LED vs HPS LED BİLİNMEYENLER

Og kanka sana bir soru
120x120 bir kabini doyuracak bu işte kendini kanıtlamış led önerisin de bulunabilir misin? Tabi hangi siteden nasıl bir yol izleyerek almam gerektiğini de özet geçersen memnun olurum.

OGkush

Üye
Nerden bulur nasıl getirtirsin şuan bilemiyorum kardeşim ama marka vermem gerekirse
G8LED  ( Benim şuana kadar gördüğüm en kaliteli ve kafalı sigara çıkaran bu sistem )  Uzun yıllar büyüteceksen alınır. 1-2 grow için para israfı olur
Advanced Platinum serisi p600- p900  1 kere alıyorsun 5-6 sene kullanıyosun 
Bunlar kadar kaliteli ama bunlar kadar uzun ömürlü olmayanlar var
ViperSpectra  Par serisi par700 Çok güzel iş görüyo ama ömrü kısa 3. seneyi dolduran çok az ( bunun reflektör serisi Tohumsuzda var kullanıcak görebiliriz sonucları )
California light works solar system Buda kaliteli ürün çıkarıyo ama hem pahalı hemde 3. seneyi dolduran yok.
MarsHydro Fiyatı ucuz performansı çok kötü olmayan marka.
Bide son zamanlarda Quantum boardlar cıktı sanırım uv ır desteği yok Arasına ufak bi uv ır destekli led atarsan bence güzel olur.
Benim çok param olsa G8LED bu markadan alırım bidahada ışık düşünmem :)
Zaten bütün markalar hangi ürünün hangi alana yeteceğinin bilgisini veriyor.  Ben yinede yazdım 800-1000 watt hps değiştirir açıklaması olanlara bak.

edizparlar

Yeni üye
hocam selamlar benim bi sorum olacak yardımcı olursanız çok memnun olurum. yaklaşık 4-5binlira bütçem var ışık için, 7/8 bitki yetiştirmek amacıyla “aha kanka bu senin işini hayli görür” dediğiniz ürünü adıyla beraber yazar mısınız lütfen?
Ayrıca 2 ışık düşük watt mı yoksa yüksek watt 1 ışık mı? (bunun cevabını bi bölümde okumuştum watt sadece frekansı arttırır bitki sayısına etki etmez diye ama şu optik led grow lambalarını gördüm tekrar sorayım dedim)

OGkush

Üye
Cvp: LED vs HPS LED BİLİNMEYENLER

edizparlar' Alıntı:
hocam selamlar benim bi sorum olacak yardımcı olursanız çok memnun olurum. yaklaşık 4-5binlira bütçem var ışık için, 7/8 bitki yetiştirmek amacıyla “aha kanka bu senin işini hayli görür” dediğiniz ürünü adıyla beraber yazar mısınız lütfen?
Ayrıca 2 ışık düşük watt mı yoksa yüksek watt 1 ışık mı? (bunun cevabını bi bölümde okumuştum watt sadece frekansı arttırır bitki sayısına etki etmez diye ama şu optik led grow lambalarını gördüm tekrar sorayım dedim)

Öneririm ama bulabilir misin bulsan Tr ye getirebilir misin bilemiyorum.

[url=https://platinumgrowlights.com/product/p1200/]https://platinumgrowlights.com/product/p1200/[/url]

bu led 150 x 150 tente için 6-8 arasındaki ürünü bakmasını geçtim uçurur.

Aynısı arkadaşımda var kıskanıyorum ::D o  derece

edizparlar

Yeni üye

OGkush' Alıntı:
edizparlar' Alıntı:

https://platinumgrowlights.com/product/p9-xml2/https://platinumgrowlights.com/product/p1200/

Abi buna 8 milyar diyor bende nerde o bütçe.
Ama p600 yazan versiyonunu alabilirim yani onu alıp bitki sayısını 5 e düşürsem yeterli olur mu acaba?

OGkush

Üye

edizparlar' Alıntı:
OGkush' Alıntı:

https://platinumgrowlights.com/product/p9-xml2/https://platinumgrowlights.com/product/p1200/

Ama p600 yazan versiyonunu alabilirim yani onu alıp bitki sayısını 5 e düşürsem yeterli olur mu acaba?
Benden sana küçük bir tavsiye nihayi verim için bitki sayısı önemli değil.

Örnek p600 modelini aldın ve altına 5 bitki attın 1 ay vegative de tutup çiçeğe soktun alacağın verimi tanesinden 100 gr olarak hesaplasan 5 bitkide 500 gr eder amma ve lakin

Aynı ışığın altında 2 bitki yapsan tanesinden 200+ gr alırsın yani ışıkdan alacağın verim bellidir bitki sayısı arttırmak verim arttırmaz.

psypanic

Üye

OGkush' Alıntı:
edizparlar' Alıntı:

Örnek p600 modelini aldın ve altına 5 bitki attın 1 ay vegative de tutup çiçeğe soktun alacağın verimi tanesinden 100 gr olarak hesaplasan 5 bitkide 500 gr eder amma ve lakin

Aynı ışığın altında 2 bitki yapsan tanesinden 200+ gr alırsın yani ışıkdan alacağın verim bellidir bitki sayısı arttırmak verim arttırmaz.

P600 ile 1 Photoperiod çiçekten ortalama ne kadar verim alınır? Ömürlü müdür? Compact bir kullanım olduğu kesin tasarımda mükemmel.

OGkush

Üye

psypanic' Alıntı:
OGkush' Alıntı:

P600 ile 1 Photoperiod çiçekten ortalama ne kadar verim alınır? Ömürlü müdür? Compact bir kullanım olduğu kesin tasarımda mükemmel.

şu kadarını söyleyim bir iç mekan yetiştiricisinin alabileceği en kaliteli 2-3 üründen 1 i bu seri eğer beslerken başka failler olmazsa 1 bitki 2 ay veg yaparsan tabi genetiğede bağlı min 200 gr çıkarıyor. Arkadasım ww den bu kadar almıstı hemde 18 lt potta

psypanic

Üye
[font="Open Sans", sans-serif]Bitki yetiştirme süreçleri v.s tüm konular ve taktikler hakkına tecrübem şüphesiz. Ben yetiştirciliğe 1 Bitkiye 1m2 alan olarak bakarım her zaman. Hesaplamalarını herşeyimi bunun üzerinden yürütürüm. Sıkıştırmam veya yuvarlamam hesapları.[/font]

[font="Open Sans", sans-serif]COB ve QUANTUM şu an piyasayı yerlebir etti. Tüm yetiştiriciler kendi lambasını ya da entegre lambalara yöneliyor bu hazır ürünlere çok para ödemek yerine...[/font]

[font="Open Sans", sans-serif]Ve gerçekten mantıklıda hareket. 12 gözlü bir COB LED'in 3 5 saksıya neler yapabildiğini gördüm. (benim hesaplarımın dışında olan bir sistem 12 cob + 5 saksı) ama memnun edici sonuclar.[/font]

[font="Open Sans", sans-serif]480W Bir Quantum Board'un 3 saksıya neler yapabildiğini gördüm bu da memnun edici. Matematiksel olarak PAR seviyesine bağlı zaten bu işler. Ama ben compact'lıktan da yanayım. Etrafın kablolar,gereksiz estetik çıkıntılar estetik kirlilikleride katıyorum hesaplarım içine ve en önemliside güvenlik.[/font]

[font="Open Sans", sans-serif]P serilerini daha önceden araştırmıştım hatta kafama yattı ve favorilerime eklemiştim Amazondan. Taa ki QB Teknolojisi ve firmaların çeşitli edisyonlarını görene dek.[/font]

edizparlar

Yeni üye

OGkush' Alıntı:
edizparlar' Alıntı:

hocam teşekkür ederim bilgi için. sağolasın

OGkush

Üye

psypanic' Alıntı:
Bitki yetiştirme süreçleri v.s tüm konular ve taktikler hakkına tecrübem şüphesiz. Ben yetiştirciliğe 1 Bitkiye 1m2 alan olarak bakarım her zaman. Hesaplamalarını herşeyimi bunun üzerinden yürütürüm. Sıkıştırmam veya yuvarlamam hesapları.

