Gübre Konusunda Belirsizliği Kaldırmak İsterim

aydın

Üye
Merhaba,
Bir kenevir bitkisinin ihtiyacı olan gübreler,
13kg/da azot (N)(NH4N03) ; 11 kg/da fosfor (P2O5) ; 15 kg/da potasyumun (K2O) bu oranları gram olarakta vereceğim ama bu değerler, bir bitkinin tüm dönemleri için toplamdır.
Azot tüm evrelerde lazım ama en çok gelişim döneminde ihtiyaç, bir bitkiye ortalama 2,5g-3g totalde verilmeli bu miktar 4de bölünerek verile bilir.
Fosfor ve Potasyum çiçeklenmede daha çok ihtiyaç, bitki boyu 40cm den sonra potasyum düzenli bir şekilde verilmeli az az
Fosfor bir bitkiye 2,5g totalde verilmeli 3e bölüne bilir 1i gelişim döneminde 2si çiçeklenmede.
Potasyum bir bitki için 2,5g-3g verilmeli, bitki 40cm boydan sonra bu değer 8e bölünerek verile bilir.
Arkadaşlar kenevir bitkisinin olgunluk evresi 3 ay gibidir, çiçeklenme evereside gene 3 aya yakındır.
Gene aynı zamanda Magnezyum sülfat ve Kreç tüm evre için iki kere uygulana bilir.
Magnezyum sülfat (Mgo) 1g dan iki kez yapıla bilir. Kreç (CaO) 2g dan gene iki kez yapıla bilir.
kenevir bitkisi Kalsiyumluda seven bir bitkidir. Kreç o yüzden
Kükürt (SO4) zaten mesela Potasyumun, Magnezyumun, Kreç in gibi onların içinde bulunmaktadır. Gübre alırken mutlaka üretici firma tarafından içerik değerleri verilmemişse almayın kullanmayın ve karışımlı olarakta almayın ham halde alın her zaman, ama tatbikîde NPK taban güresi gerekli olarakta görüyorum.
her zaman gübrenizi 200ml yani 1 su bardağında karıştırın ve toprağa uygulayın, gübreyi vermeden önce 200ml normal su başta uygulaya bilirsiniz, ve sonradan gene 200ml su uygulaya bilir siniz, gübre uygulamalarınız faklı aralıklarda olduğundan her birini farklı zamanlarda vermenin daha iyi olacağını düşünüyorum, ama sadece potasyumla kalsiyumlu gübreleri bir verilmemeli.
Benim gram dediğim ağırlık olarak değil ürünün içindeki değerden bahsediyorum yani mesela potasyum aldığımız firma diyor ki %50 içermektedir, yani 1g için 2g kullanmalıyım, diğer ürün diyor ki %20 içermektedir ne oluyor 1g için 5g kullanmam gerekir. Birde 1g büyük bir değerdir bir seferde verilebilir ama riske girmeyin derim.
Gerekli olan tüm gübreleri 1kg alsanız hepsi 200lira filan tutar, hiçbir zamanda solüsyonlu gübre almayın çabuk bozulurlar, katı gübreyi doğru saklarsanız 5-10 yıl hiç bir şey olmaz ve 15yılda sizi idare eder.
Birde elementlerin yanında belirdiğim açıklamalar bitkimizin direk alıp kullanacağı formlardır diğer formlar bakteriler tarafından işlenmesi gerekir. bu süreçte yavaş olur. O küçük açıklamalara dikkat edelim alırken.

