Medikal Esrar Hakkında Yanlış Bilinenler

Enoczha12

Yeni üye
Selam arkadaşlar bu yazımda size esrarın etken maddesi olan THC ve CBD nin medikal kullanımı ile ilgili olan yanlış bilinenleri anlatmaya çalışacağım;
İlk olarak en çok yapılan yanlıştan bahsetmek istiyorum esrarın diyabet,MS (Multiple Skleroz) depresyon ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldığını yada çalışmalar yapıldığını biliyorsunuzdur,ama bu olay genelde içiciler tarafından "yaaa bak kansere bile iyi geliyor" diyerek bayılana kadar içmesine "BAHANE" oluyor.Şöyle anlatayım nasıl bir antibiyotiğin yada herhangi bir ilacın dozları varsa THC ve CBD ninde medikal kullanımı aynı mantıktadır sarıp içtiğin esrarın THC oranını bilmediğin yada içerken ne kadarını vücuduna aldığını bilmediğin için sana yarardan ziyade zarar verebilir hastalığını dahada ileri boyutlara taşıyabilir.Yani özetle "MEDİKAL ESRARIN HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE BELİRLİ BİR DOZU VARDIR DOZUNA GÖRE ALACAKSIN KAFAN OLANA KADAR DEĞİL"

Diğer yanlış anlaşılan konu ise depresyon ve anksiyeteye iyi geliyor;
Evet iyi geliyor tedavici edici yanları var amaaaa "kişiden kişiye göre değişen bir olaydır bu"Şöyle anlatayım;
Depresyon tanısı konmuş hastaların hepsine aynı antidepresan mı veriliyor ? Onlarca farklı etken maddeli antidepresan, antipsikotik ilaç var hepsi depresyon tedavisinde mi kullanılıyor,evet kullanılıyor eğer hastaya depresyon tedavisinde kullanılan ama o hastaya uygun olmayan ilaç verilirse değil tedavi etmek "İntihara kadar götürebilir" Haberlerde görmüssünüzdür illaki antidepresan yüzünden intihar eden kişileri.Bu konuyuda özetleyecek olursak;
HER DEPRESYONA GİRENE ESRAR VERİLMEZ
Ben her hafta elimden geldiğince bu tarz yazılar paylaşmaya çalışacağım sizinde takıldığınız bir konu yada sormak istediğiniz bir soru varsa sorabilirsiniz umarım yararlı olmuştur.

Enoczha12

Yeni üye
Cvp: Medikal Esrar Hakkında Yanlış Bilinenler

Tutankamonunlaneti' Alıntı:
yani kısaca Paracelsus der ki;
''bütün maddeler zehirdir, zehir olmayan madde yoktur. Zehir ile tedavi edici olanı ayıran şey, doğru dozdur."

aynen öyle :)

Enoczha12

Yeni üye

BosphorusHaze' Alıntı:
Viç kanka THC konusun da güzel noktaya değinmiş... Arkadaşlar THC maddesinin reseptörleri insan beynin de zaten mevcuttur.Ayrıca portakal,brokoli ve kakao gibi birçok meyvenin içinde de THC maddesi bulunur. THC endocannabinoid sistemin bir parçasıdır. Esrar içtikten sonra THC maddesini fazla aldığımız için beyin afallar çünkü yüksek dozda ki THC maddesi beynimizdeki reseptörlere bağlanır... THC zararlı mıdır sorusuna gelecek olursak ''her şeyin fazlası zarar'' cümlesini kullanmak durumundayım. Genç beyinlerde yeteri kadar THC vardır ve beyin gençken bu maddeye ihtiyacı yoktur. Fakat beyin yaşlandığı zaman beyinde ''gen'' üretimi yapan hücreler durur. Bu yazının devamını bir kaynaktan devam etmek istiyorum. 