COB ve QUANTUM şu an piyasayı yerlebir etti. Tüm yetiştiriciler kendi lambasını ya da entegre lambalara yöneliyor bu hazır ürünlere çok para ödemek yerine...

Ve gerçekten mantıklıda hareket. 12 gözlü bir COB LED'in 3 5 saksıya neler yapabildiğini gördüm. (benim hesaplarımın dışında olan bir sistem 12 cob + 5 saksı) ama memnun edici sonuclar.

480W Bir Quantum Board'un 3 saksıya neler yapabildiğini gördüm bu da memnun edici. Matematiksel olarak PAR seviyesine bağlı zaten bu işler. Ama ben compact'lıktan da yanayım. Etrafın kablolar,gereksiz estetik çıkıntılar estetik kirlilikleride katıyorum hesaplarım içine ve en önemliside güvenlik.

P serilerini daha önceden araştırmıştım hatta kafama yattı ve favorilerime eklemiştim Amazondan. Taa ki QB Teknolojisi ve firmaların çeşitli edisyonlarını görene dek.

Çok faydalı bir cevap dostum. Zaten herkes kendi şartlarına göre ışık seçmeli. Soran arkadaş parada sıkıntı yok ve uzun ömürlü birşey istiyorum dedi. Ve platinum serisi gerçektende 7-8 yıl hiç kapanmadan ilk günkü gibi verim sağlayabilecek bir led. Ben ve etrafımda grow yapan arkadaşlarım 2014 de başladığımızdan mütevellit yeni çıkan teknolojilere biraz uzak kaldık mesela QB çok iyi iş gördüğü söyleniyor. 1-2 sene grow yapıp verimin düşmesiyle parçaları değiştirip devam edilebilecek bir sistem öyle veya böyle bu markalar 1500 $ veya + paraları boşuna istemiyorlar gerçekden verdiğiniz paraya değiyor.

burakozmn

Yeni üye

psypanic' Alıntı:
Bitki yetiştirme süreçleri v.s tüm konular ve taktikler hakkına tecrübem şüphesiz. Ben yetiştirciliğe 1 Bitkiye 1m2 alan olarak bakarım her zaman. Hesaplamalarını herşeyimi bunun üzerinden yürütürüm. Sıkıştırmam veya yuvarlamam hesapları.

COB ve QUANTUM şu an piyasayı yerlebir etti. Tüm yetiştiriciler kendi lambasını ya da entegre lambalara yöneliyor bu hazır ürünlere çok para ödemek yerine...

Ve gerçekten mantıklıda hareket. 12 gözlü bir COB LED'in 3 5 saksıya neler yapabildiğini gördüm. (benim hesaplarımın dışında olan bir sistem 12 cob + 5 saksı) ama memnun edici sonuclar.

480W Bir Quantum Board'un 3 saksıya neler yapabildiğini gördüm bu da memnun edici. Matematiksel olarak PAR seviyesine bağlı zaten bu işler. Ama ben compact'lıktan da yanayım. Etrafın kablolar,gereksiz estetik çıkıntılar estetik kirlilikleride katıyorum hesaplarım içine ve en önemliside güvenlik.