Son düzenleme:

Maho1221

Üye
Kanka eline koluna kafana saglık guzel açıklamişsin ama benim anlamadım bişey var 200tl tutar dıyorsun hepsı dogru anladım deme gubrelerin link de verseydin şahsen ben organik kulanıyorum guvercin şerbeti yarasa tozu

aydın

Üye
Kanka eline koluna kafana saglık guzel açıklamişsin ama benim anlamadım bişey var 200tl tutar dıyorsun hepsı dogru anladım deme gubrelerin link de verseydin şahsen ben organik kulanıyorum guvercin şerbeti yarasa tozu
hayvan pisliği toprağın 10-15cm karıştırmak iyidir tabi bu fayda zamanla oluşur bakteriler tükettikçe oluşur. burada senin kullandığın sistem önemli yani oluşturduğun sistemi bitki ile işin bitince çöpe atıyorsan gereği yok ama gene de işte 1 er havuç büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvanın pisliğinden kat. solüsyon ve katı gübrelerde kimyasal formdalar kimyasal form tepkimeye girip bozulmaya yada ortamdaki başka formlarla birleşip TUZLAŞMA denilen olay oluşur. buda bitkinin alamayacağı formlarda olduğundan bitki sisteminde nereden patlak verdi ise sen onun yansımasını görürsün bitkinde, tuzlaşma kolay geçmez yani uğraşırsan 1-2 seneni alır. anca tabi sen sorunu çözmek için gözlemlediğin sıkıntıya göre gene kimyasal gübreden biraz daha katıyorsun ortama neyse
şimdi ben sana burada satıcı gibi adres veremem zaten oraya yazdım onları, parantez içindekiler
sahidende aradığınızda ya yabancı siteler çıkıyor yada bizim sitelerde simgesel değerlerini vermiyor ürünün markasını vermişse resmi sitesine girip oradan baka biliyorsunuz kimisi onuda vermiyor bu gübreler farikadan 25kg lık çuvallarla çıkıyor işte onları torbalara belirli bir ölçüde doldurup satıyorlar, benim aldığım ürünlerin linkleri kapanmış. fırsat bulup bakarsam atarım link, çok bariz fiyatlar çıkıyor aldanmayın çuvalı 600-700tl filan bunların

Son düzenleme:

Maho1221

Üye
Bro eyvlah saolsın katı olarak solucan ve yarasa gubresi tek kulanıyorum guvercin muz kabuğu alovera bunları şerbet olarak kulanıyorum ilk başta 2 ml olarak başlıyorum şerbete bitki bana nasıl yanıt veriyorsa ona gore artırıp eksiltiyom senelerdir bu şekil yaparım eger link bulursan sana zahmet at Bi bakayım

aydın

Üye
Bro eyvlah saolsın katı olarak solucan ve yarasa gubresi tek kulanıyorum guvercin muz kabuğu alovera bunları şerbet olarak kulanıyorum ilk başta 2 ml olarak başlıyorum şerbete bitki bana nasıl yanıt veriyorsa ona gore artırıp eksiltiyom senelerdir bu şekil yaparım eger link bulursan sana zahmet at Bi bakayım
dostum bakıcam ama bu vpn lerde piçlik yapıyor hangi ülkede olduğumuz belli değil.
birde onlarla boşa uğraşıyorsun boş ver onun yerine doğayı biraz gez kıllı toprak bul kimyasalda olsa besinleri dengeli ver kendini boşa yorma bu bitki bilgi ortamında hiç uğraş istemez haftada bir bakmak yeter yeterki basit ve ucuz yolla, doğru toprağı bulursan o seni bile toprağa gömer bir daha bulmana gerek yok

Son düzenleme:

aydın

Üye
Azot gübresi için ÜRE AZOT %46 CO(NH2)2 yalnız bu formdaki gübreyi bitki direk alamıyor. toprağınızda üre bakterilerin zenginliğine göre yavaşça (NH4) formuna çevrilir buda bitkinin yavaş ve dengeli alımını sağlar

Fosfor bende NPK taban gübresinden kullanıyorum istediğim oranlarda suda eritip toprağa uygulaya biliriz filiz ekiminde de taban gübresi olarak güzel bu gübredeki azot bitki tarafından direk alına biliyor. ben önceden aldığında daha çok çeşit vardı 6-16-6 olanı seçmiştim çünkü azotum ve potasyumun ek olarak aldığımdan fosforu kullanmak isterken hata yapmayayım diye potasyumdaki hatayı azaltarak yırtarsınız ama azottaki yakar atar

