Kabin kurulumu için tavsiye ihtiyacım var

fusetea

Yeni üye
Herkese merhabalar, bir süredir forumda dolaşıp araştırma yapıyorum. Sağolsun üstadlar genellikle açıklayıcı ve yardımcı olacak bilgiler paylaşmışlar Fakat forumda gezinip aydınlanmayı umarken gittikçe içinden çıkamayacağım bi kafa karışıklığı yaşamaya başladım.

İlk defa grown yapıcam. benim gayem asgari şartlarda bir, eğer mümkünse iki bitki yetiştirmek. öğrenciyim ve çok bi imkan sahibi değilim o yüzden tavsiyelerinize ihtiyacım var. Mümkün mertebe bazı elemeler yaparak çok kaliteli olmasa da beni idare edecek bi ürün elde etmek niyetindeyim.

*Elimde kabin olarak uyarlamayı düşündüğüm 80en*80boy*40derinlik ölçülerinde bir dolap var. Bu kabin iki bitki için küçük mü gelir?
*Tohum olarak Auto Blue Dream düşünüyorum
*Işık konusunda tamamen karmakarışık vaziyetteyim. Tavsiyelerinize göre hareket etmek istiyorum.
*Biri giriş biri çıkış olmak üzere iki tane fan koymayı düşünüyorum
*Bir tane Vantilatör
*15 lt bez saksı
*ısı ve nem ölçer
*nem için ıslak havlu kullanabileceğim yönünde yazılar okudum bu konuda da tavsiyelere açığım.

Bir de koku konusunda çok çarpık yorumlar okudum 1-2 bitki koku yapmaz karbon filtre kullanmaya gerek jel kullanabilirsiniz gibisinden. Gerçekten gereklimidir 1-2 bitki için .

şimdiden çok teşekkür ederim dumanınız bol olsun

chiefsiyu

Yeni üye
Işık konusu en yüksek masrafı oluşturacak sanırım bir bitki için iyi araştırma yapmak lazım

teteocx

Yeni üye
bu durumda 80*80-180 kabinde 400w HPS ile iki bitki mi yetiştirmeliyiz, maksimum verim hasat oranı için

ate

Yeni üye
merhaba dostum bende bu işe yeni girenlerdenim 80*80*180lik kabinim var ışıktı co2ydi nem makinesi falan degiriyor işin içine ama iki tane sığıyor. düşündüğün kabinin boyu kurtarmaz bence seni. ışık olarak ben 300w led aldım full spectrum sarı sitede bulabilirsin fakat ilk başta 200w ile de başlarsan sıkıntı olmaz. ilk bir ay karbon filtre almadım bende ama sonra biraz da olsa koku başladı jel yerine en uzucuzundan karbon filtre aldım işimi görüyor. fan olarak eğer sese takılmam diyorsan aksiyenel fanlara bak derim özellikle online alışveriş sitelerinde growculara kıyasla çok daha ucuza bulabilirsin. bulunduğun şehir nemliyse belki ıslak havlu kurtarır ama yine de makine alsan rahatlarsın ikinci el falan bir bak ucuza kesin denk gelir.
iyi sabahlar dostum bu ışık olayı beynimi eritti. benim bir çiçek ekebilecek alanım var. bu 200w ışık ne kadar ve en ucuz nasıl temin edebilirim

iyi sabahlar dostum bu ışık olayı beynimi eritti. benim bir çiçek ekebilecek alanım var. bu 200w ışık ne kadar ve en ucuz nasıl temin edebilirim
Sarı sitede cob led satılıyor full spectrum 50watt dün gördüm 25 tl. Bundan 4 tane alırsın, 50 liraya alümünyum soğutucu alırsın, 3 tane pc fanı alırsın 75 lira yapar o da.. Elektrik ve lehim makinen varsa kendin yaparsın yoksa bir elektrikçiye gidip yaptırırsın 50 lira bişey alır o da tahminim. Kablo ve fiş de kullanıcak çünkü.
Max 300 liraya 200watt ledin olur. Tek bitkiye fazlasıyla yeter forumda yapan arkadaşlar var bu sistemle memnunlar.

ate

Yeni üye
Sarı sitede cob led satılıyor full spectrum 50watt dün gördüm 25 tl. Bundan 4 tane alırsın, 50 liraya alümünyum soğutucu alırsın, 3 tane pc fanı alırsın 75 lira yapar o da.. Elektrik ve lehim makinen varsa kendin yaparsın yoksa bir elektrikçiye gidip yaptırırsın 50 lira bişey alır o da tahminim. Kablo ve fiş de kullanıcak çünkü.
Max 300 liraya 200watt ledin olur. Tek bitkiye fazlasıyla yeter forumda yapan arkadaşlar var bu sistemle memnunlar.
çok teşekkür ederim dostum. eğer vaktini almayacaksa bunların linkini gönderebilir misin? zira baktım çok fazla seçenek var ve hata yapmak istemiyorum.

çok teşekkür ederim dostum. eğer vaktini almayacaksa bunların linkini gönderebilir misin? zira baktım çok fazla seçenek var ve hata yapmak istemiyorum.

