Organikçi abilerimin kardeşlerimin dostlarımın yardımına ihtiyacım var !!!

keyifçii

Yeni üye
Ustalar maddi sıkıntılar planlamalarımın ters gitmesi sonucu gübrelerin çoğunu organik gitmeye karar verdim fakat bu konuda bilgim az youtubede burada araştırdığım kadarıyla biliyorum elimde şuan biobizz fish mix cal MAG var bana gerekli diğer gübreler nasıl hazırlanacağı nasıl kullanılacağı hakkında bilgiye ihtiyacım var Toprak plagron light mix tohumlar blue dream auto outdoor grow yapacağım

keyifçii

Yeni üye
Kalsiyum için yumurta kabuğu tarifini çözdüm ne kadar ve ne sıklıkla kullanacağım onu öğrenemedim

Mahsun

Kıdemli Üye
Kanka elimdekilere ek solucan gübresi ve yarasa gübresi alırsan işini görecektir
Veg dönemi boyunca solucan gübresi kullanabilirsin agresol sıvı npk solucan gübresi alabilirsin
Bloom döneminde turkuvaz marka kuru ve sıvı ikisi bir arada yarasa gübresi kullanabilirsin fiyatları uygun yüksek değil öyle kankam
Elindeki calmag kalsiyum ve magnezyum ihtiyacını görür fishmixte zannedersem bloom gübresi

keyifçii

Yeni üye
Kanka elimdekilere ek solucan gübresi ve yarasa gübresi alırsan işini görecektir
Veg dönemi boyunca solucan gübresi kullanabilirsin agresol sıvı npk solucan gübresi alabilirsin
Bloom döneminde turkuvaz marka kuru ve sıvı ikisi bir arada yarasa gübresi kullanabilirsin fiyatları uygun yüksek değil öyle kankam
Elindeki calmag kalsiyum ve magnezyum ihtiyacını görür fishmixte zannedersem bloom gübresi
Fish mix veg gübresi diye almıştım sıvı solucan gübresini nasıl kullanicam knk litreye kaç ml birde toprağa biraz katı solucan gübresi döksem hemde sıvı solucan gübresi kullansam sıkıntı yasarmiyim

şafak gökçe

Yeni üye
Kalsiyum için yumurta kabuğu tarifini çözdüm ne kadar ve ne sıklıkla kullanacağım onu öğrenemedim
yumurta kabuğundaki kalsiyum, karbonat halinde olduğu için bitkiler yararlanamıyor ama bazı işlemlere soktuğun zaman mesela fırında pişirip asite daldırma (limonda suyu da olur) yaptığın zaman bitkilerin yararlanabileceği forma dönüşüyor diyorlar ama ne kadar doğru orasını bilemem. ama tepkimenin iyi çalışabilmesi için yumurta kabuklarını toz haline getir yüzey alanının artlası tepkimeyi hızlandırır.

şafak gökçe

Yeni üye
bu işlemleri yaptığın zaman toprağın üzerine atarsa bitkinin kökleri yararlanamaz o yüzden toprağı kaz içine boşalt. ayriyetten doğal olarak azot gübresi yapmak istiyorsan yeşil yapraklı olan bitkileri topla su şişesiin içini doldru ağzına kadar su koy, içinde çürüme olacağından gazlar çıkacak ve şişenin basıncı artacak ama sen kapagını açma 2-3 hafta çürüsün sonra içindeki suyu bitkine dökersin ama su ile seyrelt çünkü içindeki azot bitkinin köklerine zarar verebilecek düzeyde olabilir yarı yarıya seyreltme yapsan yeterli olur. son olarak bitkilerde azot miktarı arttığı zaman yaprakarı koyu yeşil olur bu yüzden yeşil yapraklı bitkileri kullanmanı öneririm içinde bol miktarda azot bulunur onların.

keyifçii

Yeni üye
yumurta kabuğundaki kalsiyum, karbonat halinde olduğu için bitkiler yararlanamıyor ama bazı işlemlere soktuğun zaman mesela fırında pişirip asite daldırma (limonda suyu da olur) yaptığın zaman bitkilerin yararlanabileceği forma dönüşüyor diyorlar ama ne kadar doğru orasını bilemem. ama tepkimenin iyi çalışabilmesi için yumurta kabuklarını toz haline getir yüzey alanının artlası tepkimeyi hızlandırır.
Evet videosunu izledim peki bir zararı olurmu fazla olursa yani kactsne yumurta kabuğu yeterli bitki başına