P serilerini daha önceden araştırmıştım hatta kafama yattı ve favorilerime eklemiştim Amazondan. Taa ki QB Teknolojisi ve firmaların çeşitli edisyonlarını görene dek.

kanka Quantum board seçmeye seni ne yöneltti

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB13jF0XUGF3KVjSZFoq6zmpFXaO.jpg
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1D3D_V8LoK1RjSZFuq6xn0XXaA.jpg?width=1000&height=4136&hash=5136

üsteki linklerde meanwell driverlı 240w samsung quantum booard var alttaki cree cob ledli 200ww(prizden 130w ) par değerleri watt değerine göre yakın. Hatta cree cob led'in meanwell driver lı olanı 55w ile gene 60 cm den  300par değeri yakalıyor. Hesapta böyle bir sistemden daha verimsiz gözüküyor. Piyasada satılan optic1 ve optic one xl ledler de bu ürünlerden. Quantum boardların bunlardan sayısal değerin ötesinde ne gibi avantajları var bilgilendirirsen sevinirim

Buse

Yeni üye

OGkush' Alıntı:
Cümleten S.a arkadaşlar 
Konumuz Led ışıklar. Bu konu hakkında bir çok arkadaşım gerekli bilgiye sahip olmadığı için nasıl bir seçim yapacağına karar veremiyor. Ben size elimden geldiğince LED ışık ve HPS ampuller den bahsedeceğim.

Anlaşılabilir olsun diye iki ışığı seçim yapacak olan arkadaşlar için bi çarpıştıralım bakalım ne çıkacak.

HPS : 1000 watt ampul  1000 watt güç çeker ancak çektiği gücün % 70 i kadar ışık çıkışı sağlar.
LED : Markaya göre değişmekle beraber, LED ler çektiği gücün 2 hatta 3 katı ışık çıkışı sağlayabilir. 

HPS : Çok fazla ısı üretir bu ısıyı alandan uzaklaştırmak için extra egzoz
LED : Yarısı kadar ısınır 

HPS : Çalıştırmak için balast gerekir Her sezonda ampul ister. Reflektör ister.
LED : Tak çalıştır 50.000 saat çalışma ömrü. 

HPS : Çok güç tüketir 1000 watt ye 700 watt ını ışık yap gerisi nerde moruk ?
LED :  LED markaya göre değişmekle beraber genelikle Çektiği gücün % 150 ile % 250 si kadar ışık üretir.

HPS : Işığı yayma açısı LED e göre yüksektir.
LED : Işığı hps kadar açılı veremez genelikle ışığı dik açıyla indirir. 

HPS : Çıkardığı ışığın renk sıcaklığı nedeniyle gelişim dönemi için extra MH ampul
LED : Tam spectrum Güneş ışığını en iyi şekilde taklit eder. Ayrıca bitki gelişiminde önemli bir faktör olan uv ır ışınları barındırır.

HPS : Çıkardığı ışığın dalga boyu çoğunlukla sarı ve yeşil renklidir. Bitkiler bu ışığı geri yansıtır.
LED : Yine markalara göre dalga boyları bitkiye göre ayarlanabilir.9 band 12 band kullanan ledler var.

HPS : Son olarak Yüksek basınçlı sodyum ampuller 1970 lerde sokak depo aydınlatmak için üretilmiştir. Ve birisinin denemesi sonucu grow  ışığı olmuştur.
LED : 50 yıldır bilinmesine rağmen Günümüzdeki güç performans çizgisini yakalayamadığı için geri planda kalmıştır.

Arkadaşlar gördüğünüz gibi LED ön plana çıkıyor bir çok bakımdan. 

Peki bide bu ucuz LED lerin gerçek güç tüketimini yazmıyorlar hurafesine değinelim.

Evet arkadaşlar yazmıyorlar çünkü:

Aldığınız led herhangi bir marka 600 watt LED  hatta çinden aldınız. Burada sizi gerçek güç tüketimiyle kandırmıyorlar bu sadece bir pazarlama dehası. Eğer aldığın LED 300 watt güç çekip 600 watt hps karşılayacak PAR değerine ulaşıyorsa o zaman o adam ledin üstüne 600 watt yazar. buda doğru olanıdır.
Zaten alacağınız ürünün testing sonuçlarını referanslarını görmüyorsanız uzak durun.

Bunu HPS ampullerin geçmişten bu yana kullanılması ve artık KÜLT olmasına bağlayabiliriz. 
LED ler çıktığında herkes bu led kaç watt hps ye eşdeğer ? diye sorduğundan dolayı LED üreticilei tükettiği enerjiyi değil ürettiği ışığı baz alırlar.

1 örnek daha Satıla led 500 watt güç tüketiyor fakat 1200 watt HPs ışığın besleyebileceği bitkiyi büyütmeye hazır.  Bu marka ürettiği ledi çektiği güçe göre pazarlasa eskiden HPS 1000 watt kullanan insan bu ledin 1200 HPS gücünde olduğunu nereden anlayacak ?

Buda demek oluyor ki aldığınız LED in gerçek güç tüketimine değil, Tükettiği güce bağlı olarak ürettiği ışığa Ve buna bağlı olarak PAR değerine bakılmalıdır.

Burda bizi kandıran biri varsa oda HPS ampuller 1000 watt çek 700 watt ışık ver yüzde 30 karla çalışıyor sanki pezevenk. :)

Karar sizin arkadaşlar .  LED ler biraz pahalı ama hem çalışma ömrü hemde elektrik harcamasıyla HPS ye göre parasını 2 sezonda çıkarıyor.

Buda Ufak bir Performans çizelgesi: Çizelgedeki Led Philips marka beyaz LED
5DdXkD.png

LED ler hakkında teknik bilgi sahibi olmak isteyipde türkçe kaynak bulamayan arkadaşlar bu makaleyi okuyabilirler.

https://www.tarmakder.org.tr/images/stories/MAKALELER/2015/2015_vol11(4)/2015_vol11(4)_347-353.pdf

Ekleme yapmak isteyen arkadaşlar konu altına benim unuttuklarımı da yazabilirler.

Not: Ucuz etin yahnisi olmaz. 40-50 dolarlık  ürünler alıp abi senin dediğin gibi olmadı demeyin lütfen.

Kalın sağlıcakla.

Burda bahsettiğim kendini kanıtlamış olan LED  markalardır.
Merdiven altında üretilen, test aşaması yayınlamayan, 50-100 $ dolarlık LED ler tabiki istenilen performansı vermeyecektir.

Bu led tek bitki için yeterli olurmu 45 w olan

https://a.aliexpress.com/_dXazU9H

Ver.coskuyu33

Yeni üye

Slm kankalar aranizda yeniyim ve deli gibi arastirma yapip bilgilenmeye calisiyorum deneyimli kankalarima sorum su n11 vs gibi sitelerdeki cob ledlerden alsam yeteri kadar ve sadece bunlari kullansam is gorur mu? Yada hps mh mi kullansam birde eger hps mh kullanacaksam bunlari degilde direk en bastan sonuna kadar shp kullansam nasil olur...hasatiniz bol olsun

Ver.coskuyu33' Alıntı:
Slm kankalar aranizda yeniyim ve deli gibi arastirma yapip bilgilenmeye calisiyorum deneyimli kankalarima sorum su n11 vs gibi sitelerdeki cob ledlerden alsam yeteri kadar ve sadece bunlari kullansam is gorur mu? Yada hps mh mi kullansam birde eger hps mh kullanacaksam bunlari degilde direk en bastan sonuna kadar shp kullansam nasil olur...hasatiniz bol olsun

n11 vs gibi sitelerden alsan iş görür ama çin kaynaklı sitelerden almaya göre daha pahalıya gelir bro, hazır ışık almazsan ledler için birde kurulum gerektirir. Hps ve mh kullanabilirsin watt seçimine göre faturayı biraz daha etkiler. Ben grow hayatım boyunca hep shp kullandım autoda olsa photoda olsa, kullanılır yani. Ama hps ve mh kullanmak belki daha verimli olabilir de, hiç kullanmadım.

yekta' Alıntı:
selam emekçi kardeşler ben bu led ışıklarda lümen olayı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi diye duydum nedir bu lümen olayı bitki için önemi nedir ?!

