Kısıtlı alanda yetiştirmeye bir örnek #Bilgisayarkasası #Microgrow

Merhabalar. 1-2 sene önce evde bu bitkiyi yetiştirmeye karar verdiğimde araştırmaya koyulmuştum ve ailemle yaşadığımdan dolayı alanım kısıtlı olduğu için Micro Grow ile bu işin mümkün olduğunu keşfettim. Gerekli ekipmanları temin edip çalışmaya başladım ve sonucunda beni tatmin edecek derecede hasatımı aldım. Hasat alana kadar birkaç fotoğraf çekip atmıştım bir köşeye. Benim gibi alanı kısıtlı olupta bu işi yapmak isteyen arkadaşlar için bi fikir niteliğinde olabileceğini düşünüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.

Ekipmanlar ;
Cooler Master Haf Stacker 935 Bilgisayar Kasası (Yükseklik:72cm) : 2 sene önce kasanın 0 fiyatı 600tl idi.Teşhir ürünü dek geldi daha ucuza almıştım.
2x 300w Ufo tipi led lamba (Yükseklik:18cm)
2x 4lt Delikli saksı (Yükseklik:14cm)
2x 110 cfm Kasa fanı
Diamond yansıtıcı film
Biobizz Grow&Bloom gübre, PH metre, Hava nemlendirici, Sıcaklık-Nem ölçer
1xSuper lemon haze auto
1xKing's kush auto

Bütün ekipmanların boyutunu vs. düştükten sonra kasanın içerisinde 30-35cm bitkinin büyüyebilmesi için alan kalmıştı.Toplamda da 30cm büyüdü bitkim zaten.Gübreleri gerektiği miktarda ve zamanında aksatmadan verdim. Suyu ph metre ile ölçüp uygun ph derecesine getirdikten sonra sulama yaptım.Nem ve sıcaklık dengesini mümkün mertebe kontrol altında tutmaya çalıştım.Kasa fanlarının arkasına plastik üçgen çıtalardan fanın uzunluğu kadar bi profil yapıp oradan kaçan ışık süzmelerinide hapsettim.Kasanın kapaklarını kapadığımda dışarıya hiçbir şekilde ışık süzmesi olmuyordu. Hasatı 9.haftada aldım. 3.haftaya yaklaştığımda hafiften koku oluşmaya başladı. Odanın penceresi 24 saat açık ve kapı sürekli kapalı kaldı. İçerideki koku dağılsın diye vantilatör çalıştı sürekli. Otomatik oda spreyim sürekli bahar çiçekleri kokusu püskürtmesine rağmen özellikle 5-8. haftalar arasında koku aşırı ağırlaşıp odanın dışına çıkmaya başladı. İşte şans ya o sıralarda lavabomuzda giderler ile alakalı problem vardı. Evdekiler kokunun nereden geldiğini sorduğunda lavabodaki giderlerden geldiğini söylüyordum. Belki inandılar belki inanmadılar ama kazasız belasız hasatımı almayı başardım. 2 saksıdan tam hatırlayamamakla beraber 30-40gr hasat almıştım galiba.Kimine göre aldığım miktar az geldi fakat benim kafamda bir miktar vardı onada ulaştığım için mutlu etti beni.

Son düzenleme:

HaklıJelibon

Yeni üye
h.o brom güzel iş. ledlerin link bırakabilir misin . bende micro grow düşünüyorumda . birde hasat süresini nasıl 9 haftada bitirebildin. bitkilerin uzamasını nasıl engelledin ve saksıların kac lt ? bu konular hakkında bilgi verirsen sevinirim.