keyifçii

Yeni üye
bu işlemleri yaptığın zaman toprağın üzerine atarsa bitkinin kökleri yararlanamaz o yüzden toprağı kaz içine boşalt. ayriyetten doğal olarak azot gübresi yapmak istiyorsan yeşil yapraklı olan bitkileri topla su şişesiin içini doldru ağzına kadar su koy, içinde çürüme olacağından gazlar çıkacak ve şişenin basıncı artacak ama sen kapagını açma 2-3 hafta çürüsün sonra içindeki suyu bitkine dökersin ama su ile seyrelt çünkü içindeki azot bitkinin köklerine zarar verebilecek düzeyde olabilir yarı yarıya seyreltme yapsan yeterli olur. son olarak bitkilerde azot miktarı arttığı zaman yaprakarı koyu yeşil olur bu yüzden yeşil yapraklı bitkileri kullanmanı öneririm içinde bol miktarda azot bulunur onların.
Isırgan otuyla yapıyorlar bu işlemi bütün bitkilerlede oluyormu yani bu işlem

şafak gökçe

Yeni üye
Isırgan otuyla yapıyorlar bu işlemi bütün bitkilerlede oluyormu yani bu işlem
ısırgan otunda azot oranı diğer bitkilere göre daha yüksek olduğu için onu tercih ediyorlar, sen istersen normal çimen de kullanabilirsin ama onda azot oranı düşük olacağı için seyreltme yapmazsın. tüm yeşil bitkilerde azot bulunur ne kadar koyu yeşil olursa o kadarda azot bol olduğuna işarettir. mesela 2 çim bahçesi olsun birine gübreleme yapılırsa diğerine göre daha koyu yeşil renk alır. dumanın bol olsun dostum :p

keyifçii

Yeni üye
ısırgan otunda azot oranı diğer bitkilere göre daha yüksek olduğu için onu tercih ediyorlar, sen istersen normal çimen de kullanabilirsin ama onda azot oranı düşük olacağı için seyreltme yapmazsın. tüm yeşil bitkilerde azot bulunur ne kadar koyu yeşil olursa o kadarda azot bol olduğuna işarettir. mesela 2 çim bahçesi olsun birine gübreleme yapılırsa diğerine göre daha koyu yeşil renk alır. dumanın bol olsun dostum :p
Eyvallah sağol kanka

Mahsun

Kıdemli Üye
Organik katı gübrelerin öyle yakma ihtimali çok yüksek değildir sulamayla beraber bitki kullanır
Güvercin gübresini direk atarsan toprağa o yakacaktır asiditesi yüksektir
Toprağa kuru solucan gübresi karıştırırsan eğer sıvı kullanmana gerek yok kankam agresol marka alabilirsin ben kullanıyorum güzel ürün

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • K Kolpa.:
    hahahaha** ** ** *******
  • K Kolpa.:
    ********** ********** hahahaha ******* hahahaha* ******* **** hahahaha*
  • lavrens lavrens:
  • E ErdemRS6:
    ******* hahahaha* ******* **** hahahaha* ******* **** ********** ****** ********* ********* *********
  • K Kolpa.:
    hahahahahahahaha ******** *********
  • lavrens lavrens:
  • K Kolpa.:
    hahahahahahahaha **** ****** ***
  • K Kolpa.:
    hahahaha** ******
  • K Kolpa.:
  • lavrens lavrens:
  • K Kolpa.:
  • K Kolpa.:
  • K Kolpa.:
  • K Kolpa.:
  • lavrens lavrens:
    ****** *** *** **** ***** **** ***** *** ****** ******** ****** *** *** ******* ********** ********* ******** hahahaha hahahaha****
  • K Kolpa.:
    **** hahahaha ***** ***** ***** ********** **** ******** ******** *****
  • K Kolpa.:
    ******* ***** *** ******** hahahaha ****
  • TabldotLife TabldotLife:
    **** ** ***** ******** ***** * ******* ***** ******* ****** ******* ********** ******* **** *** ******* ********
  • lavrens lavrens:
    ******* ***** *** ******** hahahaha ****
  • lavrens lavrens:
    **** **** ********* ******** *** hahahaha* ********** *********
  • lavrens lavrens:
    ****** **** ** ** ****** ****** ****** hahahaha**** ** ******* hahahaha ********* ******** * * ******** ********* hahahaha ****** **** ******* ***** ********** ****** **** ** ****** *** **** ** *****
  • lavrens lavrens:
    lavrens lavrens: ****