Mantara giriş

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Parafilmini bir fotolarsan, kullanımına örnek verebilirim. Çok kolaydır, el alışkanlığı ister.

Dostum merhabalar ben mantardan hic anlamiyorum suan mariuana growerligi yapiyorum mantarda denemek istiyorum bloklarina yazilarina baktim ve anlatim tarzin cok guzel rica etsem bana donus yqparmisin

Cuhara

Müptezel
Kankacım spor kazıyıp gelişim gözleyerek işini zorlaştırıyorsun.

Sporunu bir aşamadan geçirmen gerekiyor. Peki neden?

Bak şimdi;

Folyo üzerine kazılmış spor, uyku halinde bir spordan başka bir şey değildir. Sen bir sporu sıvı şırınga haline getirdiğin zaman yaptığın işlem sporları uyandırmaya yarar. Uyku halindeki bir sporu, uyandırmadan petri agara aşılarsan, fotoğraflarda da görüldüğü gibi bakteri, sporundan çok daha hızlı gelişir. Petrilerinde bakteri var. Parafilm bandı çekmeyi öğrenmen gerekiyor. Bu şekilde parafilm kullanmak, sana steril oksijen konsantrasyonu sağlamayabilir. Miselyum gelişimi ile ilgili bir şey söylemek için henüz çok erken. Bekleyip görmek gerek.

Miselyumun bir takım aşamaları var. Sporunu sıvı şırınga yapman şart. Bu sıvı şırıngayı, ya sıvı kültüre ya da petri agara aşılayacaksın. Petri agara aşılarsan monkaryotik miselyumdan, dikaryotik miselyuma geçişi beklersin. Ama sıvı kültüre aşılayıp, biraz zaman verir ve bu sıvı kültür'den petri agara aşılama yaparsan, hali hazırda elinde dikaryotik miselyum olur. Dikaryotik miselyum ile işlem yapmak seni istediğin sonuçlara daha hızlı götürür. Hem de elinde çokça deneme hakkının olduğu 200ml miselyum bulunur. Sporlarını da bu şekilde harcamazsın.

Sporlarını ne şekilde muhafaza ediyorsun bilmiyorum, ama bu bakteriye sporların da sebep olmuş olabilir. Peki şimdi ne olacak?

Bekleyip görmekten başka seçenek yok. Sadece izolasyon yapabilecek parçaya ulaşamadan tüm petrini kontaminant sararsa, bu işlemin başarısız olma ihtimalini düşünebiliriz. Fakat şimdilik enseyi karartmaya gerek yok. Sen güncelle kankam değişiklik gördükçe, bir yandan da istersen sterilizasyon ya da kültürler üzerine sohbet edelim. Ama hepsinden öte IcBlue balımın elinden tutma mevzusuna sıcak bakmanı da şiddetle tavsiye ederim :)

Gönlünce olsun.
IcBlue ustamın elinden tutmak tabi ki isterim, nasıl yapıcam :d Parafilm bandı izledigim bi kanalda gördüğüm şekilde uyguluyorum, zaten hepsi aynı. https://www.hepsiburada.com/parafilm-100-mm-x-38-mt-pm-HBC000044MTR3 . 2 kare genişliginde kesip ikiye katlayıp petriyi çevirerek yapıştırıyorum

Ü

Üye silindi 30498

Guest
PARAFİLM BANT 1.300TL!!!!!!!!!

Hassikome...

Ben nasılsa var diye, şapur şupur kullanıyorum...

Kağıt üzerinde söylediğin şey doğru, ama uygulamada sıkıntı var. Parafilm bandının ne petrinin üzerine ne de altına çok taşmaması gerek. 2 kare genişliğinde kesiyorsun, enlemesine ikiye katlıyorsun, gerdirerek sarıyorsun. Ama bu şekilde yaparak taşırmaman gerekiyor normalde. 1.300 parafilm. Çok iyiymiş... Spor kadar fiyat mk

Dostum merhabalar ben mantardan hic anlamiyorum suan mariuana growerligi yapiyorum mantarda denemek istiyorum bloklarina yazilarina baktim ve anlatim tarzin cok guzel rica etsem bana donus yqparmisin

Selamlar dost.
Elimden geldiğince elbette yardımcı olmaya çalışırım.

