankam tuzlama yapmasını istemiyorsan sana önerim bir ara sulama yapman boş 2 gübre 1 boşta olur ama 1-1 yapman daha makuldür bence biobizz(1ml ile başlayıp 2 3 4 te sabitleyene dek devam çiçeğin ilk 3 4 sonra grow azaltılarak devam ) tablosuna uymanı öneririm ek olarak anleri ilave sağlayabilirsin çiçeklenme döneminde daha verimli olucaktır şayet grow gübresini azalttığında bigbud ve rhino skin(2ml Litrede) ön plana çıkıyor bence 10 numarada olur :) airpot saksı iyidir fakat ben kumaş daha çok seviyorum kök yayılımı daha verimli oldugunu hissediyorum nedense fakat ikiside makuldür onlarında ^^

Değerli yorumun için ayriyetten teşekkür ederim yazım hatasınıda düzelttik sayende saolasın :)
Şampiyon çok teşekkür ederim emeğin için yazdıklarını not ettim bir yere ve bana yeni bir şey öğrettin , daha önce humusu hiç duymamıştım araştırdığım kadarıyla dediğin kadar büyülü bir şeymiş ancak internette direkt olarak humus satışına rast gelemedim hep humuslu toprak var nerden ulaşırım ben bu illete
 

Organik

Müptezel
Şampiyon çok teşekkür ederim emeğin için yazdıklarını not ettim bir yere ve bana yeni bir şey öğrettin , daha önce humusu hiç duymamıştım araştırdığım kadarıyla dediğin kadar büyülü bir şeymiş ancak internette direkt olarak humus satışına rast gelemedim hep humuslu toprak var nerden ulaşırım ben bu illete
köy pazarlarında bulunur yada toprak karışımı alıcaksın mecbur bende tam bilemiyorum değerli ustam yanlış yönlendirmiş olmıyım onu bir araştırsan burayıda aydınlatsan arkadaşlarada yardım olur :)
 

DarkkillerBud

Kıdemli Üye
köy pazarlarında bulunur yada toprak karışımı alıcaksın mecbur bende tam bilemiyorum değerli ustam yanlış yönlendirmiş olmıyım onu bir araştırsan burayıda aydınlatsan arkadaşlarada yardım olur :)
Yardımın lazım dostum
şu anda bütün yapraklarım alta inik durumda son bir haftadır bu durum böyle nedene ise ne fazla ne az sulama , sulaya sulaya toprak içine çökmüş yani sertleşmiş parmağım dahi girmiyor (toprağın %30 u perlit ) ben bu toprağı nasıl havalandırırım AirPort saksı kullanıyorum ?
 

Üst