Khalifajoint

Kıdemli Üye
Birde karbon filtre olayina girmedinmi hic ufakda olsa fanli sungerli sistemleri oluyo ya bu microgrowun o tarz bisey dene bidahakine koku sorununda olmaz

h.o brom güzel iş. ledlerin link bırakabilir misin . bende micro grow düşünüyorumda . birde hasat süresini nasıl 9 haftada bitirebildin. bitkilerin uzamasını nasıl engelledin ve saksıların kac lt ? bu konular hakkında bilgi verirsen sevinirim.
saol kanka. Bitkiler Auto flowering olduğu için tohumdan hasata kadar geçen süre 8-10 hafta. Yani tohumu diktiğinde 2-2.5 ayda hasat alabiliyorsun.Saksılarımın hacmi 4lt. Hem auto hemde saksıların küçük olmasından dolayı bitki fazla boy atmıyor. Misal 20lt lik saksı kullanmış olsaydım bitkinin boyu 100cm olacaktı. 4lt lik saksıda max 35cm e kadar çıktı benim bitkilerim.
Lambaları ali express ten temin ettim(Ufo grow lamb led diye arattığında sonuçlar çıkıyor iyi araştırıpta alman tavsiyemdir). Ama benim kullandığım lambalar en ucuzu en kötüsü. Belki proje başarılı olmaz diye gidip kaliteli bi lamba almak istemedim. Sadece 1 kez yapacağım için en ucuzundan aldım.

Birde karbon filtre olayina girmedinmi hic ufakda olsa fanli sungerli sistemleri oluyo ya bu microgrowun o tarz bisey dene bidahakine koku sorununda olmaz
Eyvallah kanka cansın. İmkanlar kısıtlı olunca böyle arayışa giriyorsun işte :) filtre konusunda başarılı olamadım. İlk etapta aktif karbon alıp fanların arkasına yerleştirdim ama çok uyduruk birşey olduğu için işe yaramamıştı. Ama bu tarz sistemlerde filtre şart gerçekten.

@BeardKingdom tebrikler knk. benimde microgrow hayellerim var . hatta şu manitin growa hastayım .
fakat ledleri bulamadım . https://growdiaries.com/diaries/22565-ak47-computer-case-hi-tech-microgrow
Sanatsal bir çalışma işte Muazzam tek kelimeyle. Benim iki saksıdan aldığım hasatın çok daha fazlasını tek bitkiden almış değilmi. Gerçekten biraz kafa yorunca neyin nasıl yapıldığını araştırıp öğrenince çok güzel projeler çıkıyor ortaya. İlk Grow um olduğu için birazda korktum açıkçası belki yanlış birşeyler yaparım diye bitkiyi yönlendiremedim. Eğer 2.grow u yapacak olsaydım Ali den cob led parçaları sipariş edip kendim yapacaktım hem hazır lambalardan daha uyguna geliyordu hemde elimdeki lambalardan daha verimli oluyordu ama yapamadım.

Khalifajoint

Kıdemli Üye
Yapsana kanka tekrar durmadan devam et bence senin konuyu okudum harbiden hende cadirin yani sira bitanede pc kasasi olsun istedim ve suan ciddi dusunuyorum belki yaparim bi ara kucuk bi proje :D

Kanka iş değişikliğinden dolayı başka şehire taşınmak zorunda kaldım yaşadığım yerde böyle bir imkanım yok malesef belki ilerleyen zamanlarda :)

Ankmrj

Yeni üye
2x2 alanda 10 bitki bakıyorum ama bu işçilişe hayranlıkla baktım .. ellerine sağlık .. emek emek emek

falken

Üye
dostum azmine hayran kaldım.
çok başarılı proje yapmışşsın.
koku sorununa ufak bi çözüm yapabılırsın. karbon emdirilmiş elyaf bez ile kokuyu yarı yarıya düşürürsün.

Merhabalar. 1-2 sene önce evde bu bitkiyi yetiştirmeye karar verdiğimde araştırmaya koyulmuştum ve ailemle yaşadığımdan dolayı alanım kısıtlı olduğu için Micro Grow ile bu işin mümkün olduğunu keşfettim. Gerekli ekipmanları temin edip çalışmaya başladım ve sonucunda beni tatmin edecek derecede hasatımı aldım. Hasat alana kadar birkaç fotoğraf çekip atmıştım bir köşeye. Benim gibi alanı kısıtlı olupta bu işi yapmak isteyen arkadaşlar için bi fikir niteliğinde olabileceğini düşünüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.

