Led Isınma Yardım

futureofwolf

Yeni üye
Kankalar 4 tane 50W lede 3 adet 8cm lik pc fanı kullandım fakat eli yakacak kadar ısınıyor. Kullandığım adaptör 2A, plakayı delemedim o yüzden cırtla sağlam yaptım termal macunu da yeteri kadar sürdüm. Bunlar yüzünden mi yoksa normal midir? Yardımlarınızı acil bekliyorum veg dönemi başladı, kabin ve kızlarım için ayrı bir konu açacağım. İyi dumanlar...

pineappleexpress

Kıdemli Üye
ışığın kendisi baya sıcak oluyor onda garip bir şey yok. bitkilere çok ısı gidiyorsa bi pleksiglas kestirip onu plakayı delerek sabitleyebilirsin.

nasa

Doktor
Kankalar 4 tane 50W lede 3 adet 8cm lik pc fanı kullandım fakat eli yakacak kadar ısınıyor. Kullandığım adaptör 2A, plakayı delemedim o yüzden cırtla sağlam yaptım termal macunu da yeteri kadar sürdüm. Bunlar yüzünden mi yoksa normal midir? Yardımlarınızı acil bekliyorum veg dönemi başladı, kabin ve kızlarım için ayrı bir konu açacağım. İyi dumanlar...
kanka çok küçük soğutcu kullanıyorsun varan 1 kullandığın fanlar 12v pc fanı 220v ac fan olması gerekir varan 2

pineappleexpress

Kıdemli Üye
olabilir ama birkaç kişide daha gördüm ne kadar kısaltır ışık ömrünü acaba?
@Hoca666 senden de yorum bekliyorum kanka
cobledler yeteri kadar soğutulmazsa hızlı yanabiliyor diye biliyorum ama ışık ömrünü bilemem. fakat ışığın verimi kesin düşüyordur. plakayı bile o kadar ısıtıyosa 200watt cobledin verdiği lümen veya par değerlerini veremiyordur muhtemelen. bir de cobledler arasında mesafe nasıl?

futureofwolf

Yeni üye
cobledler yeteri kadar soğutulmazsa hızlı yanabiliyor diye biliyorum ama ışık ömrünü bilemem. fakat ışığın verimi kesin düşüyordur. plakayı bile o kadar ısıtıyosa 200watt cobledin verdiği lümen veya par değerlerini veremiyordur muhtemelen. bir de cobledler arasında mesafe nasıl?
kanka adaptörün 5V olması etkiler mi acaba fanlar 12V olması gerek çünkü. ledler arasındaki mesafe de eşit olarak 7,5-8cm civarı

Ü

Üye silindi 13123

Guest
Kanka fanlarının 12 veya 220 v olması fark etmez 2 side soğutur fakat 12v fana 5 v adaptör takarsan yavaş döneceği için yeterince soğutamaz bir diğer sorun ise bloğu delmeden ledleri cırtla sabitlemek yeterince baskı oluşturmadığı için ısı güzel iletilemiyor baskı ne kadar fazla olursa ısı o kadar güzel iletilir.Bir diğer sorunda kullandığın ledler eski tip arka panelleri ince ve onlar daha yüksek ısılara çıkıyor soketli yxo olanlardan kullansaydın ısıda bi miktar daha düşüş olurdu imkanın varsa ledleri değiştir ve montajlarken bloğu delerek vidalayarak montajla bunları yaparsan sısı bayağı bir düşecektir.Eğer bu şekilde kullanırsan büyük ihtimal 200w değil de 150w gibi ışık verecektirler buda yüzde 25 bi kayıp demek az bi değer değil.

futureofwolf

Yeni üye
a
Kanka fanlarının 12 veya 220 v olması fark etmez 2 side soğutur fakat 12v fana 5 v adaptör takarsan yavaş döneceği için yeterince soğutamaz bir diğer sorun ise bloğu delmeden ledleri cırtla sabitlemek yeterince baskı oluşturmadığı için ısı güzel iletilemiyor baskı ne kadar fazla olursa ısı o kadar güzel iletilir.Bir diğer sorunda kullandığın ledler eski tip arka panelleri ince ve onlar daha yüksek ısılara çıkıyor soketli yxo olanlardan kullansaydın ısıda bi miktar daha düşüş olurdu imkanın varsa ledleri değiştir ve montajlarken bloğu delerek vidalayarak montajla bunları yaparsan sısı bayağı bir düşecektir.Eğer bu şekilde kullanırsan büyük ihtimal 200w değil de 150w gibi ışık verecektirler buda yüzde 25 bi kayıp demek az bi değer değil.
aradığım yorum kanka teşekkür ederim. yeni ledin gelmesini bekleyemez kızlar ama adaptör ve cırtları değişicem

pineappleexpress

Kıdemli Üye
kanka arkadaşın başlığa kaynak yapmış olmuş olcam ama, bende 12V araba çakmaklı vantilatör vardı. 12v adaptöre bağladım. toplasan 10 gün çalıştı çalışmadı. bugün durmuş çalışmıyor. dönüşü de mini usb fan kadar yoktu zaten. yandı mı acaba bir uyumsuzluk mu vardı tahminin var mı?

Ü

Üye silindi 13123

Guest
kanka arkadaşın başlığa kaynak yapmış olmuş olcam ama, bende 12V araba çakmaklı vantilatör vardı. 12v adaptöre bağladım. toplasan 10 gün çalıştı çalışmadı. bugün durmuş çalışmıyor. dönüşü de mini usb fan kadar yoktu zaten. yandı mı acaba bir uyumsuzluk mu vardı tahminin var mı?

büyük ihtimal adaptör yetersiz gelmiştir bu yüzdende fazla ısınıp bozulmuş olabilir farklı daha yüksek amperli bi adaptör ile denemeni öneririm.

futureofwolf

Yeni üye
kanka adaptörü değiştirmemle fanlar hızlandı iyi de oldu ama eli yakıyor hala. yarın plakayı delip tekrar deneyeceğim ama şu soketlilere de bir göz attım ankatec diye bi marka var bu iş görür mü yoksa paraya kıyıp yxo mu alayım https://tr.aliexpress.com/item/1005...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

futureofwolf

Yeni üye
iş görür kanka aynı yapıda duruyor tasarımı aynı
plakayı deldim bir de fanları yukarı üfleyecek şekilde yaptım. kesinlikle vidalamak fayda sağladı ama fanlar ne konumda olmalı sence? plaka 50 cm olduğu için bir ledi devre dışı bıraktım 3 lede 3 fan çalışıyor şu an ama hala tam oldu diyemiyorum https://tr.aliexpress.com/item/3272...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ şurdan sipariş geçeceğim sanırım. o zamana kadar fanların yönü nereye olsun ve adaptör 12V 2A yeterli midir?

nobody

Yeni üye
plakayı deldim bir de fanları yukarı üfleyecek şekilde yaptım. kesinlikle vidalamak fayda sağladı ama fanlar ne konumda olmalı sence? plaka 50 cm olduğu için bir ledi devre dışı bıraktım 3 lede 3 fan çalışıyor şu an ama hala tam oldu diyemiyorum https://tr.aliexpress.com/item/3272...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ şurdan sipariş geçeceğim sanırım. o zamana kadar fanların yönü nereye olsun ve adaptör 12V 2A yeterli midir?

bro aynı sorun bendede var 40 dk calıstırdım el değmiyor ledlere 50 cm soğutucu üzerine 3 tane cob led taktım 5 tane fan hala banamısın demıyor yanıyor fakat seninle aynı soru benimde aklıma geldi ben vanın soğuk ufleyen tarafını palakaya gelicek sekilde ayarladım acaba fanı ters taksak nasıl olur yani üzerindeki havayı cekip atsak . deliricem valla 50 cm plaka üzeride 8cm lik 5 fan var 40 cm dolu yani plakanın üzeri hala sıcak hala sıcak

pineappleexpress

Kıdemli Üye
valla benimkide ısınıyor 300 w cob led ölçtüm 15000 lümen veriyo çok az değil mi ?
telefonun sensörü ile mi baktın kanka?

hayır öyleyse senin yine iyimiş ben 400w ile 5-6000 ölçüyorum :) mor ışığı tam görmüyor beyaz gibi, o yüzden doğru bir değer değil deniyor ama bence ısınmadan ötürü verim yerlerde olduğu için oluyor. soğutmak için napcam bilemedim cidden.

@redCliffe kanka senin peltier tavsiyen ışığın plakasını soğutmak için miydi?

Ü

Üye silindi 13123

Guest

hayır öyleyse senin yine iyimiş ben 400w ile 5-6000 ölçüyorum :) mor ışığı tam görmüyor beyaz gibi, o yüzden doğru bir değer değil deniyor ama bence ısınmadan ötürü verim yerlerde olduğu için oluyor. soğutmak için napcam bilemedim cidden.

@redCliffe kanka senin peltier tavsiyen ışığın plakasını soğutmak için miydi?
Kanka soğutmak içinde kullanabilirsin fakat oda elektirik harcayacak veya baya harcıyor bi wattmetre ile tüketime bakarsan yeterli soğutulup soğutulmadığını görebilirsin kanka soketli yxo ların her biri 47w çekiyor iyi soğutulduğunda 400w led 350-370w civarı çekiyorsa normal denilebilir.

pineappleexpress

Kıdemli Üye

Kanka soğutmak içinde kullanabilirsin fakat oda elektirik harcayacak veya baya harcıyor bi wattmetre ile tüketime bakarsan yeterli soğutulup soğutulmadığını görebilirsin kanka soketli yxo ların her biri 47w çekiyor iyi soğutulduğunda 400w led 350-370w civarı çekiyorsa normal denilebilir.
voltmetrem yok da ödünç alcak birini bulabilirim belki tamamdır kankam çok sağol :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TroubleStyla TroubleStyla:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ***** hahahaha ******* *****
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    **** hahahaha
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***
  • İstanbul İstanbul:
    *** ***** hahahaha***** ****** ***** ******** ****
    *** ********* ***** ***** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ***** *** **
    +1
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** *** * **** **** ******* ** ******* * ***** ******* ******** ******* *****
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha* ***** ********* ***** ** ***** ** ***** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
    +1
    ***** **** *** **** hahahaha ********** **** hahahaha** ******** **********
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ***** ***** ******** ***** hahahaha** * *****