Hidroponik Sistemler(DWC) İçin Başlangıç Rehberi

Arkadaşlar merhaba bu foruma yaklaşık 2 buçuk yıldır üyeyim daha önceki mesajlarımı silmiştim malum sebeplerden dolayı bitki yetiştirmeye burada başladım tohumsuzdan ve ripleys den çok şey öğrendim kendilerine çok teşekkür ediyorum her türlü soruya içtenlikle cevap verdiler ve yardımcı olmaya çalıştılar. Ben de uzun bir süre toprakta yetiştiricilik yaptıktan sonra hidroponik sisteme(topraksız tarım) a geçiş yaptım ve gerçekten bu şekilde yetiştirmek çok hoşuma gitti. Bu yüzden kendimce edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü Hidroponik sistemde çok fazla bitki yetiştiren arkadaş yok ve bilgiye ulaşmak gerçekten zor olabiliyor. Burada bu konu ile ilgili ahkam kesmekten çok beraber öğrenebileceğimizi düşünüyorum. Sizler için son yetiştirdiğim bitkilerin günlüğünü de tutacağım belirli aralıklarla fotoğraf ekleyeceğim. Öncelikle arkadaşlar ben yetiştirirken genel olarak rahat takılıyorum sıkıntı olduğu zaman çok fazla yandım bittim kül oldum yapmıyorum. sıkıntı varsa öncelikle ph a bakıyorum ph ta sıkıntı yoksa rezervuardaki su yeniyse calmag eklemeyi denerim su eskiyse zaten suyu yenilerim. Elimde 4-5 parça besin var yığınla malzeme bulundurmak istemiyorum bu dediklerimi yapıyorum ve sorun çözülüyor genel olarak.

Hidroponik olarak tecrübe edindiğim DWC ve RDWC sistemlerde yetiştirme fırsatım oldu. RDWC sistem zaten DWC sistemin aynısı fakat farklı olarak su sirkülasyonu ve deposu var.

Günlüğümü incelemek isterseniz eğer bakabilirsiniz. 4x Sweet Tooth Auto Günlüğü (R-DWC Sistem)

Avantantajları:

1. Benim gözlemlerime göre toprağa göre daha kısa hasat süresi var. Auto bitkileri ben genelde 85 güne kadar uzatıyordum fakat hidroponik sistemde 65 güne kadar düştüğü oldu. Kesinlikle daha hızlı yetiştiğini söyleyebilirim.
  2. Arkadaşlar verim olarak kesinlikle toprağa göre artışı yakaladım.
  3. Evde yetiştiren arkadaşlar için toprakla evin içinde uğraşması bence çok iyi olmuyor. Ben kullandığım toprağı bi daha kullanmıyorum o yüzden atık derdi de oluyor. DWC sistemde yapmak bana daha hijyenik geliyor aynı zamanda böcek vs gibi sorunlar yaşamıyorum
  4. Besin solüsyonunuzdaki besin değerlerini tam olarak kontrol edebiliyorsunuz ve daha fazla verim almanız için bence bu çok önemli nokta. Toprakta bunu yapmak çok zor.

Dezvantantajları:

1. Arkadaşlar bence bu sistemin en büyük dezavantajı bakım olabilir. O da bilgi eksikliğinden. Bana göre toprakta yetiştirmeye göre bi tık daha dikkat edilmesi gerekiyor sadece bu.
  2. Hidroponik sisteminizi kurması biraz daha maliyetli olabilir.
  3. Arkadaşlar toprakta hata yaptığınız zaman belli aşamaya kadar toprak bu hataları kapatabilir ama DWC sistem yaptığınız doğru ya da yanlış şeylerin karşılığını çabuk alırsınız.

