Işık ile Bitki arasında ki mesafe aralığı

Rollix

Administrator
-Floresan lamba 5-10cm
-Low energy lamba (led) 10-15cm
-metal halide ve hps 250w 20-30cm
-Metal halide ve hps lamba 400w 30-40cm
-Metal halide ve hps lamba 600w 50-60cm

Yukarı da lambaların çeşitlerine göre bitki ile arasında ki mesafe aralığı belirtilmiştir.Kendiniz tecrübe ettikçe sıcaklığı da göz önünde bulundurarak yakınlaştırır ya da uzaklaştırırsın.

-growbaba

rastaman

Kıdemli Üye
elini bitkinin en üst kısmına koyarsın ışığı aşağı indirirsin yavaş yavaş, elin yandığı zaman yukarı çıkarırsın. genel taktik budur aslında, cooltube varsa hid lambaları da bitki yanmayacak şekilde 30 cm den daha yakın yaklaştırılabilir

Hondacivic

Yeni üye
Kanka 2 adet 3000'er Lümen Led Ampulleri Gece lambalarına takıp 6-7 Cm Uzaklıktan versek şansımız var mıdır?

bozo

Yeni üye
Cvp: Işık ile Bitki arasında ki mesafe aralığı

Hondacivic' Alıntı:
Kanka 2 adet 3000'er Lümen Led Ampulleri Gece lambalarına takıp 6-7 Cm Uzaklıktan versek şansımız var mıdır?

Düzgün bir hasat istiyorsan bitki başı 10.000 liman koyman gerekir kanka

Klavye12

Yeni üye
Bitki basın a 9 bin lumen yeterli olucKdir tr dekiler için lampika marka clf 'ler 5650 lumen 75 watt 4 tanesi 20000 bin lumen yapar tek saksi yetistirmek adina mukemmel sonuc verior someklenmede 2 tanesinin isik rengiyle oynadinmi al sana dual specktrum miş gibi tek saksi optimum sonuç fakir grow u 2700 kelvin olmali someklenmedeki ışık sıcaklığı

tohumsuzabi

Yeni üye
merhabalar ışık ile bitki arasındaki mesafe arttıkça ışığın şiddetti azalır.
açık sistem reflektörlerde ort 50 cm bırakmanız çiçek ile arasında en ideal mesafedir.
fakat kapalı reflektör kullanıyorsanız eğer bu mesafe 25 cm kadar düşecektir.
bütçeniz el veriyorsa eğer mutlaka kapalı reflektör kullanın ve reflektörün havalandırması kuvvetli olsun böylelikle aslında en büyük problemimiz olan sıcaktan dolayı hasat düşüşü vs önüne geçebilirsiniz.
her ışığın ihtiyacı olan lümen miktarı yaklaşık 10 bin dir. fakat reflektörden inince 50 cmde yaklaşık %50 kazanç düşer.
bitki miktarınızı böyle ayarlıyabilirsiniz.
manuel ya da otomatik lüxmetre ilede hesaplama yapabilirsiniz.
bol hasatlar dilerim.

Karacax46

Yeni üye
Merhaba arkadaşlar 3 metre beyaz led ve gün ışığı aldım onu yapıştırdım bir kartonun üstüne bitkinin üstğne gelecek şekildede bir düzenek yaptım yeterli olurmu sizce

narkoz

Yeni üye
yukarda led ışık bitki arası mesafe 15 cm yazmışlsın ama daha ücgün önce bu mesafeden 400 watt lık ledlerlen bitkilerimi yaktım 4 dünün de ****  şimdi kendini toparlamasını bekliyorum araştırmalarıma göre 35 45 arası en ideal mesafe ymiş yazık ettim led ışığı yakınlaştıra biliriz diye biliyodum ama yanlış bniliyormuşum

Marüana

Yeni üye

Selamın aleyküm herkese bol hasatlar 3 yıldır dışarıya ekiyorum o şekilde hasat  artık kendi esrar odamı kurdum herşeyim hazır 1200 w hydro sol led lamba 700 metreküp aktif karbon filtre içeri hava çekmek için havalandırma vs  ama havalandırmayı nasıl kuracağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz

Yoddle12

Yeni üye

narkoz' Alıntı:
yukarda led ışık bitki arası mesafe 15 cm yazmışlsın ama daha ücgün önce bu mesafeden 400 watt lık ledlerlen bitkilerimi yaktım 4 dünün de ****  şimdi kendini toparlamasını bekliyorum araştırmalarıma göre 35 45 arası en ideal mesafe ymiş yazık ettim led ışığı yakınlaştıra biliriz diye biliyodum ama yanlış bniliyormuşum

400 watt'la kaç bitki yetiştiyon bro ?

gk89tr

Yeni üye
Cob ledler ne kadar mesafede durmalı arkadaşlar. 10 adet 50w cob led ile bir şeyler yapmak istiyorum ama mesafe kafamı karıştırdı.

monkey

Üye

narkoz' Alıntı:

Bu hataya bende düşmüştüm led nasıl olsa 15 cm gibi yakınlıktan dayadım bitkileri strese soktum araştırınca ecnebilerde genelde kullanılan yöntem 30 cm veya 40 cm 600w a kadar iyidir. 1000 w gibi rakamlarda 50 cm kadar gelinebilir diyordu bir yerde okumuştum.

Ekseli20

Yeni üye
600w hps lamba var kankalar mesafe 60 70 cm yeterli olur mu

birde kirli hava fanı sürekli çalışacak mı aldık bir fan hiç durmuyor ?

fabfabolus

Yeni üye
Arkadaşlar genel olarak anlamamız gereken bir durum var ki burada sadece sıcaklık değil ışığın yaydığı ki asıl bitkilerin o değerle işi olduğu fotosentetik foton akısı yani PFF veya ortama verdiği PFFD değeri. Avg. olarak bir bitkiden 750 ppfd değerinde high yield yani yüksek verim alınır  fakat bu ppfd değeri yükseldikçe CO2 oranıda yükselmelidir (atmosferde avg. 370ppm). CO2 yoksa bitki strese girer ve halk dilinde yanabilir. yukarda bir arkadaşımızda belirttiği üzere 600w maks 750w ledler için (lens veya sıcaklık koruması için myka benzeri bir plastik var ise) 30-45cm'e kadar inilebilir ama en basit ölçüm bileğimizi (ince deri tarafı) istediğiniz mesafeye koyarak rahat bir şekilde tutabiliyorsanız bu ortalama olarak iyi bir mesafedir. 
Son kez dediğim gibi ortam içi sıcaklık ya da led'in yaydığı sıcaklık düşük bile olsa PFF değerinden kaynaklı olarak yetersiz CO2 dolayısıyla bitkilerimiz yine stres altına girip yanabilirler.

barker

Yeni üye
Selam kankalar o zaman ben 250w hps kullanıyorum 40-45cm çekebilirim ?  ve yine yanlış anlamadıysam 36.000lümen olan ışığımla 3-4 bitki besleyebilirim çiçekte ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TabldotLife TabldotLife:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha **** hahahaha* **** **
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ******* ******* hahahaha*
    ***** ***** *** ***** ****** ********* hahahaha* ****** ****** *******
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    +1
    ** **** ***** hahahaha* ****** ** ** *** *** ******* **** ***** ******* ********* ****** ** ***** *****
    TabldotLife TabldotLife: ** **** ***** hahahaha* ****** ** ** *** *** ******* **** ***** ******* ********* ****** **...