Led lambada lümene değil par değerine bakılır kanka

Secretolga

Yeni üye
selam kankalar 
tükiyede şöyle bi led buldum 150 w olanını düşünüyorum 60+120+170 ebatlarında kabine koyucam 2 bitki için nasıl olur
BGS 150 Bitki Yetiştirme Lambası
https://evdebitki.com/products/bitki-yetistirme-lambasi-led?gclid=CjwKCAjwp-X0BRAFEiwAheRuiwSUBUz41Y-pw-Vyp8Dxqx4ETsl4OaOWo4eeON2qsWHlgmUUUYPjyxoCFNIQAvD_BwE&variant=32231961198724

selam kankalar 
tükiyede şöyle bi led buldum 150 w olanını düşünüyorum 60+120+170 ebatlarında kabine koyucam 2 bitki için nasıl olur
BGS 150 Bitki Yetiştirme Lambası
https://evdebitki.com/products/bitki-yetistirme-lambasi-led?gclid=CjwKCAjwp-X0BRAFEiwAheRuiwSUBUz41Y-pw-Vyp8Dxqx4ETsl4OaOWo4eeON2qsWHlgmUUUYPjyxoCFNIQAvD_BwE&variant=32231961198724

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Sleepless Sleepless:
    ****** ********* ***** ******** ****** ********* hahahaha** ** hahahaha* **** ********** ****** *** ******* ****** ****** *** ***** *** ******** ******* *** ***** hahahaha* *** ****** ******* **** ***** hahahaha*
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    **** ** ********* ******* ******* ********* ********* ***** ***** ****** ****** ******** ******* **** hahahaha** ********* ****** **
    +1
  • kkush kkush:
    ***** ****** ******** ***** ********* **
  • Sleepless Sleepless:
    hahahaha ******* hahahaha**
  • kkush kkush:
    hahahaha** ******** ****** *** ******* ****** ****** *** ***** *** ******** ******* *** ***** hahahaha* *** ****** ******* **** ***** hahahaha*
  • A ax-b:
  • kkush kkush:
    ***** ******* ******* hahahaha
  • A ax-b:
    ******* ******* ******* hahahaha
    *** ****** ******** ********* **** **** ** ****** hahahaha ********* **** ****** **** ** ****** **
    +1
  • kkush kkush:
    ******** ***** hahahaha* ***** *********
  • kkush kkush:
    ****** ******** ******** hahahaha* **** ****** *** ********* ******* **** ********** ***** ******** hahahaha* ********* ****
  • kkush kkush:
    hahahaha **
  • kkush kkush:
    ******* ********* ******* ***** ********** **
    ******* **** ******* *** ***** ***** **** hahahaha** *** ***** hahahaha ********* ******** **
  • kkush kkush:
    ******* **** hahahaha*** **** ******* *** ***** ***** **** hahahaha** *** ***** hahahaha ********* ******** **
  • Sleepless Sleepless:
    *** ****** ******** ********* **** **** ** ****** hahahaha ********* **** ****** **** ** ****** ** ***** ***** ****** ***** ****** ** ***** ***** ****
    ***** **** ********** ****** ****** *** ********* * ****** ****** hahahaha*** ********* **** **** ******* hahahaha* ****** ********** hahahaha** **** *******
  • A ax-b:
    ****** ********** ** ***** **
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
    ******** *** ***** *** ****** *** **
  • Sleepless Sleepless:
  • A ax-b:
    ** **** *** * ****** ******** ******** ********** ** ***** ******* hahahaha***** **** ****** ****
  • A ax-b:
    *** *** hahahaha*** ******
    A ax-b: *** *** hahahaha*** ******