Güneş enerjisine uygun ışık

hplastik

Yeni üye
Arkadaşlar yaşadığım yerde güneş enerjisi panellerinden elektriğimi üretiyorum sistem 20000 watt günlük üretimi var 8 adet 200 ah jel akü ile beslemeli. Evimde beyaz eşya vs 7/24 çalışıyor sizce 4 bitki için almam gereken ışık nedir fatura derdim yok ama enerjimin bitme riski var hangi ışık ne kadar harcıyor bilmiyorum mesela forumda bavagreen markasının 480 watt lık ürünü ne kadar harcıyor bilen varsa ona göre sipariş vereyim

Ü

Üye silindi 35142

Guest
Arkadaşlar yaşadığım yerde güneş enerjisi panellerinden elektriğimi üretiyorum sistem 20000 watt günlük üretimi var 8 adet 200 ah jel akü ile beslemeli. Evimde beyaz eşya vs 7/24 çalışıyor sizce 4 bitki için almam gereken ışık nedir fatura derdim yok ama enerjimin bitme riski var hangi ışık ne kadar harcıyor bilmiyorum mesela forumda bavagreen markasının 480 watt lık ürünü ne kadar harcıyor bilen varsa ona göre sipariş vereyim
Selam, harika bir sistem kurmuşsunuz, umarım grow odasını da dahil edebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla, yeni nesil quantum boardlar yazdığı w kadar elektrik çeker, 2 katı w kadar HPS ışık değerinde ışık verir. Yani 480 w elektrik çeker, 960 w hps kadar ışık verebilir. Çipleri de öğrenip karşılaştırın, örneğin samsung 281b 165 w/lm iken bir üst yeni modeli 301b-301h 225 w/lm ışık verebiliyor. Başarılar dilerim

hplastik

Yeni üye
Selam, harika bir sistem kurmuşsunuz, umarım grow odasını da dahil edebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla, yeni nesil quantum boardlar yazdığı w kadar elektrik çeker, 2 katı w kadar HPS ışık değerinde ışık verir. Yani 480 w elektrik çeker, 960 w hps kadar ışık verebilir. Çipleri de öğrenip karşılaştırın, örneğin samsung 281b 165 w/lm iken bir üst yeni modeli 301b-301h 225 w/lm ışık verebiliyor. Başarılar dilerim
480 watt saatlik tüketimi değilmi

Ü

Üye silindi 35142

Guest
Kullanmadım ama takip edebildiğim kadarıyla bu ayar bir ışık için aklımda kalanlar 120x120 veya 150x150 alana 30-40 cm yükseklikten tam verim için ışık verebilir.
Kaç bitki sığdıracağınız ise size kalmış, LST yaparak 3-4 bitki ile 2-3 ay grow dönemi geçirdikten sonra 70-80 gün çiçeklenme dönemi de yapabilirsiniz veya SOG yaparak 30-45 gün growdan sonra 70-80 gün çiçeklenme dönemi de yapabilirsiniz.
SOG tekniğinde Saksılar 20 lt 30 cm çapında bez olursa 120x120 alana 16 bitki de sığabilir. Saksı 15 lt ve 20 cm çapında olursa 36 saksıda sığabilir. Ancak saksı çoğaldıkça harcanacak zaman da artar.
LST ve SOG tekniklerini araştırmanız iyi olabilir.

hplastik

Yeni üye
Kullanmadım ama takip edebildiğim kadarıyla bu ayar bir ışık için aklımda kalanlar 120x120 veya 150x150 alana 30-40 cm yükseklikten tam verim için ışık verebilir.
Kaç bitki sığdıracağınız ise size kalmış, LST yaparak 3-4 bitki ile 2-3 ay grow dönemi geçirdikten sonra 70-80 gün çiçeklenme dönemi de yapabilirsiniz veya SOG yaparak 30-45 gün growdan sonra 70-80 gün çiçeklenme dönemi de yapabilirsiniz.
SOG tekniğinde Saksılar 20 lt 30 cm çapında bez olursa 120x120 alana 16 bitki de sığabilir. Saksı 15 lt ve 20 cm çapında olursa 36 saksıda sığabilir. Ancak saksı çoğaldıkça harcanacak zaman da artar.
LST ve SOG tekniklerini araştırmanız iyi olabilir.
Lst yi ezberledim ama sog bilmiyorum onuda araştırayım dediğiniz gibi çok fazla bitki yetiştirme şansı varsa bu ışıkla denenbilir yardımın için teşekkür ederim

Saatlik üretim ortalaman 833W denk geliyo beyaz eşya tv ıvırın zıvırın da saatlik 300-400w arası falan harcıyodur yani tam sınırda kalırsın çünkü sadece ışık değil giriş çıkış fanın içerideki hava sirkülasyonu için vantilatör nem makinesi vs bunlar da saatte 150W civarı yakar. Işığı 18/6 yaparsan bu da onu tolere eder yani tam sınırdasın kanka. Günlük net tüketimini kesinleştirirsen daha sağlıklı olur

hplastik

Yeni üye
455 wattlık 12 panel var saatlik 833 watt üretimden fazla üretimim olması lazım günlük 20 kw üretim olması lazım benim merak ettiğim 480 wattlık bavagarden quantum board saatlik tüketimi nedir

Selam kanka , 480 w yeterli olur 4 bitkiye 120x120 kabinde. Günlük elektrik tüketimi 18 saat çalışırsa 8,5 kW yapar. Senin üretimin 20kw rahat rahat yeter sana.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • İstanbul İstanbul:
    *** ***** ** *** **** ** hahahaha*****
  • R raw.w33ds:
    hahahahahahahaha
  • kawinnnz kawinnnz:
  • R raw.w33ds:
    ******** ******** hahahaha *** **** ***** ******* *** *** ***** ********* ********* ** *
  • İstanbul İstanbul:
    **** ******* ** **** ********** ******* ** ** ** *** ******* ********** ********* ******* *******
  • bandaleros bandaleros:
  • NewGardener NewGardener:
    ** **** **** ********** **** hahahaha****** *** ***** ********** ***** ****** *********
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** **** ******* ****** hahahaha** ***** ******** hahahaha********** ******** hahahaha *** **** ***** ******* *** *** ***** ********* ********* ** *
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ***** ******** *** *** **** *** ******* ** ******** ***** ******** ***** **** hahahaha *** *** ****** ** **** **** ********** **** hahahaha****** *** ***** ********** *****
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha** *****
    ***** ***** ***** ** **** ******* ********** ** **
    ** ** hahahaha**
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ******* ********** ** hahahaha ********** *****
    *** ****** hahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ****** hahahaha * ****** **** ******* ** **** hahahaha** ****** ******* hahahaha *** hahahaha** ******* hahahaha ****
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha* **** ****** ******* ****** ******
  • G Grkm3000:
    ******** ******* ****** ******** ******* ***** ********* ***** ******* **** *** **
    ********** ** **** ** ***** ******** *** ********* ******** ******* ****** ******** ******* ***** ********* ***** ******* **** *** **
  • G Grkm3000:
    G Grkm3000: ****** *** ******