Hava Pompasız Hydroponic Grow ( Kratky Methodu )

* Topraksız tarım başlığında bu yönteme denk gelmedim, galiba kullanışsız bir yöntem fakat deneyen varsa tecrübelerini paylaşabilirse çok sevinirim. Olumlu ya da olumsuz cevaplara göre sistemimin eksik parçalarını tamamlayıp Eylül ayının sonuna doğru günlük tutarak 2 tane bu methodla; 2 tane de toprak ile grow'a başlamayı planlıyorum, kendi karşılaştırmalarım ile belki foruma da katkım olur.
* Youtube'danki yabancı videolardan çok fazla araştırma yapmama rağmen herhangi bir bitkiyi bu kadar kolay yetiştirmenin mümkün olduğuna hala ikna olamadım.
* Hatta denk geldiğim ve şaşırdığım bir videoda ise adam air pump kullanmanın alg üremesini hızlandırdığını söylüyor. Doğrudan air pump’la alakalı değil ama alg meydana gelme olasılığı ve sorunun ciddiyeti arttırdığını söylüyor.
( https://www.youtube.com/watch?v=ly3XB9y9jHc -->1:47-2:11 dk lar arası )
------------------------
Kratky Methodu; Pasif, durgun su kullanılarak, rezervuardaki besinli solüsyon bitmeden ek su ve besin eklenmesine ihtiyaç duyulmadan ve su ve oksijen sikülasyonu + elektrik, pompa gerektirmeyen sitem.
*** Bu yönteme göre; ilk başta hava pompasız dwc gibi sistemi kurup köklerin tamamı suyun içerisinde kalacak kadar besinli solüsyon ekleniyor sonrasında bitki solüsyonu kullandıkça su seviyesi azalıyor ve suyun üstü kalan kök kısmı, alttaki suyun yarattığı nemli ortamın yarattığı oksijenden yararlanarak o2 ihtiyacını karşılıyor. Sistem kendi kendini idare ederek suyun tamamı bitene kadar sadece kontroller yapılıyor, gerekli olmadıkça herhangi bir müdahale yapılmıyor. Su bittiğinde ise 2 farklı izlenilebilinecek yol var: 1) Rezervuarın 1/4'ü kadar besinli solüsyon eklemesi yapılıyor ve her su bittiğinde bu işlem tekrarlanıyor, 2) hava pompası ile sistem revize ediliyor ve rezervuarın tamamına yeniden solüsyon ekleniyor.
KAYNAK:
------------------------

Son düzenleme:
--> burada detaylıca anlatıyor, auto bitkiye göre gelişimi de gayet güzel duruyor bence.(Adam autodan 2 ons aldığını söylüyor, yaklaşık 56 gram. Ben şahsen kendi automda tek bitkiden 27 gramı zor gördüm.)

NOT 1: Suyu havalandırmak pH’ı belirgin şekilde değiştirmekte, asidikleşme şansını düşürmekte.(KAYNAK:(aşağıda) 9:00-13.30 dakikalar arası)
—>Karbonik asit su durgun bir haldeyken üzerindeki CO2’i emmesi ile oluşur, suyu havalandırdırdığımızda ile CO2, yani karbonik asit uzaklaşıyor. (karbon ve bikarbonatlar pH için tampon görevi görüyor(sabit tutuyorlar)) bu şekilde suyun pH’ını sabit tutacak tampon bileşikler uzaklaşmış oluyor . aynı zamanda hava pompaladığında suyun daha hızlı buharlaşıyor ve içindeki gübre konsantrasyonu arttığından ötürü pH ta daha fazla oynama oluyor.

NOT 2: Suyu havalandırdırmak O2 arttırmak için yapılıyor fakat bu işlem aynı zamanda bitkinin köklerinin içinde bulunduğu suda yaşayabilecek zararlı bakteriler ve mantarlar için de büyüme ortamı oluşturuyor. Ama aynı zamanda yararlı organizmaların gelişmesi için de bir habitat oluşturuyor. Artıları ve eksileri konusunda hala kararsızım fakat Kratky methodunda rezervuara giriş çıkış olmadığından ötürü daha steril ve hastalıklardan uzak bir ortam gibi geldi bana.

NOT 3: Bu videonun 10:06. dakikasında da adam Kratky methodundan DWC ye göre daha fazla hasat aldığını yazmış. 10:25' te ise iki yöntemi karşılaştırdığında bitkinin büyüme hızı, bitkinin yapısı, kök miktarı, kök büyüme hızı, bitki ağırlıkları konusunda ikisinin eşit olduğunu söylüyor.
KAYNAK:

NOT 4: Fakat bu videoda ise dwc de bitkinin daha hızlı büyüdüğünü ve kratky yönteminde bitkinin azot eksikliği yaşadığını söylüyor. Bu biraz aklımı karıştırmadı değil :(
KAYNAK:

*** Kratky methodunda besin solüsyonu içerisindeki gübreler zamanla çöktüğünden ötürü bitkide gübre yanıklarından bahseden kaynaklara çok denk geldim, bu duruma çözüm üreten birini göremedim henüz ama 2. el manyetik karıştırıcı alıp (letgo da 240tl civarı) işe yarayıp yaramadığını görmek istiyorum. Belki içerisindeki gübreyi karıştırması için hava pompasını günde 15 dakikalık falan kullanarak hibrit bir sistem de deneyebilirim. Bu konuda tecrübesi olan birileri varsa fikirlerini paylaşabilirlerse çok sevinirim .

Son düzenleme:

shengzhanzhe

Yeni üye
Tohum sipariş ettim deniycem bu yöntemi micro grow tarzında bir şeyler yapmaya çalışcam elektriksiz topraksız mantıklı geldi

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Mordecai Chat bot:
    Mordecai Chat bot: ******** *** ******* *** *** *********