Yeni yapılan ve Nature'da yayınlanan bir araştırma, yaşlı farelere marijuana'nın etken maddesi olan THC verildiğinde, beynin özellikle hafıza ile ilgili bölgesi olan hipokampüs bölgesinde, genç farelerdekiyle eşdeğer düzeylere varacak kadar gen ifadesi olduğu, hafızanın güçlendiği ve yaşlılık belirtilerinin geriletildiği gösterildi. Ancak aynı çalışmada, genç farelerde hafızada gerileme ve yavaşlama tespit edildi.

Saygılar;
BosphorusHaze

Kanka seni hastaneye yanıma aldıracam sonunda ağzına sağlık.

Enoczha12

Yeni üye

tekilasunrise' Alıntı:
bu tür yazıları paylaştığınız için teşekür ederim. Lütfen devamınıda bekliyorum.  emeğinize sağlık

Rica ederim faydalı olduysam ne mutlu,elimden geldiğince bu tarz yazılar yazmaya devam edeceğim.

Blueberry

Stay High

Bende kaygı bozukluğu var mesela. bazen ot kullandığımda tetikliyor bazen de iyi geliyor çözemedim neden.

Kafaki

Yeni üye

MedikalEsrarci' Alıntı:
TRmarijuana' Alıntı:
Bende kaygı bozukluğu var mesela. bazen ot kullandığımda tetikliyor bazen de iyi geliyor çözemedim neden.

Indica rahatlatır, sativa arttırır

neden arttırır kanka sativa bendede okb var tekarlayan düşünceler anksiyete de diyorlar

MedikalEsrarci

Yeni üye

Kafaki' Alıntı:
MedikalEsrarci' Alıntı:
Indica rahatlatır, sativa arttırır

neden arttırır kanka sativa bendede okb var tekarlayan düşünceler anksiyete de diyorlar

Kanka sebebini bilmiyorum bir çok medikal esrar forumuna üye olduğum için indica daha sakin rahat bir kafa yaşatırken sativa enerjik yaratıcı bir kafa yaratıyor ancak anksiyete yaptırır diyorlar

oOOo

Yeni üye
Kanka faydası olsada dumanla değil kanserden kaçarken akciğer kanseri olursun ilaç yada kek faln onların zararı varmı bilmiyorum

MedikalEsrarci

Yeni üye

oOOo' Alıntı:
Kanka faydası olsada dumanla değil kanserden kaçarken akciğer kanseri olursun ilaç yada kek faln onların zararı varmı bilmiyorum

Yanlış bilgi, vape yaparak içersen zararın aksine ciğerler için çok faydalı, zarar getiren etkenler esrar değil, esrarı sardığınız ne olduğu belli olmayan kağıt, yandığında ortaya çıkan gazlar ve içine katılan sigara.

Bong en az zararlılardan birisi ancak zararsız ve faydalı olan şey yağ(RSO değil çünkü RSO toksik solventler kullanıyor yalnızca etil alkol ile yapılmalı), vape.

free-ankara.org

Yeni üye

mERhAbA,

Cannabis Sativa Tüketimi Hakkında
Daha Güvenli, Daha Sağlıklı
Ve
Risk Önleyici Pratik Bilgiler

konulu bir plaket hazırlamaktayız..

Kenevir hakkında hiç (veya fazla) bilgisi olmayan bir kitleye yönelik.

Katılmak isteyenler ?

kgo01.JPG

seVgiler.

free-ankara.org

Son düzenleme:

free-ankara.org

Yeni üye

Daha önce hazırlamıştık,
önerilere açık.. 

Cannabis Sativa Tüketimi Hakkında
Daha Güvenli, Daha Sağlıklı ve Risk Önleyici Pratik Bilgiler*