DWC Sistem İçin Gerekli Olan Malzemeler

Arkadaşlar sistemi aşağıdaki görselden görebiliyorsunuz. Sistemde genelde hazır olarak satılıyor

• Bir adet ışık geçirmeyen siyah kova (15-20Litre civarında kullanıyorum)
  • hava motoru ve hortumu
  • hava taşı
  • sepet saksı
  • Hidroton (genleştirilmiş kil)
  • Taş yünü ya da Jiffy şişen tablet
dwc.jpg

Süreci Kısaca Özetliyorum

Tohumlarımı ışık geçirmeyecek şekilde bir bardakta ve içme suyunda 3 gün civarında bekletiyorum bir parmak kadar olduğunda sudan alıyorum ve Jiffy şişen tablete ekiyorum. (Taş yünü kullanmıyorum ben çünkü çok kötü tecrübelerim oldu o yüzden şişen tablet kullanıyorum tohumlar için ideal bir ortamı var.) Daha sonra hidrotonları iyice yıkıyorum genelde bir gün suda bekletiyorum. Sonra delikli saksılara hidrotonları dolduruyorum ve tohumlarımı sepetin üstünü aşmayacak şekilde hidrotonlu saksıya alıyorum tabletin etrafını hidrotonla dolduruyorum.(Sepete alırken nazik olalım) Kovaya suyu doldurduktan sonra 20 litrelik bir kovaya genelde 10 ml lik gübre ile başlangıç yapıyorum. Sensi Bloom A+B kullanıyorum Tang in çizelgesinden kalma alışkanlık. Daha sonra suyun ph ı 5,8 - 6 civarında ayarlıyorum genelde. Arkadaşlar bu noktada size çok önemli bir şey söylemek istiyorum eğer ilk 3 hafta filizlerinize üstten damlatmayla sulama yapabilirseniz gerçekten çok farkedecek imkanınız varsa bunu yapmanızı öneririm hazır sistem varsa o şekilde alın çok farkediyor üstten damlatma. PPM tablosu daha önceden de paylaşılmıştı forumda ama ben ppm tablolarından çok verim aldığımı söyleyemem. Hangi gübreleri kullanıyorsanız genelde tavsiye edilen besin takvimlerinin yarısı kadar kullanmaktır. Bitkilerinizi iyi gözlemleyin ve ppm değerlerinizi kendiniz oluşturun. Benim çeşmeden akan su 200 ppm. Ve suyunuzu en az bir gün bekletmenizi öneririm yani ben yaptım sanırım sudaki mineraller falan çöküyor. İlk bir hafta Litre başına 0,5 ml gübre kullanıyorum. 1 haftadan sonra 800 ppm ile başlıyorum ve büyüme dönemini 1000 ppm civarında tamamlıyorum. Çiçeklenme döneminide kademeli olarak arttırarak 2000 civarında tamamlıyorum. Tabi bunlar kanun değil siz nasıl verim alıyorsanız o şekilde değişiklikler yapabilirsiniz. Başlangıç olarak deneyebilirsiniz ben genelde gübreyi az kullanma taraftarıyım. Ph ı genel olarak 6 civarında ayarlıyorum. En son ph ayarlaması yapın çünkü gübreler ph ta değişikliğe neden olabiliyor. Daha sonra hava motorunu açıyorum ve sepetleri yerleştiriyorum filizlerin baş göstermesini bekliyorum artık. İlk başlarda muhakkak CAL MAG bulundurun bir sorun hissederseniz bundan şüphelenebilirsiniz hatta ilk etapta CAL MAG takviyesi yapmanızı da tavsiye ederim. Büyüme hızını iyi gözlemleyin.