Potasyum Nitrat

Magnezyum sülfat

Sönmemiş Tarım Kireci

Arkadaşlar şu anda piyasada sunulmuş bulduğun düzgün içerikli yüksek değerli gübreler kimi ürünlerde ek olarak azot katkılı, kullanırken azot hesabını iyi yapın hata affetmez benim önceden aldığım ürünlerden iyiler, NPK taban gübresi bendekinin içeriyi güzel ama üretici firma onun üretimini durdurmuş 50tl ye almıştım onu 1kg muhafaza kutusu bile sağlam üretmişler Humik + Fulvik asit içerikli çinko destekli yüksek kükürt içerikli ek olarakta %15 organik madde oranlı, baktım ama bulamadım farklı içerikli bulduğumda 1kg satan yok

KONUNUN İÇİNDE BEYAN ETDİĞİM SİSTEMDE YAPARSANIZ BEN ZATEN O HESABI YAPMIŞTIM DAĞITMIŞTIM ORANLARI YANI İKİ KATINI BİLE YAPSANIZ SIKINTI ÇIKACAĞINI SANMAM AMA O DOZ SONRAKINDE PATLAR POTASYUMLU OLAN GÜBREDE EK OLARAKTA AZOT GÜBRESİ VAR BİTKİ DİREK KULANILA BİLİR DURUMDA ORDAKİ DOZU ÜRE GÜBRESİNDEN DÜŞÜLMELİ
HASSAS TERAZİNİZ OLMALI YOKSA DOLU DOLU BİR ÇAY KAŞIĞI ORDAKİ TÜM GÜBRELER İÇİN 4G GELİR
NPK TABAN GÜBRESİNİ FİLİZ EKİMİNDE MISIR BİTKİSİ İÇİN VERİLEN DEYERİ ALMALI DEKAR HESABI İLE VERİLMİSSE BU DEĞERLE ÇARPIN ONU 0,0002 BU DEĞER 20CM ME 20CM DEMEK BU GÜBRE TOPRAK İÇİNDE ÇOK YAVAŞ ÇÖZÜLÜR HESABA EKLEMENİZE GEREK YOK

270 tuttu

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
  • S sodamoda:
    ********** hahahaha
  • Ö öyleişteolmuyorsensiz:
    **** ******* hahahaha******** ***** ******** ******* ****** ********** hahahaha ** ** ***** ******* ****** hahahaha * ******* ***** **** ******* ******* ********** ********* ******** ***** ********* *** ****** ******** ****** **** **** ***** hahahaha* ***** ********** ***** ***** ***** **** ** **** ******** ****** ******* *** ******* ****** ******* ******** ****** ***** ***** ******** hahahaha ******* *** ******* ********* **** ********** hahahaha*** **** ***** ******* ****** ****** hahahaha * ****** hahahaha *** ******** *** ** ********** ***** ***** ********** hahahaha**** *** ******* *******
  • obeb obeb:
    ****** ***** ******* *** ******* ***** hahahaha** hahahaha hahahaha hahahaha hahahaha
    +1
  • Ö öyleişteolmuyorsensiz:
    ****** ***** ******* *** ******* ***** hahahaha** hahahaha hahahaha hahahaha hahahaha

**
  • B b4r0n11:
  • F Fantastiko777:
    **** ***** ** ****** ***** *** hahahaha **** ** ******** ********* hahahaha ****** ********* ******* *** ******* ****** **** ******** ****** ** *** **** *** ******* * ******* **** *** *** hahahaha*** ** ****** **** hahahaha******* ********** **** ********* **** ******* **** ** ********* hahahaha** **** ***** ******** hahahaha ********** ** ***** ********* ********* ****** hahahaha* *** * **** ********** **** ***** ******** *** **** ** ********** hahahaha**** ******
  • H H4.20:
  • obeb obeb:
    **
    obeb obeb: **