Kapalı mekan grow tecrübelerim/duygularım

Drlemonhaze

Yeni üye
Merhaba dostlar üniversite bittikten sonra atanınca kontak sıkıntısından yetiştirmeye girdim. Buradaki arkadaşların ve yabancı sitlerin çok faydası oldu. Gelişigüzel bir şekilde yazacağım detaylı bir rehber niteliğinde değil. Yetiştiriken sistematik bir şekilde yazsaydım keşke diyorum şimdi. İlk başta çöp kutusunda yetiştirmeye karar verdim. Tabi gerçekten sıfırdan başlayan biri için bir sürü kafa karıştıran mevzu var. Kafanız karışmasın dostlar koku ve mekan problemi yoksa her türlü içecek bir şey çıkar.

Tohum: Sponsordan Bluedream Auto kullandım bu konuda pek bi tecrübem yok malesef bence bitkiyi toksisiteye sokmasaydım gayet güzel tohumdu.

Işık: başlangıçta 8 tane led ampulu paralel bağladım(sakın dandik malzeme kullanmayın ve dikkatli olun evde yaptığımız bu tarz işler yangın vs çıkarabilr) daha sonra yetersiz bulduğum için 80w duylu yetiştirme ışığı aldım(gayet dandik bir şeydi)
Zaten auto tohum olduğu için full 18/6 döngüsünde devam etti.

Kabin: battal boy çöp kovasının içini parlak filmle kapladım 10-15lt saksı bir de saksıyı sabit tutsun diye saksının etrafını çakıl taşlarıyla doldurdum. Drenaj için kovanın altına delikler açtım. 4 tarafını bıçakla delip pc fanı yerleştirdim (2 dışarı 2 içeri doğru olacak şekilde. Herhalde saksı büyük gelmiş olacak ki bitki tepeden sığmamaya başladı(topping yapmadım) ben de bi kova daha alıp onu tersten üstüne kapatmaya başladım. Burada aslında cocoyu kovanın dibine döksem ve güzel topping atsam boy sorunu yaşamazdım diye düşünüyorum. Kapalı mekanda yetiştiren arkadaşlar için topping atmak çok önemli bence.

Ortam ve gübre: Cocopeat(%30 perlit ile) ghe tripart gübresi ile yetiştirmeye başladım. Bu gübreyi seçmemin bir sebebi yok daha iyisini önerlenler varsa tavsiyeye açığım. Cocopeati kullanacaksanız bi ön flush yapmanızı öneririm. Üç farklı gübreyi üreticinin belirlediği oranlarda verdim. Ca/Mag gübresi kullanmadım bizde sular yeterince kireçli. Fazla gübre vermek bitkiyi toksisiteye sokabilir bunu kötü tecrübe ettim dikkatli olmanızı tavsiye ederim.Tabi aynı amaca da yönelik olsa farklı markaların gübrelerini değişimli kullanmamız önerilmiyor. Bir diğer bir mesele de suyun ph olayı ben ph düşürücü ve yükseltici aldım(yükselticiyi çöpe attım suyun kendi phsı zaten hep yüksek istemeden pH fazla düşse bile yükseltici kullanmayın seyreltin diyor üretici). pH ayarlamayı büyük kaplarda yapmayı tercih edin kafayı yersiniz. Ben 1 damancana musluk suyunu en az 2-3 gün beklettiklen sonra bi 5ltlik şişeye aktarıyordum ph ayarlamasını yaptıktan sonra ufak ufak gübre ekleyip öyle veriyordum. Flush vs yapacaksam da beklemiş ve pH ayarlı su kullanıyordum. Bu meselede suyu bekletirken akvaryum aparatlarıyla suyu havalandırın diyenler var. Köklerin oksijenlenmesini artırıyormuş galiba. Ben onun için değil ama ortamı nemlendirmek için kullandım bi faydası oldu mu emin değilim.

Diğer cihazlar vs:
1-Torak pH ve sululuğunu ölçen bi cihaz aldım. Aslında doğru ph ile su verirseniz o kadar önemli değil çok da sağlıklı bir cihaz olduğu söylenemez ama bi referans olarak faydalı sayılabilir.

2-Xiaominin ısı nem ölçerini kullandım bluetooth özelliğinden dolayı tavsiye ederim.

3-pH ölçmek için strip kullandım sıvı kullanan metodlara göre daha pratik geldi elektronik olanları kullanmadım.

4-Koku önleyici olarak jel aldım ama hem çok etkili değildi hem de bitkiye kimyasal koku siner diye okuduğum için kullanmadım. Koku meselesini asla hafife almayın. Benim ortamım müsait olduğu için sorun olmadı. Karbon filtreler hakkında pek bilgim yok.

Daha başka kullandığım ekipman oldu ama sıradan şeyler üzerine diyecek pek bir şey yok.

Sonuç: Yaklaşık 10-20 gr fena olmayan bir şey elde ettim en sonda toksisiteye sokmasam çok daha güzel olacaktı. Elde ettiğim üründen çok edindiğim tecrübeye daha kıymetli sanırım. Daha sonra kabin alıp foto tohumla da yetiştirdim o çok daha güzel oldu.

Son olarak…
Eğer çok fazla içen biri değilseniz yetiştirmek içme sıklığınızı ve miktarınızı artıracaktır. Ben bağımlıyım olduğu müddetçe içiyorum yetiştirmeye başlamadan önce böyle değildim sanırım. Tamamen temiz de yetiştirseniz ciğerlere zararlı olduğu kesin.

Not: Bitkinin en üst kısmı da ışık yanığı olmuş sanırım.

Herkese iyi yetiştirmeler !

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ***** **** ** *** ******* ******** hahahaha**** * hahahaha **** ********** *** ****** ***** *** ****** ******* ******* hahahaha *********
    +1
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ********* **** ** *** *** ******* * **** ********** ***** ****** *** **** ******* *** ** ******* ********** hahahahahahahahahahahaha******* **** ** *** ******* ******** hahahaha**** * hahahaha **** ********** *** ****** ***** *** ****** ******* ******* hahahaha hahahaha******
  • kokokoco kokokoco:
    **** ***** **** **** ***** ****** *** *** ***** ***** ** **** **** ***** **** *** ****** ** ******* *******
    hahahaha** ***** ********* **** ** *** *** ******* * **** ********** ***** ****** *** **** ******* *** ** ******* ********** hahahahahahahahahahahaha******* **** ** *** ******* ******** hahahaha**** * hahahaha **** ********** *** ****** ***** *** ****** ******* ******* hahahaha hahahaha******
  • kokokoco kokokoco:
    ** **** ***** **** ***** ****** ***** **** ***** ***** * ******* ******* **** * **** ***** ***** ***
    +1
    +1
    ***** **** *** ***** ***** ***** ** ********* ****** **** ***** **** ***** ****** ***** **** ***** ***** * ******* ******* **** * **** ***** ***** ***
  • L lityum:
  • L lityum:
    ***** **** hahahaha* ****
  • L lityum:
    **** ******** hahahaha*** ***** ****** **** hahahaha****
  • A alperdelicitas:
    ***** hahahaha ** ********* ***** ****** hahahaha**** *******
  • kokokoco kokokoco:
  • kokokoco kokokoco:
  • A alperdelicitas: