Mantar!!!! (Bilgilendirme)

• Konbuyu başlatan Üye silindi 25603
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka o yukardaki telefon üstünde görünen 667 PPFD ve 650 PPFD olanlar. Bize tam lazim olan PPFD degeri. Bir makale göndermistim buradan isik konusunda o makaleyide oku lütfen . Bulamaz isen makaleyi tekrar gönderirim.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka bir kaydir ekrani bak alttada yaziyor ve tekrar ölc degerler degisecek bir de kanka kullandigin isik neydi yazarmisin lütfen belki yazmissindir ama aklimda kalmadi

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka bana göndermis oldugun bu degerler istedigimiz degerlerden cok düsük ve bir cok cop 150 watt ld full spectum isigin teknik bilgilerine baktim, O isik bize lazim olan gücte isik vermiyor. Sana tavsiyem varsa bütcede 200 tl 100 watt mavi LED projektör al n11 de var tak kabine bak nasil kuduracak bitkin. Cicekte bir de kirmizi takviye.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka isigini iyice arastirdim sen simdi isik ölcmeyi filan birak. O isik sana veg döneminde yetecek ve artacak bile ama tavsiyem cicege gectiginde direk 50 watt KIRMIZI led projektör ile takviye et. N11 de 110 tl ye var cok iyi sonuc alirsin. Kanka dikkat et samsung QB lerde isi sorunu var bitkiye cok yaklastirma va kabin sürekli havalansin.

Kanka isigini iyice arastirdim sen simdi isik ölcmeyi filan birak. O isik sana veg döneminde yetecek ve artacak bile ama tavsiyem cicege gectiginde direk 50 watt KIRMIZI led projektör ile takviye et. N11 de 110 tl ye var cok iyi sonuc alirsin. Kanka dikkat et samsung QB lerde isi sorunu var bitkiye cok yaklastirma va kabin sürekli havalansin.
Brom UV IR anahtarları da var ışıkta çiçeklenme de onları açtığımda 50watt kırmızı lede ihtiyaç var mı 50cm mesafede şu an dimmer %50 açık
Her geçen gün dimmeri yavaş yavaş yükseltiyorum.
havalandırma giriş 800m3
Çıkış 1650m3 7/24 çalışıyor

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Havalandirma süper kanka , kanka isigin teknik degerlerine baktim 560 umol/s PPFD dgeri veriyor tabiki bu 1 metre uzakliktan sen 50 cm indirince neredeyse 2 katina cikar. Ama sana gönderdigim yazida oladugu gibi biz 1500 umolS PPFD civarinda bir degeri yakalamaliyiz ki bitkimiz tam hakki ile gelissin. Olmasada olur tabiki, gene mahsül alirsin, benim yazdiklarim tam hakkini vererek en iyi hasat almak icin

Havalandirma süper kanka , kanka isigin teknik degerlerine baktim 560 umol/s PPFD dgeri veriyor tabiki bu 1 metre uzakliktan sen 50 cm indirince neredeyse 2 katina cikar. Ama sana gönderdigim yazida oladugu gibi biz 1500 umolS PPFD civarinda bir degeri yakalamaliyiz ki bitkimiz tam hakki ile gelissin. Olmasada olur tabiki, gene mahsül alirsin, benim yazdiklarim tam hakkini vererek en iyi hasat almak icin
Brom indireyim 40 cm e olmaz mı

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka teknik bilgilerinde 55 cm den asagi sicaklik sorunu olabilir aziyor indirme risk olabilir. Yada dikkat et sürekli kontrol ederek indir

Luqi

Yeni üye
Birde asagidaki makaleyi oku. Alintidir google tercümesi.

Bir iç mekan kenevir çiçek odasının verimi veya verimi, odanın büyüklüğü veya mevcut alan ile sınırlıdır. Bu, uygulama alanınızın boyutunun ihtiyaç duyulan ışık miktarını da belirleyeceği anlamına gelir. Fotosentetik Foton Akısı (PPF) ve Fotosentetik Foton Akısı Yoğunluğu (PPFD) seviyeleri, yetiştiricilerin kapalı yetiştirme alanları için en iyi aydınlatma çözümlerini belirlemelerine yardımcı olabilir. Bir çiçek odasında aydınlatma miktarı yetersiz olduğunda, sonuç daha düşük kaliteli kenevir ve daha düşük miktarlardır. Bitkiler çok yüksek bir yoğunlukta çok fazla ışık alırlarsa hafif yanık alabilirler. Yüksek Yoğunluklu Deşarj (HID) ışıklarının reklamı genellikle lambanın vat miktarına bağlı olarak belirli bir büyüyen alan için yapılır; örneğin, ışık üreticileri tarafından 5'x5'lik bir büyüme alanında optimal olması için 1000w HID ışığı önerilir. Yetiştiriciler, ne kadar ışığa ihtiyaç olduğunu belirlemek için watt kullanmak yerine, bitki örtüsünün aldığı ışık miktarını ölçmelidir. Unutmayın, HID ışıklar, Fotosentetik Olarak Aktif Radyasyon (PAR) olarak kabul edilen 400nm-700nm ışık spektrumu aralığında ışık verir. Bu PAR ışığı özellikle önemlidir çünkü bitkilerin büyümek için bu aralıkta olan ışığa ihtiyacı vardır. Işık, foton adı verilen bir birimle ölçülür. Bu sadece yeterli aydınlatma elde etmekle ilgili değil, özellikle yeterli PAR fotonları elde etmekle ilgili.

