Işık Mesafesi ( Bilgilendirme )

Ü

Üye silindi 22921

Guest
Kankalar bitkinin ana 3 besin kaynağı vardır ; Işık , su , nem. Bunlardan biri eksik olursa , diğer ikisi tamda olsa fayda etmez .
Kendi tecrübelerime göre kullandığım ışık mesafesi şu şekildedir .

Ekli dosyayı görüntüle 5644
CFL 15-50w : 10 cm ( ilk 1 hafta )

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50 cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 40 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 25 cm lere kadar düşürüşebilir .

Ekli dosyayı görüntüle 5648
HPS:
250w :
20-30 cm
400w : 30-40 cm
600w : 50-60 cm
1000w : 70- 80 cm
Kankalar hps kullanırken dikkat etmeniz gereken şey sıcaklıktır verdiğim aralıklarda sıcaklığa göre gidin ama bloomda sömeğe yakın tutmaya bakın verilen cm leri aşmadan ve yakmadan.

Ekli dosyayı görüntüle 5649 qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı
Peki bitkinin ilk haftası kaç cm olacak. Yaklasık 450 600w led kullanıyorum. İlk tohumu topraga koydum mesafe 1mt iyimi

Kanka

Administrator
Yönetici
60-70 koy dıcem kanka çok yormamış olur ama bu sefer boya gider , saksı degısımıde yapmıcagın ıcın daha dıbe gömme şansın olmıcak , o yuzden 60-70 de koy tezim çürümüş olcak ben olsam 50 lerde takılırdım.

Ü

Üye silindi 24395

Guest
Kankalar tohum kafasını çıkaralı 8 gün oldu, 120 watt qb var ama henüz çalıştırmadım şimdilik 30 watt lık torch light kullanıyorum 10 cm uzaklıkta (umarım yakmaz) sizce ne zaman geçsem 120 watt qb'ye en uygun olur? hemen geçmeli miyim?

Ü

Üye silindi 24395

Guest
Birde yeni konu açtım dostum istiyosan konularıma bak yardımı dokunur bende yeni başladım ancak çok araştırdım ve elim yatkın belki işine yarar bişey bulursun gunluk tuttum aynı cızelgede devam edebılırsın
Dostum bakacağım. Teşekkür ediyorum. Bol hasatlar!!

higthead

Jolly Green
25 gunde çiçeklenmede olan photoma 600w lumatek hps verıyorum. şuan 55cm ışığa yakınlar ısı ve ışık stresim yok peki çiçeklenmede ışık mesafesini nasıl tutayım sömekler şişsin uzasın diye her gun 5cm falan yukarı alayımmı? olay nedir?

@Kanka @Aguş

higthead

Jolly Green
alana yeterli ışık dağılımı varsa ve ısı stresı yaratmıyosa yakınlaştırılabılır bloomun 1. ayından sonra

Kanka 1x1x1.80 kabınde 600w şuan 55cm. Eğitimle boyları guzel kısa tuttum.bloom donemı tecrubem yok Sadece ışık yakın olupta somekler şişmemezlik vs yapsın ıstemedım. 5-10 gun sonra yakınlastırırım ışığı.

25 gündekilere big bud kesip overdrıve ne zaman baslayayım.şuan 4.hafta içindeyiz. total 9 hafta dersek son 2 haftamı basım overdrıverı

@Kanka bro bi sorum olacak bilgilerin için teşekkür ederim mh 450 watt ve hps 400 Watt kullanıyorum bu zamana kadar torbacı tohumları kullanıyordum kaba olarak bu forumu bulmadan önce 40/45 cm tutuyor dum bazen arada yanıyordu yapraklar ama %85 i iyi oluyordu bazen ben 2 gün gidemiyordum büyümüş oluyordu yanıyordu
Sorum şu genetiklerde ışığı yakın tutarsam sonuçta 450 mh bu bitkinin yanı 30 dereceyi buluyor ama oda sıcaklığı 25/26 vantilatör vuruyor serinletiyor sıkıntı olurmu acaba buna çok taktım genetik ilk kez yapıyorum bu arada
Nemi sorarsan 12/15 saat 55/75 arası 5/6 saat 45/55 arası olmadığım İçin düşüyor
Çok teşekkür ederim bilgilerin için

Auto bitkim 20/4 yapıyorum ışık kapanınca 23/24 derecelere düşüyor 1 haftaya klima taktırıcam nisan Mayıs ayında çok sıkıntı çekerim

Ü

Üye silindi 24376

Guest
alana yeterli ışık dağılımı varsa ve ısı stresı yaratmıyosa yakınlaştırılabılır bloomun 1. ayından sonra
kanka 1000w full supectrum cob led ve 240w qb var 6 bitkim var kabinim geniş havalandirma co2 tüp herseyim iyi mesafe kac cm olsun sence??

Ü

Üye silindi 24286

Guest
Ü

Üye silindi 24286

Guest
Kankam benimde biliyorsun sıcaklık ve nem sorunum vardı . O sorunu hallettim , şuan 150 w cob 45 cm deydi 55 çıkardım dün akşam. Bitkiler fazla ışık alsın bugün 200 w yxo led alıcam. Toplamda 350 w cobledim olacak bunlara ek 8 günde bitkilere zarar vermeesin diye kapalı tuttuğum qb lm281 var. Kanka şimdi ben 350 w cobledi açarsam bitkime zararı ve faydası ne olacak. Bu 2 si kabşndeykrn mesafe ne olmalı.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** ********* **** ***** * ***** *** ******** hahahaha* ******** ** ********** ** *** ******** *** ** **** ****** * ***** ****** ********* * **** ******** * * **** ***** **** ******* ********* ********
  • Night owl Night owl:
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
    +1
  • Bomberx Bomberx:
  • Night owl Night owl:
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
    +1
  • Night owl Night owl:
    ********** ****** ** *** *** ******** hahahaha* ******** ****** ******** *** ****** ******** *** **** **** ***** ********** ***** ****** ********
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
    *** ***** ********** ****** ********* ********** hahahaha**
    +1
  • NewGardener NewGardener:
  • kkush kkush:
    **
  • NewGardener NewGardener: