Havalandırma Hesabım ve Fan Seçimim Doğru mu?

bongbong

Üye
Selamlar kankalar,

bu havalandırma mevzusuna çok fazla konu açılıyor biliyorum ama tam benim soruma uygun cevap bulamadığım için bende açıyorum mecbur kusura bakmayın.

Şimdi Bez dolabımın ölçüleri şöyle: 145x120x49
(1,45x1,2x0.49) x 30 = 25,5 m3 lük fana ihtiyacım var.

400w cob led ışık kullanıyorum
(400/2) x 1.2 = 240 m3 lük ihtiyaç da buradan geliyor

Şimdi hesaba göre 240m3 + 25m3 = 265 m3 lük mü almam gerekir, yoksa ışık hesabında yapmış olduğumuz 240m3'lük ihtiyaç zaten boş kabin hesabındaki değeri de kapsamış oluyor mu? ve illa tam anlamıyla 240 mı olacak, 187likle de idare edebilirim diye düşünüyorum mesela. bu konuda da fikirlerinizi merak ediyorum

almak istediğim fanlar da şunlar:
kirli hava fanı: https://www.growkent.com/Turbine-Eco-100-187-ms-33w,PR-2463.html
temiz hava fanı: https://www.growkent.com/urun/mini-aksiyel-fan-100mm-130m3-14w

bu konu çok kafasını karıştırıyor insanların sen cob led kullanıyorsun ışık wattına göre fan hıd sistem dediğimiz ışıklarda geçerli sıcaklık bakımından.
187 lik dan alman yeterli havaya uçmasın bez dolabın ayrıca giriş fanı almana gerek yok bez dolap için hava heryerinde olacak zaten gereksiz ses, masraf ve elektrik sarfiyatı olur

bongbong

Üye
teşekkürler cevaplar için, 2side çok mantıklı. evet bez çadır zaten her türlü temiz hava alacak, ama led gerçekten çok fazla ısı yayıyor. hatta deneme yaptım az önce bez dolap içinde hiç fan yokken, ledi açtığımda 10dk olmadan 30 dereceyi buluyor içerinin sıcaklığı. ve yaz ayları da geliyor fanı biraz yüksek tutmakta fayda var gibi şimdilik.

peki kirli hava için bu işimi görürmü sizce

yoksa illa ki şu alttaki gibi bir şey mi almam lazım

Son düzenleme:
teşekkürler cevaplar için, 2side çok mantıklı. evet bez çadır zaten her türlü temiz hava alacak, ama led gerçekten çok fazla ısı yayıyor. hatta deneme yaptım az önce bez dolap içinde hiç fan yokken, ledi açtığımda 10dk olmadan 30 dereceyi buluyor içerinin sıcaklığı. ve yaz ayları da geliyor fanı biraz yüksek tutmakta fayda var gibi şimdilik.

peki kirli hava için bu işimi görürmü sizce

yoksa illa ki şu alttaki gibi bir şey mi almam lazım
mini aksiyel fan işini görmez etkisiz eleman onu geç.
alttaki 520m3 büyük fazlasıyla yeter artar bile düşük kademesinde kullanırsın muhtemelen alabilirsin ilerde prof. geniş bir çadıra geçeceğini varsayıyorum tekrar masraf yapmazsın fan almak zorunda kalmazsın.
Google da araştır daha uyguna bulursun

bongbong

Üye
Elektromarketim yada fantilator de daha ucuz oradan bak growkent ten alma sakın yada şuradan bak
tabi tabi interneti komple araştıracağım, temsili olarak growkentten attım. piyasaya göre pahalı baya growkent

mini aksiyel fan işini görmez etkisiz eleman onu geç.
alttaki 520m3 büyük fazlasıyla yeter artar bile düşük kademesinde kullanırsın muhtemelen alabilirsin ilerde prof. geniş bir çadıra geçeceğini varsayıyorum tekrar masraf yapmazsın fan almak zorunda kalmazsın.
Google da araştır daha uyguna bulursun
Tamamdır mini aksiyeli geçtim direk, diğerinden araştırmaya başlıyorum.

Çok teşekkürler bilgiler için.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • J Chat bot:
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
  • N newbieweeder:
    **** ********* *** ***** *** ** ******** hahahaha* ******* ****** *** *** ********** ***** *** *********
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    ****** *** ** hahahaha *** ******** ****
  • deyorke deyorke:
    hahahahahahahahahahahaha***** **** ********* *** ***** *** ** ******** hahahaha* ******* ****** *** *** ********** ***** *** *********
    +1
  • K Kblaybrn:
    hahahaha ******** ******* *** **** **** ***** ********* ******* **
  • bandaleros bandaleros:
    ********** ******* ** ** ** ********* ***** ********* ********** hahahaha* ****
  • K Kblaybrn:
    ***** ** **** hahahaha***** ****** ****** ********** ** *******
  • K Kblaybrn:
    K Kblaybrn: ******** ******* *****