İdeal PPFD Seviyeleri
İdeal PPFD seviyeleri, kapalı yetiştirme alanları için 700-900 µmol (PPFD) arasındadır ve kanopinin tepesinde 500 µmol'den (PPFD) daha az alan herhangi bir nokta olmamalıdır. 500 µmol'den (PPFD) daha az alan bitkiler, ideal PPFD seviyeleri alan çiçekli kenevir bitkilerine kıyasla daha fazla "larf" veya daha az yoğun ve yapraklı tomurcuklara sahip daha küçük tomurcuklar üretecektir. Birçok yetiştirici, bitkilerine olabildiğince çok ışık fotonu sağlamak için kapalı bir yetiştirme alanına gereğinden fazla ışık eklemeye çalışabilir, ancak kenevir bitkisinin kullanabileceği foton yoğunluğunun da bir sınırı vardır. Daha büyük kenevir bitkileri, yetiştirme alanına tutarlı bir şekilde yeterli ek CO2 uygulanırsa ve sıcaklık ve bağıl nem gibi ek çevresel faktörler de optimal ise 1500 µmol'e (PPFD) kadar daha yüksek PPFD seviyelerini işleyebilir. Işık alımları, ortamdaki CO2 miktarı ile bir şekilde sınırlı olabilir. PPFD seviyeleri iç mekanlarda 2000 µmol'ü (PPFD) aşarsa, aşırı durumlarda verimdeki kalite ve miktarın düşmesi olasıdır. Aşırı PPFD seviyeleri sonunda bitki dokusu hasarına yol açabilir. Bitkiler, aşırı aydınlatmanın bir sonucu olarak foto koruma tepkileri ile kendilerini korumaya çalışacaklardır. Fotoinhibisyon, hafif stresin bir sonucu olarak fotosentez hızını azaltır. Fotoinhibisyon artık bir bitkiyi etkili bir şekilde korumadığında, sonunda kloroz ortaya çıkacaktır.

PPFD'nin ölçülmesi
Watt, bitkiler için kullanılabilir ışık miktarını ölçmek için doğru ölçü değildir. Bunun yerine yetiştiriciler, bitkiler için kullanılabilir ışık miktarını ölçmek için Fotosentetik Foton Akısı (PPF) ve Fotosentetik Foton Akısı Yoğunluğu (PPFD) kullanmaya odaklanmalıdır. PPF, PAR fotonlarının ölçümüdür ve PPFD, belirli bir uzaydaki PAR foton yoğunluğunun ölçümüdür. Bu, yetiştirme HID, LEC ve LED'de kullanılan tüm ışık türleri için geçerlidir.

Aydınlatmayı Sınırlayan Faktörler
Bir bitkinin fotosentez için ışık alımını sınırlayabilen başka çevresel faktörler de vardır. Ortamın sıcaklığı, CO2 seviyeleri ve bağıl nem, bir bitkinin fotosentez hızını etkileyebilecek faktörlerdir. Sadece çevresel faktörler değil, bitkinin genel sağlığı da fotosentez hızını etkileyebilir.
usta çok fazla terim kafamı karıştırıyor. Kısaca şu mudur yazan. Önemli olan watt değerin değil ppfd değerlerinin doğru olmasıdır. Ve büyük bir alanda doğru ppfd değerlerini alan bitkiler daha iyi gelişim gösterirler?

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Aynen öyle dostum, bize gerekli olan ppfd degeri, bu degerler isik rengine göre cok degisir, istersen benim bu konuda yayinladigim bilgilendirme konulari var sana link atarim

Luqi

Yeni üye
Aynen öyle dostum, bize gerekli olan ppfd degeri, bu degerler isik rengine göre cok degisir, istersen benim bu konuda yayinladigim bilgilendirme konulari var sana link atarim
okudum senden ışık tavsiyesi de aldım. Tek bulamadığım 100 watt kırmızı led. Mavi ve turuncu buldum ancak kırmızı 100 watt yok onun bi linki var mı acaba

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum arastir ben Almanyada yasiyorum, maglesef TC deki piyasa hakkinda cok bilgim yok, Gerekiryorsa yeni konu ac sor foruma, bu sistemi kullanmaya baslayan cok kanka var, onlar bir sekilde buldu.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • RuhsuzGarden RuhsuzGarden:
    ***** *** *** **** *** ******** ** dready* **** *** ******* *** ****** *** ******** ****** ******* ****** ***** *****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* ***** ****** ********* ****** ******** *** ***** ********** ******* **** ****** **** ****
    ******* dready** ******* ***** ***** *********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** *** *** **** *** ******** ** dready* **** *** ******* *** ****** *** ******** ****** ******* ****** ***** ******** ******** ***** ***** ********* ******* *** ****** **** ** ***** **** ** ** ***** **** **** ******* ********
    ********* **** dready*
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* **** dready*********** ** **********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* ****** dready** ********** ** ******* **** ****** ****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********** **** dready***** **** *** *** ***** ******** *** ***** ***** ******
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** *** dready ** *** ********** ***********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** *** dready ** *** ********** dready**** ** ****** ********* dready * ** *** *******
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** **** *** ********* * **** ** ********** ****** ****** ********** ***** *** ****** ** ***** ******* *** **** ***********
    ***** dready****** ******** * ***** ******* **** ********
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** dready****** ******** * ***** ******* **** dready **** ******* ****** ****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    Nazim_Red Nazim_Red: ***** ********