Küçük Saksı ve Toprak Sıkışmasını Nasıl Çözeriz

muharremince

Yeni üye
Arkadaşlar 5 litrelik bidonlara delikler açarak yaptığım saksılarda toprak bir süre sonra o kadar sıkışıyor ki verdiğim su zor gidiyor. Bu sorunu nasıl çözeriz şimdilik idare etsin diye 19 litrelik damacanaları tepeden kesip saksı yaptım illa perlit mi almam gerek eğer öyleyse growkent dışında nereyi önerirsiniz? Bide 19 litrelik damacana tahminen kaç litre toprak alır oto için gerek var mı ve photolara yeterli mi?

YouDet

Üye
Arkadaşlar 5 litrelik bidonlara delikler açarak yaptığım saksılarda toprak bir süre sonra o kadar sıkışıyor ki verdiğim su zor gidiyor. Bu sorunu nasıl çözeriz şimdilik idare etsin diye 19 litrelik damacanaları tepeden kesip saksı yaptım illa perlit mi almam gerek eğer öyleyse growkent dışında nereyi önerirsiniz? Bide 19 litrelik damacana tahminen kaç litre toprak alır oto için gerek var mı ve photolara yeterli mi?

kanka herşeyden önce damacanadan bidondan saksı yapma, faydasından çok zararını görürsün. toprağın çok kötü demek ki. biobizz topraklara bak. gübreli olanı all mix gübresiz olanı light mix. kullandığın toprak bahçe toprağı değildir umarım. tohumlarına yazık etme

Avare

Doktor
Kankam git koçtaşa toprak perlit vs bulursun.
Damacanadan olur ama dışını kaplaman lazım kökler ışık almasın diye. Bir de drenaj amaçlı saksı dibine 3-4 parmak çakıl taşı koy misss

muharremince

Yeni üye
kanka herşeyden önce damacanadan bidondan saksı yapma, faydasından çok zararını görürsün. toprağın çok kötü demek ki. biobizz topraklara bak. gübreli olanı all mix gübresiz olanı light mix. kullandığın toprak bahçe toprağı değildir umarım. tohumlarına yazık etme
Knk gidip de toprağa o kadar para vermeye ne gerek var perlit tarla toprağı karıştırırım. Saksının da dışını folyoyla kaplıyorum.

UFUK...

Kıdemli Üye
Kanka topragin ust kismi tabaka gibi çöküyor. En ust kismi parmaginla biraz dagiz sonra az su ver bekle 3 dakka sonra yavas yavas sula. Su akar yolunu bulur kanka.

YouDet

Üye
Knk gidip de toprağa o kadar para vermeye ne gerek var perlit tarla toprağı karıştırırım. Saksının da dışını folyoyla kaplıyorum.

toprağın düzgün ve temiz toprak olmazsa oradaki hastalıkları ve bakterileri çiçeklerine taşırsın kankam, eğer kullandığın toprak temizse sorun yok tabiki. bu bu growumda 25 litrelik büyük kare saksılar kullanıyorum, kızlar büyüdükçe seçimimin çok da doğru olmadığını anladım. onun yerine bez saksı kullansaymışım. toprağım hava alır daha hızlı kururmuş.
birde toprağın suyu tutma ve emmesi aynı değil. bazı toprak suyu elek gibi emer geçirir, bazısı tutar bekletir.

muharremince

Yeni üye
Kankam git koçtaşa toprak perlit vs bulursun.
Damacanadan olur ama dışını kaplaman lazım kökler ışık almasın diye. Bir de drenaj amaçlı saksı dibine 3-4 parmak çakıl taşı koy misss
kanka migrostan torf aldım bahçe toprağı inek boku karıştırdım dibine çakıl döşedim delik açtım dışını da folyoyla kapladım ama 10 litrelik su bidonu 15 litre falan toprak alıyomuş ben 20 alır diye bekliyordum yeter umarım.

Avare

Doktor
kanka migrostan torf aldım bahçe toprağı inek boku karıştırdım dibine çakıl döşedim delik açtım dışını da folyoyla kapladım ama 10 litrelik su bidonu 15 litre falan toprak alıyomuş ben 20 alır diye bekliyordum yeter umarım.
Diğerinden daha iyi olmuştur emin ol.
İlk grow koçtaştan aldım bende 50 lt torf 2 lt perlit 5 lt solucan gübresi ama solucan fazla geldi biraz.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
    Night owl Night owl: * ****** ***** ********* ********* ***