Işık Mesafesi ( Bilgilendirme )

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
Knk sordun soruyu doğru yanıtlamıs @Kanka nın dediği gibi yapmalısın
Aynen kanka banada matıklı geldi yanıt fakat şöyle bi sıkıntı var uzun dalların olduğu tarafı ışığın altına getirdiğimde saksıları şuan olduğu gibi birbirine dayayamıyorum, dallar çok uzun olduğu için birbirine giriyor. Saksı aralarını açtığımda da dış taraftaki dallar ışığa çok uzak kalıyor yani tam bir paradoks kanka :)
En temizi biraz para ayarlayıp bi ışık daha almak yada sonraki growlarda tek çiçek ilerlemek

Woppy

Ordinaryüs
Isık ne kullanıyorsun knk bu growluk 50 w noas marka torch ampülle destekleyebilirisnn fiyatı uygun bakmanı öneririm

Woppy

Ordinaryüs
Sen dedim gibi yap knk bitkin veg deyse 50 w beyaz noas marka torch ampül eger bloomdaysa sarısını veya 50 w kırmızı ledlerde olur cok faydasını görürsün hem rahat konumlandırısın mesela lst yapmışsın ısık almaya yerlere yandan ısık saglayabilirsin.

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
Kanka elektrik olayını fazla aşmamam lazım malum kış geldi klimayla ısınıyoruz fena kaçar sonra bu growluk böyle idare edicem diğer growda tek çiçek artık elim rahatlarsa belki bi tane daha bestva alırım yada bunu satıp spider falan alırım dar uzun bişey

M-ingo5

Yeni üye
Kankalar bitkinin ana 3 besin kaynağı vardır ; Işık , su , nem. Bunlardan biri eksik olursa , diğer ikisi tamda olsa fayda etmez .
Kendi tecrübelerime göre kullandığım ışık mesafesi şu şekildedir .

Ekli dosyayı görüntüle 5644
CFL 15-50w : 10 cm ( ilk 1 hafta )

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50-60 genetiğine göre cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 45 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 35 cm lere kadar düşürülebilir . Bu durumda bıtkı ışık stresi çekebilir 35 cm lerde pıstıller kahveye dönmez beyaz kalır ve hasat ıcın sızı yanıltabılır diğer bir konuda ışık stresınden bahsettım burada : LİNK

Ekli dosyayı görüntüle 5648
HPS:
250w :
30 -35 cm
400w : 30-40 cm
600w : 50-60 cm
1000w : 70- 80 cm
Kankalar hps kullanırken dikkat etmeniz gereken şey sıcaklıktır verdiğim aralıklarda sıcaklığa göre gidin ama bloomda sömeğe yakın tutmaya bakın verilen cm leri aşmadan ve yakmadan.

Ekli dosyayı görüntüle 5649 qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı
Kardom merhaba , bu isiklari hangi surelerle vermemiz gerekiyor acaba

Kankalar bitkinin ana 3 besin kaynağı vardır ; Işık , su , nem. Bunlardan biri eksik olursa , diğer ikisi tamda olsa fayda etmez .
Kendi tecrübelerime göre kullandığım ışık mesafesi şu şekildedir .

Ekli dosyayı görüntüle 5644
CFL 15-50w : 10 cm ( ilk 1 hafta )

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50-60 genetiğine göre cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 45 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 35 cm lere kadar düşürülebilir . Bu durumda bıtkı ışık stresi çekebilir 35 cm lerde pıstıller kahveye dönmez beyaz kalır ve hasat ıcın sızı yanıltabılır diğer bir konuda ışık stresınden bahsettım burada : LİNK

Ekli dosyayı görüntüle 5648
HPS:
250w :
30 -35 cm
400w : 30-40 cm
600w : 50-60 cm
1000w : 70- 80 cm
Kankalar hps kullanırken dikkat etmeniz gereken şey sıcaklıktır verdiğim aralıklarda sıcaklığa göre gidin ama bloomda sömeğe yakın tutmaya bakın verilen cm leri aşmadan ve yakmadan.

Ekli dosyayı görüntüle 5649 qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı
harika bilgiler, çok teşekkür ederim

Shotgreen

Yeni üye
Kankalar bir maruzatım olacak, 300w cob uzerinde 5 adet LEDim var. Alanım 60x60x120. Kızların boyu 5 ve 7 cm, ışığın mesafesini 50cmde tutuyorum ama sıcaklık 30lara çıkıyor mesafeyi 80cmlere çeksem ışık verimi açısından çok mu yüksek olur ? Ya da sıcaklığa bir ektisi olur mu?

Woppy

Ordinaryüs
Knk cob LED biraz ısı yayar suan daha ufaklar bitkiler photomu auto mu ? Bu evrede ısık biraz yüksek te kalırsa iyi olur boyu uzjn olursa rahat rahat egitim verirsin eger uzun olmazsa boyu baş edemezsin dallar yapraklar iç iç çıkar bitki havalnamaz.

Selocan

Yeni üye
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım bu sene hayat şartlarından dolayı yetiştiriciliğe merak saldım (maksadım ticaret kesinlikle değil dışarı para kaçırmamak) 1 2 ay kadar once ılk fılızımı aldım dolabın içinde yetiştirmeye basladım suan boyu 30cm cıvarı gecen hafta baska bır bebıs daha cıktı (elimde onceden içtiklerimden cıkan tohumlardan saklamıştım) suanlık sadece sunu sormak istiorum az bıraz forumda gezındım herkes 250 w ve üzeri ışık kullanıor suan benım dolabımda şaka gibi ama 50 w full spectrum led ile büyütüyorum elımde sadece 2 adet ışık var ve sadece 1 tanesini bağlamamla bu güne gelmeyi basardım 2.yi baglamayı düşünüyorum fakat burda yazanlara bakınca benım bu gune gelmem bıle mucize gibi bişey oluyor fazla bütçesi olan biri değilim ve yetiştiricilik olarakta en çömezinizim diyebilirim ışık mesafesi olarak suan bitkiden 5cm yukarda tutuyorum oda inatla ışığa kafa atmaya çalışıyor bana verebileceğiniz bi tavsiye varmı siz ustadlardan bilgi istiyorum

Woppy

Ordinaryüs
Kank ısık marka model kac w ve ney ısık önemli olan o 5cm cok yakın cogu ısık için biraz daha aydınlatırsan daha net yardımcı oluruz ve sormak istediğin nedir 2 ciyi baglıyayommı mı mesafemi mesafeyi sorduklarımı söylediğinde tahmini olarak belirtebiliriz.

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
Mucize bu çiçeğin kendisidir kanka 5w led ampül koysanda büyür bu çiçek ama yabani ot gibi büyür sömek dediğin şeyi alamazsın işte ışık gücü burda devreye girer ışık bitkinin asıl besinidir verdiğin gübreyi ve havadaki co2 yi kullanıp fotosentez yapıp bünyesine enerji katmasını sağlayan şey ışıktır yani ışık hüvün arttıkca fotosentez artar fotosentez arttıkca besin alımı artar ve besin alımı arttıkça da meyve verimi artar yoksa yaprak büyütmek için gaz lambasıda yeter kanka mesafe konusuna gelince @Woppy kankama katılıyorum 5cm olmaz minimum 30cm olması gerek floresan kullanıyosan önemli değil ama onunda full spectrumu olmuyo

Grow Muhabbetleri
Help Users
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!