- DAHA KALiTELi KENEViR TüKETMEK -
 bilinçli ve rahat bir tüketim için

Türkiye'de üretilen kenevir bitkisinin çeşitleri hakkında fazla bilgimiz malesef yok, fakat Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde, 2004 yılından itibaren gözlemlenen tehlikeli bir gelişme söz konusudur : Kenevir çiçeklerine, sentetik kanabinoid püskürtülmektedir. Potansiyel olarak, sadece kenevir tüketmekten daha zararlıdır ve sentetik kanabinoidler hakkında, hiç veya az bilgi bulunmaktadır. Bu nedenle, nereden geldiğini bilmediğiniz kenevirden uzak durmak, daha kısa dağıtım ağları ve bölgesel kenevir çeşitleri tercih etmek, tavsiye edilir. Optimal şartlarda, bilinçli bir üreticiden elde etmek, rasyonel bir seçimdir. Eğer bireysel tüketiminiz için üretiyorsanız, sadece hastalık ve parazit belirtileri göstermeyen çiçekleri kurutmaya özen gösterin.​

- TüTüN TüKETiMiNi öNLEMEK -
 gelmiş geçmiş en zararlı uyuşturucu madde

Tütünde bulunan nikotin, en çok bağımlılık riski taşıyan molekül listesinde ön sıralarda yer almaktadır. Buna karşın, kenevirde bulunan aktif maddeler aynı derecede bağımlılık yaratmaz (tüketicilerin %5'i ile %10'u). Tütüne alternatif, aromatik bitki karışımı tercih etmek için terredüt etmeyin ve hatta daha az miktar saf kenevir çiçeklerini tüketmek daha uygundur ve bunu ilk defalarından itibaren uygulamakla, iki maddeyi aynı anda tüketmek alışkanlığından uzak durmuş olursunuz.​

- UZUN VADE TüKETiM HACMiNi KONTROL ETMEK -
 bağımlılık oyununu atlatmak

Düzenli tüketim ritmine ilerlemiş yaşlarda girmek, bağımlılık risklerini azaltmaktadır. Her yaş gurubu için, eğer gün aşırı tüketim ritmine girdiyseniz, tüketmeyeceğiniz dönemler programlayın veya kısa dönemler, tüketiminizi azaltın : genellikle, birkaç gün tüketmemek, tolerans (=aynı etkiyi hissetmek için doz yükseltmek) fenomenini ortadan kaldırmak için yeterlidir fakat tüketim frekansını sorgulamak için birkaç hafta gerektirir. Doktorunuza tüketim ritminiz hakkında bilgi vermek, izlenim amaçlı veya sadece kenevir gerçeği hakkında farkındalığın artması için faydalıdır. Doktor gizlilik kurallarına uymak zorundadır ve size daha çok empatiyle yaklaşmalıdır (ahlak dersi vermek için değil). Doktorunuz sizden daha çok bilgi isterse, Kanada Sağlık Bakanlığının, sağlık personellerine yönelik yayınladığı kısa memoyu okumasını teklif edin (pdf - LiNK). Eğer sizi muayene etmek istemez ise, bir adiktolog ile iletişime girmeniz daha uygun olabilir. Tüketim frekansını kontrol etmek için en etkili yöntem, bir grup arkadaşınız ile dayanışma içinde, googleled sevginizi paylaşmak için, kenevir tohumları ekmek ve bir sosyal kenevir kulubü kurmaktır.​

- NAHOŞ ETKiLERi ENGELLEMEK -
 'bad trip' nasıl önlenir ?

Alkol, kahve veya herhangi bir psikoaktif maddede gözlemlendiği gibi, kenevir bitkisinin etkilerine herkes aynı derecede hassas değildir. İlk defa tüketiyorsanız, küçük miktarlar ile başlamalısınız ve tekrar tüketmeden birkaç dakika beklemelisiniz.​

Uygun bir bağlamda tüketmek tercih edilmelidir : zaman, mekan, arkadaş ortamı, ve aynı zamanda zihinsel ve fiziksel durumunuz, kenevir etkilerini belirleyen faktörlerdir (='set & settings').​

'Bad trip', diğer bir deyişle, beklenmeyen ani yan etkiler, daima iyicil türden etkilerdir ve nadir karşılaşılan bir senaryodur. Genellikle tecrübesiz olanlar ve yemek yemeden tüketenler veya keneviri hazmederek tüketenlerde gözlemlenir. Aslında bu duygular, anksiyete belirtileridir ve kendinizi kötü hissederseniz (lipotimi, renk solukluğu) ; gerçek panik ataklar tetikleyebilir ve hatta geçici bilinç kaybına (=vagal senkop) yol açabilir.​