Ekipmanlar ;
Cooler Master Haf Stacker 935 Bilgisayar Kasası (Yükseklik:72cm) : 2 sene önce kasanın 0 fiyatı 600tl idi.Teşhir ürünü dek geldi daha ucuza almıştım.
2x 300w Ufo tipi led lamba (Yükseklik:18cm)
2x 4lt Delikli saksı (Yükseklik:14cm)
2x 110 cfm Kasa fanı
Diamond yansıtıcı film
Biobizz Grow&Bloom gübre, PH metre, Hava nemlendirici, Sıcaklık-Nem ölçer
1xSuper lemon haze auto
1xKing's kush auto

Bütün ekipmanların boyutunu vs. düştükten sonra kasanın içerisinde 30-35cm bitkinin büyüyebilmesi için alan kalmıştı.Toplamda da 30cm büyüdü bitkim zaten.Gübreleri gerektiği miktarda ve zamanında aksatmadan verdim. Suyu ph metre ile ölçüp uygun ph derecesine getirdikten sonra sulama yaptım.Nem ve sıcaklık dengesini mümkün mertebe kontrol altında tutmaya çalıştım.Kasa fanlarının arkasına plastik üçgen çıtalardan fanın uzunluğu kadar bi profil yapıp oradan kaçan ışık süzmelerinide hapsettim.Kasanın kapaklarını kapadığımda dışarıya hiçbir şekilde ışık süzmesi olmuyordu. Hasatı 9.haftada aldım. 3.haftaya yaklaştığımda hafiften koku oluşmaya başladı. Odanın penceresi 24 saat açık ve kapı sürekli kapalı kaldı. İçerideki koku dağılsın diye vantilatör çalıştı sürekli. Otomatik oda spreyim sürekli bahar çiçekleri kokusu püskürtmesine rağmen özellikle 5-8. haftalar arasında koku aşırı ağırlaşıp odanın dışına çıkmaya başladı. İşte şans ya o sıralarda lavabomuzda giderler ile alakalı problem vardı. Evdekiler kokunun nereden geldiğini sorduğunda lavabodaki giderlerden geldiğini söylüyordum. Belki inandılar belki inanmadılar ama kazasız belasız hasatımı almayı başardım. 2 saksıdan tam hatırlayamamakla beraber 30-40gr hasat almıştım galiba.Kimine göre aldığım miktar az geldi fakat benim kafamda bir miktar vardı onada ulaştığım için mutlu etti beni.

Bende senin gibi bir projeye imza atmak üzereyim güzel bir ilham kaynağı oldu bu konu ellerin dert görmesin dumanın bol olsun

hem cesur hemde akıllı bir grow olmuş keşke ailelerimizin kenevir hakkındaki ön yargılarını kaldırabilsek.Başarılarının devamını dilerim.Umarım ileride kendi evinde istediğin gibi rahat rahat bitkilerini yetiştirirsin

Kesinlikle üstad. Hani ailen alkol içtiğini bilse tepkileri çok aşırı olmuyor. Fakat esrar içtiğini öğrendiklerinde sanki uyuşturucu batağına düşmüş gibi bir gözle bakıp ona göre tedbir falan almaya çalışıyolar. Sigarayı saymıyorum bile. Keşke biraz araştırıp neyin ne olduğunu bilip öyle yargılasalar bizleri. Eyvallah Teşekkür ederim .)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Didrug Didrug:
    ******** ** hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    +1
  • bandaleros bandaleros:
    ******** ** ** *** ****** ***** ***** ****** hahahaha
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
    ** * ***** ** **** ***** ***** hahahaha***
  • New Rookie New Rookie:
  • muadip muadip:
    hahahaha hahahaha ******** ******** ******
  • muadip muadip:
  • muadip muadip:
  • zero00 zero00:
  • zero00 zero00:
    ******** *** ****** ****** ******* hahahaha*
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
    ***** hahahaha* ******** *** *** **** ********* ****** **
  • New Rookie New Rookie:
    ***** ******** ******* **
  • zero00 zero00:
  • bandaleros bandaleros:
    ********* ******** *** hahahaha**** *** ****** ****** ***** hahahaha*
  • bandaleros bandaleros:
    **** hahahaha* ********
  • zero00 zero00:
  • New Rookie New Rookie:
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ****** **
  • bandaleros bandaleros:
    *** ****** hahahaha hahahaha** ***** ***** ****** ******** ******** ********* hahahaha* *
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
    New Rookie New Rookie: ********* ***** ********** ******* ******* ******** ******** **** ********