lümen hesabı nasıl yapılıyor ?

Hamzaali54

Kıdemli Üye

tefonuma ındırdıgım bır programla 40 ıla 50 cm uzalıkta karanllık bır odada bu verılerı aldım .
nasıl anlayacagım bu ısın kac lumen oldugunu

wolferic

Kıdemli Üye
ledi aldığın linki atsana kardeş hangi ledleri kullanmış telefonla olacak iş değil o

Hamzaali54

Kıdemli Üye
lumen ölçen cihaz var telefon ölçemez ki lumen ledin performansını belirtecek bi değer değil
pekı ben yenı basllıyorum 3 auto yapmayı dusunuyorum 120 60 178 cadır buyuklugu bu ısık veg donemınde yeterlı gelır mı ? blomda yeterlı gelmeyecegını soyledıler ılk bıtkı yetısımınde bu ısık bıtkılere yeterlı ısıgı saglar mı yoksa bunun aynısından 1 tane daha almalımıyım yada gelısım donemı ıcın soyluyorum bunun aynısından 1 tane daha olsa veg ve blom ıcın yeter lı olur mu ?

Hamzaali54

Kıdemli Üye
ustam ben ne yapıcam sımdı elımde olanları yazdım karbon fılıtrem ve nemlendırıcımde var bu ısık var yanı sıra lınde gonderdıgım ısıgıda 2 adet olarak alıcam 3 bıtkı ıcın yeterlı gellırmı ustadım

effort&poison

Kıdemli Üye
ustam ben ne yapıcam sımdı elımde olanları yazdım karbon fılıtrem ve nemlendırıcımde var bu ısık var yanı sıra lınde gonderdıgım ısıgıda 2 adet olarak alıcam 3 bıtkı ıcın yeterlı gellırmı ustadım
Kanka o attığın ışığın değerleri yazmıyor bitki başı değilde çadırına göre ışık al. Mesela 1m2 alanın varsa önemli olan o 1m2 alanın her noktasına düşen ışık miktarı. Sen 1m2 nin her alanına 12-15k lux ver içine kaç tane bitki koyduğun önemli değil. Tabiiki 1m2 ye de beş tane bitki koyma. Senin verdiğin ölçülere görede 3 auto bile zor çünkü benim kabinimle aynı boyda sayılır bir tık daha büyük benim ki. İçinde 3 photo var ve sıkımtı çekiyprum. Dediğim gibi önemli olan m2 ye düşen ışık. Onuda photone appi indir bak ben kullanıyorum gayette güzel ölçüyor telle olmaz diyenlere bakma

mesela benim kabünimde 400w hps var 50k lümen ama lux değeri şuan 18k ölçtüğümde.

Son düzenleme:

Hamzaali54

Kıdemli Üye
hocam sagoll varol zaman ayırdınız vaıt ayırdınız ben de 3 auto koyucam ısıgımı guclendırecegım ısk takvıyes yaparak en ıyı sekılde bakmaya calısacagım bıtkıllerıme gubresınden ısıgına havanlladırmasına nemıne kadar en guzel sekılde ellımden gelını yapacagım yanı yapılması gereken ne varsa fazlasını yapıcam ınsallah bır sıkıntı yasamam guzel hasatlar almayı nasıp etsın yaradan ınsalllah

wolferic

Kıdemli Üye
pekı ben yenı basllıyorum 3 auto yapmayı dusunuyorum 120 60 178 cadır buyuklugu bu ısık veg donemınde yeterlı gelır mı ? blomda yeterlı gelmeyecegını soyledıler ılk bıtkı yetısımınde bu ısık bıtkılere yeterlı ısıgı saglar mı yoksa bunun aynısından 1 tane daha almalımıyım yada gelısım donemı ıcın soyluyorum bunun aynısından 1 tane daha olsa veg ve blom ıcın yeter lı olur mu ?
kardeş bak hevesini kırmak istemem 120 60 demek yanyana demek oto 3 en fazla photo 2 en fazla demek bu led açık konuşayım 1 autoya yeter oda veg dönemde yan yana ise 400w cob oda aralıkli dizilmiş olacak farklı farklı ledlerlede bu dengeyi koruyamazsın

