kurutma kabini kurulumu

herkese selam dostlar.

growumun son haftalarına girmiş bulunmaktayım. kurutma hazırlıklarımı tamamladım.

@pandaman kankamın önerisiyle, kendimden de bir şeyler katarak kartondan bir kurutma kabini yaptım. yararlı olacağını düşündüğüm ve sizlerin de değerli yorumlarınızı almak istediğim için bu konuyu açıyorum.

fotoları altta paylaştım ve açıklamaya gerek duymadım zaten fotolara bakınca anlarsınız basit bir sistem.

sistem şu şekilde:

(kutunun solundaki giriş fanı)

(buradan kabine bağlanıyor)

(çıkış fanı)

sistemi kabaca bu şekilde kurdum. giriş fanından kurutma kabinine oradan da ana kabine güzel bir hava akışı sağlanıyor, ciddi bir performans düşüşü gözlemlemedim.

son olarak birkaç sorum olacak:

-karton kutu dışarıya ne derece koku sızdırır?
-giriş fanının direkt askıdaki kızlara vurması kurumada olumsuz etkiler yaratır mı? giriş fanının ucuna bir boru bağlayıp havayı kutunun zeminine doğru mu vereyim?
-kutuya sürekli ve güçlü bir hava akışı olacağı için nemin %25-30'larda olacağını tahmin ediyorum. kurutma neminin normal şartlarda %50 olması gerekiyor. bunun için ek bir önlem almalı mıyım? (zemine ıslak havlu koymak gibi) [giriş fanım 110m3]

herkesin görüşlerini, yorumlarını, deneyimlerini ve önerilerini bekliyorum. umarım faydalı olmuştur.
bol hasatlar.

Cashh

Doktor
herkese selam dostlar.

growumun son haftalarına girmiş bulunmaktayım. kurutma hazırlıklarımı tamamladım.

@pandaman kankamın önerisiyle, kendimden de bir şeyler katarak kartondan bir kurutma kabini yaptım. yararlı olacağını düşündüğüm ve sizlerin de değerli yorumlarınızı almak istediğim için bu konuyu açıyorum.

fotoları altta paylaştım ve açıklamaya gerek duymadım zaten fotolara bakınca anlarsınız basit bir sistem.

sistem şu şekilde:

(kutunun solundaki giriş fanı)

(buradan kabine bağlanıyor)

(çıkış fanı)

sistemi kabaca bu şekilde kurdum. giriş fanından kurutma kabinine oradan da ana kabine güzel bir hava akışı sağlanıyor, ciddi bir performans düşüşü gözlemlemedim.

son olarak birkaç sorum olacak:

-karton kutu dışarıya ne derece koku sızdırır?
-giriş fanının direkt askıdaki kızlara vurması kurumada olumsuz etkiler yaratır mı? giriş fanının ucuna bir boru bağlayıp havayı kutunun zeminine doğru mu vereyim?
-kutuya sürekli ve güçlü bir hava akışı olacağı için nemin %25-30'larda olacağını tahmin ediyorum. kurutma neminin normal şartlarda %50 olması gerekiyor. bunun için ek bir önlem almalı mıyım? (zemine ıslak havlu koymak gibi) [giriş fanım 110m3]

herkesin görüşlerini, yorumlarını, deneyimlerini ve önerilerini bekliyorum. umarım faydalı olmuştur.
bol hasatlar.
Konuyu takip

sativasever

Müptezel
Karton kutunun içine üfleme değil de içinden dışarı hava üflemesi yaparsan senin için daha sağlıklı olur. Direk yapraklara vurması rüzgarın iyi değildir. Havalandırmanın amacı içeride ki nemi düşürmek.

Cashh

Doktor
Karton kutunun içine üfleme değil de içinden dışarı hava üflemesi yaparsan senin için daha sağlıklı olur. Direk yapraklara vurması rüzgarın iyi değildir. Havalandırmanın amacı içeride ki nemi düşürmek.
Kanka bu arkadaş epey meşakkatli yapmış ta ben Diyorım benzer bir kutuya assam bir delik giriş için açsam birde çıkış fanı koysam yeterli olur ve sorunsuz kurur mu.?

Cashh

Doktor
Eline sağlık :) Giriş fanını iptal et abi, gerek yok. Kutuyla kabin arasında boru olsun yeter. Çıkış fanı hem kutudaki, hem de kabindeki kirli havayı dışarı atacak, kirli havayla birlikte kokuyu da. Bu şekilde kutuyu açtığında bile koku çıkmıyor.

Nem aletini kutunun soluna koy ve kutuya soldan bir göz aç nem buharının gireceği. Nem aletini de içerideki nem %60 civarında sabit tutacak şekilde ayarla. Kısacası kutudan hava çıkışı olacak, hava akışı değil. İçerideki nem çok önemli.
Kanka kurutma da içerideki nem ne olmalı ben basit çe kutuya bir çıkış deliğini açayım diyorum ona bir küçük aksiyel fan takayım bir giriş deliği açayım çatı arasına koyayım nemi dengede tutmak zor tabi de böyle bir haftaya kurur gibi ne dersin

Cashh

Doktor
Ben %60 sabit tutmuştum, 11 günde yavaş yavaş kurumuştu. Genelde tavsiye edilen bu değer. Kurutma kutusunda fanla hava girişine gerek yok. Çadıra bağladığın için, hava çıkış fanı hem kutudan hem de kabinden kirli havayı ve kokuyu alacak. Nemi sağlamak şart ama bence. Yoksa çok hızlı kurur. Bu yüzden benim nem makinası kutunun yanındaydı. Buharı üflediği yere de bir göz açmıştım, buhar oraya girip kutunun içindeki nemi sabitliyordu. Deneme yaparak buhar makinesindeki nem değerini (humidistat özelliği) değiştiriyordum.
Kanka çabuk kurursa ne olur ki nemi sabit tutmak zor iş. Buhar gidip sömeği ıslatır ya fazla olur ya az ben direk asmıştım çatı arasına 4-5 günde kurulmuştu

sativasever

Müptezel
Nem vermeyi ben de doğru bulmuyorum. Zaten içerideki havayı sürekli çeksen bile bitkilerin içinde nem var. Kurutmanın amacı o nemi çekmek. İçeriye nem vermek küflenmeye sebeb olur diye düşünüyorum

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
    **** *** ******* hahahaha** ******* ********** **
  • A active661:
    ***** ***** hahahaha* ** ****** ******** * ****** ****** ******* **** ****** ****** ****** ** ** ***** ******** ****** ******
  • A active661:
  • A active661:
    hahahaha** ** **** *** hahahaha*
  • A active661:
    ********* ********** ********* **** hahahaha****** ***** ******
  • Didrug Didrug:
    hahahaha** ***** ****** ***** ***** * ****** hahahaha hahahaha***** ** ***** ****** * ***** *** **** hahahaha** **** ********** ******** ***** ** ***** ***** hahahaha* ** ****** ******** * ****** ****** ***
  • Didrug Didrug:
    ********** ******** * ********** ******* **** ********* ******** *** ***** **** *** ****** ********** ********* ****
  • Didrug Didrug:
    ******** ***** ******* ****** ******* **
  • A active661:
  • A active661:
  • A active661:
  • A active661:
    ******** ** ******* ********** ***** hahahaha
  • A active661:
    ******* hahahaha***** **** hahahaha** * ******* ***** ********* ********* **** ****** **********
  • A active661:
    hahahaha* *** ***** ******** ***** ** ******* ****** ******* *** ******** ********* **** ******* ******** ** ***
  • A active661:
  • A active661:
    ****** ** ***** ****** ********* ****** *** ***** hahahaha
  • A active661:
    **** hahahaha******** ****** ********** **** hahahaha ******** *
  • A active661:
    ****** ** ***** ****** **** **** ******* hahahaha **** ****** **** **** hahahaha* *******
  • A active661:
    ** ** ********* *** hahahaha* **** *** hahahaha***
  • A active661:
    ***** **** hahahaha********* ********** ** ******
  • istr istr:
  • istr istr:
  • VendettaX VendettaX:
    VendettaX VendettaX: ****** ****** ********** ******* *********