Cuhara

Müptezel
PARAFİLM BANT 1.300TL!!!!!!!!!

Hassikome...

Ben nasılsa var diye, şapur şupur kullanıyorum...

Kağıt üzerinde söylediğin şey doğru, ama uygulamada sıkıntı var. Parafilm bandının ne petrinin üzerine ne de altına çok taşmaması gerek. 2 kare genişliğinde kesiyorsun, enlemesine ikiye katlıyorsun, gerdirerek sarıyorsun. Ama bu şekilde yaparak taşırmaman gerekiyor normalde. 1.300 parafilm. Çok iyiymiş... Spor kadar fiyat mk

Selamlar dost.
Elimden geldiğince elbette yardımcı olmaya çalışırım.
Şu dk dan itibaren ciddiyetimi artırıcam, ben tamam zordur ama minimum %10 %20 başarı yakalasam yine gemiyi yürütürüm diye düşünüyordum bu şekilde 1000de 10 bile zor görünüyor önce SAB ı yapıcam. Sonra sıvı kültür işini halledicem

Ü

Üye silindi 30498

Guest
IcBlue'da ben de normalde bu konuda sıfır istikrarlıyız kankacım. Baktık biri kitaba uymuyor mu? mehh deriz geçeriz bak çok ciddiyim :D Senden bir şey çıkacağını bilmesem valla uğraşmam :)

Hadi bakalım. Ev çok sıcak değilse alınır hasat. Sporların da iyiye benziyor. Bol şans.

Kankacım spor kazıyıp gelişim gözleyerek işini zorlaştırıyorsun.

Sporunu bir aşamadan geçirmen gerekiyor. Peki neden?

Bak şimdi;

Folyo üzerine kazılmış spor, uyku halinde bir spordan başka bir şey değildir. Sen bir sporu sıvı şırınga haline getirdiğin zaman yaptığın işlem sporları uyandırmaya yarar. Uyku halindeki bir sporu, uyandırmadan petri agara aşılarsan, fotoğraflarda da görüldüğü gibi bakteri, sporundan çok daha hızlı gelişir. Petrilerinde bakteri var. Parafilm bandı çekmeyi öğrenmen gerekiyor. Bu şekilde parafilm kullanmak, sana steril oksijen konsantrasyonu sağlamayabilir. Miselyum gelişimi ile ilgili bir şey söylemek için henüz çok erken. Bekleyip görmek gerek.

Miselyumun bir takım aşamaları var. Sporunu sıvı şırınga yapman şart. Bu sıvı şırıngayı, ya sıvı kültüre ya da petri agara aşılayacaksın. Petri agara aşılarsan monkaryotik miselyumdan, dikaryotik miselyuma geçişi beklersin. Ama sıvı kültüre aşılayıp, biraz zaman verir ve bu sıvı kültür'den petri agara aşılama yaparsan, hali hazırda elinde dikaryotik miselyum olur. Dikaryotik miselyum ile işlem yapmak seni istediğin sonuçlara daha hızlı götürür. Hem de elinde çokça deneme hakkının olduğu 200ml miselyum bulunur. Sporlarını da bu şekilde harcamazsın.

Sporlarını ne şekilde muhafaza ediyorsun bilmiyorum, ama bu bakteriye sporların da sebep olmuş olabilir. Peki şimdi ne olacak?

