Light metre ile uygulamasının arasındaki fark (bilgilendirme)

Kanka

Administrator
Yönetici
Merhaba sayın büyüklerim ve kankalarım 

Acaba telefondaki light metre uygulamasına ne kadar güvenebiliriz diye merak ettim

ve denedim . Sabit yerlerden ölçtüğümde şu verileri aldım

UYGULAMADAKİ  Light metre : 32.000 

Light metre : 29.000 

TELEFONDA ARAMA YERİNE   *#0*#   (YILDIZ , KARE , SIFIR , YILDIZ , KARE) Yazdıgınızda , çıkan yerden sensörü seçtiğinizde

Aldığım Lux : 27.500 

- Güvenilebilir fakat düşük watt kullanan kardeslerim bu sapmadan dolayı istediği verimi alamayabilir.

- Kullandığım uygulama android için ismi light meter , uygulama fotoğrafı : https://ibb.co/J2Hfyb5

(600w hps kullanıyorum yakşaşık 55-60 cm den aldığım lux ' lardır )

Sn3x

Yeni üye
Samsung android kullanıyorum arama ekranında *#0*# yaptığınızda test menüsü çıkıyor oradan "sensor" kısmını tıkladığınızda telefonun ışık sensörünü light sensor kısmı altından görürsünüz ve lux değerini verir ışık kaynağının belki işinize yarar.
Telefonun ön yüzünde kameranın yanındadır sensör o yüzden ön kamerayı ışığa tutmalısınız.

Kanka

Administrator
Yönetici
Cvp: Light metre ile uygulamasının arasındaki fark (bilgilendirme)

Cosmotiva' Alıntı:
Led in 15 cm altına tuttum boyle cikti.
https://imgyukle.com/i/QjP5UI

Olabilir kanka senin ışığın 1500W , senın ölçmene bıle gerek yok senın evinde güneş var :)

Sn3x' Alıntı:
Samsung android kullanıyorum arama ekranında *#0*# yaptığınızda test menüsü çıkıyor oradan "sensor" kısmını tıkladığınızda telefonun ışık sensörünü light sensor kısmı altından görürsünüz ve lux değerini verir ışık kaynağının belki işinize yarar.
Telefonun ön yüzünde kameranın yanındadır sensör o yüzden ön kamerayı ışığa tutmalısınız.

Bunu yeni öğrendim , gece ışığım açılınca bunu deneyip bi fark olursa rakamı yazarak konuyu gece güncellicem :)

edizparlar

Yeni üye
ben ölçüyorum akşam güneşini 50bin lümen gibi bir şey ölçerken cobların olduğu grow roomda ölçeyim dedim 0 yazıyor. Kaç uygulama indirdim hepsi aynı değerleri gösterirken normal ışıkta kabinde 0 gösteriyor. neden acaba

Ü

Üye silindi 12891

Guest
Bende 50w ledin dibinden denedim 2900 ölçtü uzaklastirinca 0 yazıyor ledlerde işe yaramıyor herhalde

Kanka

Administrator
Yönetici
Cvp: Light metre ile uygulamasının arasındaki fark (bilgilendirme)

boskalmasin' Alıntı:
Bende 50w ledin dibinden denedim 2900 ölçtü uzaklastirinca 0 yazıyor ledlerde işe yaramıyor herhalde

Kanka belkı telefon farkıdır , belkı android apple farkıdır , inan hiç bilmiyorum

Simtozu

Üye
Sensörler sanırım beyaz ışığa karşı duyarlı kelvin değerlerine göre veya NM dediğimiz ölçeğe göre duyarlı olabilir açıklayıcı olmuştur umarım karşılaştığınız sorun led ile 15 cm den sonra verim alamayan arkadaş içinde şunu söyleyebilirim neden ledlerin 20 cm uzaklıkta tutulması gerektiğini burdan anlamış olabiliriz tebrik ederim bu arada akıllıca bir teknik

Ü

Üye silindi 24376

Guest
kanka telefonu saksıların ordami sabitleyelim ölçümü doğru almak için
Merhaba sayın büyüklerim ve kankalarım

Acaba telefondaki light metre uygulamasına ne kadar güvenebiliriz diye merak ettim

ve denedim . Sabit yerlerden ölçtüğümde şu verileri aldım

UYGULAMADAKİ Light metre : 32.000

Light metre : 29.000

TELEFONDA ARAMA YERİNE
*#0*# (YILDIZ , KARE , SIFIR , YILDIZ , KARE) Yazdıgınızda , çıkan yerden sensörü seçtiğinizde

Aldığım Lux : 27.500

- Güvenilebilir fakat düşük watt kullanan kardeslerim bu sapmadan dolayı istediği verimi alamayabilir.

- Kullandığım uygulama android için ismi light meter , uygulama fotoğrafı : https://ibb.co/J2Hfyb5

(600w hps kullanıyorum yakşaşık 55-60 cm den aldığım lux ' lardır )

Eimal

Müptezel
Kanka sensörü ışığa paralelmi tutmak gerek, yoksa ışığın açısına göremi?

Legend86

Müptezel
Google player de Lux Light meter yazarsanız, ilk çıkan sarı ampullü uygulama, %85, %90 doğru payı var, buda arkadaşın dediği gibi ufak kaçamak yapıyor ama outdoor cular için idealdir, ben outdoor yapıyorım, güneş doğumunda 40bin lümen alıyorum, dikey pozisyonda 100bin lümen alıyorum, saat 3 den sonra ufak tefek kısımlardan çapraz ışık alıyorum o şekilde de 30 ila 35bin lümen alıyorum gayet sağlıklı ışık gücü görüyor ağaçlarım

Eimal

Müptezel
İndoorda, telefonu ışığın açısına göre ölçünce farklı, bitkinin tepesinden ışığa paralel tutunca farklı ölçüyor kanka.
Bitkinin ışığa baktığı gibi, açıdan ölçüyorum bende. :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
  • F Fısfısss01:
  • F Fısfısss01:
    ** **** ** **** dready
  • F Fısfısss01:
    *********** ***** ******* * ****** ********** *** ****** ** **** dready
  • F Fısfısss01:
    ****** **** **** **** *** dready**** **** ******* ** ********* ********** *** ****
    ** ********** ***** ******** ***** **
  • F Fısfısss01:
    dready*********** ** ********** ** ********* ********* dready* ***** ******* ******* dready **********
  • F Fısfısss01:
    dready*********** ** ********** ** ********* ********* dready* ***** ******* ******* dready *********** **** ****** **** ****** *******
  • F Fısfısss01:
    ********* ******* ***** ***** dready* ***** ********** ***** *** ****** ******* ***** *** ****** ****** *******
  • F Fısfısss01:
    F Fısfısss01: ******** *****