Kenevir tüketimi sonrası, eğer kendiniz kötü hisseder ve anksiyojen duygular içine girerseniz, sakin ve hava sirkülasyonu temin edilen bir yerde dinlenmelisiniz : sulu bir meyve veya şekerli bir meşrubat en iyi antidottur.​

Sakin nefes almaya özen gösterin ve panik yaratmayın : kendinizi tekrar iyi hissetmeniz için genellikle birkaç dakika yeterlidir. Nadiren yaşanan geçiçi bilinç kaybı ile karşılaşırsanız, kişinin ayakları yüksekte olacak şekilde uzanmasını sağlayın (=Trandelenburg pozisyonu) ve bir sağlık personeliyle iletişime geçin (acil bir durumda, çekinmeden 112'yi arayın).​
Kardiyak patolojiler yaşamaktaysanız ve bir tedavi sürecinde kenevir tüketimini kısıtlayan ilaçlar kullanıyorsanız, kenevir tüketmeyin. Durumdan şüphe ediyorsanız, doktorunuza danışın.​

- ATEŞLEYEREK TüKETiM -
 duman tercih edenler

Keneviri ateşleyerek tüketiyorsanız (sigara, pipo, bong,...) imkanlar el verdiği ölçüde, aktif maddesi yüksek oranda olan çeşitler seçmeye özen gösterin, aradığınız etkiyi hissetmek için daha az miktarda kenevir ateşlemiş olursunuz. Yüksek kalitede ve küçük miktar kurutulmuş kenevir çiçeklerini, pipo ile tüketmek daha az hasara yol açar : dumanda bulunan katran oranı, piponun iç gövdesinde oluşan yoğunlaşma sonucu, düşüş gösterir (bu nedenle, düzenli temizlik işlemlerini ihmal etmeyin).​

Daha uzun gövdeli pipolar ise, dumanı soğutma özelliğine sahiptirler, böylece solunum yollarını daha az tahriş eder. Nargile ve bonglar tercih edilmemelidir, zira tüketilen kanabinoid miktarına nazaran, daha çok kansorijen madde üretirler.​

Dumanı ciğerlerinizde daha uzun bir süre tutmak, dumanın ciğerlerinizdeki toksisitesini yükseltir, aynı zamanda pnömotoraks riski gerçektir ve tükettiğiniz kanabinoid oranı önemli ölçüde yükselmez.​

Zanaatsal sigara tercih edenler, ateşleme sırasında daha az katran üreten ince ve beyazlaştırılmamış sarma kağıdı kullanmaları tavsiye edilir. Daha az kağıt kullanmak için ters sarmak daha uygundur (yapışkan içe doğru). Ancak, sigara sarmak en toksik ve en verimsiz tüketim metodu olduğunu biliyoruz. Dünya Sağlık Örgütünün (W.H.O.) yayınladığı şemaya göz atın lütfen :​

Kenevir sigarası ateşlendiğinde THC dağılımı (+/- %2).
duman_who.jpg

Sarma sigara için kullanılan filtreler, özellikle kenevir tüketmek için tavsiye edilmez. Bu filtreler gaz halindeki dumana (karbonmonoksit ve inorganik bileşikler) etki etmemekle beraber, partikül halindeki duman (ağır metaller, katran ve organik bileşikler) üzerinde etkilidirler ve kanabinoidlerin bir bölümü filtre içinde kalmaktadır. Bunun sonucunda ortaya çıkan kansorijen/kanabinoid oranı, filtresiz (karton filtre) sigaralardan çok az farklıdır. Aynı zamanda, tüketicinin dilediği etkilere ulaşmak için, dumanı daha derin çekmesinden dolayı, filtrenin etkileri sınırlı kalmaktadır.​

Sarma kağıt veya sarma kağıt kullanmadan, ateşleyerek kenevir tüketmek en berbat (toksik) tüketim şeklidir.