Bekleyip görmekten başka seçenek yok. Sadece izolasyon yapabilecek parçaya ulaşamadan tüm petrini kontaminant sararsa, bu işlemin başarısız olma ihtimalini düşünebiliriz. Fakat şimdilik enseyi karartmaya gerek yok. Sen güncelle kankam değişiklik gördükçe, bir yandan da istersen sterilizasyon ya da kültürler üzerine sohbet edelim. Ama hepsinden öte IcBlue balımın elinden tutma mevzusuna sıcak bakmanı da şiddetle tavsiye ederim :)

Gönlünce olsun.
Bu konu ile ilgili bir link bırakabılır misin ?
** Sen bir sporu sıvı şırınga haline getirdiğin zaman yaptığın işlem sporları uyandırmaya yarar. Uyku halindeki bir sporu, uyandırmadan petri agara aşılarsan, fotoğraflarda da görüldüğü gibi bakteri, sporundan çok daha hızlı gelişir. **

Ü

Üye silindi 30498

Guest
** Sen bir sporu sıvı şırınga haline getirdiğin zaman yaptığın işlem sporları uyandırmaya yarar. Uyku halindeki bir sporu, uyandırmadan petri agara aşılarsan, fotoğraflarda da görüldüğü gibi bakteri, sporundan çok daha hızlı gelişir. **

Kaynak mı istiyorsun dostum anlayamadım ne için link istediğini?

Benim kaynağım @IcBlue

Fakat konuya ilişkin Türkçe kaynak bulmak mümkün değil. Altını çizerek ifade edebilirim. Hatta bir mikolog ile yaptığımız işlemler üzerine yaptığım görüşme sonucu "ki bu kişi adını vermek istemediğim bir üniversitede öğretim görevlisi profesör mikolog" kendisinin de verdiği bilgi, Türkiye'de bu işlemin yapılmadığı yönünde. Ama bir diğer unsur, bu konuyla alakalı kaynak paylaşacak bir durum yok, çünkü kaynak istediğin durum tecrübe ile sabit bir konu.

Şöyle düşünelim;

Folyo üzerine kazınmış spor nedir? Yetişen mantarın yaşam döngüsünü tamamladığı ve üremek üzere etrafa saçtığı sporu, daha öncesinden önlem alarak, dağılmasını engelleyerek ve sonradan kullanmayı hedefleyerek bir şeyin üzerine toplamaktır. Yani kısaca bu spor, hareket halinde ve aktif bir spor değil, uyku halinde bir spordur.

Uyku halindeki sporu, mikrobiyolojik canlılar için besin bombası olarak tanımlanan bir petri agara aşılamak, petri agarda oluşacak rekabetçilerine göre çok riskli bir durum.

Peki neden ve nasıl?

Ev ortamında yapacağın işlemlerin hiçbiri asla %100 steril olamaz. Bizler %100 steril olma oranına yakın olma çabası güderiz ve işlemlerimizi hijyen protokolüne tabi tutarak uygulamaya çalışırız. Bu durum besiyerimizde görmek istemediğimiz durumlardan bizi kurtarmaya yarar. %100 steril olmak diye bir şey olmadığı için, besiyerinde sporuna her zaman bir & birden fazla rekabetçi bulunur. Zaten işin espirisi tam olarak burada. Petriye aşılama, izolasyona tabi tutma gibi işlemleri, kontaminantlardan arınmak, saf, temiz ve diğer rekabetçilerine göre çok daha güçlü bir miselyum oluşumu olan rizomorf miselyumu yakalamak için yapıyoruz.

Tüm bu işlemlerdeki amacımız, rizomorfu bir an önce bulacağımız petriyi yakalamak. Fakat bunu yaparken de, miselyumu çok fazla izolasyona tabi tutmadan, mümkün olan en kısa izolasyon sayısı ile yapmaya & başarmaya özen gösteriyoruz. Çünkü ne kadar fazla izolasyon yaparsan, miselyumu o kadar fazla mutasyona zorlamış oluyorsun. Mutasyona uğrayan bir miselyumun vereceği meyve de, verdiği meyvenin bırakacağı etki de çok kestirilemez bu şartlarda.