Her 7-10 gün arasında kovanın içindeki suyun tamamını değiştiriyorum. Ppm e baktığınızda ne kadar besin var gibi görünseler de aslında süreç içerisinde besin maddelerinin oranlarında değişimler oldu o yüzden bu noktaya dikkat ediyorum

Önemli Hususlar

Burada kendimce önemli bulduğum hususları sıralıyorum

Üstten damlama Su: bunu muhakkak yapın gerçekten çok farkediyor ilk 3 hafta sisteminizde bunu bi şekilde yapın hayal gücünüze bırakıyorum artık. görselden benim yaptığıma bakabilirsiniz.
damlama.jpg

Jiffy Şişen Tablet: Taş yününde gereksiz yere çok tohum öldürdüm artık sadece tablet kullanıyorum

Arkadaş aklıma geldikçe ekleme yapacağım şimdilik bu kadar RDWC ve DWC günlüklerimi de paylaşacağım şu an için hazırlayamadım.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 21953

Guest
Emeğine diline sağlık birçok arkadaşımızın kafasındaki soru işaretlerini alacaksın inşallah. @kanas3 kardeşim incele konuyu..

koala

tembel hayvan
benim de 2 bitkim var dwcde hocam forumda epey farklı tablolar ve farklı durumlar soz konusu zaten kısıtlı bilgi epey baş döndürüyor. 2 bitkiden 1i büyümesi diğerine göre yarıladı ve boyları boyutları yaprakları 2 katına yaklaştı diğerinin. ppm tablolarında yabancı forumlarda epey yüksek gösterirken burada düşük ppm tavsiye ediliyor. üstten damlamalı suyu deneyeceğim teşekkür ederim

Brsberry

Üye
En çok ilgimi çeken konu bilgilendirdiğin için teşekkürler ben akvaryum kullanmayı düşünüyorum içini yetiştirmek istenen adete göre bölerek yapmayı düşünüyorum ekstra bir rezarvuar ile dış filtre yardımıyla içerisindeki suyu döndürmeyi planlıyorum benim takıldığım nokta besin tang çizelgesindeki besinleri dün sipariş verdim 400 tl tuttu bu maliyet beni korkutuyo açıkçası bu konuyuda öğrenirsem direk başlıycam yardımcı olursan çok sevinirim

seven

Yeni üye
konuyu kirletmek istemediğimden buraya yazmadım aslında.Işık 65 cm cıvarı quantum bord ama 50 cm ye dusurmustum sonra boyle olunca gerı aldım yınede duzelmedı bundan mı emın degılım vantılatorum yok bundan olabılır mı bunu bılmıyorum. Suyu sıfır koyuyorum herşey super sonra ph yükseldiği içinph düşürücü döküyorum pat böyle oluyo anlamadım su takviyesi yapmıyorum bundan dolayı olabılır mı kafam aşırı karıştı.Ppm 450 cıvarı bitkilerin 25. gunu falan sanırım. durum su an bu şekilde https://ibb.co/gdS2cNd

En çok ilgimi çeken konu bilgilendirdiğin için teşekkürler ben akvaryum kullanmayı düşünüyorum içini yetiştirmek istenen adete göre bölerek yapmayı düşünüyorum ekstra bir rezarvuar ile dış filtre yardımıyla içerisindeki suyu döndürmeyi planlıyorum benim takıldığım nokta besin tang çizelgesindeki besinleri dün sipariş verdim 400 tl tuttu bu maliyet beni korkutuyo açıkçası bu konuyuda öğrenirsem direk başlıycam yardımcı olursan çok sevinirim
Dostum kafandaki sayıyı bilmiyorum açıkçası ama yüksek ihtimalle mevcut şartlarına göre fazla sayıda tohum ekmeyi planlıyorsun. Işığın yeterli olduktan sonra 1,45x1,45 m2 lik çadırın, tek bir auto bitkiyle dolması mümkün. tam olarak optimum olmayabilir ama sen benim ne demek istediğimi anladın. Ben şimdi tek ektiğim çadıra 4 adet ektim verimleri kıyaslayacağım. Günlüğüde paylaşacağım takip edebilirsin 40. günündeler.