- ATEŞLEME METODUNDAN VAZGEÇMEK -
 farklı tüketim metotları

1_ Kenevir çiçeklerini veya konsantresini vaporizatör ile (=buharlaştırıcı cihazıyla) tüketmek.
Kenevir ile sarılmış sigaradan elde edilen dumanın içeriği, global olarak, tütün sigarasından pek farklı değildir (aktif maddeler hariç).​

Kanabinoidlerin ateşleme metodu sonucu oluşan toksik etkileri onarma özelliği olsa da (özellikle akciğer üzerinde), günümüzde en verimli ve en az sorun yaratan tüketim metodu vaporizasyondur : 230°C'u geçmeyen bir ısıda (bitkisel maddelerin yanma noktası) platformun üzerinde oluşan kenevir buharı, %95 kanabinoid türevleri içerir. Halbuki kenevir çiçeği ile sarılmış bir sigaranın ateşlenmesinden (600°C) oluşan dumanın içeriği genellikle, %90 toksik madde ve %10'dan az kanabinoid barındırır.​
Bu metot ile tüketmek, kanser ve kardiyak patoloji risklerini veya solunum sorunlarını gerçekten azaltmaktadır. Kenevir kültürüne ilgi duyan bireylerin bu yönteme yönelmeleri tavsiye edilir. Bu metodun avantajları konusundaki farkındalığın yaygınlaşması, kamu sağlığı açısından önemlidir.​

2_ Kenevir ile hazırlanmış yemek ve tatlı çeşitleri.
Yeni hasat edilen kenevir bitkisi yutulduğunda, hiç veya az psikoaktif etki eder. Kurutulmuş kenevir ve haşiş ise, ½ saat ile 2 saat içinde etkiler hissedilir. Solunum metodu ile karşılaştırılır ise, etkiler daha yoğundur ve daha uzun sürer (4 ile 6 saat). Aktif prensiplerin değişkenliği ve yoğunluğun öngörülmezliği nedeniyle, az miktarda tüketmek ve arayışı içinde olduğunuz etkilere ulaşmak için, tekrar tüketmeden önce, etkileri beklemek tavsiye edilir.​
Yemek hazırlarken doğal, sağlıklı ve kaynağını bildiğiniz ürünler kullanmaya özen gösterin, böylece eklediğiniz maddelerden oluşan toksik bir senaryo ile karşılaşmazsınız.​

- GüVENSiZLiK RiSKLERiNi öNLEMEK ve YASAL RiSKLER -
 sorun yaratan faktörler

Sokaktan ve tanımadığınız bir kişiden kenevir elde etmek, dikkate almanız gereken birçok risk ve dış etken içermektedir. Ancak, önlenebilir bir durumdur. Eğer genellikle kenevir temin ettiğiniz bağlantınızdan tedarik edemiyorsanız, bu, tüketiminize ara vermeniz için geçerli bir neden olabilir.​

Kenevir tüketiminiz hakkında, bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmiş olmak, özel bir belge gerektirmeden, bazı durumlarda yasadışı madde tüketim yasasına karşı bir tür koruma oluşturabilir. Doktor veya adiktolog (bağımlılık uzmanı) tarafından gözetim altında olan tüketiciler, sağlık raporu çıkartabilirler ve özel durumlarda yasal sorunları aşabilirler.​

Tüketim ritminiz yüksekse (haftada en az 2 defa), araç trafiğine pilot rolünde çıkmayın, uzun yolculuklar için toplu taşım araçlarını ve eko-yolculuğu tercih edin. Kısa mesafeler için motorsuz araçlar kullanın (bisiklet,...) ve kask takın. Hayatta kalın ! Sizleri seViyoruz !​

*Bu yazı kati sürette kenevir tüketimi hakkında bir monografi olarak algılanmamalıdır. Kenevir tüketimini onaylayan veya tetikleyen bir ifade olarak kabul edilmemelidir. T.C.'inde Cannabis Sativa bitkisini eğlence amaçlı veya tıbbi nedenler gereği tüketilmesi için yasal bir düzenleme bulunmamakla beraber, bilgilenmek sağlığa zararlı değildir.[+18]