Hamzaali54

Kıdemli Üye
bu ısıgın aynısından 1 tane daha alsam 3 autoya yeter mı ? ustadım cunku tohumlara da cıddı para verıcez berbat etmek ıstemem evet bende yan yana koymayı dusunuyorum baska turlu zaten bu kabıne olmaz malesef

wolferic

Kıdemli Üye
bu ısıgın aynısından 1 tane daha alsam 3 autoya yeter mı ? ustadım cunku tohumlara da cıddı para verıcez berbat etmek ıstemem evet bende yan yana koymayı dusunuyorum baska turlu zaten bu kabıne olmaz malesef
sadece veg dönemde 1 autuyo yeter diyorum bunun çiçek dönemi var toprak para tohum para besin para ışık yüzünden verim kaybı yaşayacaksın yazık değil mi aliexprede birsürü led var bunu nekadara aldın bilmiyorum modeli bilmiyorsun chipi bilmiyorsun fakat buled o boyutta yüksek ışık üretseydi sogutucusuz olmazdı muhtemelen 45w gerçek güçten az aliexprese gir aynıları var vergisini versen burdan daha ucuz garantisi sponsoru yoksa aliexpres daha mantıklı

Hamzaali54

Kıdemli Üye
sadece veg dönemde 1 autuyo yeter diyorum bunun çiçek dönemi var toprak para tohum para besin para ışık yüzünden verim kaybı yaşayacaksın yazık değil mi aliexprede birsürü led var bunu nekadara aldın bilmiyorum modeli bilmiyorsun chipi bilmiyorsun fakat buled o boyutta yüksek ışık üretseydi sogutucusuz olmazdı muhtemelen 45w gerçek güçten az aliexprese gir aynıları var vergisini versen burdan daha ucuz garantisi sponsoru yoksa aliexpres daha mantıklı
sagol ustam anladım bıraz noralım bozuldu sımdı cunku tam baslamak uzereydım sımdı 1 daha ılerıye attı benı eyvallah sagol hakkını helal et

wolferic

Kıdemli Üye
sagol ustam anladım bıraz noralım bozuldu sımdı cunku tam baslamak uzereydım sımdı 1 daha ılerıye attı benı eyvallah sagol hakkını helal et
helal olsun kardeş ne demek paran varsa 120w lik quantum boardlara bak eğer bütçe kısıtlıysa 4 lü yxo cobled yap aralıklı olsun neden yxo dersen şuan spectrum olarak iyi olup fiyatı uygun olan onlar var

effort&poison

Kıdemli Üye
tamamdır ustam ıyı bıllgıler verdınız ben sıze dua edıyorum sagol varol ALLAH razı olsun
Kanka bütçe yoksa bu işin en basiti torch ampüldür. Araştır torchla başla çok ıyhuna gelir. Her türlüde hasat alırsın. Benim kabinde 400w hps var gardrop içindeki düzeneğimde 260w torch var. Tabiki hps ile arasında dağlar kadar fark var ama hasat aldırıyor mu gayet tabii.

effort&poison

Kıdemli Üye
Kanka dediğim gibi bitkilerin üstüne 14-15k lumen vurması lazım bunun içinde

3 auto 120X60 kabine wolferic kankanın dediği gibi yanyana olcak bitkiler ışığı datırqk dizmen lazım o yüzden 3 bitki işi yaş bro bitki başı 3 torch o da minimum yani. 9 tane torch ne demek biliyo musun? 40 dereceyi görürsün o kabinde. O yüzden bitkileri yakın tutup 2 bitki yabcan 5-6 torchla bu işi çözcen. Yine mantık hatası kanka çünkü 5-6 torchun altınada 2 bitki koyulmaz yani gereksiz. 5-6 torch 200 tl harcarsın tek bitki yaparsın alacağın hasat aynı olur ısıyı çözebilsen ışığı artırıp en fazla bir tane daha saksı koyarsın

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • ceysi ceysi:
    temiz hava girişin varmı
  • pupilla pupilla:
    60 lık kabine gerek yok
  • pupilla pupilla:
    yanlar yukarısı falan acık
  • pupilla pupilla:
    yoksa zaten o sıcaklık derecesinide görmez
  • ceysi ceysi:
    o yüzden demedim ısıtıcıyı açarsın odada
  • ceysi ceysi:
    sıcak hava basardın içeri
  • ceysi ceysi:
    odayı ısıtırdın yani
  • ceysi ceysi:
    sen klimalı odadaysan oraya al kabini kanka
  • ceysi ceysi:
    60x60
  • pupilla pupilla:
    kanka soyle bi durum var ev kendi evim ama havalar tırt oldugundan kalmıyorum orda
  • pupilla pupilla:
    suan ısıtıcı acık bırakamam orda yani
  • pupilla pupilla:
    aksamdan aksama bitkilere bakmaya gidiyorum
  • pupilla pupilla:
    yani cobla ısıtabilirmiyim kafasındayım ben
  • ceysi ceysi:
    400 w cob 150x150 kabinde
  • ceysi ceysi:
    4 derece oynatıyodu
  • ceysi ceysi:
    burdamsn