konuyu kirletmek istemediğimden buraya yazmadım aslında.Işık 65 cm cıvarı quantum bord ama 50 cm ye dusurmustum sonra boyle olunca gerı aldım yınede duzelmedı bundan mı emın degılım vantılatorum yok bundan olabılır mı bunu bılmıyorum. Suyu sıfır koyuyorum herşey super sonra ph yükseldiği içinph düşürücü döküyorum pat böyle oluyo anlamadım su takviyesi yapmıyorum bundan dolayı olabılır mı kafam aşırı karıştı.Ppm 450 cıvarı bitkilerin 25. gunu falan sanırım. durum su an bu şekilde https://ibb.co/gdS2cNd
Dostum kaçıncı günlerinde olduklarını bilmiyorum ama bu boyuttaki bir bitkinin senin bahsettiğin kadar ph ta dalgalanma yapabileceğini düşünmüyorum. Mümkünse içme suyu kullan ilk başlarda ya da suyunu iyi dinlendir ppm in düşük bence yükselt 800 e yaklaştırabilirsin. Calmag te kullanabilirsin. Bence 1ml/litreyi aşma. Bunun dışında dostum yaptığın ölçümlerin yanlış olabilir ph metren iyi mi bilmiyorum ama ölçümlerini iyi yap. Sonraki growunda bahsettiğim üstten sulamayı denemelisin. DWC de bitkinin ilk başları bence en zor kısmı diye düşünüyorum. Vantilatörden kaynaklanacağını sanmam. Ben ses çıkarıyor diye vantilatör kullanmıyorum bile sadece havalandırma var

benim de 2 bitkim var dwcde hocam forumda epey farklı tablolar ve farklı durumlar soz konusu zaten kısıtlı bilgi epey baş döndürüyor. 2 bitkiden 1i büyümesi diğerine göre yarıladı ve boyları boyutları yaprakları 2 katına yaklaştı diğerinin. ppm tablolarında yabancı forumlarda epey yüksek gösterirken burada düşük ppm tavsiye ediliyor. üstten damlamalı suyu deneyeceğim teşekkür ederim
Dostum ben buradaki ppm tablolarıyla alakalı bişey demek istemiyorum fakat ben tecrübelerimi paylaştım bence yetmiyor gübrelerin içerikleriyle de alakalı olabilir. Mevcut içme suyunun ppm değerleri 200-300 birim kadar farkedebiliyor düşün yani aradaki fark ppm kadar gübrene yer açıyor ya da daraltıyor. Bence yüksek kullanılmasında bir sakınca yok en kötü suyu değiştirirsin ve sınır değerlerini öğrenmiş olursun bir şekilde ama iş o noktaya gelmez. Uçuk bi yorum olabilir bu ama üstten sulama yapmış olsaydın genetik faktörü de yok diyelim. bence senin iki bitkin aynı olurdu. DWC de ilk bir hafta bitkinin kökü suya değdi mi değecek mi falan derken aslında bakıyosun bitkinin sorun yaşayabileceği kademeler oluşuyor. ve bitki sorun yaşıyor bunu sen fark ediyorsun ya da etmiyorsun oralarda zaman kaybediyor geri kalıyor. Üstten sulama yaptığın zaman bu adaptasyon sürecini garanti hızlı aşıyor. Bu söylediklerim ilk 1 aylık süreçteki boyut farkı. Çünkü bitki ilerleyen zamanlarda boyut olarak o farkı kapatabilir tabi bu geri olduğunu değiştirmez. Ben şimdi senin bitkine özel olarak ne söyleyim ki neyi eksik olabilir. aynı bitki aynı gübre aynı miktar. Ben kaç kere yaşadım ve üstten sulama yaptığımda bitkinin zaten benim iyi olduğunu düşündüğüm zamandan bile daha iyi geliştiğini görünce bu durumu özellikle test ettim bence bu iş böyle.

