Living Soil (Canlı Toprak) Hakkında Tecrübeli Arkadaşlar Yardım Please

Junkiee

Yeni üye
Kankalar Öncelikle dumanınız hasatınız bol olsun.

Demirbaş malzemelerimi bir şekilde topladım ilk growuma haftaya başlamayı düsünüyorum heyecanlıyım.

Fakat toprak ve gübre seçimi konusunda oldukça kararsız kaldım biocanna toprak ve gübre seti almak gibi bir düşüncem vardı herşey organik olsun istiyorum fakat dün okuduğum eski bir haber growkent magicplant gibi sitelerden alışveriş yapanlara geçen sene 50 den fazla ilde eş zamanlı baskın yapılmış 600 küsür gözaltı var.

Bu yüzden Growkentten hiç bir şekilde alışveriş yapmamaya karar verdim farklı satıcılarda da bu ürünler bulunmuyor organikçi olduğum için çözüm olarak okları living soile çevirdim fakat bu konuyla alakalı forumda yetersiz bilgi var. Bu yüzden bu konuyu açtım

Living soil ile ilgili Üstadların ve bu konuda daha önceden deneyimli organikçi arkadaşların yardımını bekliyorum.

Benim düşüncem 5 photo bitkilik (100lt) Sağlam, eksiksiz, güzel karışımlı verimli bir canlı toprak yaparak. Gübre, toprak ve ph ayarlı su sorununu aynı anda cözmek .

Daha önceden okuduğum bir konuda yanlış oranlarla yapılan living soil yüzünden fazla su tutma sorunundan dolayı kökleri ölen iki bitki duydum kafama göre karışım yaparak aynı olayı yaşamamak adına yardımlarınızı bekliyorum .

IcBlue

Doktor
kankacım fikir vermesi için kendi kullandığım oranları paylaşayım ancak ortamsal şartların farklılığı yine de etki edecektir. living soil hazırlamanın milyor tane yolu var, bazı nasıl hazırladığın sonrasında beslemeyi de nasıl yapacağını haliyle etkiliyor. ben mümkün mertebe kontrollü bir sistem kurmayı amaçladığım için bazım pek şatafatlı değil, sadece temel bio hareketliliği içeriyor.

4 part gevşek toprak
1 part solucan gübresi
1 part coco coir
1 part perlit
%5 yanmış hayvan gübresi
saksı başına birkaç tane solucan atıyorum
2, belki 3 haftada bir microbe tea ile destekliyorum, bunun tarifini (şurda) paylaştım istersen.

transplanttan önce sistemi kendi içerisinde üzeri malçlı halde en az 15 gün ara sıra sulayarak çalıştırıyorum. kelp meal, bone meal gibi mevzuları gübre takvimimde kullandığım için toprak sistemimi mümkün olduğunca basit tutmaya çalıştım, benim için en iyi çalışan sistem bu oldu. yetiştirme tavrın bütün hazırlığı zincirleme etkiler, başlamadan önce amacını belirlersen düzen zaten değişiklikler yapa yapa oturuyor. umarım gönlünce olsun, bol şans.

Junkiee

Yeni üye
kankacım fikir vermesi için kendi kullandığım oranları paylaşayım ancak ortamsal şartların farklılığı yine de etki edecektir. living soil hazırlamanın milyor tane yolu var, bazı nasıl hazırladığın sonrasında beslemeyi de nasıl yapacağını haliyle etkiliyor. ben mümkün mertebe kontrollü bir sistem kurmayı amaçladığım için bazım pek şatafatlı değil, sadece temel bio hareketliliği içeriyor.

4 part gevşek toprak
1 part solucan gübresi
1 part coco coir
1 part perlit
%5 yanmış hayvan gübresi
2, belki 3 haftada bir microbe tea ile destekliyorum, bunun tarifini (şurda) paylaştım istersen.

transplanttan önce sistemi kendi içerisinde üzeri malçlı halde en az 15 gün ara sıra sulayarak çalıştırıyorum. kelp meal, bone meal gibi mevzuları gübre takvimimde kullandığım için toprak sistemimi mümkün olduğunca basit tutmaya çalıştım, benim için en iyi çalışan sistem bu oldu. yetiştirme tavrın bütün hazırlığı zincirleme etkiler, başlamadan önce amacını belirlersen düzen zaten değişiklikler yapa yapa oturuyor. umarım gönlünce olsun, bol şans.
Değerli Yorumun için sağol kanka .

4 part gevşek toprak
1 part solucan gübresi
1 part coco coir
1 part perlit
%5 yanmış hayvan gübresi

Knka teşekkür ederim bilgi için anlamadığım 1 part kaç litreye denk geliyor

IcBlue

Doktor
kullanacağın alanın hacmine göre bölüyorsun kankam. örneğin 20 litrelik bir saksının %5i 1 litre, hacmin 1 litresi hayvan gübresi oluyor. kalan 19 litre için 7 part var, bu da yaklaşık 2.7 litre yapıyor. ölçümlerin kusursuz olması gerekmiyor, istersen bir tası ölçüm kabı olarak kullanıp partları ekleye ekleye de gidebilirsin saksı dolana kadar ama sonra döküp karıştırman gerekir.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • K kushuchtu:
    *** ****** ** ** *** hahahaha ******* *******
  • T terbiyeligunahkar:
  • T terbiyeligunahkar:
    ** ******** *** ********* ****** ** ** *** hahahaha ******* *******
  • K kushuchtu:
    *** ********* ** *
  • T terbiyeligunahkar:
    ******** ****** ********** **** hahahaha ****
  • K kushuchtu:
    ******* ***** **
  • T terbiyeligunahkar:
    **** hahahaha**** ***** ****** **** ** **** ******* ********* ********* hahahaha* ********* ** *
  • K kushuchtu:
    ** ** ****** *** ** ** ********** *** ********* *** **
  • K kushuchtu:
  • T terbiyeligunahkar:
    *** ***** ** ******** ****** hahahaha****** ******* ********* ***
  • K kushuchtu:
    ******* ********** *** * ***** **
  • istr istr:
  • T terbiyeligunahkar:
    ******* ******* ****** hahahaha *** hahahaha *****
  • T terbiyeligunahkar:
    ******** hahahaha* ********** *** * ***** **
  • K kushuchtu:
  • K kushuchtu:
    ****** hahahaha* ********* **
  • T terbiyeligunahkar:
    *** ***** hahahaha*** ******
  • T terbiyeligunahkar:
    ****** ****** ****** ****** *** **** **** hahahaha ****
  • istr istr:
    ****** ******** ******** ***** hahahaha* ********* hahahahahahahaha
    +1
  • istr istr:
    +1
  • T terbiyeligunahkar:
    ********** ***** *** hahahaha ******
  • Night owl Night owl:
    **** ********** ****** *** ****** ******* ** ****** ****** ******** ******** ***** hahahaha* *********
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    **** ******** **** ******** ****** ****** ******** ****** *** *** ** **** ********
  • Night owl Night owl:
    ******** hahahaha* * * ****** ***
    Night owl Night owl: ******** hahahaha* * * ****** ***