Hemp wick - Balmumlu Jüt Fitil - Mumlu Keten İpi

Tricomsever

Yeni üye
Selam kankalar, hemp wick denen şeyden haberdar mısınız? Yani, sigara, pipo, nargile gibi şeyleri yakmak için kullanılan bir ip malzemesi. Ama hemp wick, diğer yakma araçlarına göre daha az kimyasal içeriyor, daha yumuşak bir ateşleme sağlıyor ve çevre dostu. Hadi, bi' de nasıl kullanıldığını anlatalım: Önce hemp wick'i yakıyorsunuz, sonra sigaranızı, piponuzu veya nargilenizi yakmak için hemp wick'i kullanıyorsunuz. Hem doğal, hem de daha az kimyasal içeren bir yakma deneyimi yaşarsınız.

Bee++Line+-+Hemp+Ball+200+%285%29.JPG

Şimdi işin Türkiye boyutuna gelince, hemp wick henüz çok yaygın değil. Ama endişe etmeyin, kendiniz de yapabilirsiniz! Yapmak için ihtiyacınız olan şey keten ipi ve bal mumu. Keten ipini bal mumuna batırıp kurumaya bırakın, fitil'iniz hazır.

images

Siz de hemp wick kullanarak daha az kimyasal içeren bir yakma deneyimi yaşamak isterseniz, kendi hemp wick'inizi yapabilirsiniz. Hem doğal, hem de çevre dostu bir seçim yapmış olursunuz.
images

Hemp Wick Yapımı

Evde Kendi fitilinizi Yapın:
Keten İpi ve Bal Mumundan Adım Adım Yapım Rehberi

Hemp wick, özellikle içiciler arasında popüler bir alternatif ateşleme yöntemidir. Bu yöntemde, hemp wick denilen ince, örgülü bir ip, sigara veya pipo gibi şeyleri yakmak için kullanılır. Bu yöntem daha az kimyasal içerir ve daha yumuşak bir ateşleme sağlar. Ayrıca hemp wick kullanarak, doğrudan bir çakmak veya kibrit alevine maruz kalmadan yakabilirsiniz. Bu da birçok kişi için daha iyi bir seçenek olabilir. Eğer hemp wick almak istemiyorsanız, kendiniz yapabilirsiniz. Bu yazımızda, evde keten ipi ve bal mumundan hemp wick yapımını adım adım anlatacağız.
Malzemeler:
• Keten ipi (1 metre - çap 1-2mm)
• Bal mumu (10-20 gram)
• Kesme tahtası
• Bıçak
• Cetvel veya şerit metre
images

images

Adım 1: Keten İpini Kesin Öncelikle, keten ipini kesmeniz gerekiyor. Bir cetvel veya şerit metre kullanarak, 1 metre boyunda bir keten ipi parçası kesin.

Adım 2: Bal Mumunu Eritin Bal mumunu eritmek için, bir çift katlı tencere kullanabilirsiniz. Alt katmana biraz su koyun ve orta ateşte kaynatın. Üst katmana bal mumunu koyun ve erimesi için biraz zaman verin. Eğer bal mumu parçaları büyükse, bıçak yardımıyla küçük parçalara ayırabilirsiniz. Bal mumu tamamen eridikten sonra, tencereyi ocaktan alın.

Adım 3: Keten İpini Bal Mumuna Batırın Keten ipinin bir ucunu alın ve bal mumu tenceresine daldırın. Yaklaşık 10 saniye boyunca orada tutun, böylece iplik bal mumunu iyice emer. Daha sonra, ipi tencereden çıkarın ve birkaç saniye boyunca bekleyin. Bu, bal mumunun ip üzerinde donmasına izin verir ve ipin düzgün bir şekilde kaplanmasını sağlar.

Adım 4: İpi Kurumaya Bırakın Keten ipini bir kesme tahtasına koyun ve kurumaya bırakın. Bu süre içinde, diğer ucunda aynı işlemi tekrarlayın. İki ucu tamamen kaplanmış ve kurumuş olduğunda, hemp wick hazır olacak.

Adım 5: Hemp Wick'i Saklayın Hemp wick'inizi kullanmak için, rulo halinde saklayabilirsiniz.

32.jpg

Dikkat:
Hemp wick yapmak için satın alınacak jüt ipin, organik olarak yetiştirilmiş ve işlenmiş olması önemlidir. Ayrıca, ipin ve bal mumunun doğal olması ve kimyasal katkı maddeleri içermemesi tercih edilir. Bu nedenle, satın alınacak jüt ipin organik sertifikalı, boyasız ve mumsuz olduğundan emin olunması önerilir.

Ayrıca, hemp wick yapmak için kullanılacak jüt ipin kalın ve dayanıklı olması, yavaş yanması gerekir, bu nedenle 1,5-2 mm kalınlığında bir ip seçmek uygun olacaktır. İp uzunluğu ise kişisel tercihe bağlı olarak değişebilir.

Yestafo

Kıdemli Üye
Güzelmiş keyfi olarak uygulanabilir. Ayrıca cigara niye yamuk gider ki anlayan varsa aydınlatsın. Her zaman oluyor ****

Trefalgar

Kıdemli Üye
Güzelmiş keyfi olarak uygulanabilir. Ayrıca cigara niye yamuk gider ki anlayan varsa aydınlatsın. Her zaman oluyor .
Tütünü ve nevaleyi eşit şekilde sarmazsan arada kalan bosluklarda oksijen olduğu için oradaki çarşaf yol alıyor bide yakma da önemli eşit şekilde ısıtıp yakmak lazım.

Grow Muhabbetleri
Help Users
    kkush kkush: ******* ******** ****** * ********