koala

tembel hayvan
Dostum ben buradaki ppm tablolarıyla alakalı bişey demek istemiyorum fakat ben tecrübelerimi paylaştım bence yetmiyor gübrelerin içerikleriyle de alakalı olabilir. Mevcut içme suyunun ppm değerleri 200-300 birim kadar farkedebiliyor düşün yani aradaki fark ppm kadar gübrene yer açıyor ya da daraltıyor. Bence yüksek kullanılmasında bir sakınca yok en kötü suyu değiştirirsin ve sınır değerlerini öğrenmiş olursun bir şekilde ama iş o noktaya gelmez. Uçuk bi yorum olabilir bu ama üstten sulama yapmış olsaydın genetik faktörü de yok diyelim. bence senin iki bitkin aynı olurdu. DWC de ilk bir hafta bitkinin kökü suya değdi mi değecek mi falan derken aslında bakıyosun bitkinin sorun yaşayabileceği kademeler oluşuyor. ve bitki sorun yaşıyor bunu sen fark ediyorsun ya da etmiyorsun oralarda zaman kaybediyor geri kalıyor. Üstten sulama yaptığın zaman bu adaptasyon sürecini garanti hızlı aşıyor. Bu söylediklerim ilk 1 aylık süreçteki boyut farkı. Çünkü bitki ilerleyen zamanlarda boyut olarak o farkı kapatabilir tabi bu geri olduğunu değiştirmez. Ben şimdi senin bitkine özel olarak ne söyleyim ki neyi eksik olabilir. aynı bitki aynı gübre aynı miktar. Ben kaç kere yaşadım ve üstten sulama yaptığımda bitkinin zaten benim iyi olduğunu düşündüğüm zamandan bile daha iyi geliştiğini görünce bu durumu özellikle test ettim bence bu iş böyle.
hocam çok güzel, benim mantığında biraz böyle ama ilk growum araştırdigim ve Mantığıma basan bu, ama tecrübe eksik. Üstten damlama sistemini nasıl kuracağını anlayamadım malzeme olarak neyi kullanacağımi daha doğrusu ama en yakın zamanda deneyeceğim, yanlış anlamadim değil mi alttan dwc gubreli şu üstten damlamayla normal su, baş tacısın hocam

koala

tembel hayvan
Bu arada ilk yorumda yazmamışım. Hocam benim bitkiler 10 günlük daha bebekler ama böyle Bi fark tuhaf geliyor bakalım gorucez

hocam çok güzel, benim mantığında biraz böyle ama ilk growum araştırdigim ve Mantığıma basan bu, ama tecrübe eksik. Üstten damlama sistemini nasıl kuracağını anlayamadım malzeme olarak neyi kullanacağımi daha doğrusu ama en yakın zamanda deneyeceğim, yanlış anlamadim değil mi alttan dwc gubreli şu üstten damlamayla normal su, baş tacısın hocam
Dostum senin dwc sistemin içindeki yani bitkinin altındaki suyu üstten damlatarak devirdaim ettirmenden bahsediyorum. Ekstradan normal su demiyorum. Küçük su pompası kullanabilirsin. Müsait bir zamanda ben bunuda bi detaylandırayım :)

JhackhaL

Üye
Çok güzel ve faydalı bir konu olmuş , bilgilerinizden her daim yararlanmak isterim

ilk sorum RDWC sistemde grow evine ortalama 5-7 gün gitmeden de kendini idame ettirebiliyor mu sistem.
4 yada 8 bitkilik hazır KİT sistemleri gördüm ona istinaden aklıma bu soru takıldı ?

sevket

Yeni üye
Ph düşürücü olarak biobizz ph down kullanıyorsun büyük ihtimal eğer öyle ise kullanmaktan vazgeç bitkileri maffediyor.General 'in ph down öneririm.