Miselyumun çok basit bir yaşam döngüsü var dostlar. Doğar, beslenir, DNA alışverişi yapar, beslenir, büyür, beslenir, mutasyona uğrar, beslenir, yeterli ışık, ısı ve ortamı bulduğu anda da meyve verme döngüsüne girer.

Meseleden çok uzaklaşmadan toparlamak gerekirse;

Besiyerinde bulunan rekabetçilerine göre daha hızlı bir miselyum gelişimine ihtiyacın var. İlk izolasyon bile olsa (ki ilk izolasyonda kontaminant elbette olacaktır "spora göre") en minimum düzeyde kontaminant ile karşılaşmalısın. Bunun için de, petrideki rekabetçilerine çok büyüme fırsatı vermeden, miselyuma olabildiğince agrasif büyüyebilme avantajı vermelisin. Bu elbette sporun kalitesinden tut, besiyerinin içinde barındırdığı materyallere kadar çok hassas bir konu olsa da petriden kurtulmanın tek yolu bu. Hal böyleyken, rekabetçilerine göre daha yavaş büyüme gösterecek uyandırılmamış bir sporu agara aşılamak, kontaminantların daha önce büyümesi anlamına geliyor.

Dostlar bu işin altın bir takım kuralları var. Bak öyle olur böyle olur zart zurt demiyorum. OLMAZSA OLMAZ! Bu kadar net. He yapan yok mu? Evet var. Aç bir iki tane mantar forumuna gir, gez dolaş, adam bokun içinde yetiştiriyor mantarı (ki tezek mantarın büyümesi için en verimli alandır) ama biz içinde bulunduğumuz bu koşullarda ve bu kalitedeki sporlarda, fantezi değil sonuç arıyoruz.

1-) Doğru koşulları oluşturma

2-) Hijyen protokolü

3-) Gözlem disiplini

4-) Doğru muhafaza koşulları (Üretim aşamasında ve hasat sonrası)

5-) Doğru uygulama teknikleri

6-) Pratik & Deneyim

Bunlar olmadan da başarılı olmak mümkün mü? Mümkün. Elemanın biri DC'den foto attı mesela mantar var elimde diye. Box'ın yarısı yok. Diğer yarısı yeşil. Yiyene afiyet olsun, yetiştiren de kendine iyi davransın bu hayatta ne diyeyim şimdi.

Not: Türkiye içerisinde LAB ortamında mikolojik işlemler yapan çok az sayıda yer var ve bunların bazıları eğitim kurumlarıdır. Üstelik bu eğitim kurumları devlet onaylı mantar yetiştiriciliği sertifikaları vermektedir. Buyurun bu sertifikayı veren eğitim kurumlarından birini arayın ve onlara "Ben petri agardan hasata kadar yetiştiricilik eğitimi ve sertifikası almak istiyorum" diyin. Bakalım ne cevap verecekler. Cevapları lütfen buradan paylaşın hep birlikte okuyalım. Türkiye'de bu konular ile ilgili tek kaynak @IcBlue benim için. Bazıları bunu abartılı bulabilir, hak veriyorum. Fakat aynı sofrada oturup yemek yediğim Bilmem ne, Bilmem ne üniversitesi Mikoloji dalı profesörü eğitim görevlisi, Bilmem kim Bilmem kim gibi, anasının köyünden babasının memlektine kadar ünvana sahip insanlar, şu forumda paylaşılan şeyleri okuyup VAY **** çekiyor...

