KÖFTECİ TOHUMU BAŞLANGIÇ

Hilur

Yeni üye
Herkese bol hasatlar. benim ilk deneyimim olacak tohumları catlattim kucuk bi saksıya alacagm evde yada evin bahçesinde yyetiştirme şansım yok en sağlıklı nasıl yapabilirim. Bitki güçlenene kadar nasıl muhafaza etmem gerekiyor.Daha sonra saksıdan çıkarıp toprağa alacağım.

Mordecai

Moderator
kanka temmuz ayına az kaldı yani; kuzey yarım küre için ekim zamanı nisan 20 dir. şu anda ekeceğin bitkiyi saksıda büyütmeyi denemeni tavsiye ederim.
fide aşamasında nem'e çok ihtiyaç duyar balkonda vs büyütmeyi deneyebilirsin.

HighMann

Müptezel
yani ortalama 1.5-2 ay gibi bi çimlenme süreci olacak bitkinin gün dönümünü geçtik öncelikle 180-200 ml lik karton bardaklara al 10-14 gün arasında burda büyüsün toprağın kurudukça su verirsin 2-3 günde bir kadar toprağa oturtmana gerek yok 8-10 lt lik saksıda artık yeteri kadar işini görür zaten çok fazla bi vakti yok sömeklenmenin son zamanlarına çok dikkat et yağmur almasın küf yapar

Hilur

Yeni üye
yani ortalama 1.5-2 ay gibi bi çimlenme süreci olacak bitkinin gün dönümünü geçtik öncelikle 180-200 ml lik karton bardaklara al 10-14 gün arasında burda büyüsün toprağın kurudukça su verirsin 2-3 günde bir kadar toprağa oturtmana gerek yok 8-10 lt lik saksıda artık yeteri kadar işini görür zaten çok fazla bi vakti yok sömeklenmenin son zamanlarına çok dikkat et yağmur almasın küf yapar
10 14 gün süre içerisinde dışarda bir alanda muhafaza etsem olur mu yoksa güneşe maruz kalmaması mı gerekiyor ?

HighMann

Müptezel
ilk 3-5 gün cam kenarında takılsın yeterli sonra kademe kademe günde 3-4 saat ten başlayarak güneşe koyabilirsin mesela hesapla balkonda günde 3-4 saat güneş alan biryer vardır oraya koyarsın saksı değiştirdiğinde neresi maksimum güneş görüyorsa orda takılsın güneşe geçtiğinde bardağını sürekli kontrol et çok çabuk kurur yeri gelir hergün sulama bile yapabilirsin karton bardakta

HighMann

Müptezel
Yani evet geciktik.Mecbur toprağa alacağım tenha bir yere taşıyacağım saksıda biraz riskli.Yagmur konusuna gelince muhtemelen ekim gibi yağmuru yiyecek.
risk varsa öylede yapabilirsin 10-14 gün karton bardakta sonrasında gidip ekebilirsin ama ekimde yağmuru yiyecek ekim sonuna hasat alsan küf yapabilir

Hilur

Yeni üye
kanka temmuz ayına az kaldı yani; kuzey yarım küre için ekim zamanı nisan 20 dir. şu anda ekeceğin bitkiyi saksıda büyütmeyi denemeni tavsiye ederim.
fide aşamasında nem'e çok ihtiyaç duyar balkonda vs büyütmeyi deneyebilirsin.
o zaman risk alacağım.Cok teşekkür ederim
risk varsa öylede yapabilirsin 10-14 gün karton bardakta sonrasında gidip ekebilirsin ama ekimde yağmuru yiyecek ekim sonuna hasat alsan küf yapabilir
Bu sene artık böyle oldu gelişimini hızlandırıp olana razı olacağız o zaman çok teşekkür ederim

HighMann

Müptezel
gübre olarak ne düşünüyorsun para verecekmisin napıcaksın yoksa doğal birkaç taktik veriyim

Hilur

Yeni üye
birde elimde yeşil bitki besini ve organik orkide besini var sıvı.peyzaj ci arkadaşım uyar dedi onu kullanmayı düşünüyorum

HighMann

Müptezel
bro sade yumurta kabuğuyla suyuyla yürümez bu iş npk gerekli

azot ve fosfor için güvercin şerbetini öneririm 10-2 oranında güvercin bokunu 1.5 luk pete alıyoruz hafif boşluk kalacak derecede suyla dolduruyoruz bu karışımı çimlenme sürecinde minimum 5-7 gün bekletip 1 lt suya 200 ml kadar ekleyip veriyoruz

HighMann

Müptezel
haa tropikal marka bende onu kullanıyorum tavsiye edecektimde organik gitmek istersin diye birşey demedim lt ye 1 kapak uygula onu hiç kesmeden tam doz değil yarım doz oluyor lt ye 1 kapak güzel etki yapıyor 5 günlük bitkilere bile veriyorum lt ye 1 kapak çok seviyorlar başka besine ihtiyacın yok orkide için olanı sömeklenmede yeşil yapraklılar için olanı çimlenmede kullanırsın rahat rahat yeter besinler başka ek bişeye ihtiyacın olmaz saygılar :)

istanblue420

Yeni üye
kankalar benim bitkim 18 günlük yumurta kaynattigim suyu falan veriyimmi yada peynir altı suyu bitkiye faydası olur mu

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********