Isik-Bilgilendirme. 1

• Konbuyu başlatan Üye silindi 25603
  • Başlangıç tarihi
Merhaba Tohumsuz ailesi. Ic mekan yetistirilici icin isik seciminde ve bitkimize hangi gücte ve renkte isik vermemiz gerektigi hakkinda bilgi. Lütfen bitkinin iyi gelismesi icin gerekli olan isik renklerinin arastirin. Özellikle mavi ve kirmiziyi. Daha sonra bitkinin hangi önemde hangi gücte isiga ihtiyaci oldugunu arastirin. Bitkinizin normal sartlarda veg döneminde 600 umol/s ppfd ve cicekte 1.500 umol/s ppfd. Bu konuda Mississippi Üniversitesi'nden Dr. Chandra ve meslektaşlarınin 2008'de yayınlandı arastirmalari internetten bulabilirsiniz. Sizlere asagida kullanabilleegiz yetistirme isiklarinin her 1.000 lux=lümen degerinin verdigi ppfd degerlerini verdim. Bu bilgiler altinda daha dogru isik secimi yapmaniz umudu ile bu bilgilendirmeyi hazirladim. Iyi growlar. dumaniniz bol olsun. Bir aciklama bu konu hakkinda.

Bir lux metre veya telefonuna indirdiginiz bir lux metre app ile isigi ölcüyorsun. Tablodan isiginin rengini buluyorsunuz, orada her 1.000 lux icin ppfd degerlerini verdim. Verdigim ppfd dgerelerini yaklamak iin kac lux isik vermen gerektigini hesap edip ona göre bitkine isik vermelisiniz. Örnegin 6.500 kelvin beyaz renk led kullaniyorsun, bu isik 1.000 lux 17,23 umol/s ppfd deger veriyor. Senin ihtiyain veg döneminde 600 umol/s ppfd. 600/17,23=34,82 bu hesaba göre 600 umol/s ppfd degerini yakalman iin 34,84X1.000=34.820 lux isik egeri ölcmelisin. Yani ya isigi yaklastiracaksin bitkiye,eger yeterli olmaz ise isik takviyesi yapmalisin.
Ekli dosyayı görüntüle 8790Ekli dosyayı görüntüle 8791
Ekli dosyayı görüntüle 8792Ekli dosyayı görüntüle 8793
Ekli dosyayı görüntüle 8794Ekli dosyayı görüntüle 8795
Ekli dosyayı görüntüle 8796Ekli dosyayı görüntüle 8797
Ekli dosyayı görüntüle 8798Ekli dosyayı görüntüle 8799
Kanka benim led olcunce lux metre ile 70cm uzaklıkta 6000 deger gosteriyor nasil sence

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum kullandigin led nin isik rengini bul ve orada verdigi 1000 lux kac ppfd veriyor bak ve o degerlerden ppfd degerini hesap ettir.Orada bitkinin hangi dönemde hangi ppfd gücünde isiaga ihtiyaci oldugunu yazdim. Ona göre mesafeyi ayarlaman gerekiyor.

SkandalGrowcu

Yeni üye
Merhaba Tohumsuz ailesi. Ic mekan yetistirilici icin isik seciminde ve bitkimize hangi gücte ve renkte isik vermemiz gerektigi hakkinda bilgi. Lütfen bitkinin iyi gelismesi icin gerekli olan isik renklerinin arastirin. Özellikle mavi ve kirmiziyi. Daha sonra bitkinin hangi önemde hangi gücte isiga ihtiyaci oldugunu arastirin. Bitkinizin normal sartlarda veg döneminde 600 umol/s ppfd ve cicekte 1.500 umol/s ppfd. Bu konuda Mississippi Üniversitesi'nden Dr. Chandra ve meslektaşlarınin 2008'de yayınlandı arastirmalari internetten bulabilirsiniz. Sizlere asagida kullanabilleegiz yetistirme isiklarinin her 1.000 lux=lümen degerinin verdigi ppfd degerlerini verdim. Bu bilgiler altinda daha dogru isik secimi yapmaniz umudu ile bu bilgilendirmeyi hazirladim. Iyi growlar. dumaniniz bol olsun. Bir aciklama bu konu hakkinda.