@IcBlue Şu sıra yine sanat sepet işleri ile ilgileniyor. Bana da kargo çıkaracaktı san pedroları en son. Beklemedeyiz. Düşer illa ki buralara :)
Son olarak kaynağım IcBlue derken şaka yapmıyorum. Ben bu iş ile ilgili her şeyi A'dan Z'ye kadar, hiçbir karşılığı olmadan, sırf beni eğitmek için elleriyle gecelerce yazdığı PDF'lerden öğrendim, görüntülü uygulamalar gerçekleştirdim. İçine tükürmekten tut, 1cc sporu tek petriye aşılamaya, 21g ile yapılması gereken işlemi, 14g şırınga ile yapmaktan tut, steril iğne kullanmak yerine şırıngaların her işlem öncesi uçlarını yakmaya kadar bir çok deliliğime sabır göstermiş, başkası olsa "S*kerim yapacağın işi" raddesine çoktan gelmesi gerekirken bana hep "sorun yok balım hallederiz" çekmiştir. Doğum günüm geçti pedrolarımı yolla! @IcBlue <3

Sevgiler & Saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:

IcBlue

Doktor
kankacım konuya ilgiliysen biraz araştırmayla bunun sebebini kendin de anlayabileceğin pek çok farklı yazı çıkacak zaten karşına ama ben mantığı kısaca şu şekilde açıklayayım önden;

agar üzerine kuru aşılama yaptığında, agar yüzeyindeki nem ile sporun uyanması yaklaşık 14 gün alıyor. yüzey üzerindeki şart bakımından daha az seçici kontaminantlar halihazırda gelişim göstermeye başlamış olduğundan, misel gelişmeye başladığında aynı besi ortamında büyük bir dezavantaja sahip oluyor. ki kontaminantların agresifliğine göre bu, miselin gelişimini tamamen engelleyebilir. örneğin sour spot gibi bakteriler akışkan, ıslak bir yapıdadır ve özellikle petri hareket ettirildikçe daha fazla alanı kaplar, bu bakterinin kapladığı alanlarda misel gelişemez.

çok yoğun nem ortamında ise sporların uyanması ortalama 1 ile 3 gün sürüyor. bunun için spor şırınga yöntemini kullandığında, uygun şartlardaki besi ortamında gözle görülür gelişim ortalama 5-7 gün sonra gözlemleniyor. bu, hijyen protokolüne uygun çalışılmış petriler ve laboratuvar ortamından alınmış bir spor ile kaymak gibi çalışan bir yöntem. bu nedenle de araştırırken karşına en sık çıkan yöntem muhtemelen bu olacaktır. ancak bunu bir adım daha ileri taşımak da mümkün.

burda sıvı kültür ortama çok havalı bir giriş yapıyor. çünkü diğerlerinden farklı olarak aşı kültürün spor değil, direkt misel. petri üzerine besinli sıvı çözeltisi içerisinde yaklaşık 14 gündür geliştirdiğin miseli aşıladığında gelişim, ertesi güne gözle görülür hale geliyor. bu da petri yüzeyindeki kontaminantları elimine etmesine yarayacak büyük bir avantaj sağlıyor.

ki bu yüzeyselin de yüzeyseli bir anlatım oldu, bunun için te mantarın anatomisinden başlayarak sohbet etmek gerekir aslında. o nedenle lütfen kusuruma da bakma, biliyorum kaynak istedin ama ben bu tarz araştırmaları en son 7 yıl önce yaptım. o yüzden bir soru sorulduğunda araştırmalarımdan önce kendi bilgi birikimimle destekliyorum. yine de farklı aşılama yöntemlerini gerek araştırırken, gerek deneyimlerken bunun neden böyle olduğunu kendin daha iyi anlayacaksındır tabi. gönlünce olsun, bol şans.

Arkadaşlar Uzun yazılarınız için teşekkür ederim.

alıntıladıgım mesaj sporu sıvı şırınga halıne getırmekten kasıt

spor > spor şırınga > agar ise mantığı garip geldi. Herkangi bir araştırma deneyım görmediğim için sordum

Ama satırlar satırlar satırlar sonunda yazılan Sıvı kültürün ortama giriş şekliiii olunca konu Kapandı. olmasaydıı bile sorunun cevabı Deneyimime göre , şurda gördüm link veya görüştüğüm gizli bir mikolog demeniz yeterliydi extra infolar herkes için faydalı olacaktır.

Mutlu tripler eğlenceler sevgiler saygılar çiçekler

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********