UYARI : Bu makale özellikle kenevir tüketen bireyler için yazılmıştır. Kenevir bitkisinin psikoaktif türlerini eğlence amaçlı tüketmek, Türkiye Cumhuriyeti'nde yasal değildir (bkz. T.C.K. 188-191).
fRee-aNkARA.org bu makaleyi, Creative Commons by-nc-nd lisans şartlarına uygun yayımlamaktadır. Lisans şartlarını takip ettiğin sürece, ticari amaç haricinde dilediğin boyut ve formatta kopyalayabilir ve çoğaltabilirsin.

free_ankara_cc.jpg

Tenantturtle

Yeni üye

Kanabinoidlerin ateşleme metodu sonucu oluşan toksik etkileri onarma özelliği olsa da (özellikle akciğer üzerinde), günümüzde en verimli ve en az sorun yaratan tüketim metodu vaporizasyondur : 230°C'u geçmeyen bir ısıda (bitkisel maddelerin yanma noktası) platformun üzerinde oluşan kenevir buharı, %95 kanabinoid türevleri içerir. Halbuki kenevir çiçeği ile sarılmış bir sigaranın ateşlenmesinden (600°C) oluşan dumanın içeriği genellikle, %90 toksik madde ve %10'dan az kanabinoid barındırır.​

Buradan yola cikarak esrari vaporizasyon ile aldigimizda hemen hemen 9 kat daha etkili oluyor . Böylelikle normal tuketimimiz 9 kat azaliyor diyebilir miyiz?

free-ankara.org

Yeni üye

mERhAbA Tenantturtle,

"..kenevir bitkisinin etkilerine herkes aynı derecede hassas değildir."
Etkiler hakkında orantıdan söz etmek yanlış olabilir.

Bu paragrafta odaklanan nokta,
ciğerlerine çektiğin buhar ve duman arasındaki 
'toksik madde varlık' oranıdır.

Buharda kanabinoid yoğunluğu yüksektir, 
ateşleme metodu ile karşılaştırıldığında,
tüketim hacminde düşüş görülebilir
fakat sistematik değildir.

seVgiler.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • VendettaX VendettaX:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** **** ******* ***** dready** ********* ******* ***** **** **** ******
    +1
  • A ax-b:
  • A ax-b:
    ***** ******* *** ***** ********* * ******** ***** ********* ********* *****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********** **** ***** ********* *** ******** * ***** ******* ***** ** ****** ***** *** ***** **** ******** ****** **** ** ***** ****** ** ********* ********* ******* ****** ******* ******** ********* **
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • N nicozaniolo:
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ** ********** *** **** ****** **** ***** ***** ********** *** ** dready**** ****** ******** *** **** *********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • RuhsuzGarden RuhsuzGarden:
    ***** dready ***** ********* ********** ********** ******** ***** ******* *** ***** ***** **** dready* ** ********* ** ****** *** dready* ****** *******
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** dready ***** ********* ********** ********** ******** ***** ******* *** ***** ***** **** dready* ** ********* ** ****** *** dready* ****** ********* **** ***** ******* *********
    ***** *** *** **** *** ******** ** dready* **** *** ******* *** ****** *** ******** ****** ******* ****** ***** *****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* ***** ****** ********* ****** ******** *** ***** ********** ******* **** ****** **** ****
    ******* dready** ******* ***** ***** *********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** *** *** **** *** ******** ** dready* **** *** ******* *** ****** *** ******** ****** ******* ****** ***** ******** ******** ***** ***** ********* ******* *** ****** **** ** ***** **** ** ** ***** **** **** ******* ********
    ********* **** dready*
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* **** dready*********** ** **********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* ****** dready** ********** ** ******* **** ****** ****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    RuhsuzGarden RuhsuzGarden: ********** **** ***********