seven

Yeni üye
Dostum kaçıncı günlerinde olduklarını bilmiyorum ama bu boyuttaki bir bitkinin senin bahsettiğin kadar ph ta dalgalanma yapabileceğini düşünmüyorum. Mümkünse içme suyu kullan ilk başlarda ya da suyunu iyi dinlendir ppm in düşük bence yükselt 800 e yaklaştırabilirsin. Calmag te kullanabilirsin. Bence 1ml/litreyi aşma. Bunun dışında dostum yaptığın ölçümlerin yanlış olabilir ph metren iyi mi bilmiyorum ama ölçümlerini iyi yap. Sonraki growunda bahsettiğim üstten sulamayı denemelisin. DWC de bitkinin ilk başları bence en zor kısmı diye düşünüyorum. Vantilatörden kaynaklanacağını sanmam. Ben ses çıkarıyor diye vantilatör kullanmıyorum bile sadece havalandırma var
Kanka ph metre awda duzgun calisiyo test ettim .isigi yaklastirdigim için olabilir mi son durumları bu ölmek üzere gibi biseyler:( ne zaman sıfır şu koyduktan sonra ph ayarlasam böyle.oluyor ph dusurucu generalin. Son durumları bu neden böyle hala çözemedim:( @user üstad sende bı bak lütfen.
https://ibb.co/GCdk7Pf
https://ibb.co/RcDDzRT
https://ibb.co/qsy4BcX

Kanka ph metre awda duzgun calisiyo test ettim .isigi yaklastirdigim için olabilir mi son durumları bu ölmek üzere gibi biseyler:( ne zaman sıfır şu koyduktan sonra ph ayarlasam böyle.oluyor ph dusurucu generalin. Son durumları bu neden böyle hala çözemedim:( @user üstad sende bı bak lütfen.
https://ibb.co/GCdk7Pf
https://ibb.co/RcDDzRT
https://ibb.co/qsy4BcX
Dostum suyunu falan tazelediysen gerek besinlerini koyduysan yapacak bişey yok hemen kendine gelmiyor bitki bu boyutlarda strese girdiğinde. Çok fazla da oynayıp durma bekle artık.

Çok güzel ve faydalı bir konu olmuş , bilgilerinizden her daim yararlanmak isterim

ilk sorum RDWC sistemde grow evine ortalama 5-7 gün gitmeden de kendini idame ettirebiliyor mu sistem.
4 yada 8 bitkilik hazır KİT sistemleri gördüm ona istinaden aklıma bu soru takıldı ?
Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. Dostum su tankını büyük alabilirsin ben kullanmıyorum bile. Fakat sorun çıktığı zaman ne yapacaksın bence olabilir ama ihtimallere açık. Denemelisin ben senin şartlarını tam olarak tahmin edemiyorum. En azından ph ın baya sabit kaldığını söyleyebilirim. :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kokokoco kokokoco:
  • kokokoco kokokoco:
    ****** ******* **** ******** **** ** **** **** hahahaha
  • deyorke deyorke:
    hahahaha ***** ******* ***** ****** *** ******** *** ******* ** ****** *******
  • deyorke deyorke:
    ** **
  • C CHaRaMBoL:
    ** *** ***** ** ****** ****** ******* ******* ** ***** ****** ******* ****** *******
  • NewGardener NewGardener:
    ***** **** hahahaha*
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ********** **** ***** ******** **** hahahaha* **** ******* ****
  • C CHaRaMBoL:
    hahahahahahahaha
    +1
    *** hahahaha ***** ** ***** ****** *****
    **** **** hahahaha ***** **
    ******* ***** **** hahahaha ***** *****
  • C CHaRaMBoL:
    **** ***** ***** hahahaha**
  • İstanbul İstanbul:
    ***** **** ********** ***** ****** ********** ****** ******* ****** ******* *** ****** ***** ***** hahahaha**
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ******** *** ******** ****** ****** ***** hahahaha*** hahahaha
    İstanbul İstanbul: ***** ******** *** ******** ****** ****** ***** hahahaha*** hahahaha