*Cob led - https://www.sahibinden.com/ilan/iki...t-bahce-50-watt-full-spektrum-877769649/detay
Elemanda yxo soketli de varmış 35 tl diyor ben olsam ondan alırdım hem lehim işine gerek de kalmaz ve daha kaliteli olduğunu biliyorum.

*Fan 12x12 220v direk prize takacaksın - https://m.n11.com/tidar-120x120x38-mm-220v-ac-kare-fan-P334924685

*Soğutucu - https://m.n11.com/aluminyum-sogutucu-profil-tek-tafafli-tarakli-aluminyum-ham-hali-P330519909

*Termal macun- https://m.n11.com/gri-termal-macun-islemci-ekran-kartlari-icin-30-teflon-P312793145

0.75mm çapında 3 metre kablo alsan, 1 tane de erkek fiş, biraz vida mis gibi olur dostum.
Montajı için ışıklar bölümünde nasıl yapacağın hakkında konu var zor birşey değil.

Yada aşağıdaki ürünü al geç. Yxo aldığını varsayıyorum kendin yapsan kargoları ıvırı zıvırı 350 lirayı bulacak. Aşağıda kapalı panel gayet iyi işçilikle yapmış adam satıyor. Ben bu tarz işlerle uğraşmayı seven biriyim lehim yapmayı elektrik işlerini severim ama senin ilgi alanın değilse elektrikçiye falan bağlatcaksan aşağıdakini al daha uygun olur sanki.

fusetea

Yeni üye
*Cob led - https://www.sahibinden.com/ilan/iki...t-bahce-50-watt-full-spektrum-877769649/detay
Elemanda yxo soketli de varmış 35 tl diyor ben olsam ondan alırdım hem lehim işine gerek de kalmaz ve daha kaliteli olduğunu biliyorum.

*Fan 12x12 220v direk prize takacaksın - https://m.n11.com/tidar-120x120x38-mm-220v-ac-kare-fan-P334924685

*Soğutucu - https://m.n11.com/aluminyum-sogutucu-profil-tek-tafafli-tarakli-aluminyum-ham-hali-P330519909

*Termal macun- https://m.n11.com/gri-termal-macun-islemci-ekran-kartlari-icin-30-teflon-P312793145

0.75mm çapında 3 metre kablo alsan, 1 tane de erkek fiş, biraz vida mis gibi olur dostum.
Montajı için ışıklar bölümünde nasıl yapacağın hakkında konu var zor birşey değil.

Hocam şöyle bir şey buldum. mantıklı gibi duruyor sence almalımıyım.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • 2 2008Grower:
  • Night owl Night owl:
    **** ******** ***** ***** ***** **** ****** **** *** ***** ******* **** *****
  • Night owl Night owl:
    ******* **** **** ****** ******** ******* ******* * ***** ********** **** **********
  • 2 2008Grower:
    ****** ***** hahahaha** hahahaha*
  • 2 2008Grower:
    ********** ******* ******* ******** ********* hahahaha *****
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** ** ******* ******** ***** **** *** ***** ***** ** ******** ***** ******* ***** ** hahahaha* ** ****** ****** **** ******* ***** ******* ****** ***** hahahaha ********** *** ******* ******* hahahaha**
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ** ****** **** ********* ***** *** ***** ** ******** ****** hahahaha****
  • Night owl Night owl:
    ******** hahahaha* ***** hahahaha ***** ******** **** ********** hahahaha**
  • 2 2008Grower:
    ****** ****** ********* *** ********** hahahaha ***** ******
  • Night owl Night owl:
    ******* ******** ********** ****** ******* **** ** ***** ******** ****** ******
  • Night owl Night owl:
    ********* ** *** ********* ** **** ******* * ** ** ****** *** * ***** ********* ***
  • Night owl Night owl:
    ****** **** ********* ********* *** ****** ****** ****** ** hahahaha ***** hahahaha*** ***** *** ********* *** ****** ********* ****** ****** ********* *** ********** hahahaha ***** ******
    +1
  • 2 2008Grower:
    ****** ***** ********* *** ******* **** ***** ********** ********* ******* ****** *** ********** ******* ******** **** hahahaha **** **** ********* hahahaha********** *** hahahaha ******** **** ********** ******* ******* *******
    +1
  • 2 2008Grower:
    +1
  • Night owl Night owl:
    hahahaha *** **** ******* ********** ****** **** ********* ******** ******** ***** ***** **********
  • Night owl Night owl:
    **** ***** hahahaha ******* ***** * ** **** ***** * * ****** *****
    +1
  • 2 2008Grower:
    hahahaha ********** ****** **** ****** ******** ***** *********
  • 2 2008Grower:
    ***** **** ***** hahahaha**
  • Night owl Night owl:
    hahahaha* ******* ******** ****** *** hahahaha *** ******* ********** ****** **** ********* ******** ******** ***** ***** **********
  • 2 2008Grower:
  • Night owl Night owl:
    **** **** ********** *** ***** ****** ********** **** ******** ******* ******** ******
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** **** ****** ****** ******* hahahaha***
    +1
  • 2 2008Grower:
    hahahaha*** ***** **** *
  • 2 2008Grower:
    hahahaha**
    +1
    2 2008Grower: hahahaha** +1