Bir lux metre veya telefonuna indirdiginiz bir lux metre app ile isigi ölcüyorsun. Tablodan isiginin rengini buluyorsunuz, orada her 1.000 lux icin ppfd degerlerini verdim. Verdigim ppfd dgerelerini yaklamak iin kac lux isik vermen gerektigini hesap edip ona göre bitkine isik vermelisiniz. Örnegin 6.500 kelvin beyaz renk led kullaniyorsun, bu isik 1.000 lux 17,23 umol/s ppfd deger veriyor. Senin ihtiyain veg döneminde 600 umol/s ppfd. 600/17,23=34,82 bu hesaba göre 600 umol/s ppfd degerini yakalman iin 34,84X1.000=34.820 lux isik egeri ölcmelisin. Yani ya isigi yaklastiracaksin bitkiye,eger yeterli olmaz ise isik takviyesi yapmalisin.
Ekli dosyayı görüntüle 8790Ekli dosyayı görüntüle 8791
Ekli dosyayı görüntüle 8792Ekli dosyayı görüntüle 8793
Ekli dosyayı görüntüle 8794Ekli dosyayı görüntüle 8795
Ekli dosyayı görüntüle 8796Ekli dosyayı görüntüle 8797
Ekli dosyayı görüntüle 8798Ekli dosyayı görüntüle 8799
Merak ettiğim şey vegde fidedeyken mhde bu hesaba göre 35.000 bin lumen çıkıyor 35bin lumen fideye isik sitresi yaratmazmi

Mh 1000 lüx 18,15umol/s ppfd.
10000 lüx 550umol yapar. Senin ihtiyacın olan ise 600 umol/s ppfd.
35000lüx'ü nasıl buldun onu sordum
10 bin lux 10 çarpı 18.15 ten 181 umol olmuyormu kanka tam nasıl hesaplanıyor benmi yanlış anladım hesabı çok bilgim yok yukarıdaki tablo hesabına göre ben öyle anladım yanlış mı anlamışım

Eimal

Müptezel
10 bin lux 10 çarpı 18.15 ten 181 umol olmuyormu kanka tam nasıl hesaplanıyor benmi yanlış anladım hesabı çok bilgim yok yukarıdaki tablo hesabına göre ben öyle anladım yanlış mı anlamışım
10.000 bölü 18,15 yapıcan dostum, 550,96418732782 çıkıyor hesap makinesinde

Anladım kanka teşekkür ederim ben yanlış anlamışım her bin lux yazan umole eşit sandım o yüzden carpiyordum

Kororo

Yeni üye
Hocam ışık rengini nasıl buluyoruz benim 30 w beyaz 50 w gün ışığı LED var tepesinde 83623 lux değer çıkıyor anlamadım tam yardımcı olurmusun

theviper

Yeni üye
ışığın kaç kelvin olduğunu nereden anlayacağım? kusura bakmayın acemiyim öğrenmeye çalışıyorum.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • B bandaleros:
    hahahaha****** * **** hahahaha* ******* **
  • SariTursu SariTursu:
  • B bandaleros:
    hahahaha ***** ****** *********
  • elonmusk elonmusk:
    hahahaha*** * ** ****** *******
  • elonmusk elonmusk:
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** * *** **
  • kralartur01 kralartur01:
    ** ***** ***** ********* ***** **
  • İstanbul İstanbul:
    +1
  • elonmusk elonmusk:
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ****** hahahaha*
  • elonmusk elonmusk:
  • İstanbul İstanbul:
    ****** ***** **** ** **
  • İstanbul İstanbul:
  • elonmusk elonmusk:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    **** **** ***** hahahaha*** ***** ***** ***** * ********** ****** ******* ******* ****** ***
  • İstanbul İstanbul:
    ***** **
  • elonmusk elonmusk:
    *** *** hahahaha***** **** **** ***** ***** ****** **********
  • İstanbul İstanbul:
  • VendettaX VendettaX:
  • VendettaX VendettaX:
  • VendettaX VendettaX:
  • VendettaX VendettaX:
  • elonmusk elonmusk:
    ********* **** **** ***** **** * ****** *** *** ******* ******* *** ** ** ********* hahahaha**** ***** **
    elonmusk elonmusk: ********* **** **** ***** **** * ****** *** *** ******* ******* *** ** ** *********...